Залучення миротворців на Донбас: Місія ООН малоймовірна, а контингент з ЄС заморозить конфлікт

20 лютого 2015, 07:50

Олександра Захарова , Андрій Данилов

"Сегодня" проаналізувала разом з експертами, що дадуть Україні миротворці

Те, про що так довго говорили в Україні, сталося: Президент Петро Порошенко заявив про необхідність залучення до вирішення конфлікту на Донбасі міжнародного миротворчого контингенту. Що негайно породило хвилю суперечок і дискусій у суспільстві. "Сегодня" розібралася, наскільки реальним є введення миротворців в Україну і які наслідки воно обіцяє нашій країні.

Реклама

ООН. Із заяви Порошенка слідує, що ми розраховуємо на те, що добро на дії миротворчої місії дасть ООН. Відверто кажучи, така пропозиція виглядає дещо дивною: адже рішення про направлення на Донбас миротворців повинна прийняти Рада безпеки ООН, де Росія має право вето. Очевидно, що РФ не погодиться ні на яку місію, якщо вона не буде передбачати участь у ній російських військових. Однак на це не погодиться Україна, а також, швидше за все, США і Великобританія.

Отже, звернення нашої країни в ООН призведе лише до "довгограючої" епопеї, в ході якої сторони будуть втягнуті в словесну перепалку без будь-яких перспектив для консенсусу.

Крім того, процедура направлення контингенту під егідою ООН складна і тривала. Починається вона з консультацій між членами Ради безпеки і зацікавленими країнами, після чого в зону конфлікту направляються емісари для технічної оцінки ситуації. На основі їхніх доповідей готується текст резолюції Ради безпеки. Але навіть якщо резолюція буде прийнята, це не означає автоматичного направлення миротворців у зону конфлікту. Йому передуватиме призначення уповноважених осіб та планування операції. І лише після цього "блакитні каски" зможуть приступити до операції.

На практиці вся процедура може зайняти до півроку. А якщо врахувати позицію РФ, то такий сценарій і зовсім видається завідомо нереальним.

Реклама

ЄС. І все таки можливість залучити миротворців в Україну є. У міжнародному праві існують лазівки, які дозволяють регіональним організаціям проводити миротворчі операції без схвалення Ради безпеки ООН. Для цього необхідно, щоб операція дотримувалася трьох основних принципів ООН: згода приймаючої держави, неупередженість та відмова від застосування сили, крім випадків самооборони і захисту мирного населення. Всі ці принципи органічно вписуються в концепцію поліцейської місії ЄС, у вигляді якої Порошенко, власне, і пропонує ввести миротворців. А значить, в разі пробуксовування" в Раді безпеки ООН, рішення може бути прийнято шляхом двостороннього рішення України і Євросоюзу.

Правда, європейська бюрократія також передбачає досить тривалу процедуру прийняття таких рішень. Зокрема, заступник Генсека Єврослужби закордонних справ Мачей Поповскі вже заявив, що його бос, Федеріка Могеріні, має намір обговорити прохання України з усіма країнами-членами ЄС.

І все таки звернення України до Євросоюзу виглядає більш перспективним, ніж спроба вирішити питання через Раду безпеки. Особливо якщо врахувати численні натяки політиків на те, що Порошенко погодив можливість такого сценарію з ЄС ще в Мінську.

ЩО ОТРИМАЄМО. Зрозуміло, сподіватися на те, що поліцейська місія звільнить Донбас від бойовиків, наївно. Швидше, навпаки – це законсервує ситуацію. Але в цьому є і плюси. По-перше, Україна отримає кілька років на зміцнення армії. Як це зробила, наприклад, Хорватія, після того як миротворчий контингент взяв під контроль лінію розмежування між цією країною і Сербією. Завдяки допомозі миротворців Хорватія змогла відстояти свою незалежність у 90-х роках минулого століття.

В тренді
"Вони тут? Вони всюди". Зеленський потролив журналістку через російський переклад (відео)

Крім того, мандат поліцейської місії ЄС цілком може передбачати залучення до відповідальності винних у військових злочинах. Як відомо, в Міжнародний кримінальний суд має право звернутися будь-який громадянин країни, яка ратифікувала Римський статут. Україна поки що цей документ не ратифікувала. Але якщо за справу візьметься місія ЄС, глави "народних республік" автоматично стануть потенційними "клієнтами" Гаазького трибуналу. У тому, зрозуміло, випадку, якщо продовжать обстріли житлових кварталів, як це було в Маріуполі, Дебальцевому та інших містах.

Реклама

Миротворців можуть прислати з Австрії

Політологи називають звернення України до ООН і ЄС дипломатично вірним кроком. "У чому задум: показати, що ми не довіряємо ОБСЄ та Росії. ОБСЄ не справляється зі своєю місією в Україні. Нам потрібен солідний миротворчий контингент, який зможе до кінця року взяти кордон під контроль, – сказав "Сегодня" Вадим Карасьов. – Зрозуміло, що Росія цього не хоче, і у неї є право вето в ООН, бо миротворці ООН навряд чи увійдуть в Україну. Але це покаже, що Росія тримає під контролем Раду безпеки. Не увійдуть і миротворці НАТО – це РФ розцінить як пряму агресію. Але на політичному рівні ми чинимо правильно: не маючи можливості виграти військовим шляхом, ми пішли через дипломатію".

Згоден і професор політології НаУКМА Олексій Гарань: "Звичайно, Росія заблокує введення миротворців ООН. Цей крок знову покаже, хто хоче миру, а хто – агресор. Виходом для нас може стати поліцейська місія ЄС. Якщо Захід відмовиться, ми зможемо просити зброю".

А Карасьов підкреслює, що поліцейська місія відрізняється за завданням ООН: "У поліцейського контингенту завдання – забезпечити мир, і відновити правопорядок: структуру міліції, прокуратури. Миротворців нам можуть прислати з країн, що не входять у НАТО, щоб не нервувати РФ. Це можуть бути Фінляндія, Австрія, навіть Білорусь". Він зазначив, що в подібних місіях часто використовують нейтральні Нідерланди, але, як і Польща з Литвою і Латвією, вони входять до Альянсу. "Порошенко створює пастку для Путіна, втягуючи його в політичну гру. Якщо Путін заветує введення миротворців, це буде черговий удар по його репутації", – вважає Тарас Березовець.

Реклама

Всі подробиці в спецтемі Протистояння на сході України

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти