Ляшко – голос глибинки, а Тігіпко – кумир "домогосподарок"

20 травня 2014 7:00

Олександра Захарова Олександра Захарова

Експерти розповіли "Сегодня", на яких виборців орієнтовані основні кандидати

До виборів президента залишилося 5 днів. ЦВК завершила реєстрацію міжнародних спостерігачів, а "Сегодня" запитала у політологів, на яких виборців розраховують основні кандидати: Петро Порошенко, Юлія Тимошенко, Сергій Тігіпко, Олег Ляшко і Михайло Добкін.

Реклама

Порошенко: шукає поміркованих українців

poroshenko_nikolaev

У соціальному розрізі кандидат розраховує на виборців усіх верств населення і рівня освіти, кажуть політологи. "Ідеологічно він орієнтований на виборців, які підтримують Майдан, прихильників євроінтеграції. Також у цьому сегменті він орієнтується на противників Юлії Тимошенко, м'яко граючи на контрасті з нею, – розповів політолог Володимир Фесенко. – А його програма і риторика спрямовані на те, щоб не відштовхувати нікого. Тобто, він "хапає всіх", крім, мабуть, проросійськи налаштованого населення. Територіально це розраховано на Центральну та Західну Україну і жителів інших регіонів з тією ж ідеологемою".

"Це постпомаранчевий, постмайданівський електорат, досить поміркований, спокійний і не бажає різких змін, готовий до поступових, оскільки сам Порошенко не позиціонує себе як радикальний кандидат", – сказав "Сегодня" і професор політології НаУКМА Олексій Гарань. "Порошенка готові підтримати найрізноманітніші верстви у всіх регіонах країни. Їх складно локалізувати у соцрозрізі", – зазначив політолог Олександр Палій.

Реклама

Тимошенко: село та особисті шанувальники

timoha_salay

Що стосується електорату Юлії Тимошенко, то її виборці безпосередньо перетинаються з виборцями Порошенка: це також люди, які підтримують Майдан, кажуть експерти. "Чітко виробленої ідеологеми у неї немає. Начебто її агітація спрямована на проєвропейськи налаштованих виборців, але основний посил направлений до тих, хто вважає, що вона головний рятівник України, – сказав нам Володимир Фесенко. – Багато в чому її риторика занадто жорстка, олігархічна, але помилка в тому, що багато людей не вважають, що олігархи – головна проблема країни. Чітко виробленого демографічного ареалу тут немає, ядро – персональні шанувальники Тимошенко. Але дуже багато жителів села, це більше віковий електорат. Територіально це Центральна і Західна Україна, а ось для Південного Сходу її риторика неприйнятна".

"У Тимошенко хороша частина електорату набирається з сіл, через це вона на виборах показує більше, ніж за опитуваннями", – каже Олексій Гарань.

"У Тимошенко є старі, орієнтовані на неї виборці, і зараз у кожному селі активно ведеться її кампанія, – каже Палій. – Як правило, її виборець – це людина нижче середнього класу, інакше вона ставила б багато запитань, а кампанія Юлі не орієнтована на видачу відповідей".

Реклама

Тігіпко: помірний "кумир домогосподарок"

tigipko_rossinskiy_01

Сергій Тігіпко розраховує на помірно налаштованих виборців російськомовних регіонів, каже Володимир Фесенко, а також жителів інших регіонів, які не хочуть у РФ, але хочуть зберегти хороші відносини з Росією: "Це не обов'язково супротивники, але і не прихильники Майдану, включаючи не майданну частину україномовного електорату".

Сергій Тігіпко втратив частину своїх колишніх виборців, вважає Олексій Гарань: "У 2010-му це був середній клас, представники бізнесу, освічені люди, які бачили в ньому третю силу і альтернативу Януковичу і Тимошенко. Але за цей час він втратив значну частину виборців. Зараз він експлуатує гасла ПР, бо отримає помірну частину її виборців, але не радикальне крило".

В тренді
Хабар – один мільйон, свобода – п'ять. Заступник голови Харківської облради зможе вийти з СІЗО під заставу
Чиновника затримали під час отримання хабара в 1 млн 50 тис - від директора комунального підприємства. Колаж: "Сьогодні"

А Олександр Палій упевнений, що добра частина старих виборців Тігіпка у нього залишиться: "Якщо говорити про соцрозріз, то його виборець – середній клас Південного Сходу, а також домогосподарки, які шукають собі кумира".

Реклама

Добкін: радикальний електорат ПР

dobkin_salay

Михайло Добкін розраховує регіонально на той самий електорат, що і Сергій Тігіпко – на жителів Південного Сходу, вважають експерти.

"Це той же регіон, а посил спрямований на електорат Партії регіонів. Але проблема Добкіна в тому, що цей електорат ідеологічно розколотий, вони деморалізовані, і від нього чекають закликів до федералізації, а він пропонує єдину Україну, – сказав нам Володимир Фесенко. – Його виборці більш радикальні, більш критичні до нової влади. Крім того, хороша частина їх на вибори просто не піде, враховуючи ситуацію на Донбасі: для Добкіна дуже важливо, щоб він проголосував. Територіально, крім Донбасу, це жителі Харківської області".

"Хорошу роль тут може зіграти партійна мобілізація від ПР, тобто Добкін розраховує отримати ту частину громадян, які орієнтуються на рішення партії. На Сході за Добкіна можуть проголосувати і чиновники, і бізнес, а ось у Центральній Україні це будуть люди нижче середнього класу", – каже Олександр Палій.

"Добкін розраховує на радикальне крило прихильників ПР на Південному Сході, які звикли до гучних гасел", – сказав Гарань.

Ляшко: голос глибинки центру та півночі

lyashko_salay 

Олег Ляшко використовує типовий радикальний популізм, тому голосуватимуть за нього прості люди, заявив професор політології НаУКМА Олексій Гарань: "Це люмпенізована частина населення, можливо, без роботи або стабільного доходу, які люблять швидкі прості рішення".

"Ляшко – це голос глибинки Центральної України та Півночі, – пояснює Володимир Фесенко. – Це провінційний, бідний електорат, села та маленькі міста. У них невисокий рівень освіти, низький рівень життя, тому для них ці вила і правда-матка від Ляшка звучать. Він влаштовує їх своїм радикалізмом: самі вони здатні на радикальні дії тільки в крайньому випадку: наприклад, якщо зґвалтують когось із близьких. Тому вони делегують такі дії тому, хто готовий їх робити".

"Він шукає людей, які чекають радикальних простих рішень, – каже Олександр Палій. – Підтримає його не середній клас, а люди, які живуть на соцдопомогу". Також за словами політологів, "за" Ляшка будуть ті, хто не підтримує жодного із серйозних кандидатів, а також люди з хорошим почуттям гумору.

Всі подробиці в спецтемі Вибори президента 2014

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти