"Формула Штайнмаєра": Німеччина і Франція розробили новий план для Донбасу

24 вересня 2016, 11:42

Крістіна Зеленюк Крістіна Зеленюк

Україна ж посіла чітку позицію: без виконання РФ і бойовиками пунктів Мінських угод з безпеки, без виведення іноземних військових формувань та контролю України над кордоном про вибори і спецстатус ніхто говорити не буде

У найближчі тижні лідери "нормандської четвірки" можуть зібратися на переговори. Про це на полях 71-й сесії Генасамблеї ООН у Вашингтоні заявив президент Франції Франсуа Олланд. Зустріч Петра Порошенка з Володимиром Путіним лідеру Франції допомагає організовувати канцлер Німеччини Ангела Меркель. На сьогоднішній день відомо лише те, що провести такі переговори хочуть в Берліні. Про дату і тематиці зустрічі домовляться, коли підписана 21 вересня в Мінську рамкову угоду буде виконано мінімум на 70%. Цей документ передбачає розведення сторін і техніки від лінії зіткнення на чотири квадратних кілометри в трьох населених пунктах в Донецькій області – Станиці Луганській, Петровському та Золотому. Від його виконання залежить підписання додаткової "дорожньої карти" реалізації частини Мінських угод, що стосується безпеки – про це і повинні оголосити на зустрічі "нормандської четвірки". Багато в чому це на руку Німеччини і Франции: виборчікампаніїтамвсамомурозпаліанатліміграційноїкризиуспіхза рішеннямукраїнськогопитанняїмбибувдужедо речі.Більштого,у Франції,заграючизКремлем,вженатякаютьнаприйняттіРадоюзаконупро вибориіпоправокдо Конституціїпотакзваній"формуліШтайнмаєра",якаприйшланазміну "плану Мореля".

Реклама

НЕ ВСТИГЛИ ПІДПИСАТИ, ЯК БОЙОВИКИ ПОРУШИЛИ ДОМОВЛЕНОСТІ

ПроцесвиконаннябезпековоїчастиниМінська,схоже,зрушивсязмертвоїточки.Усередувбілоруській столиціучасникиТристоронньоїконтактноїгрупи(ТКГ)підписалирамкову угодупро розведеннясторінна4квкму СтаниціЛуганській,ПетровськомутаЗолотому.Задодатковою угодою, що додаєтьсядо рамкової,процесрозведеннясторінітехніки(втомучислііозброєнькалібромменше100мм)почнетьсяпісля7-денногоперемир'я,орієнтовно- 30 вересняітриватимене більше3днів.Про цевчетвер набрифінгуу ВерховнійРаді розповівпредставникУкраїнивпідгрупіз безпекиТКГЄвген Марчук.

Востанній10деньвідведеннясторони повиннізабезпечитирозмінуваннятериторії."Наступнідвадні(11-12дні-Авт.)Йдутьнате,щоОБСЄіСпільнийцентрпоконтролюікоординаціїпитаньприпиненнявогню(СЦКК)заходятьнацютериторіюіпідтверджують,щосторонидійсновідійшли,щовседійснознешкоджено", - пояснивСегодня.uaЄвгенМарчукпіслябрифінгуу Верховній Раді.

Додаткова угодатакожпередбачаєчіткийнабірдійвразіпорушенняперемир'я."Відвертокажучи,бажаннятієїсторонипочатипроцесвідведення,немає.Якщовідбулося порушення,якщострілянина,все,стопмашина.Якщострілянинаінтенсивна-поверненняназаднапопередніпозиції.Не кажучивжепро те,якщоєякісьприкметиможливогонастання.Ацелегкоідентифікується",-пояснивСегодня.uaЄвгенМарчук.

Реклама

Зайогопрогнозами,виконатирамкову угодузвисокою часткоюймовірностівдасться.ІслідомзаСтаниця Луганська,ПетровськиміЗолотимсторони опрацьовуютьаналогічниймеханізмрозлученнясилвщечотирьохточках.Вціломужїх50аждоАзовськогоморя."Ми,до речі,пропонували,розширитиділянкурозлученнясилвідСтаниціЛуганськоїдодержкордону(тамдесь15км).Зтого бокуне погодилися:все,щостосуєтьсякордону,зросійської сторонивідразувістерикувпадають.Амимайжедва раундинапереконаннявитратили",-розповівМарчук.

Моніторитикоженетапвиконаннярамкової угодивСтаниціЛуганській,ПетровськомутаЗолотомубудеСММОБСЄ,причомуцілодобово.Адженаріканнянароботуспостерігачівздебільшогостосувалисяїхобмеженоюза часомроботивзоніАТО-з8-9ранкудо7-8вечора.Авідкриваливогоньбойовикипонаших позиціях,якправило,внічний час.Алевже вчора на другий день тиші бойовики не пустили СММ ОБСЄ в Петрівське і Золоте.

"Представники місії побачили бетонні блоки біля Золотого. Ці бетонні блоки, які стоять навпроти ділянки для розведення сил і засобів, повинні бути негайно розібрані. До того ж, за цим загородженням, далі дорога сильно замінована. Ці міни повинні бути усунені негайно (за рамковою угодою на 10-й день – Авт.) Завдання СММ ОБСЄ – спостерігати, навіть якщо однй зі сторін не подобається, що ми спостерігаємо за ними, вони можуть бути переконані, що ми те ж саме робимо з іншого боку. Без верифікації рамкову угоду не працюватиме", – заявив перший заступник голови СММ ОБСЄ в Україні Олександр Хуг.

На думку співдиректора програм зовнішньої політики та міжнародної безпеки Центру Разумкова Олексія Мельника, якщо підписану рамкову угоду все-таки вдасться реалізувати, перше і найголовніше – перестануть, нарешті, по обидва боки гинути люди. "Мова йде про три ділянки довжиною по 2 км і глибиною по 2 км. Якщо вийти на місцевість, 2 км досить значну відстань. Але якщо їх, умовно кажучи, накласти на всю лінію фронту (426 км – Авт.), ви ж уявляєте, що це локальні ділянки ... Якщо говорити про позитив, мені невідомо, за якими критеріями були обрані саме ці три ділянки, але, очевидно , що це як раз там, де ворогуючі сторони стояли на відстані пострілу. І якщо все буде імплементовано, тобто, 7 днів перемир'я (сьогодні другий день), потім вони все-таки розійдуться і перестануть гинути люди з обох сторін – це вже позитив і саме те, що знаходиться в повноваженнях ТКГ", – сказав Сегодня. ua Олексій Мельник.

А ось колишній представник України в ТКГ Роман Безсмертний пропонує ставитися до підписаної в Мінську рамкової угоди більш стримано: "Дуже добре, що це сталося, але під великий знак питання я ставлю можливість реалізації.Зверніть увагу на слова "рамковий документ". Тобто, домовилися реалізувати такий план. Всі населені пункти, які потрапляли в цю сіру зону, де зникала військова влада одна або інша, населення представлено просто само собою. Як на цих територіях будуть вирішуватися соціально-побутові питання, поставки води і продовольства, – це колосальна проблема. Не маючи санкцій за невиконання, говорити про те, що такі плани будуть виконані дуже складно".

Реклама

РАМКОВА УГОДА ЯК ЧАСТИНА ВЕЛИКОГО ПЛАНУ

По-друге, за словами Олексія Мельника, рамковий документ може стати фундаментом для подальшого узгодження і розробки "дорожньої карти" реалізації безпекових пунктів Мінських угод. Про це ще два місяці тому на саміті НАТО у Варшаві заявив Петро Порошенко. "Це, звичайно, різні історії (рамкову угоду і" дорожня карта "- Авт.). Але ця рамкова угода, яка зараз підписана, може стати таким поштовхом до вирішення того, що називають "дорожньою картою". Але "дорожня карта" – це план виконання досягнутих політичних домовленостей. Спочатку повинні бути дійсно домовленості, а "дорожня карта" – це технологія втілення домовленостей. А при відсутності домовленостей цінність технології є, але вона досить обмежена", – сказав Сегодня.ua Олексій Мельник.

На питання Сегодня.ua про те, чи можна пов'язувати підписана в Мінську рамкову угоду з "дорожньою картою" Євген Марчук відповів, що це два абсолютно різних документа, оскількина відмінувідрамкової угоди"дорожнякарта"будепередбачати виведеннявсіхіноземнихвійськовихформуваньзДонбасу.І,за словамиджерелСегодня.uaвукраїнськихдипколах,насьогоднішнійденьКиїв,ПарижіБерлінпрактичнозакінчилипідготовкутакої"дорожньоїкарти".

Теперсправазамалим-потрібно,щобРосіяпогодилася.До цьогопрезидентаРФВолодимираПутінавжепублічносхиляєйогофранцузькийколегаФрансуаОлланд,вдругезамісяцьзаявляючи,щозустрічлідерів"нормандськоїчетвірки"точнопройдепротягомпаритижнів.Зрозуміло,щопростотакзвірити годинникиПорошенко,Олланд,МеркельіПутінзустрічатися,точно небудуть.Дляпереговорівнависокомурівніпотрібенбільшніжвагомий привід.Ітакимприводомцілкоммоглобстатипідписання"дорожньоїкарти".

В тренді
Росія догралася. США готові збільшити допомогу Україні

ВАдміністраціїпрезидентаУкраїнине підтверджуютьінформаціюпро те,чи може"четвірка"узгодити"дорожнюкарту"натакій зустрічі."Унасєконсенсуспонеобхідностіпроведеннясаміту "нормандськоїчетвірки" іпроводитьсяпідготовка",-заявивучоранабрифінгузаступник глави АПКостянтинЄлісєєв.Правда,за його словами,датасамітупокине визначена,переговорипройдутьтоді,колисторонипідготуютьвідповіднідокументи.

Реклама

Але у російської сторони є своє бачення реалізації Мінських угод, як і свій варіант "дорожньої карти".Вціломувонозводитьсядотакзваної"формулиШтайнмаєра",про якувсередупроговоривсяспецпредставникОБСЄвТКГМартінСайдік:"У робочійгрупіз політичних питаньобговорювалисямодальностімісцевихвиборіввОРДОіОрлояпотакзваній "формуліШтайнмаєра",атакожпитанняамністії".

Як пояснили в посольстві Німеччини в Україні, "формула Штайнмаєра" має на увазі одночасне прийняття Верховною Радою у другому читанні поправок до Конституції, за якими Донбас отримає особливий статус, іпроведення там місцевих виборів.Більштого,яксталовідомоСегодня.uaпід часвізитудо КиєваглавиМЗСНімеччинитаФранціїзапропонувалидещо видозмінитицю"формулу",щопідтверджуютьдеякіукраїнськідепутати.

"Зустрілисязнімцямиіфранцузами.Вониприїхалифактичнозультиматумом.ЗсьогоднішньогодняПутінобіцяєперемир'яна7дніввтрьохпілотнихзонах,амизацетерміновоповинніголосуватиамністію,вибориіособливийстатус",-писавза результатамизустрічівсвоємуFacebook "радикал" ІгорПопов.

У бесіді з Сегодня.ua глава парламентського комітету у закордонних справах Ганна Гопко, яка також була на цій зустрічі, заявила, що мовою ультиматумів з нашими депутатами ніхто не говорив. "Міністри озвучили свою позицію. Було бачення з французької сторони, коли почнуться реальні кроки щодо забезпечення перемир'я (бо на той момент так звані "ДНР" і "ЛНР" заявили, що вони готові), щоб ми в стінах парламенту почали говорити про політичний діалог, як провести вибори. Оскільки була дружина вже звільненого Жемчугова, яка чітко озвучила позицію від усіх дружин і родичів полонених зі звільнення, наскільки складно воно просувається ... Тобто, ми з української сторони показали, що безпековий і гуманітарні компоненти для нас перш за все. Вони (голови МЗС – Авт.) отримали чітку відповідь – остаточні рішення приймаються в парламенті. Тому що була така нотка у одного з міністрів, мовляв, ми були в АП, тепер прийшли в парламент ... На що ми їм чітко сказали, що зараз вони перебувають в парламентсько-президентській республіці. Це вам не Кремль і не Росія, де одна людина Путін приймає рішення, а Дума голосує", – сказала Ганна Гопко.

Такий же "меседж" Франк-Вальтер Штайнмаєр і його французький колега Жан-Марк Еро спробували донести на брифінгу в АП перед походом в Раду. "Хочу порівняти цей процес з будівництвом будинку. І зараз ми закладаємо фундамент. Йдеться про припинення вогню, про відведення військ в трьох пілотних зонах. До цього також додається законопроект про місцеві вибори на Донбасі, а також про спецстатус. Перший етап знаходиться в стадії реалізації. Наступний етап цього безперервного процесу – це твердження Радою згаданих мною закону про вибори і спецстатус Донбасу, розширення пілотних зон (до 50-ти – Авт.), Відведення і збереження під контролем важкого озброєння, забезпечення доступу спостерігачів (СММ ОБСЄ – Авт.) до територій Донбасу, створення просунутих баз ОБСЄ. Це такий, можна сказати, другий етап".

Більш того, на наступний день після зустрічей в АП і Раді глави МЗС Німеччини та Франції захотіли особисто відвідати, як вони висловилися, "прифронтові населені пункти Донбасу". На що їм цілком логічно запропонували поїхати в Авдіївку і Широкино, щоб ті побачили, як бойовики і російська сторона дотримуються перемир'я. "На що Штайнмаєр і Еро поїхали шукати перемир'я в "дуже небезпечні" Слов'янськ і Краматорськ, – розповіли Сегодня.ua джерела в ТКГ. - Взагалі, знаєте, їх візит був більше схожий на піар-акцію перед виборами (у Франції в наступному році вибори президента, а в Німеччині – в Бундестаг – Авт.)".

Іпричинцьомукілька.По-перше,останнімісцевівиборивБерлінівдарили,такби мовити,піддихАнгеліМеркель:їїпартіюХДСз17,6%результатомобігналаполітсилаШтайнмаєра,-СДПНзпоказником21%.ПронаслідкипрограшудляМеркельвсвоємублозідляСегодня.uaнаписав журналіст зБерлінаКарлКуяс-Скріжинський.

Тимчасом,набираєобертівпроросійська"АльтернативадляНімеччини".НамісцевихвиборахвБерлініїйвіддали14%.Авсьогопокраїніцюполітсилуза останнімисоцопитуваннямиготовіпідтримати16%німців.Саметому,за словамиполітологів,з неюінамагаєтьсяконкуруватиШтайнмаєрвпроросійськійриториці,пропонуючиУкраїнічистокремлівськийсценарійреалізаціїМінська.У Франціїситуаціяприблизнотакаж,яківНімеччині, томуриторикаЕроцілкомз'ясовна.За данимисвіжихсоцопитувань,Олландне зможепросунутисядаліпершоготурувиборівнезалежновідтого,зякимиконкурентамизіткнеться.Аосьпроросійськийекс-президентНіколяСаркозітаколишнійпрем'єр-міністрАленЖюппебудутьконкуруватизщеоднимсимпатикомКремля,лідеромНаціональногофронтуМарінЛеПен.

Як днями заявив віце-президент США Джо Байден, "є, як мінімум п'ять країн (в ЄС – Авт.) які прямо зараз готові сказати: "Ми більше не хочемо брати участь у санкціях проти Москви". Але, як запевняють українських політиків і дипломатів, Штайнмаєр і Еро чітко почули нашу позицію: без виконання Росією і бойовиками пунктів Мінських угод з безпеки (припинення вогню, відведення озброєнь і обмін полонених всіх на всіх), а також без виведення всіх іноземних військових формувань ( а їх там 38 тис осіб за словами Євгена Марчука) і контролю України над кордоном про вибори і спецстатус в Раді ніхто навіть говорити не буде.

"ЯкщоЕроіШтайнмаєрдужебажаютьпроведеннянезабаромвиборів,товониповиннівраховувати,щоросійська зброяісолдатиповиннібутививеденізДонецькоїтаЛуганськоїобластей.Аконтрольнадукраїнським кордономповиненбутипереданийУкраїні,або,щонайменше,міжнароднійорганізації,наприкладООН",-заявилаєвродепутат,членКомітетуасоціаціїУкраїна-ЄСРебеккаХармспід часвізитудо Києва.

Всі подробиці в спецтемі Нове загострення у війні з Росією

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти