Конституційний суд може вирішити майбутнє централізації до кінця серпня – Гройсман

16 липня 2015 15:30

Зміни до Конституції у першому читанні можуть прийняти і до кінця поточної сесії, зазначив спікер

Голова Верховної Ради Володимир Гройсман очікує, що Конституційний суд надасть висновок щодо президентського законопроекту про децентралізацію влади до кінця серпня. Про це він заявив журналістам на брифінгу. "Я очікую висновку Конституційного суду в кінці серпня", – сказав спікер ВР.

Реклама

На запитання журналістів, чи означає це, що зміни до Конституції у першому читанні будуть розглядатися тільки на наступній сесії, спікер зазначив, що теоретично це може статися і до кінця поточної сесії.

Сьогодні народні депутати України запустили в країні процес передачі повноважень на місця. Парламентарії проголосували за прийняття проекту постанови про включення в порядок денний сесії законопроекту про зміни до Конституції і направлення його до Конституційного суду. За – 288 голосів.

Зміни до Основного закону були напрацьовані Конституційною комісією, а презентував їх президент Петро Порошенко. "Децентралізація наближає владу до людини. Не потрібно виїжджати за межі міста, щоб вирішити більшість проблем", – сказав політик, презентуючи реформу. Крім того, в цілому ці зміни схвалила і Венеціанська комісія.

Тепер, після першого голосування в парламенті зміни до Основного закону має схвалити Конституційний Суд України, після чого на наступній сесії Верховної Ради вони знову будуть винесені в сесійний зал для остаточного голосування.
Згідно з проектом закону, представленим у парламенті, в адміністративно-територіальний устрій країни будуть внесені такі зміни:

В тренді
Дмитро Разумков: Механізм деолігархізації має працювати, коли ми є у владі, і коли нас немає
  • Територія України буде розділена на громади. Саме громади будуть первинною одиницею в системі адміністративно-територіального устрою України, і їм буде делегована левова частка повноважень.
  • Повноваження в системі органів місцевого самоврядування та їх виконавчих органів різних рівнів будуть розділені за принципом субсидіарності. Органи місцевого самоврядування в межах закону наділяються правом вільно вирішувати будь-яке питання, яке не вилучене із сфери їхньої компетенції і перебуває у віданні якого-небудь іншого органу.
  • З конституційного регулювання вилучаються місцеві державні адміністрації (ОДА) та скасовується інститут голів місцевих державних адміністрацій.
  • Передбачається створення виконавчих органів місцевого самоврядування громади, які є підконтрольними і підзвітними раді громади.
  • Закріплюється матеріальна і фінансова основа місцевого самоврядування. Зокрема, визначається, що такою основою є земля, рухоме і нерухоме майно, природні ресурси, інші об'єкти, у комунальній власності територіальної громади; місцеві податки і збори, частина загальнодержавних податків та інші доходи місцевих бюджетів.
  • Для нагляду за дотриманням Конституції і законів України органами місцевого самоврядування пропонується ввести інститут префектів. Проектом передбачено, що префекта призначає на посаду та звільняє з посади за поданням Кабінету міністрів України президент України. Префект зупиняє дію актів місцевого самоврядування з мотивів їх невідповідності Конституції чи законам України з одночасним зверненням до суду.
  • "Вони не мають права втручатися в оперативне управління, не зможуть розпоряджатися фінансовими потоками та іншими ресурсами. Вони тільки виконуватимуть контрольні функції", – сказав президент Петро Порошенко в ході представлення реформи децентралізації.
  • Право розпуску органів місцевого самоврядування органами центральної влади залишиться. Так, у разі прийняття головою громади, радою громади, районною, обласною радою акту, який не відповідає Конституції України, створює загрозу порушення державного суверенітету, територіальної цілісності або загрозу національній безпеці, президент України зупиняє дію відповідного акту з одночасним зверненням до Конституційного Суду України, тимчасово зупиняє повноваження голови громади, склад ради громади, районної, обласної ради та призначає тимчасового державного уповноваженого. У разі визнання Конституційним Судом України акта глави громади, ради громади, районної, обласної ради таким, що не відповідає Конституції України, Верховна Рада України за поданням президента України достроково припиняє повноваження голови громади, ради громади, районної, обласної ради та призначає позачергові вибори до визначеному законом порядку.
  • Законопроектом враховано Комплекс заходів з виконання Мінських домовленостей від 12 лютого 2015 року. Відповідно до нього в законопроекті передбачено, що особливості здійснення місцевого самоврядування в окремих районах Донецької та Луганської областей визначаються окремим законом. Тобто норму про особливості місцевого самоврядування на частині території Донбасу до Конституції пропонується внести, але конкретний статус буде визначений іншим законом.
Реклама

Відзначимо, що децентралізація не зачепить сферу оборони, зовнішньої політики, національної безпеки, верховенства права, дотримання прав і свобод людини – повноваження залишаться у центральної влади.

Нагадаємо, що вчора президент Петро Порошенко заявив, що очікує від Верховної Ради схвалення законопроекту про внесення змін до Конституції України щодо децентралізації. "Я сподіваюся, що завтра (16 липня – ред.) Верховна Рада проголосує децентралізацію, і ми зможемо налагодити ефективну підзвітність місцевої влади перед суспільством. Відбудеться перезавантаження влади і відновлення правопорядку", – сказав Порошенко.

Всі подробиці в спецтемі Протистояння на сході України

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти