Мінськ зберігає поле для маневру: експерт розповів, чи підпорядкує Росія Білорусь

31 жовтня 2019 16:03

Мінськ може вийти з переговорів з Москвою, якщо відчує загрозу втрати національного суверенітету і незалежності

Раніше в Мінську заявляли, що немає необхідності в злитті Білорусі та Росії в одну державу. Але в грудні планується підписання серйозного "інтеграційного" документа між двома країнами. Директор Центру стратегічних і зовнішньополітичних досліджень (Мінськ, Білорусь) Арсеній Сивицький в інтерв'ю сайту "Сьогодні" оцінив, чи зможе Росія підпорядкувати собі Білорусь на своїх умовах.

Реклама

За його словами, поки не відомо, що може підписати Мінськ 8 грудня – в день 20-річчя з моменту підписання договору про Союзну державу між Росією і Білоруссю – поки не опублiкована програма поглиблення економічної інтеграції

"Про її зміст можна поки що судити тільки за зливом близьких до Кремля російських медіа. Точно відомо, що вона не передбачає введення єдиної валюти. Але ось інформація про створення робочої групи з розробки єдиного податкового кодексу Союзної держави Міністерство фінансів Білорусі підтвердило. Насправді, існує велика ймовірність того, що ця програма не буде схвалена і зовсім через позицію білоруської сторони. Справа в тому, що прийняття цієї програми не передбачає дозволу насущних проблем у відносинах між Білоруссю і Росією – компенсацію Мінську втрат від податкового маневру в російській нафтовій галузі, збереження пільгових цін на російські енергоресурси і допуск білоруської сільськогосподарської і промислової продукції на російський ринок (скасування бар'єрів і обмежень). Мінськ наполягає на тому, що спочатку необхідно вирішити ці проблеми, і тільки потім рухатися в напрямку більш глибокої економічної інтеграції. У свою чергу, позиція Кремля полягає в тому, щоб спершу почати поглиблювати економічну інтеграцію і по ходу вирішувати ці проблеми", – розповів Сивицький.

Він підкреслив, що при таких розкладах у Білорусі немає ніяких раціональних причин підписувати цей документ, беручи на себе додаткові інтеграційні зобов'язання при тому, що Москва не виконує власні. Крім того, прийняття цього документа зовсім не гарантує розв'язання суперечностей між двома країнами в майбутньому.

Читайте також: Чи розпочне Путін нову війну: російський опозиціонер про те, коли чекати загострення в Білорусі

Експерт також вважає, що навіть якщо Мінськ і вирішить не ескалувати ситуацію у відносинах з Москвою і все ж підпише дорожню карту поглиблення економічної інтеграції, ніяких автоматичних юридичних наслідків не буде.

"Тільки з 2021 року, згідно з деякими витоками, планується почати імплементувати 31 дорожню карту щодо інтеграції різних секторів економіки на законодавчому рівні. Більше того, це законодавство має бути ще розроблене, а з урахуванням того, що російська сторона наполягає, що в основу єдиного законодавства повинні бути покладені російські закони, це також буде проблематично. Так що в будь-якому випадку Мінськ залишає для себе широке поле для маневру, обумовлюючи поглиблення економічної інтеграції рішенням принципових проблем у відносинах і збереженням принципу рівноправності Білорусі та Росії в інтеграційному утворенні. Якщо вони не будуть вирішені, Мінськ просто вийде з переговорного процесу, якщо відчує загрозу втрати національного суверенітету і незалежності. Проблема полягає в тому, що Москва не збирається робити будь-які поступки. Це означає, що тиск Кремля продовжиться і на якомусь етапі це може привести до серйозної кризи у відносинах між двома країнами, так як білоруська сторона також навряд чи піде на поступки", – підкреслив Сивицький.

Реклама

Читайте на сайті "Сьогодні" повний текст інтерв'ю з білоруським експертом: "З 2015 року Кремль намагається протиснути російські військові бази у Білорусі".

Нагадаємо, програма т.зв. економічної інтеграції двох країн, що входять в Союзну державу, була парафована главами урядів Росії та Білорусі ще на початку вересня. Якщо коротко, то найбільш тісна інтеграція передбачається в сфері митної політики та енергосфері. Так, ЗМІ пишуть про створення чи не єдиної митної служби та єдиного регулятора енергоринку. При цьому можливість реалізації цієї інтеграції на практиці викликає сумніви. Читайте детальніше в матеріалі "Сьогодні", що означає економічна інтеграція Білорусі та Росії.

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти