Ключові принципи децентралізації: губернатори зникнуть, але з'являться префекти

1 липня 2015, 17:16

Ксенія Капустинська Ксенія Капустинська

Місцеві громади отримають владу і гроші

Президент України Петро Порошенко заявив, що всі заслуги з розробки проекту змін до Конституції в частині децентралізації – за Конституційною комісією.

Реклама

"Я тільки суб'єкт подання. Основну роботу зробила українська Конституційна комісія. Також працювала Венеціанська комісія", – сказав він на прес-конференції в середу.

Президент назвав ключові принципи даного проекту:

В тренді
Never again, а не 9 травня. Зеленський вшанував жертв Другої світової війни
  • Левова частка повноважень делегується на рівень громад;
  • Центральна влада поступається не тільки повноваження і відповідальність, а й фінансові ресурси, "ще на початку року ми внесли зміни до Бюджетного та Податкового кодексів, які на 40% збільшили доходи місцевих бюджетів". З другого півріччя, тобто з сьогоднішнього дня, місцева влада зможуть самі змінювати свої бюджети. За словами Порошенка, згідно зі змінами до Конституції, всі зміни на місцях будуть підтримувати фінансовими рішеннями відразу.
  • Інститут голів облдержадміністрацій (ОДА) скасовується. Оперативне управління переходить до обласних та районних виконкомам, які підзвітні тільки радам місцевого рівня і нікому більше.
  • Порошенко підозрює, що ворог спробує використовувати нові повноваження громад. Саме тому вводиться інститут префектів. Вони будуть призначатися і звільнятися указом президента за поданням Кабміну (як зараз голови ОДА), але у них буде менший обсяг повноважень. "Вони не мають права втручатися в оперативне управління, не зможуть розпоряджатися фінансовими потоками та іншими ресурсами. Вони тільки виконуватимуть контрольні функції", – підкреслив президент. Префекти зможуть відхиляти невідповідні Конституції рішення місцевої влади з одночасною подачею до суду.
  • Право розпуску органів місцевого самоврядування органами центральної влади залишиться. "Сподіваюся, в Україні це не буде поширеною практикою", – сказав Порошенко. Верховна Рада, Конституційний суд і президент будуть стежити за законністю рішень на місцях. Порошенко зазначив, що президентське право призупиняти діяльність ради, який порушив Конституцію, схвалено Венеціанською комісією.

Крім того, за словами Порошенка, для такої дії у президента буде вичерпний перелік причин, які стосуються порушень Основного закону в частині територіальної цілісності, "тому що саме президент є гарантом суверенітету". Він підкреслив, що в умовах війни і порушення територіальної цілісності дуже важливо, щоб на такі порушення можна було реагувати максимально оперативно, але з обов'язковим наступним судовим розглядом.

Реклама

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти