Нуланд в Києві: яку гру затіяли США навколо Мінських угод

27 квітня 2016, 17:16

Денис Беспалов Денис Беспалов

Помічник держсекретаря США прилетіла до Києва "познайомитися" з новим урядом і прозондувати реалізацію домовленостей по Донбасу, але Штати розуміють, що угоди не виконають, вважають експерти

26-27 квітня Україну відвідала помічник держсекретаря США з питань Європи та Євразії Вікторія Нуланд. За цей час вона провела цілий ряд зустрічей: з президентом Петром Порошенком і главою МЗС Павлом Клімкіним, прем'єром Володимиром Гройсманом, спікером Андрієм Парубієм, міністром фінансів Олександром Данилюком, представниками парламентських фракцій, бізнесом і громадськістю.

Реклама

"В цілому я поїду додому з оптимістичними враженнями від того, що всі політичні сили висловили відданість реформам. Зокрема, економічним реформам, антикорупційній реформі і реформі судочинства", – заявила вона на підсумковому брифінгу.

За словами Нуланд, в Україні помітний прогрес в декількох сферах. Зокрема, стабілізувався курс валют, намітилася енергетична незалежність, стабілізовано бюджетний процес, сформована нова поліція.

"2016-й повинен стати роком, коли українські реформи стануть незворотними. Попереду багато складної роботи. Україна повинна продовжити співпрацю з МВФ. Україні потрібен новий генеральний прокурор. Україна повинна продовжити реформу судоустрою", – розповіла представник Держдепу про подальші порядку реформ.

При цьому Вікторія Нуланд додала, що "настав час закрити деяких з тих, хто так довго крав у народу України". "Потрібно корупцію викорінювати рішуче", – заявила вона.

Реклама

Прокоментувала помічник держсекретаря США і дві теми, з якими найбільше пов'язували її візит – фінансову підтримку України і реалізацію Мінських угод.

Як повідомляє прес-служба КМУ, під час зустрічі з Гройсманом Нуланд підтвердила готовність США виділити черговий пакет фінансових гарантій для Києва після прийняття законопроектів, які були визначені в рамках домовленостей з Міжнародним валютним фондом.

А ось навколо висловлювань Нуланд по темі врегулювання кризи на Донбасі виникло чимало неоднозначних обговорень і коментарів. Так, народний депутат Вікторія Войціцька, яка на зустрічі парламентських фракцій з Вікторією Нуланд представляла "Самопоміч", повідомила, що нібито Держдепартамент наполягає на тому, що Україна повинна внести зміни до Конституції – з "особливим статусом" для окупованих територій Донецької і Луганської, провести на окупованих територіях вибори найближчим часом і забезпечити амністію бойовикам. "Нам кажуть, що якщо ми проведемо вибори, то це створить прецедент, коли російські війська вперше в історії добровільно покинуть територію, яку вони окупували. Причому ніяких гарантій, що російські війська вийдуть, немає і бути не може", – повідомила нардеп.

За її словами, продовження санкцій в червні проти РФ Захід пов'язує з тим, що на той час Верховна Рада прийме закон про вибори на окупованих територіях, щоб вони могли пройти вже в липні.

Пізніше Войціцька видалила з Facebook свій пост про зустріч з Нуланд, однак заяву депутата залишилося на сайті "Самопомочі"

Реклама

Разом з тим народний депутат від БПП Павло Різаненко заявив, що ніяких умов і ультиматумів на зустрічі депутатів з Вікторією Нуланд звучало. "Кілька разів було коректно сказано: виконання Мінських угод, вирішення проблеми Донбасу залежать виключно від вас. Ми на вас не тиснемо", – повідомив він.

За словами нардепа, на зустрічі йшлося про те, що зараз Мінські угоди не виконуються російською стороною. "Було сказано: в цьому році або Мінські угоди будуть виконані до кінця цього року, або, швидше за все, вони не будуть виконані взагалі – причому це було сказано в порядку обміну думками", – заявив Різаненко.

У середу Вікторія Нуланд заявила, що окремі народні депутати некоректно передали суть розмови. "Ми не називали ніяких конкретних дат по тому, коли точно повинні відбутися вибори. Ми абсолютно чітко дали зрозуміти, що для виконання умови проведення виборів відповідно до Мінським домовленостями необхідно забезпечити мирні умови, потрібно забезпечити безпеку, ОБСЄ повинні мати необхідний доступ, і повинні бути умови для кандидатів, щоб висунути свої кандидатури, агітувати за себе, спілкуватися з виборцями. це прописано в Мінських угодах, це логічне вимога для будь-якої країни", – заявила вона.

За її словами, обов'язковою умовою для проведення виборів залишається те, щоб там встановилася безпечна обстановка і щоб місія ОБСЄ мала повний доступ по всій території Донбасу.

"Що стосується миру і безпеки в Україні, то ми в спілкуванні з президентом Порошенко і міністром закордонних справ Клімкіним підтвердили зобов'язання президента Обами підтримати повне виконання Мінських угод і повну деокупацію українського Донбасу", – додала Нуланд.

Реклама

Також вона повідомила, що на недавніх зустрічах в Ганновері була підтверджена спільна позиція США і ЄС про те, що санкції щодо Росії залишатимуться до того часу, поки вона повністю не виконає свої зобов'язання по Мінським угодами.

Крім того, за її словами, було прийнято рішення, що Сполучені Штати активізують свої власні дипломатичні зусилля в координації з Німеччиною і Францією для досягнення імплементації Мінських угод.

636895-01-08_01

Вікторія Нуланд на прес-конференції в Києві. Фото: AFP

Знайомство і зондаж

На думку експертів, у Вікторія Нуланд у ході цього візиту було дві головні цілі: знайомство з новим урядом і оцінка ситуації в Раді щодо виконання політичної частини Мінських угод.

"Дві головні цілі. Перше – це рекогносцировка на місці щодо нової політичної ситуації в Україні, можливостей і перспектив нового уряду. Друге – зондаж ситуації і якась політична обробка представників різних політичних сил щодо подальшого просування Мінських угод", – сказав Сегодня.ua глава Центру прикладних політичних досліджень "Пента" Володимир Фесенко.

У світлі президентських виборів в Штатах Вашингтон починає активніше працювати на те, щоб Мінські угоди почали виконуватися, зазначає глава центру "Третій сектор" Андрій Золотарьов. "Україні доведеться зіткнутися зі зростаючим тиском країн Заходу щодо імплементації Мінських угод. У США рік президентських виборів, демократам необхідно продемонструвати якийсь символічний успіх української політики, щоб не бути звинуваченими в її провалі, щоб тема України не перетворилася в кийок, якої Трамп буде охаживать Клінтон. А Меркель і Олланда цікавить мир за всяку ціну, у тому числі за рахунок України. Виконання Мінських угод (можливо в односторонньому порядку лише Києвом) повністю вкладаються в цю картину", – пояснив він Сегодня.ua.

"У США рік президентських виборів, демократам необхідно продемонструвати якийсь символічний успіх української політики, щоб не бути звинуваченими в її провалі, щоб тема України не перетворилася в кийок, якої Трамп буде охаживать Клінтон. А Меркель і Олланда цікавить мир за всяку ціну, у тому числі за рахунок України"

Професор політології НаУКМА, науковий директор фонду "Демініціативи" Олексій Гарань, навпаки, вважає, що Захід не буде тиснути на Київ в односторонньому порядку. "Загальний підхід, який зараз погодили Меркель і Обама полягає в тому, що політичного врегулювання не буде без компонента безпеки. Це відповідає позиції української сторони. Але диявол ховається в деталях. Як це буде конкретно інтерпретовано, які будуть деталі, зараз би мовити дуже складно", – пояснив він Сегодня.ua.

"Загальний підхід, який зараз погодили Меркель і Обама полягає в тому, що політичного врегулювання не буде без компонента безпеки. Це відповідає позиції української сторони. Але диявол ховається в деталях"

По всій видимості, з одного боку США будуть підштовхувати Київ до виконання політичної частини (прийняття закону про амністію для бойовиків, закону про вибори, внесення змін до Конституції), з іншого – тиснути на Москву в частині виведення військових і техніки з Донбасу і надання контролю за кордоном, вважає Володимир Фесенко.

Якщо ці процеси будуть проходити паралельно, тоді є шанс, що прийняття відповідних законів Радою не спровокує нову хвилю політичної кризи в країні, вважає політолог.

Але якщо Київ змусять виконувати політичну частину Мінська в односторонньому порядку, це загрожує серйозними наслідками, вважає Андрій Золотарьов. "Може статися гострий когнітивний дисонанс, який детонує існуючу кризу всередині країни", – попередив він.

При цьому, як вважає заступник голови Агентства моделювання ситуацій Олексій Голобуцький, в США прекрасно розуміють, що РФ не має наміру виконувати свою частину Мінських угод, і так тиснути на Україну не будуть.

"Це гра. Вони не можуть демонструвати прагнення до миру, і при цьому говорити, що Мінські угоди – це нісенітниця. Якщо все, що написано в Мінських угодах, буде виконано, що РФ втрачає усілякий інтерес до цього проекту, оскільки Україна тоді отримає контроль над кордоном і на цьому все закінчиться. РФ цього поки не хоче. все це прекрасно розуміють, але роблять вигляд, що про щось можна ще домовитися", – пояснив він.

Відзначимо, що одночасно з візитом Нуланд з'явилися повідомлення, що на вересень переноситися голосування в Європарламенті з надання Україні безвізового режиму. Ряд експертів вже висловили думку, що таким чином ЄС намагається натиснути на Україну в питанні виконання Мінських угод. У той же час заступник глави АП Костянтин Єлісєєв повідомив, що днями Україна отримала запевнення від ЄС, що розгляд питання щодо лібералізації візового режиму буде розглянуто в найкоротші з можливих терміни.

У той же час Єлісєєв підтвердив, що саміт Україна-ЄС, який був запланований на 19 травня 2016 року, переноситься на вересень.

На думку Володимира Фесенка, пов'язувати перенесення саміту з Мінським процесом не варто. "Цей перенесення пов'язане з тим, що в Україні тільки з'явився новий уряд і треба дати йому попрацювати, визначиться з найближчими пріоритетами, оцінити можливості. Після цього вже зустрічатися. Крім того, можливо, що до вересня вже буде вирішено питання про безвізовий режим. Важливо вийти на саміт з якимись конкретними результатами", – пояснив він.

Всі подробиці в спецтемі Переговоры в Минске

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Новини партнерів

Загрузка...

Новини партнерів

Загрузка...
загрузка...

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти