Нафталі Беннет став прем'єр-міністром Ізраїлю – що про нього відомо і чого чекати Україні

Ізраїль може відкрити для України нове вікно можливостей, кажуть експерти

У неділю, 13 червня, парламент Ізраїлю поклав край 12-річному правлінню Беньяміна Нетаньягу, затвердивши новий склад коаліційного уряду, який очолив колишній міністр оборони, правий політик Нафталі Беннет. Сайт "Сьогодні" з'ясував, хто такий новий голова уряду і чого варто чекати Україні від його призначення.

Кабінет міністрів Беннета сформований у коаліції з центристською партією та її лідером Яіром Лапідом. Сторони уклали угоду, за умовами якої, Беннет буде прем'єр-міністром протягом двох років, а потім поступиться цим місцем Лапіду на два роки, до нових парламентських виборів.

Нетаньягу не здається

Реклама

Беньямін Нетаньяху, який керував Ізраїлем рекордні п'ять термінів, з обуренням відреагував на свою відставку і призначення нового прем'єра. Виступаючи в Кнесеті, політик назвав Беннета "фейковий правим" і звинуватив у зраді правого політичного курсу учасників через угоду з лівоцентристами.

"Я поведу вас проти цього небезпечного лівого уряду, і, з Божою поміччю, ми скоро їх скинемо" , – пообіцяв Нетаньягу своїм виборцям.

У новому кабінеті Нетаньягу стане лідером правої опозиційної партії "Лікуд". Ця партія все ще найпопулярніша в країні, але з кожним разом набирає все менше місць у парламенті.

Реклама

Нагадаємо також, що в Ізраїлі триває процес у справі Нетаньягу, якого звинувачують у хабарництві, шахрайстві та зловживанні довірою. Сам ізраїльський експрем'єр категорично відкидає всі звинувачення на свою адресу, називаючи суд політично мотивованим "полюванням на відьом".

Біньямін Нетаньяху і Нафталі Беннет. Фото: Reuters

НОВИЙ ПРЕМ'ЄР

Нафталі Беннет – 49-річний ізраїльський політик, засновник партії "Ха-Ямін ха-Хадаш" і руху "Мій Ізраїль". До того, як почав займатися політикою був підприємцем і директором стартапів.

Беннета часто називають ультранаціоналістом, але сам він вважає себе більш правим, ніж Беньямін Нетаньягу. До слова, Беннета раніше вважали протеже Нетаньягу: в 2006-2008 роках він був головою його апарату. Але потім вони посварилися, Беннет вийшов з "Лікуду", партії Нетаньягу, вступив у праву партію "Єврейський будинок" і в 2013 році провів її до парламенту.

Реклама

Пізніше Беннет обіймав міністерські посади в різних складах уряду до 2019 року. Потім його нинішня партія "Ха-Ямін ха-Хадаш" провалилася на чергових виборах Кнесету, але вже на наступних позачергових виборах Беннет повернувся до парламенту.

Нафталі Беннет. Фото: facebook.com/NaftaliBennett

Чого чекати Україні

Президент України Володимир Зеленський привітав новопризначеного прем'єр-міністра Ізраїлю. "Вітаю Нафталі Беннета з призначенням на посаду прем'єр-міністра держави Ізраїль", – написав Зеленський на своїй сторінці в Twitter.

Президент наголосив, що "Україна завжди відчувала підтримку Ізраїлю" і висловив надію, що двостороннє партнерство країн буде зміцнюватися в ім'я процвітання двох народів.

За словами почесного консула держави Ізраїль в Західному регіоні України Олега Вишнякова, з призначенням Беннета, наша країна може сподіватися на те, що відносини з Ізраїлем залишаться такими ж хорошими, як і були.

"Відповідальними за відносини з Україною залишилися ті ж люди, що і за минулого прем'єра. Зокрема, Зєев Елькін", – говорить нам Вишняков.

Зазначимо, що Елькін народився у Харкові. Був заступником міністра закордонних справ Ізраїлю, а в уряді Беннета отримав відразу три посади – міністр будівництва, міністр у справах Єрусалима і спадщини, а також міністр зі зв'язків між урядом і Кнесетом.

Як зазначив Вишняков, він особисто знайомий з Елькіним і Беннетом і впевнений, що відносини з нашою країною, щонайменше, не погіршаться. А можливо і стануть кращими.

"Україна завжди підтримувала Ізраїль, а Ізраїль допомагав Україні. Будемо працювати над розвитком ще більш тісних, партнерських, дружніх відносин між нашими країнами", – говорить Вишняков.

Нафталі Беннет і Олег Вишняков. Фото: facebook.com/il.consul.israel

Згоден з Вишняковим і директор Українського єврейського комітету Едуард Долинський. На його думку, хороші відносини України з Ізраїлем залишаться такими найближчим часом.

"Призначення Беннета не буде перешкодою, а скоріше навіть навпаки – розвитком відносин. Радує той факт, що Елькін, який є двигуном ізраїльсько-українських відносин, отримав відразу три міністерські портфелі. Крім того, Авігдор Ліберман, який дуже позитивно ставиться до України і сприяв нашим відносинам, став міністром фінансів", – говорить Долинський.

До слова, ще три вихідці з України отримали високі посади в новому уряді Ізраїлю:

  • Алекс Кушнір (народився у Дрогобичі Львівської області) призначений головою фінансової комісії;
  • Юлія Малиновська (народилася в Луганську) – голова комісії з реформ;
  • Євген Сова (народився в Первомайську Миколаївської області) – голова фракції і заступник спікера Кнесету.

За словами Долинського, всі ці люди так чи інакше будуть впливати на політику і з ними буде консультуватися прем'єр з питань України.

"Звичайно, особливого прориву у відносинах чекати не варто, але я впевнений, все буде добре", – резюмував він.

Едуард Долинський. Фото з відкритих джерел

Угода про вільну торгівлю

Нагадаємо, що у 2018 році відносини між двома країнами ускладнилися через українських "заробітчан", які приїздили до Ізраїлю і залишалися там нелегально після завершення законного терміну перебування. Ізраїль посилив боротьбу з нелегальними мігрантами і митники почали масово відмовляти у в'їзді до країни українським громадянам, повертаючи їх на Батьківщину зворотніми рейсами.

У МЗС України заявляли протести. Мовляв, ізраїльська сторона теж відповідальна за ситуацію на своєму ринку праці, де є нелегальне працевлаштування на роботу українських громадян. І недостатньо бореться зі своїми недобросовісними роботодавцями. "МЗС України вважає неприпустимим, щоб у кожному українському туристові на кордоні бачили порушника імміграційних правил через неготовність або небажання урядів боротися з практикою нелегального працевлаштування у своїх державах", – говорилося тоді в заяві МЗС.

Згідно зі статистикою Держприкордонслужби України, у 2018 році Ізраїль не впустив 7730 українців. У відповідь на дії Ізраїлю, українські прикордонники також почали затримувати туристів і паломників, що прибували з Ізраїлю.

У 2019 конфлікт врегулювали, а тодішній прем'єр-міністр Ізраїлю Беньямін Нетаньягу приїхав з офіційним візитом до Києва і підписав із Зеленським угоду про вільну торгівлю між двома країнами, яка набула чинності з січня 2021 року. Разом з тим президент України зазначив, що сукупний товарообіг України і Ізраїлю перевищив 1 мільярд доларів.

Ізраїльський журналіст і історик, експерт у відносинах Ізраїль-Україна Шимон Бріман зазначає, що Угода про зону вільної торгівлі стала однією з головних у відносинах між двома країнами і відносини між державами налагодилися.

"Зміна влади в Ізраїлі може вплинути на відносини з Україною лише мінімально – відносини залишаться безумовно дружніми", – говорить "Сьогодні" Бріман.

Він також додав, що у вересні президент Ізраїлю Іцхак Герцог, ймовірно, приїде до Києва на заходи, присвячені 80-й річниці трагедії Голокосту в Бабиному Яру.

Зміна лідера нам "на руку"

"Новий прем'єр-міністр Нафталі Беннет і новий голова МЗС Ізраїлю Яір Лапід, він же наступний прем'єр за ротацією, вкрай мало знають про Україну. Кілька років тому на посаді міністра у справах діаспори Нафталі Беннет презентував результати дослідження експертів свого відомства, згідно з якими Україна була на другому місці в світі за рівнем антисемітизму в соціальних мережах. Тоді ці підсумки ставилися під сумнів низкою інших фахівців. Глава МЗС Лапід може підтримати Україну, що називається, "від протилежного": він є давнім ворогом угорського націоналізму і прем'єра Віктора Орбана. Недосвідченість Беннета і Лапіда у питаннях світової політики, а також їхнє бажання вести якийсь новий курс "аби не так, як за Нетаньягу", все це може відкрити для України нове вікно можливостей з Ізраїлем – наприклад, щодо визнання Ізраїлем Голодомору як геноциду. Весь період правління Беньяміна Нетаньягу ця тема жорстко блокувалася через особисті зв'язки Бібі з Путіним. Нове, менш досвідчене і більш молоде керівництво Ізраїлю може зробити якісь демонстративні жести в цьому напрямку", – говорить Бріман.

Шимон Бріман

Нагадаємо, Нетаньягу керував Ізраїлем цілих п'ять термінів, але після виборів в Ізраїлі 23 березня, вже четвертих за останні два роки, йому не вдалося сформувати уряд, незважаючи на те що прем'єр поспішив оголосити про перемогу партії "Лікуд".

В результаті урядова коаліція була сформована на початку червня з трьох партій, і туди не увійшла політсила тепер уже експремєра з партії "Лікуд".

Реклама
Найважливіші та найцікавіші новини завжди під рукою
“Сьогодні” в Telegram Пiдпишись на RSS-канал
Останні новини
Реклама
Пряма трансляція
Опитування
Влада
Візит Зеленського до Байдена у Вашингтон
Докладніше
Комаровський в темі
Який тест на COVID-19 надійніший
Думка Комаровського
Читати статтю
АКТУАЛОЧКА
Збираєшся на пікнік?
Де краще купувати продукти
Хочу дізнатись
Кейт Вінслет для LA Times
Гороскоп
Твій гороскоп на сьогодні
Читати гороскоп
Спецпроект
Календар лайфхаків на літо
Серпень
Лайфхаки за календарем
Для батьків
Аптечка малюка у відпустці і дома
Зібрати
Сприятливі та небезпечні дні у серпні
Місячний календар на серпень
Що треба робити

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти