Куди заведе конфлікт Абромавічус і Кононенко, і що буде робити Порошенко: думка експертів

На думку політологів, скандал навколо звинувачення Абромавічуса на адресу Кононенка розкрив серйозну проблему в середині президентської команди

На тлі розмов про майбутній переформатуванні Кабінету міністрів і один з діючих членів уряду – міністр економіки Айварас Абрамавічус заявив про те, що подає у відставку.

Айварас Абрамовічус був призначений у Кабмін за квотою "Блоку Петра Порошенка", проте саме дії першого заступника голови фракції "БПП" Ігоря Кононенка, за словами міністра, змусили піти його на такий крок, як відставка.

Реклама

На думку експертів, нині в президентській команді наростає протистояння між двома фракціями: технократами, до яких в тому числі відноситься Абрамавічус, і політиками-бізнесменами, яких представляє Кононенко, і крапку в цьому протистоянні повинен поставити президент Петро Порошенко.

"Сьогодні я прийняв рішення подати у відставку з посади міністра економічного розвитку і торгівлі України. І ось чому. Причина: різка активізація блокування скільки-небудь системних і важливих реформ в нашій країні", – заявив на брифінгу Айварус Абромавічус.

При цьому міністр прямо звинуватив у блокуванні роботи його відомства Ігоря Кононенка.

Реклама

"У мене і моєї команди немає бажання бути ширмою для відвертої корупції, підконтрольними маріонетками для тих, хто хоче в стилі старої влади встановити контроль над державними грошима. Ці люди мають імена, і одне з цих імен я озвучу, – це Ігор Кононенко. Будучи представником політичної сили, яка висунула мене на посаду міністра, в останній місяць він зробив дуже багато, щоб блокувати мою роботу і роботу міністерства", – заявив Абромавічус.

За його словами, Кононенко і пов'язані з ним депутати БПП неодноразово намагалися втручатися в кадрові призначення на держпідприємствах, а також намагалися домогтися відставки Абромавічус.

"Кульмінацією цього кадрового свавілля і бажання повного підпорядкування потоків стало бажання мати свого зама в Міністерстві економіки, що відповідає за "Нафтогаз" та інші державні підприємства. Кандидат в підсумку два дні тому приніс повний пакет документів для призначення і заявив: "Я ваш новий зам. Я в команді Кононенка – і моя кандидатура вже узгоджена нагорі". Після цього мені надійшов дзвінок з Адміністрації президента з настійною рекомендацією взяти цю людину, а також ще одного на посаду заступником міністра з оборони. На що я відповів: "Я частиною цього деребан не буду", – і попросив, щоб мене звільнили з посади. У підсумку Кононенко заявив, що бажає заслухати мою доповідь на фракції, розглянути моє запитання про відставку. Я вирішив, що полегшу задачу Кононенко і його команді – і подаю сам заяву про відставку", – заявив Абромавічус.

Реклама

Абромавічус підкреслив, що хотів би, щоб його відставка послужила якимсь дзвінком і холодним душем, оскільки в даній ситуації технократичним міністрам немає місця, їм не створені умови для роботи.

Міністр сподівається, що вже завтра його заяву про відставку буде розглянуто в сесійній залі.

Як відомо, Айварас Абромавічус обіймав посаду міністра економічного розвитку і торгівлі з 2 грудня 2014 року.

Відповідь Кононенка

Відповідь Ігоря Кононенка на такі гучні звинувачення на його адресу не змусила на себе довго чекати.

"Якщо у Абромавічуса є конкретні претензії до мене, він, як відповідальна людина, повинен написати заяву в НАБУ (Національне антикорупційне бюро). Тому що тиск – це корупційна дія... Він повинен пам'ятати, якщо це буде неправда, то повинен буде за це відповісти. Не потрібно скочуватися на якісь істерики, говорити, що хтось заважає працювати, а потрібно йти на комітет і звітувати", – сказав він.

Усі звинувачення на свою адресу він назвав безпідставними. "Можливо, така емоційна заява Абромавічус пов'язана з моїм коментарем про рішення фракції прийняти відставку міністра. Але це ж не була моя особиста заява – це було рішення фракції. До цього така ж ситуація була і з паном Пивоварським (міністр інфраструктури. Якого також відносять до технократів, подав у відставку торік) – він також деякі рішення сприйняв занадто особисто", – сказав Ігор Кононенко.

При цьому заступник глави фракції БПП зазначив, що до роботи Мінекономрозвитку є багато питань.

"Дійсно, є позитивні речі, які були зроблені за попередній рік. У першу чергу це прозорі закупівлі, інші законопроекти із серії doing business і поліпшення бізнесу. Але були і є проблеми в міністерстві, і є питання, які не вирішуються. Ключове питання на сьогоднішній день, хвилюючий український бізнес, – те, що до сьогоднішнього дня не введені симетричні санкції проти Росії... У нас за попередній рік серйозне падіння ВВП. За секторальні реформи також відповідає Міністерство економіки – системні секторальні реформи не проводяться. Є кілька речей, пов'язаних з непризначенням керівників на посади в державних підприємствах", – заявив він.

Раніше в неофіційних коментарях "Сегодня.ua" відразу декілька нардепів повідомили, що заступник голови Адміністрації президента Віталій Ковальчук готовий піти на посаду віце-прем'єра – міністра економрозвитку, а нинішнього главу Мінекономіки Айвараса Абромавічуса відправлять у відставку.

Саме кандидатура Ковальчука на посаду першого-віце прем'єра і можливо міністра економіки, як зазначають експерти, є принциповою для "Блоку Петра Порошенка" в торгах з іншими членами коаліції за оновленим складом уряду.

Що далі?

Скандальна заява Абромавічуса про відставку і звинувачення на адресу Кононека викликали бурхливе обговорення, як у політичних, так, і в експертних та громадських колах.

Так, глава МВС України Арсен Аваков заявив про "цькуванні міністрів", яка заважає роботі правітельсва України. "Цькування міністрів призводить до підміни: замість роботи і реформ – нас примушують займатися політичним брудом", – написав він на своїй сторінці в Твіттері.

А народний депутат від "БПП" Ірина Геращенко зазначила, що членам Кабінету міністрів, перш ніж подавати у відставку, потрібно відзвітувати про свою роботу. "Реформатори так легко не повинні здаватися і тікати з корабля, який дав крен. Спочатку потрібно звітувати про свою роботу. При цьому варто зосередитися саме на своїх перемогах, успіхи та прорахунки, а не на "штанах", які заважали нашим танцюристам працювати" – написала вона у себе на сторінці в facebook.

Секретар антикорупційного комітету ВР, позафракційний депутат Дмитро Добродомов, у свою чергу, повідомив, що екс-глава СБУ Валентин Наливайченко на антикорупційному комітеті показував документи, які підтверджують причетність Кононенка до різних схем із виведення в офшори коштів із держпідприємств.

За його словами, тоді члени комітету оформили відповідне звернення в ГПУ. "Знаю, що сам Наливайченко також подавав заяву. Там повинно було бути відкрито справу. Про хід розслідування, на жаль, нам нічого невідомо", – повідомив Добродомов Сегодня.ua.

А губернатор Одеської області Михайло Саакашвілі повідомив, що зараз разом з Абромавічусом в Раді з реформування держпідприємств. "Хочу підтвердити, що всі наші ініціативи щодо зміни керівників держпідприємств блокуються особисто прем'єр-міністром з подачі одного з лідерів фракції БПП-Солідарність в Раді – Ігоря Кононенко та ще кількох груп впливу", – написав він у себе в facebook. При цьому губернатор закликав публічно заслухати всі сторони.

А посол США в Україні Джеффрі Пайєтт назвав Айвараса Абромавічуса одним з кращих поборників реформ в Кабінеті міністрів. "Один з кращих поборників реформ в українському уряді... і прихильник майбутнього, на яке український народ заслуговує", – написав він у Twitter.

Днем раніше Джеффрі Пайєтт вже застеріг українську владу від помилки. "Небезпечні голоси кажуть: "Досить міністрів-технократів і професійного управління – прийшов час політикам взяти кермо влади". Це буде величезною помилкою, буде підживлювати зусилля Кремля, невірно представить Україну як демократію, яка занепадає, а не формується", – написав Пайетт в Twitter.

На думку експертів, скандал навколо звинувачення Абромавічуса на адресу Кононенка розкрив дуже серйозну проблему в президентській команді.

"Мабуть є протиріччя в самій президентській команді. Це боротьба двох фракцій, двох підходів – між фракцією технократів і фракцією бізнес-політиків, які хотіли б зараз отримати більше доступу до формування та контролю над урядом, в тому числі, і з точки зору реалізації бізнес інтересів", – сказав Сегодня.ua директор Інституту стратегічних досліджень Вадим Карасьов.

А це вже серйозна проблема для президента, вважає глава Центру прикладних політичних досліджень "Пента" Володимир Фесенко. "Наскільки знаю, свого часу президент, глава його адміністрації Ложкін рекомендували Абромавічус на цю посаду. У чому зараз проблема – виник цілий ряд конфліктних ситуацій і у фракції – у відносинах з низкою депутатів, які зараз теж критикують Кононенко, тепер історія з Абромавічусом. тобто створюється виразно конфліктне поле навколо Кононенко, це не дуже гарна тенденція. Думаю, що тут самому Ігорю Кононенко треба міняти манеру поведінки і діяти більш гнучко без тиску. Треба враховувати нові політичні реалії – вже якщо обіцяли "по-новому" так в даному випадку треба "по-новому", а не "по-старому", – сказав він Сегодня.ua.

І в цьому протистоянні, як зазначає політтехнолог Тарас Березовець, західні партнери України чітко дали зрозуміти, на чиєму вони боці. "Посольство США перейшло в атаку. Цікава гра почалася. Саакашвілі проти Кононенка. І американці теж осторонь не залишилися", – написав він у себе в facebook.

"Розрулювати" ситуацію, як вважають експерти, доведеться президенту Петру Порошенку.

"Президент думаю, вибере середньо-помірну точку зору, не доводячи боротьбу технократів і бізнесменів у своїй політичній команді то дочки кипіння до зайвої поляризації і розколу", – сказав Вадим Карасьов.

При цьому, як зазначає експерт. Судячи з того, яку позицію зайняв у цьому конфлікті Захід, міністри технократи, у тому числі і Абромавічус, залишаться на своїх постах.

Наскільки ефективний Абромавічус і уряд

Як зазначає Володимир Фесенко західні експерти поряд з іншими міністрами-технократами, високо оцінюють діяльність Айвароса Абромавічус на посади глави МЕРТ.

"Процитую Андреса Аслунда (відомий європейський експерт): Абромавічус, Яресько (Мінфін), Пивоварський (Мінінфраструктури), Петренко (Мін'юст) – блискучі міністри. Але парадокс ситуації саме в тому, що цих міністрів найбільше критикують всередині парламенту, а також з боку окремих бізнес-група", – сказав він.

Директор Українського аналітичного центру Олександр Охріменко, у свою чергу, відзначає, що Абрамавічус багато зробив для піару України на Заході, але всередині країни мнігіе анонсовані реформи так і не були реалізовані. "Він обіцяв спростити умови для ведення бізнесу, але нічого не спростив. Відкрити кампанію стало легше, але залишилися проблеми з податковою, із закриттям компанії тощо", – сказав він Сегодня.ua.

При цьому експерт зазначив, що за минулий рік Україна змогла піднятися тільки на 4 позиції (з 87-ї на 83-тю) у рейтингу Світового банку Doingbusiness.

Також не була проведена анонсована прозора приватизація великих українських підприємств.

У той же час, як зазначають експерти, однією з заслуг МЕРТ торік можна назвати прийняття в грудні Верховною Радою закону "Про державні закупівлі", який поширює електронні закупівлі на всі бюджетні закупівлі.

"Уже в 2016 році прийнятий документ дозволить заощадити у зведеному бюджеті до 4,5 млрд грн, а в 2017 році, коли він буде працювати перший повний рік, – від 35 до 40 млрд грн", – повідомив заступник міністра економічного розвитку і торгівлі Максим Нефедов.

Однак багато законодавчі ініціативи з дерегуляції, захисту інвесторів, створенні умов для приватизації великих підприємств так і не знайшли підтримки в парламенті і звинувачувати в цьому лише одного міністра економіки не цілком коректно вважають експерти.

"Важко говорити про ефективність конкретного міністра, оскільки відповідальність загальна і в уряду, і більшості. І якщо закони лежать в парламенті, і не приймаються, то це не тільки свідчення слабкої якості законів, які готує профільне міністерство, а й свідчення того, що уряд не користується підтримкою коаліції", – сказав Вадим Карасьов.

Читайте також:

Реклама на segodnya.ua Реклама
Всі новини
Останні новини
Показати ще
Реклама на segodnya.ua Реклама
ЗСУ: головне
Докладніше
Хроніка обстрілів
Більше про це
Війна в Україні з космосу
Більше новин
Українці за кордоном
Дізнатись!
Діпломатичний фронт
Більше новин
Save Life
Поради лікаря
Допомога під час війни
Більше новин
"Разом нас багато"
Нас не подолати
Наші гроші
Більше новин
Life новини
Більше новин
Всі новини
Останні новини
Показати ще
Герої не вмирають!

Позивний “Депутат”... Сергій Компанієць - старшина роти 93-ї окремої механізованої бригади “Холодний Яр”. Воював на передовій з 2014 року. Хлопці називали 47-річного старшину батьком, бо він допомагав і вчив кожного. Загинув у бою під Ізюмом, прикриваючи побратимів. Його 16-річний син пішов вчитись у військовий коледж…

Історія героя
статистика
Курс криптовалюти сьогодні

Валюта

Ціна, usd

Bitcoin (BTC)

51258.56

Bitcoin Cash (BCH)

262.34

Binance Coin (BNB)

382.42

Dogecoin (DOGE)

0.08

Ethereum Classic (ETC)

25.73

Litecoin (LTC)

68.58

ЗАПРАВКИ
Паливо сьогодні
95+
95
ДП
ГАЗ
51,40
49,40
50,90
26,39
51,50
49,31
49,91
26,59
52,59
50,59
50,70
26,71
53,05
51,26
51,44
26,24
53,68
52,29
53,68
27,79
56,99
54,99
54,99
28,10
56,99
54,99
54,99
28,14
57,49
53,85
53,99
27,20
58,99
56,99
55,99
27,98
-
48,74
48,63
26,06
Наша економіка
5 головних цифр
1
Споживча інфляція Споживча інфляція
18%
2
Облікова ставка Облікова ставка
25%
3
Офіційний курс євро Офіційний курс євро
29,7 грн
4
Офіційний курс долара Офіційний курс долара
29,25 грн
5
Міжнародні резерви Міжнародні резерви
$22,8 млрд
Знати більше💡
Вони нас підтримали
легенди спорту

ВЕЙН ГРЕЦЬКІ. Ми всі згодні, що це безглузда війна. Ми всі бажаємо всім в Україні всього найкращого та молимося за них.

ПЕЛЕ. Я надсилаю свою солідарність народу України. Я молюся і прошу Бога, щоб запанували мир, свобода та любов

ДОМІНІК ГАШЕК. Кожен дорослий у Європі добре знає, що Путін – божевільний убивця, і що Росія веде наступальну війну проти вільної країни та її народу.

ПАОЛО МАЛЬДІНІ. Ніхто не очікував побачити війну на європейській землі, ми хочемо бути на боці народу України.

КЛАУДІО ТАФФАРЕЛ. Дорогі друзі, українці! Наразі весь світ стежить, хвилюється та обурений тим, що відбувається в Україні. Бажаю, щоб на вашу землю якнайшвидше повернувся мир.

1 /2
Валюта
Курс гривні сьогодні

Валюта

Ціна (грн)

Долар США ($)

38.48

Євро (€)

41.73

"Ми з України"
Наш плейлист

PROBASS ∆ HARDI

"Доброго вечора"

PROBASS ∆ HARDI

Макс Барських

"Буде весна"

Макс Барських

Олександр Пономарьов

"Україна переможе"

Олександр Пономарьов

Антитіла

"Топити за своє"

Антитіла

ТНМК и Kozak System

"Мамо"

ТНМК и Kozak System
Співаймо разом!

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти