Яку гру буде вести Путін в 2016 році: оцінки останніх заяв і прогнози експертів

Президент РФ намагається перешкодити розширенню НАТО, пропонує свою формулу по Донбасу і хоче легітимізувати анексію Криму, вважають аналітики

На початку 2016 року – 5 січня – президент Росії Володимир Путін дав знакове інтерв'ю відомому виданню Bild в Сочі. Текст інтерв'ю був оприлюднений на сайті Кремля тільки в понеділок, 11 січня.

Під час бесіди з журналістом глава російської держави позначив свою позицію з низки ключових тем для РФ і її супротивників.

Реклама

На думку експертів, російський президент дає чіткий сигнал НАТО зупинитися в своєму розширенні на схід і намагається домогтися, щоб Захід "змусив" Україну піти на запропонований Москвою сценарій виходу з кризи на Донбасі. А в питанні Криму Путін і далі гніт лінію на легітимізацію "анексії" півострова. І те, як буде розвиватися ситуація в цьому році, залежить від дуже великої кількості змінних, зазначають політологи.

У той же час експерти вважають, що економічні оцінки президента РФ про ситуацію в країні дещо відрізняються від реального стану справ.

Причини нинішніх криз в Європі

Реклама

Вона з головних причин нинішніх криз, як стверджує Путін, – це розширення НАТО на схід. За його словами, замість того, щоб створити новий військовий союз за участю США і країн східної Європи та РФ (таку ідею свого часу пропонував німецький політик Егон Бар), Захід пішов на розширення НАТО. При цьому президент РФ вважає, що Альянс повинен був відмовити країнам Східної Європи, незважаючи на їх бажання стати частиною НАТО.

"Ми тисячу разів чули як мантру, повторювану нашими американськими і європейськими політиками: країни мають право вибирати самі спосіб забезпечення своєї безпеки. Так, ми знаємо про це. Це правда. Але правда також і те, що інші країни мають право приймати рішення розширювати свою власну організацію і не розширювати, діяти так, як вони вважають за доцільне з погляду забезпечення загальної міжнародної безпеки", – сказав він, додавши: "Хотіли царювати. Посідали на цей трон. І що далі? Тепер ми обговорюємо кризові ситуації".

Головну помилку РФ Володимир Путін бачить у тому, що починаючи з 1990-1991 років, з моменту розпаду Радянського Союзу, в наступні роки Росія недостатньо чітко формулювала свої національні інтереси. "Ми не заявляли про свої національні інтереси, а потрібно було робити це з самого початку. І тоді, можливо, світ був би більш збалансованим", – сказав він.

Реклама

Цими заяви, як вважає директор Інституту глобальних стратегій Вадим Карасьов, Путін дає чіткий сигнал Заходу зупинити подальший рух НАТО на схід. "Це сигнал до того, що якщо ви будете розширюватися далі і включіть України, значить, буде загострення. Ви не зусилля безпеку, а, навпаки, створите додаткові джерела кризи безпеки на східних кордонах Європи", – пояснив він Сегодня.ua.

Раніше експерти вже відзначали Сегодня.ua, що ситуація в світі за останні два роки дуже змінилася і сьогодні в Альянсі не готові говорити про вступ України в НАТО, хоча двері для країни залишаються відкритими. Більш детально читайте в матеріалі: "Як НАТО допомагає Україні, і чому Києву "не світить" членство в Альянсі: думки експертів".

Анексія Криму і мінські угоди

Санкції, які Захід ввів проти РФ у відповідь на незаконну анексію Криму, Володимир Путін вважає помилковим. "Що стосується реакції наших західних партнерів, мені здається, вона була помилковою і спрямована не на підтримку України, а на стримування зростання можливостей Росії", – сказав він.

А самі дії РФ у Криму Путін пояснює тим, що в Києві стався "державний переворот", і до влади почали приходити "вкрай націоналістично налаштовані сили", які напряму "почали погрожувати російськомовним людям", які проживають в Україні. При цьому, за його словами, концентрація російських і російськомовних більше, ніж у всіх інших частинах України.

"Що ми зробили? Ми не воювали, не окуповували нікого, ніде не стріляли, жодна людина не загинула внаслідок подій у Криму. Жоден! Ми використовували Збройні Сили тільки для того, щоб стримати знаходилися там двадцять з гаком тисяч військовослужбовців України від втручання в вільне волевиявлення людей, які проживають там. Люди прийшли на референдум і проголосували. Вони захотіли бути у складі Росії", – пояснив він.

При цьому Володимир Путін стверджує, що у випадку з Кримом міжнародне право не порушено. "Відповідно до Статуту Організації Об'єднаних Націй кожен народ має право на самовизначення", – сказав він. Як приклад президент РФ навів Косово.

На думку Вадима Карасьова, Путін і далі намагається легітимізувати анексію Криму в очах Заходу. "Хоче показати, що це був вимушений захід в руслі міжнародного права", – зазначив він.

Заступник голови Агентства моделювання ситуацій Олексій Голобуцький, у свою чергу, відзначає, що будь агресор намагається знайти юридичне обгрунтування своїх дій. "І Гітлер, і Сталін знаходили якісь юридичні обгрунтування того, що вони робили. Путін чітко говорить, чого він хоче – розділити на трьох з США і Європою сфери впливу в Європі та світі", – вважає експерт.

Говорячи про конфлікт на Донбасі, Володимир Путін заявив, що ключовим пунктом його врегулювання є внесення змін до Конституції України в частині децентралізації.

"Всі говорять про те, що потрібно обов'язково виконати Мінські угоди, і тоді можна переглянути питання про санкції. Повірте мені, це зараз набуває характеру театру абсурду, бо основне, що повинно бути зроблено по виконанню Мінських угод, лежить на стороні сьогоднішніх київських властей . Не можна вимагати від Москви те, що має зробити Київ. Наприклад, найголовнішим у всьому процесі врегулювання, ключовим питанням є питання політичного характеру, а в центрі – конституційна реформа. Це 11-й пункт Мінських угод. Там прямо записано, що повинна бути проведена конституційна реформа, причому не в Москві ж повинні бути прийняті ці рішення!", – сказав він.

При цьому він зазначає, що тільки після виконання цього пункту можна буде підійти до питання про відновлення Україною контролю над кордоном.

"Пункт 9-й – відновлення повного контролю над державним кордоном з боку уряду України на підставі закону України про конституційну реформу до кінця 2015 року за умови виконання пункту 11, тобто проведення конституційної реформи. Тобто спочатку конституційна реформа, політичні процеси, а потім на основі цих процесів створення атмосфери довіри і завершення всіх процесів, у тому числі закриття кордону. Наші європейські партнери – і Канцлер ФРН, і Президент Франції – повинні якось побільше вникати, мені здається, в ці проблеми", – сказав він.

Як зазначає Вадим Карасьов, Володимир Путін, фактично, озвучив те, як у Москві трактують виконання мінських угод. "Але в цьому риторичному наративі Путіна важливий не сам наратив, а його закінчення, де він звертається до західних лідерів більш настійно порекомендувати українському керівництву виконати свою частину мінських угод в розумінні Путіна", – зазначив він.

За словами експерта, Путін фактично пропонує формулу – конституційні зміни і збереження впливу Росії на Східний Донбас в обмін на контроль над кордоном.

Але це не означає, як зазначає Олексій Голобуцький, що Москва піде на виконання свій частини угоди, якщо Київ все ж внесе зміни до Основного закону. "Буде конституційна реформа, знайдуть нову причину. Якби він хотів вирішити проблему – вже би вивів війська і віддав кордон. Він учора говорив одне завтра інше. Поки не вирішена проблема з усією Україною все це просто слова для нього", – пояснив експерт Сьогодні .ua.

При цьому експерти утрудняються прогнозувати, як буде далі розвиватися ситуація.

"Поки ні Меркель, ні Путін, ні Олланд, ні Порошенко не можуть стати гарантом реалізації мінських угод до кінця цього року. Але будуть прагнути до того, щоб повільно поповзом реалізація мінських угод відбувалася. Якщо не буде подальшого хоч і мінімального прогресу в реалізації мінських угод, тоді зростають ризики великої війни", – зазначив Вадим Карасьов.

При цьому, як зазначає Олексій Голобуцький, впливати на ситуацію, що склалася буде ціла низка факторів. "Ціна на нафту, ситуацію в Сирії, все це накладається один на одного, плюс вибори в США. Цей рік може бути цілковитим сюрпризом, а може бути продовженням 2015 року", – зазначив він.

Погіршення економічної ситуації в РФ

На тлі погіршення економічної ситуації у зв'язку з санкціями і падінням цін на нафту Володимир Путін стверджує, що у РФ ще є резерви, щоб "пережити" кризовий період: "У Центрального банку приблизно 340 мільярдів золотовалютних резервів, зараз можу помилитися, але за 300 мільярдів. І два резервних фонду Уряду, приблизно по 70, по 80 млрд доларів кожен, один – 70, інший – 80. Ми вважаємо, що ми поступово будемо виходити все-таки на стабілізацію і на підйом економіки", – зазначив він.

Крім того, за словами президента РФ, падіння цін на нафту допомагає країні знизити залежність від сировинного експорту і стимулювати розвиток високотехнологічних галузей.

Разом з тим економісти досить скептично ставляться до подібних прогнозів. "Ще рік тому резерви Росії становили майже 450 млрд дол., зараз вони істотно знизилися, в тому числі і через відтік капіталу і через те, що немає надійного ресурсу для їх поповнення. Сама тенденція істотного скорочення є значущим показником", – пояснює Сегодня.ua директор економічних програм Центру Разумкова Василь Юрчишин.

При цьому експерт зазначив, що для країни, яка є великим експортером нафти і яка значну частину своїх державних фінансів формує в залежності від ціни та обсягів експорту, таке падіння ціни на нафту – це значимий шок. "Динаміка індексів фондового ринку значною мірою корелюється з вартістю нафти Точно також обмінний курс російського рубля дуже сильно корелюється з вартістю нафти", – пояснив він.

Василь Юрчишин зазначив, що у світі є приклади, коли здешевлення сировинних ресурсів стимулює збільшення інвестицій в деякі інші галузі, які країна вважає конкурентоспроможними. "Але я не дуже впевнений, що ця теза відноситься до РФ, оскільки країна довгий час залежала від сировинного експорту і багато в чому економіка будувалася на дорогому нафтовому експорті і чекати, що навіть у середньостроковій перспективі цій економіці вдасться перебудуватися у мене викликає сумнів", – сказав він.

Ще менш "оптимістичний" у своїх оцінках перспектив економічного зростання в РФ колишній заступник голови уряду Росії Альфред Кох. "Путін вважає, що зростання неминучий. Це правда... Але! Як говоритися, метеорологи помиляються тільки в термінах... Проблема ж не в тому, що, рано чи пізно, але життя стане краще. Проблема в тому, здохне чи до того часу публіка, яка сьогодні аплодує його непохитність... Чи встигне вона насолодитися плодами цього зростання? Або з неї і нульових вистачить?", – написав він у себе на сторінці в facebook.

Читайте також:

Реклама на segodnya.ua Реклама
Всі новини
Останні новини
Показати ще
Реклама на segodnya.ua Реклама
ЗСУ: головне
Докладніше
Хроніка обстрілів
Більше про це
Війна в Україні з космосу
Більше новин
Українці за кордоном
Дізнатись!
Діпломатичний фронт
Більше новин
Save Life
Поради лікаря
Допомога під час війни
Більше новин
"Разом нас багато"
Нас не подолати
Наші гроші
Більше новин
Life новини
Більше новин
Всі новини
Останні новини
Показати ще
Герої не вмирають!

Позивний “Депутат”... Сергій Компанієць - старшина роти 93-ї окремої механізованої бригади “Холодний Яр”. Воював на передовій з 2014 року. Хлопці називали 47-річного старшину батьком, бо він допомагав і вчив кожного. Загинув у бою під Ізюмом, прикриваючи побратимів. Його 16-річний син пішов вчитись у військовий коледж…

Історія героя
статистика
Курс криптовалюти сьогодні

Валюта

Ціна, usd

Bitcoin (BTC)

51556.5

Bitcoin Cash (BCH)

261.65

Binance Coin (BNB)

375.1

Dogecoin (DOGE)

0.08

Ethereum Classic (ETC)

25.95

Litecoin (LTC)

68.84

ЗАПРАВКИ
Паливо сьогодні
95+
95
ДП
ГАЗ
51,40
49,40
50,90
26,39
51,50
49,31
49,91
26,59
52,59
50,59
50,70
26,71
53,05
51,26
51,44
26,24
53,68
52,29
53,68
27,79
56,99
54,99
54,99
28,10
56,99
54,99
54,99
28,14
57,49
53,85
53,99
27,20
58,99
56,99
55,99
27,98
-
48,74
48,63
26,06
Наша економіка
5 головних цифр
1
Споживча інфляція Споживча інфляція
18%
2
Облікова ставка Облікова ставка
25%
3
Офіційний курс євро Офіційний курс євро
29,7 грн
4
Офіційний курс долара Офіційний курс долара
29,25 грн
5
Міжнародні резерви Міжнародні резерви
$22,8 млрд
Знати більше💡
Вони нас підтримали
легенди спорту

ВЕЙН ГРЕЦЬКІ. Ми всі згодні, що це безглузда війна. Ми всі бажаємо всім в Україні всього найкращого та молимося за них.

ПЕЛЕ. Я надсилаю свою солідарність народу України. Я молюся і прошу Бога, щоб запанували мир, свобода та любов

ДОМІНІК ГАШЕК. Кожен дорослий у Європі добре знає, що Путін – божевільний убивця, і що Росія веде наступальну війну проти вільної країни та її народу.

ПАОЛО МАЛЬДІНІ. Ніхто не очікував побачити війну на європейській землі, ми хочемо бути на боці народу України.

КЛАУДІО ТАФФАРЕЛ. Дорогі друзі, українці! Наразі весь світ стежить, хвилюється та обурений тим, що відбувається в Україні. Бажаю, щоб на вашу землю якнайшвидше повернувся мир.

1 /2
Валюта
Курс гривні сьогодні

Валюта

Ціна (грн)

Долар США ($)

38.62

Євро (€)

41.72

"Ми з України"
Наш плейлист

PROBASS ∆ HARDI

"Доброго вечора"

PROBASS ∆ HARDI

Макс Барських

"Буде весна"

Макс Барських

Олександр Пономарьов

"Україна переможе"

Олександр Пономарьов

Антитіла

"Топити за своє"

Антитіла

ТНМК и Kozak System

"Мамо"

ТНМК и Kozak System
Співаймо разом!

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти