Люстрація в деталях: як, де і в які терміни буде проходити очищення влади

15 жовтня 2014, 16:03

Дар`я Нинько Дар`я Нинько

Закон про люстрацію набирає чинності із завтрашнього дня, заявив глава Мін'юсту

Закон про люстрацію опублікований і починає діяти з завтрашнього дня. Про це заявив міністр юстиції України Павло Петренко.

Реклама

Він зазначив, що для закону про люстрацію вже готові всі механізми і прийнятий урядом порядок проходження процедури люстрації державним апаратом.

"Це і закон про публічні реєстри, про розкриття інформації про кінцевих власників компаній, і, звичайно ми розраховуємо на активну позицію журналістів, громадських діячів, які будуть використовувати той інструмент, який вони зараз отримали для того, щоб створити реальний громадський контроль боротьби з корупцією , проходження люстрації державного апарату і очищення державної влади", – сказав міністр.

Петренко підкреслив, що наявність законів – це відправна точка в цій боротьбі.

Він зазначив, що в законі прописано, що уряд повинен прийняти ряд рішень, зокрема порядок, черговість проходження люстраційної перевірки.

Реклама

"Порядок вже був прийнятий урядом минулої п'ятниці, він вступає в дію з завтрашнього дня. Ми очікуємо також оперативного прийняття урядом рішення про черговість проходження перевірки", – сказав міністр.

"Цей закон передбачає декілька категорій проходження люстрації. Перший етап – це так звана трудова люстрації, яка повинна бути проведена протягом 10 днів з моменту набрання чинності законом і вона стосується тих осіб, які займали найвищі керівні посади при режимі Януковича", – додав він.

Тобто це міністри, їхні перші заступники, а також керівники силових структур, пояснив Петренко.

За словами міністра, ці особи підлягають звільненню протягом 10 днів із моменту набрання чинності законом без права займати посади протягом 10 років.

"Прем'єр міністр України Арсеній Яценюк чітко заявив, що уряд починає люстраційних перевірку з себе, і на найближчому засіданні ми приймемо в тому числі і кадрові рішення, які відповідно до закону приймає уряд щодо тих осіб, які потрапляють під так звані заборони, певні законом", – сказав глава Мін'юсту.

Реклама

Петренко зазначив, що закон має чіткі імперативні підстави для застосування заборони по відношенню до того чи іншій особі. Він зазначив, що наявність чітких механичности критеріїв для люстрації – це найправильніший механізм.

"Що стосується втрати професіоналів, то у мене проста відповідь на це питання: люди, які займали вищі керівні посади, які були начальниками обласної міліції, прокурорами області, заступниками міністрів, першими заступниками міністрів під час режиму Януковича, під час революції гідності... вони могли зробити громадянський вчинок, вони могли, в знак протесту, як громадянин, написати заяву про відхід, якщо не 30 листопада минулого року, то 10 грудня, коли зачищали Майдан. Або 20 лютого цього року, коли вбивали наших людей на Майдані", – сказав міністр.

Він зазначив, що тепер закон чітко визначає критерії і що вони справедливі, оскільки не є виборчими і поширюються на всіх, хто прийде на держслужбу.

В тренді
Never again, а не 9 травня. Зеленський вшанував жертв Другої світової війни

"Це дасть можливість дуже серйозно очистити державний апарат. Цей закон не стосується рядових чиновників, які працюють в райдержадміністрації або обладміністрації. Цей закон в першу чергу стосується заборони представників, які займали вищі керівні посади. Я думаю, що якщо ці люди не скоювали злочинів, але потрапили під люстрацію, вони повинні протягом наступних 10 років працювати в іншому секторі, а не в державному апараті", – сказав Петренко.

Міністр також зазначив, що це – вимога суспільства і закон буде виконуватися без затягувань.

Реклама

"Відповідно до закону про очищення влади, передбачено створення громадського органу, громадянського люстраційного ради, який формується з журналістів та представників громадськості, у якого є широкі повноваження з контролю проходження люстрації конкретними органами державної влади", – сказав він.

Відповідно до закону, координацію процесу люстрації здійснює Міністерство юстиції.

"У зв'язку з тим, що перевірка буде проходити в усіх державних органах, це серйозний блок технічної роботи, яку виконуватиме один із структурних підрозділів Міністерства юстиції", – пояснив Петренко.

Він зазначив, що було рішення не створювати нову штатну чисельність, а за рахунок уже існуючих відомств у виконавчій владі буде створено департамент з питань виконання закону про очищення влади.

За словами глави Мін'юсту, завдання цього департаменту включатимуть в себе ведення люстраційного реєстру, а також обробка інформації, яка надходитиме від державних органів по ходу проведення перевірок, а також комунікація та робота з громадською радою.

"Ми, як уряд, вважаємо, що на першому етапі повинні пройти перевірку центральний осередок виконавчої влади, міністерства, Кабінет міністрів, центральні органи виконавчої влади. На другому етапі це буде обласний рівень, на третьому – районний рівень", – підкреслив Петренко.

При цьому він зазначив, що основні заборони все ж будуть стосуватися центрального апарату.

Нагадаємо, 16 вересня Верховна Рада прийняла закон "Про очищення влади. 9 жовтня президент України Петро Порошенко підписав цей закон.

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти