Чи загрожує епідемія COVID-19 місцевим виборам в Україні

2 квітня 2020, 08:10

Віталій Рябошапка Віталій Рябошапка

Чимало країн призупинили кампанії і перенесли вибори. Яка ситуація в Україні?

Проект секвестру державного бюджету, підготовленого урядом України, викликав шквал критики з боку парламентської опозиції. Особливий акцент робився на тому, що Кабмін, намагаючись знайти кошти на боротьбу з коронавірусом і знизити негативний вплив світової економічної кризи, має намір серйозно урізати витрати на місцеві вибори, заплановані на жовтень нинішнього року.

Вибори відкладаються? У монокоаліції кажуть, що поки ні

Реклама

Певна частка правди в критиці є: експерти з виборів говорять, що за подібного фінансування провести їх практично неможливо.

"Ми бачимо, що в змінах до держбюджету уряд передбачив скорочення майже вдвічі витрат на місцеві вибори. І для мене такі зміни незрозумілі: для чого їх вносити, якщо через кілька місяців знову доведеться змінювати бюджет і знаходити кошти в бік збільшення. Хіба що йдеться про сценарій перенесення виборів", – зазначив в коментарі сайту "Сьогодні" голова Комітету виборців України Олексій Кошель.

Так чи дійсно влада замислила скасування або перенесення виборів? Адже на тлі епідемії, як зазначав нещодавно сайт "Сьогодні", виборчі кампанії відкладені, а вибори перенесено на невизначений період в десятках країнсвіту.

У монокоаліції кажуть, що про це не йдеться. Принаймні, поки що.

"Виборчий процес на місцевих виборах розпочинається в кінці літа. І ніхто не знає, що на нас чекає в кінці літа, яка ситуація в світі і в Україні. Дійсно, частка колег мали ідею вже зараз, заздалегідь обговорити, що робити з осінніми виборами. Але поки що необхідності зміщувати дату виборів немає. Якщо пандемія не вщухне, буде поширюватися, потрібно ухвалювати рішення, як діяти далі. Але поки зарано говорити що-небудь", – розповів сайту "Сьогодні" народний депутат (фракція "Слуга народу") Олександр Качура.

Скорочення ж витрат на вибори він пояснив тим, що уряд вирішував завдання знайти кошти на боротьбу з епідемією, на те, щоб підтримати економіку і громадян зараз, в той час як гроші на вибори потрібні будуть лише до осені. Крім того, за словами Олександра Качури, у зв'язку з реформою децентралізації, скороченням кількості рад, бюджет виборів все одно варто було переглянути.

"Думаю, ближче до виборів ми знайдемо можливості скоротити витрати. Виборчий бюджет був роздутим. З огляду на те, що завершення децентралізації скоротить кількість рад, нам потрібен буде значно менший бюджет. Тому що буде менше створюватися комісій тощо. Загалом, все це прораховується і оптимізується під реальні потреби", – зазначив Олександр Качура.

Експерти: все стане зрозумілим влітку

Реклама

Експерти тим часом досить високо оцінюють імовірність проведення місцевих виборів в Україні в термін. Щоправда, уточнюючи, що чимало залежатиме від епідситуації.

"Що відбуватиметься з нашими місцевими виборами, поки незрозуміло. Я думаю, рішення ухвалюватиметься ближче до літа і виходячи з епідемічної ситуації. Кінець жовтня – це ще не грипозний період, тому не думаю, що буде якийсь вплив на дату виборів. Але певні ризики можуть бути", – зазначив в коментарі сайту "Сьогодні" політолог Володимир Фесенко.

Читайте також: Як мутує коронавірус, коли закінчиться карантин і скільки українців перехворіють: інтерв'ю з популяризатором науки

У свою чергу політтехнолог і соціолог, засновник дослідницької компанії ACTIVE GROUP Андрій Єременко вважає, що ймовірність проведення виборів в терміни досить висока.

"Шанси на те, що місцеві вибори в Україні пройдуть у заздалегідь заплановані терміни я б оцінив у 60%", – зазначив в коментарі сайту "Сьогодні" Андрій Єременко.

Потрібно міняти закон?

Тим часом в Комітеті виборців України вивчають варіанти, світові практики і рекомендації проведення виборів в умовах епідемії.

"Я прихильник того, що сьогодні потрібно дискутувати не про перенесення виборів, а про те, як їх найбільш безпечно для громадян провести в умовах епідемії. Якщо до осені загрози епідемії будуть не такими серйозними (щоб переносити вибори – Авт.), потрібно професійно обговорювати, як зменшити ризики для громадян. Наприклад, в окремих країнах зараз запроваджується голосування поштою для громадян старшого віку. Щоб вони могли проголосувати, не приходячи на дільниці і не ризикуючи своїм здоров'ям. Такий варіант може дискутуватися і у нас", – розповів голова КВУ Олексій Кошель.

За його словами, є йбезліч інших прикладів мінімізації загроз.

"Наприклад, у нас голосування традиційно відбувається з 8:00 до 20:00. Але в деяких країнах голосування розтягується на тиждень. Це дозволяє уникнути черг на дільницях. Але я вважаю, що, на жаль, такий варіант для України неприйнятний – у зв'язку з великим ризиком фальсифікацій", – розповів голова КВУ Олексій Кошель.

Реклама

За його словами, фахівці Комітету напрацьовують можливі варіанти і мають намір запропонувати їх як зміни до Виборчого кодексу.

Кампанія під час епідемії? Немає нічого неможливого

Провести вибори, або, щонайменше, виборчу кампанію в умовах карантину цілком можливо. Принаймні фахівці бачать, як технічно вирішувати проблеми, що виникли в зв'язку зі зміною обставин.

Наприклад, проблеми, з якими з розвитком епідемії зіткнулися соціологи. Адже провести опитування в звичному режимі "віч-на-віч" сьогодні практично нереально.

"Давно вже існують програми електронних опитувань. Людина реєструється, відповідає на питання, отримує якісь гроші навіть за це. Недоліком такого опитування є те, що соціолог не бачить того, хто відповідає, і не може проконтролювати, хто насправді відповідав на питання – той, хто реєструвався і підходить під вибірку, чи хтось інший. Як він відповідав на опитування – вдумливо чи ні. Тобто, тут все сумно. Але є телефонне опитування, яке ближче до опитування "вживу" – соціолог може більш-менш відчути і проконтролювати, як відповідає людина", – розповів Андрій Єременко.

Що, за його словами, не втратило в соціології якості, так це якісні дослідження – фокус-групи. Політтехнологи і соціологи вже почали дослідження фокус-груп за допомогою відеоконференцій.

"Раніше ми також проводили фокус-групи таким чином. Але тільки в тих випадках, коли треба було одночасно зв'язуватися з різними регіонами. Зараз випробуємо сучасні програми для конференцій. Через нашу систему рекрутингу набираємо респондентів і проводимо цілком "живі" фокус-групи", – каже Андрій Єременко.

А ось пропозиції досліджувати суспільні настрої у соцмережах (гучні у зв'язку з виборами в США 2016 року і Брекзітом) навряд чи будуть сильно затребувані в Україні (хоча подібні програми вже є в нашій країні). Оскільки їх вартість значно вищий, ніж у традиційних соцдослідженнях.

Реклама

Читайте також: Ходити максимум по двоє: в Україні посилять карантинні заходи

Гречка буде!

Що стосується інших технологій, що застосовуються в ході виборчих кампаній, то як зазначає Андрій Єременко, вони також можуть бути трансформовані під вимоги карантину.

"Зараз ми всі – я маю на увазі все населення країни – дуже швидко вчимося. Що таке відеоконференція. Що таке телефонна розмова. Що таке віддалене спілкування. Цей навик поступово з'являється. Коли він закріпиться, кандидат приходитиме і спілкуватиметься з виборцями онлайн. Це будуть ті ж самі зустрічі, спілкування. Просто трошки зміниться технологія. Десь в чаті повідомлять: в такий-ось час зустріч з кандидатом. Ось ссилочка, приходьте", – каже політтехнолог.

Більше значення, за його словами, придбають онлайн технології, які вже і без того довели свою ефективність на останніх виборах. Навіть традиційна українська передвиборча "гречка" може мати місце в умовах карантину.

"Ось нещодавно натрапив на інформацію. Дзвонять, кажуть: "Вам пакетик від такого-ось політика. Оскільки зараз карантин, він дуже турбується за вас. Ми вам принесемо, під дверима поставимо. Будь ласка заберіть". Приносять, дотримуючись всіх заходів безпеки – в масках, рукавичках, залишають. А крім гречки кинути в пакетик якусь брошурку – не проблема. Отже це питання технічно просто вирішуємо – гречка, звичайно, буде", – говорить Андрій Єременко.

Крім того, за його словами, в повній мірі можуть бути використані й інші методи агітації під час кампанії – банери, розклеювання, розкладки в магазинах тощо.

Головне – безпека

Що ж стосується самого голосування, то, на думку Андрія Єременка, воно можливе, якщо вжиті адекватні заходи безпеки:

"Ділянки, звичайно, треба буде якось обладнати, щоб знизити ризики. Це питання до медиків. Якщо вони ще не знають, як, то за півроку, думаю, розберуться".

На питаннях безпеки на ділянках в разі, якщо епідситуація дозволятиме провести вибори, акцентує і голова КВУ Олексій Кошель.

"Насправді, чимало питань треба відпрацювати. Наприклад, виборчі кабінки. Вони необхідні, щоб гарантувати таємницю голосування. Але ми розуміємо, що це закритий простір, який в умовах продовження епідемії, нехай і в невеликих масштабах, несе певні загрози. І над цим треба думати", – говорить голова КВУ.


Тим часом в умовах карантину чимало українців залишилися без прибутку. На чому тепер доводиться економити, дивіться в сюжеті:

Всі подробиці в спецтемі Адаптивний карантин в Україні

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти