Які права гарантує українцям Конституція: що потрібно знати кожному громадянину

28 червня 2017, 07:51

Олександр Литвин

Українській Конституції виповнюється 21 рік, документ прийняли 1996 року при президенті Леоніді Кучмі

Конституція – Основний закон країни, який гарантує кожному громадянину права і свободи. Саме в Конституції йдеться про те, що єдина державна мова в Україні – українська, президент не може виконувати свої обов'язки довше, ніж два терміни поспіль, а депутати Верховної Ради мають право на недоторканність.

Реклама

Сайт "Сегодня" зібрав список деяких прав українців, які гарантує Основний закон.

Право на безкоштовну медицину

"Кожен має право на охорону здоров'я, медичну допомогу та медичне страхування. Охорона здоров'я забезпечується державним фінансуванням відповідних соціально-економічних, медико-санітарних і оздоровчо-профілактичних програм", – стаття 49 Конституції України.

"Кожен має право на охорону здоров'я, медичну допомогу та медичне страхування. Охорона здоров'я забезпечується державним фінансуванням відповідних соціально-економічних, медико-санітарних і оздоровчо-профілактичних програм", – стаття 49.

Згідно з головним законом країни, кожен українець має право на медичну допомогу за рахунок держави. Більш того, якщо в лікарнях (за винятком приватних) відмовляються надавати медичну допомогу безкоштовно, вимагають оплатити медикаменти і лікування, пацієнт має право звернутися до правоохоронних органів. Згідно з 184-ою статтею Кримінального Кодексу, за порушення права на безкоштовну медицину загрожує штраф в розмірі 1700 гривень.

Реклама

Щоправда, як зізнаються в Міністерстві охорони здоров'я, безкоштовної медицини в Україні немає. Державного фінансування недостатньо для оплати всіх медикаментів і процедур, фінансування лікарень обмежена. Медики змушені просити пацієнтів самостійно купувати медикаменти.

"Ми говоримо, що у нас в країні медицина безкоштовна, а вона такою не є, ми все платимо за все", - заявила кілька тижнів тому в.о. міністра Уляна Супрун.

Право на власне житло

"Держава створює умови, за яких кожний громадянин матиме змогу побудувати житло, придбати його у власність або взяти в оренду", – стаття 47 Конституції.

У головному законі України сказано, що держава повинна створювати умови, за яких кожний громадянин зможе побудувати житло, придбати або взяти в оренду нерухомість.

Реклама

"Громадянам, які потребують соціального захисту, житло надається державою та органами місцевого самоврядування безоплатно або за доступну для них плату відповідно до закону", – йдеться в тій же статті Конституції.

"Громадянам, які потребують соціального захисту, житло надається державою та органами місцевого самоврядування безоплатно або за доступну для них плату відповідно до закону", – стаття 47.

Однак на практиці ні в державному бюджеті, ні в місцевих бюджетах немає достатньо коштів, щоб забезпечити всіх, хто потребує, власними квартирами. Наприклад, минулого року на квартиру в Києві претендували приблизно 68 тисяч осіб. В середньому за рік місто видає близько 60 квартир. Фактично, для того, щоб надати всім нужденним власну нерухомість, в столиці знадобиться приблизно 1133 року.

Зазначимо, право на безкоштовне житло мають багатодітні родини, сироти, ветерани, українці з інвалідністю тощо.

Право на пенсію не нижче прожиткового мінімуму

"Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом", – йдеться в 46 статті Конституції.

"Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом", – йдеться в 46 статті.

Реклама

Наразі прожитковий мінімум для українців, які втратили працездатність (пенсіонерів), – 1312 гривень. Такий же розмір мінімальної пенсії. За даними Пенсійного фонду, близько 100 тисяч українців отримують "соціальні пенсії" нижче 1312 гривень. "Соціальні пенсії" отримують українці, які досягли 63 років, при цьому не мають необхідного для нарахування пенсії за віком стажу.

Розмір прожиткового мінімуму переглядається кілька разів на рік, розмір підвищення залежить від темпів зростання інфляції. Наразі прожитковий мінімум для працездатного українця – 1624 гривні. При цьому споживчий кошик коштує приблизно вдвічі більше.

Що ще гарантує Конституція:

  • Право на життя (стаття 27)
  • Право на повагу до людської гідності (28 стаття)
  • Право на недоторканність житла і особисту недоторканність і свободу (29 і 30 статті)
  • Право на вільний вибір місця проживання (33 стаття)
  • Право на мітинги і страйки (39 і 44 статті)
  • Право на суд

Кожен громадянин України зобов'язаний виконувати закони, крім того, в 67-ій статті Конституції сказано: "Кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом". Згідно з інформацією ДФС, близько 60% роботодавців, яких перевірили в першій половині минулого року, платили зарплати "в конвертах". В результаті роботодавці сплатили ЄСВ, ПДФО та військовий збір тільки з частини суми, порушивши тим самим Конституцію.

До слова, в головному законі країни також описані повноваження і обов'язки парламентаріїв: депутати повинні голосувати особисто (стаття 84), крім того, їх без згоди Ради не можуть затримати або притягнути до кримінальної відповідальності. Є в Конституції і радянський рудимент. Парламентарії мають право звернутися із запитом до будь-якого органу влади, державного підприємства і навіть приватної компанії.

Бізнесмени та чиновники у відповідь на запит зобов'язані розповісти про результати розгляду зазначеного в запиті питання. Суддя Конституційного суду у відставці Володимир Шаповал упевнений, що такі права депутата не узгоджуються з ідеологією парламентаризму. "Ці запити, які не мають аналогів в інших державах, відображають гіпертрофоване бачення статусу народного депутата і не узгоджуються з ідеологією парламентаризму", – пише суддя в своїй колонці для "ZN".

Всі подробиці в спецтемі Пенсійна реформа

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Новини партнерів

Загрузка...

Новини партнерів

Загрузка...
загрузка...

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти