Кучма на прикладі Росії пояснив, чому Україні не потрібна федералізація

29 травня 2015, 10:38

Після свого приходу до влади Володимир Путін почав згортати російську "федеративність" і успішно завершив цей процес до 2005-го, зазначив він

Заклики до федералізації України – це шлях до "повзучого" демонтажу країни, вважає другий президент України (1994-2005 рр.) Леонід Кучма.

Реклама

"Коли Москва закликає перетворити Україну на федерацію, цілком очевидно, що мета тут – не благополуччя, не інтереси нашого народу, а будівництво фундаменту для розвалу України, перетворення її в недієздатну, аморфну державу. Те, чого не говорять прямо респектабельні політики Росії, озвучували люди начебто Жириновського: розділити Україну, Галичину віддати Польщі, Закарпаття – Угорщині, Чернівці та Буковину – Румунії, "Новоросію" – Москві. Дійсно, перетворення України на федерацію – перший крок до реалізації саме цього сценарію", – написав Кучма в новій редакції книги "Україна – не Росія", фрагмент з якої опубліковано в газеті "Голос України" у п'ятницю.

На думку політика, саме тому федералізація для України є неприпустимою. І прикладом може послужити сама Росія.

Так, Кучма пише, що після революції 1917-го більшовики створили СРСР і перетворили саму Росію у федерацію – розбили її на десятки автономних республік, областей і округів. Однак після буквально кількох років експериментів з реальною автономією регіонів в 20-і роки "гайки були закручений". "Принаймні, з 1929-го і по 1989-й СРСР, незважаючи на назву, був не просто унітарною державою, а унітарною в кубі", – написав він.

Далі в книзі йдеться про те, що після провалу путчу ГКЧП президент Борис Єльцин будував нову Росію, пообіцяв усім автономій "стільки суверенітету, скільки винесете". В результаті в 90-ті роки минулого століття на кілька років Російська Федерація дійсно стала справжньою федерацією. "Результат не змусив себе чекати: країна опинилася на межі розвалу", – підкреслив Кучма.

Реклама

"Після свого приходу до влади Володимир Путін почав згортати російську "федеративність" і успішно завершив цей процес до 2005-го, коли після теракту в Беслані були скасовані прямі вибори голів суб'єктів. Сучасна Росія – федерація тільки за назвою. Фактично, це унітарна держава з жорсткою вертикаллю влади... Перетворення Росії в справжню федерацію – дійсно, перший крок до розвалу країни. Тому зараз навіть заклики до відокремлення будь-якого регіону в РФ кримінально карані", – розповідає президент.

Кучма переконаний, що наріжним каменем виживання будь-якої держави, а тим більше України, яка повернула собі незалежність після трьох з гаком століть перебування у складі імперії, є національна ідентичність. "Ми повинні формувати і зміцнювати українську громадянську націю. Всі наші громадяни, хоч в Луганську, хоч у Львові, повинні вважати себе саме українцями, а вже потім – "западенцями", "донецькими", "європейцями", "білими людьми", "землянами", і ким завгодно, хоч ельфами.

Наше завдання – врятувати і побудувати єдину процвітаючу Україну. Тому федералізація – не наш шлях", – написав у книзі Кучма.

В тренді
Крим не наш і Facebook вам не слуга – головні скандали СЬОГОДНІ

Нагадаємо, раніше президент Росії Володимир Путін заявляв, що майбутнє в України є тільки у випадку федералізації.

Перший заступник глави Адміністрації президента України Віталій Ковальчук заявив, що процес децентралізації, яких відбувається в Україні, не має нічого спільного з федералізацією.

Реклама

"Хочемо підкреслити, що децентралізація не має нічого спільного з федералізацією. Україна є, була і буде залишатися унітарною державою", – сказав він. Насамперед, як наголосив Ковальчук, децентралізація – це передача територіальним органам частині повноважень, які до цього належали центральним органам виконавчої влади. У першу чергу це бюджети.

Він нагадав, що 85% українців вважають, що Україна повинна залишатися унітарною державою.

Ковальчук зазначив, що ряду питань децентралізація не стосується – це питання оборони, національної безпеки, зовнішньої політики, боротьби з корупцією, забезпечення прав і свобод громадян, збереження територіальної цілісності.

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти