Реформа фіскальної служби в Україні: які зміни очікуються

13 листопада 2017, 07:49

Анастасія Іщенко Анастасія Іщенко

Перші зміни у Державній фіскальній службі Мінфін обіцяє вже 2018 року

Реформування Державної фіскальної служби обговорюється вже більше трьох років, але так і не зрушується з мертвої точки. Ще навесні 2017 року Міністерство фінансів підготувало пакет документів, які визначали вектор майбутньої реформи, але зміни не прийняли і знову відклали. Нещодавно, Мінфін США зробив заяву про те, що є головним партнером України, який допоможе реалізувати цей проект. Сайт "Сегодня" розповідає, чого чекати від масштабної реформи фіскальної служби, і чому вона продовжує існувати тільки на папері.

Хроніка розвитку реформи

Реклама

Обговорювати можливу реформу почали ще далекого 2013 року, тоді йшли розмови про те, щоб об'єднати митні і податкові органи. Уже 2014 року Міністерство доходів і зборів України було реорганізовано і з'явилася Державна фіскальна служба. Через рік з'явилася ідея позбавлення митниць статусу юридичних осіб, яку незабаром підтримав і Міжнародний валютний фонд.

З 2016 року в Раді зареєстрували законопроект "Про національну митницю", згідно з яким передбачалося існування митниць як самостійних органів. Але Кабінет міністрів цілком очікувано дотримувався поглядів схожих з МВФ, тому законопроект так і не був прийнятий, а реформу знову відклали в довгий ящик.

Вже на початку 2017 року на реформування ДФС почали активно наполягати МВФ і Європейський Союз. Навесні 2017 був опублікований підписаний меморандум про співпрацю України з МВФ.

"До кінця березня 2017 року очікується повне злиття податкової та митної адміністрацій в єдину юридичну особу, буде здійснена консолідація регіональних податкових і митних органів в єдиний офіс, по одному на кожен регіон. Також буде затверджено нову модель фінансування ДФС для забезпечення адекватного рівня зарплат уже перевірених фахівців ДФС. Для посилення потенціалу ДФС з питань аудиту та стягнень відновили з 1 січня 2017 року повноваження ДФС проводити аудит малих і середніх платників податків", – йдеться в тексті меморандуму.

Реклама

Хоча терміни, прописані в документі, дотримати не вдалося, реформування ДФС залишається однією з вимог МВФ. До того ж, наприкінці жовтня 2017 року ненав'язливо про своє сприяння нагадали і Сполучені штати Америки під час зустрічі міністрів фінансів, Стівена Мнучіна і Олександра Данилюка.

"Він (Мнучін. – Ред.) наголосив на необхідності створення Антикорупційного суду і додав, що Україна залишається пріоритетом у зовнішній політиці США", - говорять в українському Мінфіні і додають, що обговорювався проект комплексної реформи ДФС, який повинен повністю змінити структуру служби.

Митниця, податкова міліція і ДФС – що потрапляє під зміни

У вищезгаданій реформи є кілька векторів:

  • злиття всіх регіональних митниць в одну юрособу (Міжрегіональну митницю);
  • ліквідація податкової міліції та створення фінансової поліції як структурного підрозділу Мінфіну;
  • повна реорганізація ДФС.

Якщо перші два пункти, хоч і є невід'ємною частиною податкової реформи, досі викликають активні дискусії і мають досить розмиті контури їх здійснення, то зміни в самій фіскальній службі знайшли чіткіші орієнтири.

Свого часу ДФС встигла створити собі репутацію карального органу, який не так допомагає бізнесу, скільки виступає своєрідним "інквізитором". Тому в уряді заявили, що фіскальна служба повинна перетворитися на сервісний центр, який захищатиме бізнес.

Реклама

"На сьогодні ми бачимо таку модель: ДФС залишається в Міністерстві фінансів. Але службу треба перебудувати і повністю реформувати. Це повинен бути не каральний орган, а інтелектуальний, з серйозними і цивілізованими повноваженнями", – заявив прем'єр-міністр України Володимир Гройсман.

Реорганізацію фіскальної служби обіцяють провести в кілька етапів. Першочергове завдання – ліквідувати районні податкові інспекції та переформатувати їх в сервісні центри.

"Реорганізація податкового блоку ДФС пропонується здійснити в два етапи... На першому етапі районні ДПІ (Державні податкові інспекції) будуть ліквідовані як юридичні особи, і залишаться центрами обслуговування платників, що надають виключно сервісні функції", – говорить міністр фінансів Олександр Данилюк.

Як підсумок, в Україні в податковому напрямку функціонуватиме лише 25 юридичних осіб замість 186. А всі районні служби працюватимуть виключно як сервісні центри.

В тренді
Чи буде сьогодні засідання РНБО? Нам відповіли в Офісі президента

31 серпня 2017 року на засіданні Комітету управління Проекту комплексної реформи ДФС були визначені чотири головні напрямки реформи в короткостроковій перспективі:

Реклама

- Обслуговування платників податків

За даними Мінфіну, близько 60% контактів платниками податків з ДФС відбувається через Центри обслуговування платників. В інших країнах цей показник набагато менше, так, фізичні контакти там складають всього близько 20%, всі інші здійснюються через контактні центри або електронні сервіси. В Україні ж через контактні центри здійснюється тільки 2,4% контактів.

Тому 90% обслуговування в ДФС хочуть перевести в онлайн-режим, щоб мінімізувати черги і паперову тяганину. Головна мета – вирішувати всі питання в онлайн-кабінеті або ж в call-центрі.

- Податкові перевірки

ППланується провести автоматизацію камеральних перевірок шляхом розробки певних алгоритмів. Зараз модель перевірки видає в 10 разів більше підприємств, ніж можна перевірити за допомогою поточних ресурсів, тому все доводиться коригувати в ручному режимі. Мінфін пропонує оновити і деталізувати модель податкових ризиків і чіткіше вибирати підприємства для планових перевірок.

- Погашення боргу

Більше 50% від загального обсягу податкового боргу практично неможливо стягнути, через те, що підприємства давно стали банкрутами, втратили активи тощо. Тому одне з ключових завдань – якісніше відпрацьовувати механізм стягнення боргу. Для цього планується розробити системи сегментації боржників, яка розставлятиме їх в пріоритетному порядку і направлятиме ресурси податкової на тих, з яких ймовірніше стягнути борг.

- Робота з персоналом

У ДФС вже були суттєві скорочення штату, тепер хочуть розподілити функції між працівниками ефективніше. Наприклад, якщо в інших країнах стягненням боргів займається 13% всього персоналу податкової, то в Україні ця цифра становить лише 4%.

До того ж зазначається, що скорочення штату свого часу було нерівномірним, якщо в одних областях звільнили близько 25% працівників, то в інших більше 50%.

"Головна мета – зменшити рівень корупції та перетворити ДФС на цільову сервісну службу. Проект впроваджуватиметься Мінфіном і ДФС за підтримки консультантів міжнародної консалтингової компанії", – зазначають на сайті Мінфіну.

У Міністерстві фінансів також обіцяють, що перші зміни українці побачать вже починаючи з 2018-го.

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти