Надії, страх і готовність воювати до кінця. Як українські політики, силовики і жителі Донбасу оцінюють "особливий статус"

16 вересня 2014, 17:30

Зайцев Василій , Олексій Біловол , Інна Оносова , Віра Холмогорова

События на ТК Украина

Депутати розкололися на два табори, силовики побоюються посилення військової агресії РФ, а місцеві жителі бояться підвалів ДНР

Депутати Верховної Ради у вівторок, 16 вересня, підтримали президентські законопроекти про "особливий статус" для Донецької та Луганської областей, а також про амністію для тих, хто, починаючи з березня, брав участь в проросійських акціях і, більш того, складався в сепаратистських збройних формуваннях. Остання не поширюється, втім, на обвинувачених в особливо тяжких злочинах, у тому числі у вбивствах, згвалтуваннях і захопленнях заручників, а також на тих прихильниках ДНР і ЛНР, які підозрюються в причетності до краху малазійського "Боїнга".

Реклама

В свою чергу, "особливий статус", дія якого триватиме 3 роки, передбачає проведення дострокових місцевих виборів (Рада призначила їх на 7 грудня 2014), безпосередню участь цих нових місцевих властей у призначенні "своїх" прокурорів і суддів. Також новообрані місцеві керівники зможуть сформувати загони "народної міліції".

Особливими будуть і політичні і економічні відносини Донбасу з Росією: спеціальний режим "транскордонного співробітництва" з найближчими областями РФ і відмінний від загальноукраїнського "режим господарської та інвестиційної діяльності", також спрямований на більш тісну взаємодію місцевих підприємств із сусідом. Також щорічно з бюджету Донецька та Луганська область отримуватимуть субсидії на відновлення і розвиток, – причому, без можливості їх урізати, керуючись новою політико-економічною кон'юнктурою.

Нарешті, жителі Донбасу отримають вільно використовувати російську ("або будь-яка інша мова") – в науці, освіті, діловодстві і роботі держорганів.

ДЕПУТАТИ. Прийняття законів фактично розкололо український парламент. Після завершення засідання частина парламентаріїв заявила про фальсифікацію голосування, оскільки воно проводилося при вимкненому табло і в закритому режимі.

Реклама

"Голосування за путінський проект "спеціального статусу", за наполяганням Порошенко і Турчинова, відбулося в закритому режимі. Безпрецедентно закритому, небаченому раніше режимі. Під час голосування табло було мертвим, ніхто з депутатів не міг бачити, хто і як голосує. Лише наприкінці висвітилася цифра 277 – Турчинов оголосив: закон прийнятий. На всіх попередніх закритих засіданнях табло показувало хід голосування. Результати на сайті не оголошувалися, але депутати все бачили. Такого закритого голосування в парламенті не було. Ніколи. Янукович відпочиває", – обурився у своєму" Фейсбуці "народний депутат, екс-міністр оборони Анатолій Гриценко.

В свою чергу, на думку лідера фракції "Батьківщина" Сергія Соболєва, закон про "особливий статус" "фактично легалізує терористичні організації ДНР і ЛНР. "Але найстрашніше (знаєте, можна було б піти багато на що), якби був мир, але миру немає, і ми це бачимо", – заявив він нам.

Величезну небезпеку, на думку парламентарія, несе також і те, що президентський законопроект не передбачає виведення російських військ з Донбасу – про це там немає ні слова. "А без цього про якому світі говорити? Що стосується виборів: я не розумію, як вони можуть пройти. Тому що вони можуть пройти тільки за українським законодавством, але як ви собі уявляєте, як партія "Батькшівщіна" або будь-яка інша проукраїнська партія проводитимуть агітацію під контролем бойовиків?" – Задається питанням Соболєв.

Проти "особливого статусу" висловилася і фракція "Свобода": за словами Олега Тягнибока, його однопартійці не дали капітулянтським ініціативам Порошенко жодного голосу. "Через проголосованих сьогодні законопроектів Донбас перетворитися в Придністров'ї. Це закріплюються в усіх пунктах проголосованих законів – від першого до останнього пункту. Всі пункти говорять про втрату території", – заявив політик.

Іншої позиції дотримуються в Партії регіонів і серед комуністів. Заради миру всі засоби хороші, і президенту краще знати, як саме його можна досягти, запевнили співрозмовники "Сегодня".

Реклама

"Президент взяв на себе відповідальність про те, що це – шлях до миру, і тому ми повинні були його підтримати. Автор закону – президент України, і він знає більше про мінських угодах. Що зміниться на Донбасі? Треба в нього запитати. Я не знаю. Президент взяв на себе відповідальність, що цей законопроект принесе мир. Ми голосували за нього, тому що ми ж не можемо перешкоджати світу", – заявив народний депутат Борис Колесников.

За словами безпартійного нардепа Давида Жванії, ключовою плюс прийнятого закону – те, що він хоча б закладає основу врегулювання конфлікту на Донбасі, треба ж із чогось починати. "Ми сьогодні заклали початок для процесу про те, щоб зрозуміти, як Донбас далі житиме. Ми дали всі демократичні механізми для того, щоб ці рішення приймалися з місцевим населенням. Люди, які реально брали участь в насильстві, що не будуть амністовані. На місцях самі розберуться, хто з них винен – населення на місці це визначить разом з українською владою. Ухвалений закон про амністію припускає можливість, щоб нас туди пустили, і ми почали діалог", – повідомив він в бесіді з кореспондентом "Сегодня".

СИЛОВИКИ І АРМІЯ. У офіцерів АТО і силовиків думка про закон однозначне – негативне, багато хто називає його зрадою. Тим більше, що чіткого розуміння, як буде продовжуватися сама антитерористична операція після вступу закону в силу, у них поки немає.

"Від командування нічого не чув. Не знаю, як ми будемо діяти далі, але однозначно, Луганськ – це наша територія, наша рідна земля. У мене в батальйоні – 90% луганчан. Як ми можемо її здати? Будемо стояти до останнього", – заявив нам командир батальйону "Луганськ-1" Артем Вітко.

Офіційних коментарів від офіційних представників АТО "Сегодня" отримати не вдалося.

Реклама

"Що стосується Маріуполя, то прийняття цього закону статус-кво не змінює. Ми як були прикордонною територією, яка підпорядковується з відповідною постановою Кабміну, так і залишаємося ", – заявив нам, в свою чергу, прес-офіцер Штабу "Оборони Маріуполя" Євген Степаненко.

В тренді
Український консул залишив Росію: що на нього чекає в Києві

"Між війною і ганьбою Верховна Рада сьогодні обрала ганьба. Але, перефразовуючи Черчілля, ми в підсумку все одно отримаємо не тільки війну, але ще й ганьба на додачу", – не приховує своєї негативної оцінки закону військовий експерт, екс-замкоманудющего батальйону" Азов "Ігор Мосійчук. За його інформацією, обстріли позицій українських військ з боку бойовиків не припиняються незважаючи ні на які заяви про перемир'я або прийнятті будь-яких законів. "І бойовики зупинятися не збираються, а люди продовжують гинути", – додає він.

Небезпека подальшої ескалації військового протистояння на Донбасі бачить і радник міністра внутрішніх справ України Зорян Шкіряк.

"Скажу як громадянин України, як патріот: я негативно оцінюю прийняття цього закону і вважаю, на жаль, тут мають місце бути відкриті поступки Кремлю... Путін не зупиниться на цьому, він і підконтрольні Росії бойовики будуть і далі намагатися розширити зону впливу, зону, підконтрольну агресору, і, на жаль, ми й далі будемо змушені воювати", – сказав він "Сегодня".

"Я двома руками за мир, і, безумовно, я б дуже хотів, щоб він прийшов на українську землю, але є питання ціни. І тепер дуже багато виникне логічних і правильних питань, за що ж насправді гинули наші герої в Донецькій і Луганській областях. І мені б теж, як громадянину, хотілося б почути на них відповідь. Ті люди, які там гинули, вони гинули за єдину Україну, а не за якийсь особливий статус і, тим більше, не за амністію тим, хто зі зброєю в руках воював проти України", – додає співрозмовник видання.

На думку Зоряна Шкіряка, після прийняття закону може серйозно зрости і небезпека для тих патріотів, які зараз залишаються на Донбасі: "Фактично вони можуть стати і, можливо, на жаль, стануть об'єктами переслідувань і репресій з боку терористів".

Нарешті, невизначеність ситуації на Донбасі, частина території якого фактично контролюватиметься сепаратистами, серйозно вдарить по європейських перспективах України. "Ми ще не одне десятиліття будемо йти до того, щоб стати повноправним членом ЄС. Тому що навряд чи хтось буде приймати країну, яка має на своїй території локальний і постійно діючий вулкан конфлікту", – говорить Шкіряк.

ДОНБАС. У донецького губернатора Сергія Тарути поки президентську ініціативу не коментують.

Мер Донецька Олександр Лук'янченко, в свою чергу, закон підтримав: "Будь-який крок до миру, будь-який пошук виходу з нинішнього становища – на користь жителям Донбасу. Зараз діє принцип, що найгірший мир кращий за хорошу війну", – повідомив він виданню "УРА-Інформ. Донбас".

Однак жителі Донецька неоднозначно сприйняли подібне рішення і все ж сподіваються на повний мир.

"Ми вже раді всьому: особливому статусу, різним перемир'ям, хоч самому чортові раді – аби в місті була тиша, і не стріляли з артилерії, – заявив донеччанин Михайло. – Зараз мільйонний місто перетворилося на військову базу, а мирні жителі стали заручниками ситуації. Приміром, йдеш на ринок за хлібом, а перед тобою по дорозі проїжджають танки. Ну, куди це годиться?"

Городяни кажуть, що все закінчитися тільки тоді, коли з міста зникнуть озброєні люди, а поки – нудьгують по міліції і намагаються бути обережними.

"Закон про особливий статус нічого не дасть, – розповідає донеччанин Віктор. – Навряд чи все ось так само собою розсмокчеться. Думаю, що бойові дії в Донецьку не припиняться доти, поки на території міста знаходяться люди зі зброєю – я маю на увазі зовсім не правоохоронців. От раніше була міліція, і можна було спокійно ходити по місту. Нехай їх все недолюблювали, але вони робили свою роботу. А зараз йдеш і озираєшся по сторонам, адже можуть звинуватити у всіх смертних гріхах і відвезти окопи копати".

Також донеччан розбурхали заяви про те, що територія, яка знаходиться під контролем так званих ДНР і ЛНР, буде обнесена укріпленнями.

"З нас хочуть зробити гетто, – обурюється еітель Донецька Віталій. – Тільки через те, що пара тисяч бабульок виходили на площу, закликали повернутися в СРСР, а після ходили на "референдум". Є й ті, хто все своє життя байдикували, а тепер уповають, що прийде нова влада і все відразу стануть добре жити. Сепаратисти засудили всіх нас до життя "суворого режиму", на жаль, вони так і не зрозуміли що натворили. Боюся, це буде в'язниця обласного масштабу. Більшість жителів Донецька проти ДНР, але тепер донеччани не можуть говорити про це відкрито – відразу заберуть в підвали".

Всі подробиці в спецтемі Нове загострення у війні з Росією

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Новини партнерів

Загрузка...

Новини партнерів

Загрузка...
загрузка...

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти