Книги, народжені революцією

21 листопада 2014, 07:00

Марія Рубан Марія Рубан

Про Майдан пишуть архітектори і стюардеси, видання пропонують за ціною від 200 грн, а сюжети беруть з Мережі

Цього тижня річниця важливих для України подій: 21 листопада 2013-го в центрі Києва зібрався Євромайдан. І після цього події різко змінили країну. Осторонь від барикад, тільки вже літературних, не залишилися й українські письменники, і журналісти. Менше ніж за рік в різних видавництвах вийшло близько двох десятків творів різноманітних жанрів: від збірок віршів і замальовок із соцмереж до романів і дитячих казок (!). При цьому середня вартість одного друкованого примірника далека від демократичної – книги з фотографіями зазвичай коштують 200-300 грн. "Сегодня" вирішила звернути увагу на ті, які найбільше обговорювались.

Реклама

.png_34

"ФАНТОМНИЙ БІЛЬ". Спільний проект архітектора Андрія Миргородського та стюардеси Анастасії Савитської. Чому проект? Тому що книга являє собою не результат творчості авторів, а виборче зібрання "скринів" зі сторінок у Facebook майданівців і громадян, які просто симпатизують їм. При цьому орфографію і стилістику інтернет-повідомлень творці вирішили залишити без жодних правок. У своїх повідомленнях люди ділилися як історіями, які з ними траплялися на Майдані, так і роздумами про причини того, що відбувається.

"ЄВРОМАЙДАН. ХРОНІКА ВІДЧУТТІВ". Це важке зібрання робіт відомих українських авторів – Юрія Винничука, Сергія Жадана, Юрія Андруховича, Тараса Прохаська та Івана Ципердюка. У кожного письменника виявилася своя думка з приводу подій Революції гідності: хтось запропонував романтизований опис найбільш знакових днів на Майдані, інші вибухнули різкою критикою і вбивчим сарказмом. До речі, це одна з небагатьох книг на тему Майдану, видана в м'якій палітурці. Також у цієї книги є своєрідний сіквел "Євромайдан. Лірична хроніка" – збірка віршів українських поетів: Галини Крук, Бориса Херсонського, Євгенії Більченко та інших.

"МАЙДАН. РЕВОЛЮЦІЯ ДУХУ". Великий альманах від українського шоумена Антона Мухарського. Актор зібрав близько двохсот "незамилених" документальних фото, есе українських письменників і публіцистів, уривки зі щоденників учасників революції, інтерв'ю та відомості очевидців, а також нариси небайдужих представників українського мистецтва. По суті, це з розряду "все про все", тільки про Майдан. Тут є і розгорнуті думки як лідерів протесту – Мустафи Найєма, Дмитра Булатова, Володимира Парасюка, так і аналітика експертів. Серед авторів – Оксана Забужко, Ірена Карпа і вже плодовиті Юрій Винничук та Юрій Андрухович, які встигли відзначитися в "Хроніці відчуттів". Що стосується самого Мухарського, то він став автором невеликого есе про те, як події на Майдані вплинули на мистецтво, а також промови у вступному розділі. У книзі, до речі, є і розповідь нинішньої супутниці життя Мухарського, Єлизавети Бєльської.

Реклама

2_24

"EUROMAIDAN – HISTORY IN THE MAKING". Це перша книга про Майдан англійською мовою. Її створили 15 авторів під керівництвом мистецтвознавця Володимира Кадигроба, який під час революції роздавав гарячий суп на барикадах. При цьому творці книги свідомо вирішили відмовитися від аналітики і власних поглядів на події, зробивши акцент на фотографіях, які, по суті, і складають дві третини книги. Супроводжують знімки розширені підписи англійською мовою.

В тренді
Живе як король. Все про резиденції, особняки і яхти Медведчука

"СЛОВО МАЙДАНУ". Український письменник-фантаст Олег Виноградов представив збірник зі ста історій учасників Майдану. На сторінках – розповіді з перших вуст: як тих, хто стояв на барикадах, так і волонтерів, сотників, медпрацівників, міліціонерів, комунальників, нянь, пенсіонерів, батьків загиблих активістів, – словом, всіх, хто мав якесь відношення до тих подій. Деякі з оповідань – коротенькі монологи на три-чотири абзаци, про те, чому той чи інший герой опинився на Майдані, а деякі – на чотири-п'ять сторінок з діалогами й описом ситуацій, у які вони потрапляли. Книга майже без ілюстрацій – лише невеликі портрети оповідачів, багато з яких вирішили не називати прізвища.

3_13

"НЕБЕСНА СОТНЯ". Зібрання статей про активістів, які трагічно загинули на вулиці Інститутській. Книгу складно назвати вдалим проектом. Більше того, вона викликала шквал критики. Наприклад, пост учасника, написаний у мережі українською, в книзі чомусь переклали на російську, а текст російською – навпаки. Крім того, родичі загиблих вважають несправедливим, що одній людині в збірнику присвятили три сторінки, а другій – лише половину. Мовляв, "перед смертю всі рівні". Також у книзі є три статті від представників духовенства, в тому числі і глави УПЦ КП патріарха Філарета.

Реклама

"Є ЛЮДИ". Журналістка Христина Бердинських збирала історії учасників Майдану безпосередньо в розпал подій. Багато розповідів їй надсилали самі герої в соцмережах. У книзі є історії про бізнесменів, медиків, волонтерів, митців. Акцент автор вирішила зробити на тому, як Майдан змінив долі учасників революції, а також їхніх сімей.

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти