Кожен українець може отримати запрошення в суд: про що нові законопроєкти

19 січня 2020, 21:07

Віталій Рябошапка Віталій Рябошапка

Пакет законопроєктів змінює процедуру призначення присяжних, механізм роботи суду і його суть

Фото: з відкритих джерел

Фото: з відкритих джерел

Суд присяжних в Україні перейде на новий рівень. Відбудеться це в разі, якщо парламент затвердить пакет урядових законопроєктів, що суттєво розширюють можливості участі присяжних у судових засіданнях. Пакет був поданий у парламент зовсім недавно і має всі шанси бути затвердженим. У підсумку українські суди присяжних стануть не те щоб зовсім схожі на аналогічні інститути в США та інших країнах західної демократії, однак за своєю суттю дуже наблизяться до них. А ще маловідомий досі інститут може увійти в життя кожного з нас.

Реклама

Пакет законопроєктів, запропонованих Кабміном, змінює як процедуру призначення присяжних, так і (що найголовніше) механізм роботи суду і його суть. Наприклад, проєкт "Про внесення змін до Закону України" Про судоустрій і статус суддів" щодо удосконалення порядку формування списку присяжних" передбачає, що в майбутньому список присяжних формуватиме Державна судова адміністрація без залучення місцевих рад. Для цього вона отримає доступ до списків виборців. Фактично кожен громадянин України може отримати запрошення стати присяжним. Але без особистої згоди в присяжні нікого не запишуть. Та й довідки, як і раніше, доведеться збирати самому. Але, за задумом авторів, схвалення цього проєкту дозволить розв'язати "кадрову проблему" з присяжними.

"Тут, звичайно, також можливі проблеми. Наприклад, багато хто не проживає за місцем реєстрації, відповідно, не отримає повістки", – зазначає голова Асоціації присяжних України Сергій Саханенко.

Але головні зміни несе проєкт "Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо забезпечення участі присяжних у здійсненні правосуддя". Головні з них такі:

  • Суд присяжних зможе розглядати злочини, за які передбачається покарання від 10 років і більше. Насправді ця норма несуттєво збільшить кількість справ, які зможе розглядати суд. Оскільки за більшість таких тяжких злочинів передбачається як максимальне покарання довічне ув'язнення. Тобто їх можуть розглядати присяжні і за чинним законодавством. Але деяке розширення кола справ все ж буде. Наприклад, під розгляд судом присяжних, за умови затвердження змін, підпадатимуть статті за шпигунство, диверсії, створення незаконних збройних формувань (ст. 260 КК), викрадення зброї (ст. 262 і 410), зґвалтування з тяжкими наслідками тощо.
  • Кримінальні справи розглядатиме суд у складі семи присяжних і одного судді (зараз, нагадаємо, троє присяжних і двоє суддів). І лише за клопотанням підозрюваного суд присяжних може бути змінений на звичайний (зараз навпаки).
  • Присяжні даватимуть відповідь на єдине питання: винен чи не винен підозрюваний у злочині. Своє рішення присяжний пояснювати не зобов'язаний. Проте він мусить "надати чітку відповідь з обов'язковим пояснювальним словом або словосполученням, що розкриває суть відповіді".
  • Після оголошення вердикту присяжних їхня участь у судовому процесі завершується. Рішення про покарання на підставі вердикту присяжних виносить суддя.
  • Якщо присяжні вирішили, що підозрюваний не винен, він негайно, без зволікання звільняється з-під варти. При цьому законодавство про апеляцію на рішення суду присяжних залишається без змін: це рішення може бути оскаржене в апеляційних органах.

Детальніше читайте в матеріалі сайту "Сьогодні": Заробляти в суді може кожен: коли в Україні буде суд присяжних, як у США.

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти