Лондон не розглядає Будапештський меморандум як юридично зобов'язуючий – посол

28 серпня 2018, 14:16

Крістіна Зеленюк Крістіна Зеленюк

Коли Україна після початку російської агресії в 2014-му кілька разів ініціювала зустріч країн-підписантів Будапештського меморандуму, реакція британської сторони в цьому плані була конструктивною

Великобританія ніколи не приховувала, що не розглядає Будапештський меморандум як юридично зобов'язуючий. Для Лондона, як і для інших підписантів, таких як Париж чи Вашингтон, це також політичний документ. Про це на засіданні прес-клубу в рамках роботи XIII Наради керівників закордонних диппредставництв України заявила посол України в Британії Наталія Галібаренко, відповідаючи на питання сайту "Сьогодні".

"Просто є і інша сторона цієї проблеми в тому, що коли ми після початку агресії кілька разів, наприклад, ініціювали проведення зустрічі країн-підписантів Будапештського меморандуму, в принципі реакція британської сторони в цьому плані була конструктивною. Вони говорили:" Так, ми готові зустрічатися, ми готові говорити, але є сторона, яка порушила Будапештський меморандум, і вона не збирається нас слухати, і не збирається забиратися з території України ". Фактично така зараз ситуація. Розумію, що це викликає розпач, і у мене теж, проте, на жаль, такі реалії", – відповіла сайту "Сьогодні" Наталія Галібаренко.

Реклама

Водночас Велика Британія може допомогти Україні у військовому плані. Кілька днів назад після зустрічі віце-прем'єра з європейської і євроатлантичної інтеграції Іванни Климпуш-Цинцадзе із заступником голови Палати лордів і держміністром з питань оборони графом Хоу, з'явилися новини про те, що Україна і Британія думають над можливістю спільного виробництва зброї. 

"Відразу скажу, що не розкриватиму деталей, тут є певні чутливі моменти. Можу сказати, що відповідні переговори і консультації ніколи не припинялися. Але знаєте, дуже часто фактором, який їх стримує, є, звичайно, дуже висока ціна. Ми зацікавлені в тому, щоб не стільки купити, скільки отримати якусь допомогу. Звичайно, Британія була однією з тих країн, яка завжди дуже акуратно ставилася до навіть гіпотетичного питання про постачання озброєння, з огляду на те, що це може загострити ситуацію на Сході. Потім з часом, розуміючи російську логіку, британці також зрозуміли, що тут не питання озброєння України, тут питання саме в агресивності Кремля. І для того, щоб умовно спровокувати Кремль ще більше, не потрібно навіть зброю постачати", – відповіла сайту "Сьогодні" Наталія Галібаренко.

Відзначимо, після того, як Росія напала на Україну, особливо гостро постало питання виконання країнами-гарантами своїх зобов'язань перед нашою країною, але на ділі все вийшло сумно. Так, наприклад, в США пояснили, чому не виконують відповідний договір. Екс-держсекретар Джон Керрі говорив, що американці не хочуть спровокувати ще більшу нестабільність в світі. 

Інша країна-гарант української безпеки – Росія – і зовсім знайшла безглузде пояснення. Так, голова МЗС РФ Сергій Лавров розповів, як Росія "виконує" Будапештський меморандум. На його думку, якщо Москва не загрожує Україні ядерною зброєю, то умови угоди дотримані. 

Нещодавно екс-глава СБУ і Міністерства оборони, колишній секретар РНБО Євген Марчук розповідав, чому США не захищають Україну від Росії. Він чітко роз'яснив положення документ і виявилося, що ні до американців, ні до інших країн- "гарантів" не може бути претензій.


Реклама

Будапештський меморандум 1994 року підписали Україна, США, Великобританія і Росія. Натомість на те, що Київ відмовився від розповсюдження ядерної зброї, інші три країни – США, Британія і РФ – зобов'язалися гарантувати Україні безпеку та територіальну цілісність.

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти