Кому дістається у спадок майно людей, у яких немає родичів

18 листопада 2015 7:30

І що робити, якщо немає заповіту

"У нас в під'їзді живе зовсім вже старенька бабуся, без родичів. Вона каже, що ні на кого заповіт не оформляє. Кому після смерті відійде її квартира? Якщо я хочу її придбати, як це можна буде зробити?" – Олег Д., м Київ.

Реклама

Оксана Гайдук, адвокат, партнер юридичної групи "Марченко і партнери":

У разі смерті бабусі (спадкодавця) відкривається спадщина (ст. 1220 ЦК України). Родичі, які хочуть отримати спадщину, повинні звернутися протягом 6 місяців з моменту смерті спадкодавця із заявою до нотаріуса, після чого відкривається спадкова справа. Після закінчення 6 місяців нотаріус видає свідоцтво про право на спадщину. Якщо ж родичів не знаходиться чи ж вони не приймають спадщину, орган місцевого самоврядування (місцева рада) за місцем відкриття спадщини (місцем проживання спадкодавця) звертається до суду, щоб отримати майно (спадщину) в комунальну власність. Таке звернення здійснюється не раніше закінчення одного року з моменту смерті спадкодавця (ст. 1277 ЦК України).

Таким чином, квартира бабусі після смерті, якщо не з'являться спадкоємці, відійде в комунальну власність, але не раніше, ніж через рік (більш реально – півтора-два). Після реєстрації права власності на майно за територіальною громадою можна звернутися до органу місцевого самоврядування з питанням про покупку квартири. У разі позитивного рішення сесії укладається договір купівлі-продажу на загальних підставах. Ціна квартири не може бути меншою, ніж її ринкова вартість, визначена експертом.

Не пропусти!
Нідерланди – Австрія: онлайн-трансляція матчу суперників України на Євро-2020
Депай vs Алаба, Нідерланди vs Австрія

Слід зазначити, що у разі появи спадкоємців (навіть найбільш далеких родичів), вони мають право звернутися до суду по відновлення строку прийняття спадщини. Якщо причину пропуску строку суд визначить вагомою, то відбудеться процедура перерозподілу спадщини, і спадкоємець отримає назад квартиру або ж грошову компенсацію, якщо квартира продана (ч. 2 ст. 1280 ЦК України).

Реклама

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти