Конфлікт України і Росії на Азові: чому запанікував Кремль і чи буде "морська" війна

17 листопада 2018, 10:15

Дмитро Дубенський

Росія продовжує гібридну тактику в Азовському морі, але опір Києва почав нервувати Москву, кажуть експерти

Опір, якийУкраїнапочалачинити РосіївситуаціїнавколоАзовськогоморя,хочінедостатнійзрядупричин,алевикликаєуМосквидеякупаніку,аз іншогобокупровокуєїїнанарощуваннявійськової присутностівАзові.

Про цесайту"Сегодня"розповіввійськовийдипломат,експертз питаньоборонногобудівництватабезпеки
Олександр Поліщук , коментуючи заяву члена комітету Ради Федерації РФ з оборони і безпеки Франца Клінцевичапро те,щоРосіяможевжити заходи у відповідь щодоУкраїнизазатримання15судіввАзовськомуморізаїхнезаконнізаходи в портиокупованогоКримуінавітьможепітинаперекриттяморядляукраїнськихсудів.

Реклама

Зайогословами,заявиросійськихполітиківвищогоешелонупро тещо,РосіянібитозмушенавідповідатиУкраїни,затримуєросійські судна,блокуватиакваторіюАзовськогоморяіт.д.-цевсепропагандаКремля,а"ситуаціяєдіаметрально протилежною".

"Росіяпершою почалазатримувати судна,якійдутьвукраїнськіпорти,росіяниблокуютьнашівиробничіцентривМаріуполі,Бердянськутат.д.Іпротидія,якунадаєУкраїнаРосії(хочавійськово-морськихзасобівунас,дійсно,мала місцевнаслідокагресивноїполітикиРФ,яказабралав Українифлот,практичнознищилайоговнашихВМС)ітінезначнікрокиопору,якімиробимо,викликаєуМосквипаніку",-сказаввін.

ЯкдодавПоліщук,за різними оцінками,насьогоднішнійденьРосіясконцентрувалавАзовськомуморідо100одиницьрізногородубойовихкораблів,"якіпродовжуютьвиконуватифункції,якінанихпокладені,зокрема,щобнібитоврівноважитиукраїнськузагрозузморя".

"Думаю, наші позиції такі, що Україна повинна забезпечити свою присутність в Азовському морі, здійснювати контроль над безпекою судноплавства в цьому регіоні, як це і передбачено всіма міжнародними угодами, в тому числі так званим "міжнародним морським правом". Ті домовленості між Україною і РФ, які сьогодні існують і ще не розірвані, і які визначають Азов як спільне море, повинні бути розірвані і повинна бути чітко проведена демаркація / делімітація державного кордону між країнами. Це забезпечить правову основу, щоб відстоювати всіма можливими силами наші морські території і наші морські рубежі", – підкреслив експерт.

Відповідаючинапитання,чи підеРосіянавійськовуескалаціювАзовськомуморі,Поліщукзауважив,щоскладнопрогнозуватидіїіполітикуКремля.

"Однак у чому не можна відмовити Росії, так це в тому, що вона послідовно демонструє свою готовність до застосування військової сили, якщо це відповідає її "національним інтересам" або захисту її "націнтересів", як вони вважають. Тому не маю жодного сумніву, що, якщо буде до цього висока політична воля у кремлівського керівництва, то буде застосована зброя, щоб продемонструвати, хто на Азові "господар". Але ми бачимо, що вже введені санкції Заходу проти РФ поки не будуть її зупиняти, а прийнята резолюція Європарламенту ще потребуватиме у своїй практичній реалізації. Маю на увазі з нарощування санкцій за ті агресивні дії, які Росія здійснює в Азовському морі. Подивимося, як ситуація буде далі розвиватися", – резюмував Поліщук.

Усвоючергу,заступникдиректораЦентрудослідженьармії,конверсіїіроззброєнняМихайло Самусьрозповіввкоментарісайту"Сегодня",щозаяваКлінцевичане повиннасприйматисядоситьсерйозно.

"Ця заява людини, яка вирішила нагадати про себе на тлі ситуації в Азовському морі. Хоча, з іншого боку, саме така заява найбільш чітко і яскраво характеризує саму суть російської політики не тільки на Азові, а й на всьому пострадянському просторі і світі. Тобто – повне ігнорування і нехтування норм міжнародного права, загрози, шантаж і залякування. Я називаю таку поведінку "тактикою гопників", яка полягає в розмахуванні якимись "ножами", залякуванні незрозумілими погрозами і т.д., щоб справити враження, що, мовляв, всіх вони повбивають. Насправді в МЗС РФ прекрасно розуміють, що якщо росіяни перекриють Керченську протоку, то це буде прямим і грубим порушенням норм міжнародного права і фактично цей крок буде спрямований на блокування доступу судноплавства з однієї частини світового океану в іншу. Тут мова йде про міжнародні угоди", – пояснив він.

Реклама

Якдодавексперт,хочаііснуєдвостороннійморськоїдоговірміжУкраїноюіРФ,навколоякогоунасведутьсядискусіїпроденонсацію,статусАзовськогоморяіКерченської протокирегулюютьсяміжнароднимморськимправом.ПричомунезаконнаокупаціяіанексіяКримузточкизоруміжнародногоправанічого незмінила.

"З точки зору міжнародного права, Крим – це українська територія, а з точки зору міжнародного морського права – Керченська протока доступна для всіх бажаючих сторін. Що стосується договору між Україною і РФ по Азову, він дійсно накладає обмеження на доступ військових кораблів третіх країн, які можуть зайти в Азовське море тільки після дозволу обох сторін. Вважаю, що це невигідно Україні зараз, оскільки такий стан обмежує Київ в правах із залучення до деблокування акваторії Азова і допомоги Україні з боку наших партнерів і союзників. Так, наприклад, Україна могла б запросити до сприяння у врегулюванні ситуації в Азовському морі військово-морські сили наших партнерів, зокрема, США, які могли б розмістити свої військові кораблі в азовській акваторії хоча б на тимчасовій основі. Однак положення двосторонньої угоди з РФ обмежують перебування кораблів третіх країн в Азовському морі", – сказав Самусь.

Військовийексперттакождодав,щонаданиймоментУкраїнаможерозраховуватитількинасебе

"НеобхіднобудуватиВійськово-морськісиливАзовськомуморі,потрібнобутиготовимидо того,щобзабезпечуватисудноплавствочерезКерченську протоку,оскількиКиївмаєточножтакіправанапротоку,якіРФ",-нагадавзаступник директораЦентрудослідженьармії,конверсіїіроззброєння.

"Заяви російського сенатора, як я вважаю, завдають шкоди виключно Росії, оскільки демонструють, що РФ веде себе не як цивілізована країна, яка поважає міжнародне право, а як гопник, як бандит, якому наплювати на будь-які правила і закони, виключно розмахуючи своїми "Калібрами" і "Іскандерами". Цей сенатор показав імідж сучасної Росії – повне нехтування міжнародного права. Тому вважаю, що для України це гарна можливість ще раз підкреслити європейським партнерам, чи варто з Росією продовжувати business as usual, зокрема, мова йде і про той же газовий бізнес. Потрібно апелювати до країн ЄС, щоб ті ще раз подивилися, як поводиться РФ, щоб поміняти підходи до співпраці з нею і посилювати санкційний тиск на антиросійську політику", – резюмував Самусь.

Раніше в коментарі сайту "Сегодня" військовий експерт Олег Жданов прогнозував, що Росія навряд чи зважиться на протистояння в Азовському морі іне піденаобстрілукраїнськихторговихсуден,адже"РФне втомуположенні,особливовполітичномуплані,щобзастосовуватисилу".

Якповідомлялося,ранішепомічникглавиДержавноїприкордонноїслужбиОлегСлободянзаявляв,щоМосква бере "на мушку" Азовське море, перегрупувавшичастинукримськогофлотунаазовськийнапрямокдляпосиленнясвоєї військової присутностітам.Зайогословами,РосіяпоступовозбільшувалавійськовийконтингентвАзовськомуморізарахунокЧорноморськогофлоту.

В свою чергу Михайло Самусь також розповідав, які шанси у Путіна вторгнутися в Україну з Азова.

Реклама

Нагадаємо, 12 жовтня президент Петро Порошенко ввів в дію рішення РНБО по захисту від Росії на морі і доручив провести морський кордон з РФ.

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Новини партнерів

Загрузка...

Новини партнерів

Загрузка...
загрузка...

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти