Кравчук присягав на конституції УРСР, а голуби Ющенка не злетіли: тонкощі інавгурацій президентів

Найближчим часом має відбутися сьома за рахунком президентська інавгурація в історії України. А як пройшли попередні?

Напередодні інавгурації новообраного президента України Володимира Зеленського, навколо дати якої тривають гарячі дискусії, сайт "Сьогодні" згадує, чим запам'яталися інавгураційні процедури попередніх українських президентів.

Леонід Кравчук, 1991

Інавгурація першого президента України відбулася 5 грудня 1991 року. Досвіду проведення подібних заходів в Україні не було, тому церемонія пройшла скромно і не без шорохуватостей.

Реклама

По-перше, Леоніду Кравчуку в Раді не поставили крісло президента, і після присяги йому довелося сісти на стілець спікера. По-друге, коли на інавгурації прозвучав Гімн України, то співали одиниці, тому що в той час текст гімну ще не був затверджений. По-третє, затвердженої Конституції України теж ще не було, тому праву руку Кравчук поклав на серце, а ліву на конституцію вже не існуючої республіки УРСР і акти про державний суверенітет.

Фото: архів "Сьогодні"

Згодом Леонід Кравчук згадував, що ідею додатково присягати на Пересопницькому Євангелії, як найдревнішої святині України, запропонував депутат зі Львівської області Роман Лубківський (екс-посол України в Чехії, який помер в 2015 році).

Майбутній президент в день інавгурації все ще перебував у статусі народного депутата.

Реклама

"Це було в парламенті першого скликання. Ми всі були абсолютно різні: були і червоні директори, як нас називали, і дисиденти справжні ... І було дуже гаряче часом, але це був єдиний парламент, на обрання якого не впливали гроші", – згадував народний депутат восьми скликань Юлій Іоффе в спеціальному матеріалі сайту "Сьогодні" "Інавгурація президентів України: торжества Кучми, ейфорія Ющенка і казус Януковича".

"В основному у обивателя вважалося, що переходимо від держави загального дефіциту до капіталізму, до країни суцільного достатку і почнемо жити як в розвинених країнах ... І обрання президента, і його інавгурація проходили в очікуванні, що все налагодиться і ми заживемо", – розповів Юлій Іоффе.

Леонід Кучма, 1994

Перша інавгурація Леоніда Кучми проходила за таким же сценарієм, що і у Кравчука. 19 липня 1994 новий президент встав за трибуну, виголосив присягу президента, права його рука лежала на Пересопницькому Євангелії. І так само не обійшлося без накладок.

Фото: Укрінформ

Планувалося, що після завершення офіційної частини новообраний президент пройдеться пішки до Маріїнського палацу, де його б зустрів перший президент. Потиск рук, пам'ятна фотографія і коротка бесіда колишнього і майбутнього президентів – так повинно було все виглядати за сценарієм. Але присяга в Раді пройшла дуже швидко, і Кравчук просто не встиг приїхати вчасно. В результаті Кучмі довелося чекати Кравчука на вулиці, спілкуючись з людьми, які зібралися під Радою.

Реклама

І хоча Леонід Данилович зробив висновки – наступна інавгурація проходила вже в концертному залі "Україна", подія запам'яталася надовго.

"Запам'яталася інавгурація в Раді і запам'ятався дуже чіткий парад і передача влади біля Адміністрації Президента", – поділився з "Сьогодні" спогадами колишній народний депутат Василь Грицак.

Фото: Укрінформ

"По-перше, тут була повна зала. Що стосується зарубіжних гостей, то їх було так багато, що всіх і не згадаєш. Зала була повністю заповнена. Я сидів на верхотурі, де журналістська ложа. Дивом вдалося пройти. Жодного вільного місця не було. Все було дуже велично, урочисто, всі були задоволені. Відчувався високий дух патріотизму, задоволення від того, що вибори пройшли мирно ... найбільше мені запам'яталася повна зала і повні кулуари", – розповідав Грицак.

Леонід Кучма, 1999.

Друга інавгурація Леоніда Кучми пройшла 30 листопада 1999 року в Палаці "Україна". Перед своєю другою інавгурацією Кучма затвердив президентські клейноди: колар (чоловіча прикраса у вигляді кольє), гербову печатку, президентську булаву і штандарт президента України. Всі ці клейноди, власне кажучи, і були вручені Кучмі на другу його інавгурацію.

"Тоді були великі розбіжності з приводу того, де проводити інавгурацію: в залі Верховної Ради чи в палаці "Україна". Чому все-таки вирішили в "Україні"? Наполіг особисто президент. Я потім особисто говорив з Леонідом Даниловичем. І ми згадували це. Він каже: "Я сказав, що буде в "Україні"! Я захотів запросити не тільки народних депутатів. Тобто зрозуміло, що вся Верховна Рада була там .... Я захотів запросити губернаторів, громадськість, тобто уявити всю Україну, щоб побільше людей побачили це торжество", – згадував колишній народний депутат Василь Грицак.

Церемонія інавгурації, за його словами, була ще більш урочистою, ніж в 1994, плюс додався умовний дрес-код.

Фото: Укрінформ

"Я перебував на балконі концертної зали "Україна". Пам'ятаю всі нюанси. Все було по секундах. По-моєму, навіть у залі був дрес-код: темний піджак, біла сорочка і темна краватка, ніяких квіточок. На балконі точно так же було, і це дійсно було дуже урочисто. Оголошували всіх президентів. Президента Російської Федерації не було, а багато президентів були – Словаччини, Литви, Польщі, Узбекистану, Азербайджану ... Алієв був, як зараз пам'ятаю, і багато інших, в тому числі представники заходу на рівні президента, прем'єр-міністра", – розповів Грицак.

Віктор Ющенко, 2005

Інавгурація третього президента України Віктора Ющенка відбулася 23 січня 2005 року. Офіційна частина пройшла у Верховній Раді, після чого Ющенко вирушив на Майдан. На центральній площі країни зібралося близько півмільйона людей.

"Ющенко складав присягу прямо на Майдані, куди прийшов разом з великою кількістю людей. Це був перший раз, коли президент приймав присягу публічно", – розповідав народний депутат Андрій Павловський.

Фото: "Сьогодні"

На знак миру президент запустив в небо зграю білих голубів, які, щоправда, не дуже хотіли летіти: частина з них не злетіла, а сховалася під дах.

Тим часом, на Хрещатику біля метро залишався десяток наметів прихильників Ющенка. Їх жителі заявляли, що підуть тільки після інавгурації. Також біля головної пошти залишилися чотири намети прихильників Януковича, які заявляли, що будуть стояти, скільки їм скажуть. Проте на пагорбі перед Жовтневим палацом група революційних барабанщиків вибивала ритми на металевих бочках. Таким чином, за їхніми словами, вони висловлювали підтримку Ющенку.

Фото: "Сегодня"

Увечері політики продовжили святкування у палаці "Україна" і Українському домі. На Майдані гуляння закінчилися феєрверком.

Віктор Янукович 2010

Четвертий президент Віктор Янукович склав присягу 25 січня 2010 року. До церемонії Януковича в Києво-Печерській Лаврі благословив сам патріарх Російської православної церкви Кирило, який спеціально для цього прибув до Києва. Приїхавши в Раду стався казус – перед Януковичем, який поспішав на засідання парламенту, почали закриватися вхідні двері. Ситуацію врятувала почесна варта, солдати відштовхнули двері і не дали їй зачинитися перед носом майбутнього президента.

Фото: "Сьогодні"

За спогадами екс-депутата Василя Грицака, інформація про конфуз з дверима розійшлася серед депутатів дуже швидко.

"Він поки дійшов до трибуни, почалася офіційна церемонія, а залою розійшлося, що зачинилися двері. У момент проходження інавгурації ми вже всі про це знали. Інформація переходить з ряду в ряд, хтось побачив – і хвилин через 15 абсолютно всі депутати знали, що стався цей казус з дверима. Я на це особисто не звертав ніякої уваги, в забобони не вірю", – розповідав Грицак.

У Раді все проходило по накатаній – присяга, отримання клейнодів і посвідчення президента. Його Янукович діловито поклав у нагрудну кишеню.

Петро Порошенко, 2014

До інавгурації Петра Порошенка, яка відбулася 7 червня 2014 року, Київ готувався серйозно. Були задіяні майже всі силові підрозділи: МВС, СБУ, Нацгвардія, ДСЧС, ДАІ і навіть снайпери і правоохоронці в цивільному, писав сайт "Сьогодні" в спеціальному матеріалі Інавгурація Порошенка в Києві: спека, безпрецедентні заходи охорони та оплески

Фото: "Сьогодні"

З самого ранку центр міста поблизу урядового кварталу був перекритий. Рух вулицею Грушевського був заборонений від перетину з Московської в районі станції метро "Арсенальна" і до Європейської площі. Уздовж проїжджої частини на Грушевського, що веде до Верховної Ради, де і проходило урочисте засідання, був збудований кордон з силовиків. І чим ближче до Ради – тим густішим був ряд правоохоронців. Поруч з перетином Грушевського та Липської вони стояли вже за два метри один від одного.

Дипломатичні кортежі почали з'їжджатися в Раду приблизно о 9 ранку. Автомобілі в супроводі ДАІ під'їжджали по Грушевського і частково перекритій Інститутській. Після висадки пасажирів, автомобілі від'їжджали до Кабміну. Всього на інавгурацію Петра Порошенка прибуло 20 президентів і делегації з більш ніж 50 країн світу.

Фото: архів "Сьогодні"

За традицією, що склалася, інавгурація Петра Порошенка також не обійшлася без казусів. Перед новообраним президентом від спеки і перевтоми впав солдат почесної варти: в столиці було +30 ще вранці, і на площі перед Радою безжалісно палило сонце.

Друга частина інавгурації п'ятого президента – церемонія представлення Почесної варти – проходила на Софійській площі, де теж було дуже спекотно.

Нагадаємо, днями новообраний президент Володимир Зеленський закликав Верховну Раду проголосувати за дату інавгурації.

Читайте також:

Реклама на segodnya.ua Реклама
Всі новини
Останні новини
Показати ще
Реклама на segodnya.ua Реклама
ЗСУ: головне
Докладніше
Хроніка обстрілів
Більше про це
Війна в Україні з космосу
Більше новин
Українці за кордоном
Дізнатись!
Діпломатичний фронт
Більше новин
Save Life
Поради лікаря
Допомога під час війни
Більше новин
"Разом нас багато"
Нас не подолати
Наші гроші
Більше новин
Life новини
Більше новин
Всі новини
Останні новини
Показати ще
Герої не вмирають!

Позивний “Депутат”... Сергій Компанієць - старшина роти 93-ї окремої механізованої бригади “Холодний Яр”. Воював на передовій з 2014 року. Хлопці називали 47-річного старшину батьком, бо він допомагав і вчив кожного. Загинув у бою під Ізюмом, прикриваючи побратимів. Його 16-річний син пішов вчитись у військовий коледж…

Історія героя
статистика
Курс криптовалюти сьогодні

Валюта

Ціна, usd

Bitcoin (BTC)

61496.79

Bitcoin Cash (BCH)

315.01

Binance Coin (BNB)

406.94

Dogecoin (DOGE)

0.12

Ethereum Classic (ETC)

29.5

Litecoin (LTC)

83.67

ЗАПРАВКИ
Паливо сьогодні
95+
95
ДП
ГАЗ
51,50
49,52
50,69
27,61
51,90
49,90
50,90
27,89
53,05
51,38
51,63
27,56
53,50
51,50
51,50
28,21
53,99
52,49
53,99
28,48
56,99
54,99
54,99
28,97
56,99
54,99
54,99
28,98
57,88
54,39
54,49
28,65
58,99
56,99
55,99
28,98
-
48,90
49,01
27,00
Наша економіка
5 головних цифр
1
Споживча інфляція Споживча інфляція
18%
2
Облікова ставка Облікова ставка
25%
3
Офіційний курс євро Офіційний курс євро
29,7 грн
4
Офіційний курс долара Офіційний курс долара
29,25 грн
5
Міжнародні резерви Міжнародні резерви
$22,8 млрд
Знати більше💡
Вони нас підтримали
легенди спорту

ВЕЙН ГРЕЦЬКІ. Ми всі згодні, що це безглузда війна. Ми всі бажаємо всім в Україні всього найкращого та молимося за них.

ПЕЛЕ. Я надсилаю свою солідарність народу України. Я молюся і прошу Бога, щоб запанували мир, свобода та любов

ДОМІНІК ГАШЕК. Кожен дорослий у Європі добре знає, що Путін – божевільний убивця, і що Росія веде наступальну війну проти вільної країни та її народу.

ПАОЛО МАЛЬДІНІ. Ніхто не очікував побачити війну на європейській землі, ми хочемо бути на боці народу України.

КЛАУДІО ТАФФАРЕЛ. Дорогі друзі, українці! Наразі весь світ стежить, хвилюється та обурений тим, що відбувається в Україні. Бажаю, щоб на вашу землю якнайшвидше повернувся мир.

1 /2
Валюта
Курс гривні сьогодні

Валюта

Ціна (грн)

Долар США ($)

38.05

Євро (€)

41.2

"Ми з України"
Наш плейлист

PROBASS ∆ HARDI

"Доброго вечора"

PROBASS ∆ HARDI

Макс Барських

"Буде весна"

Макс Барських

Олександр Пономарьов

"Україна переможе"

Олександр Пономарьов

Антитіла

"Топити за своє"

Антитіла

ТНМК и Kozak System

"Мамо"

ТНМК и Kozak System
Співаймо разом!

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти