Як змусити депутатів ходити до Ради: сенсорне голосування і електронні двері замість охоронців

У парламенті ще вісім років тому встановили сенсорні кнопки, але вони не працюють. Зате на чергове оновлення системи вже знайшли 90 млн гривень

Спікер Андрій Парубій не дотримав своєї обіцянки: ні у вчорашньому випуску парламентської газети "Голос України", ні в сьогоднішньому так і не опублікували список депутатів-прогульників. Щоправда, коли голова ВР анонсував це нововведення, він заявив, що прізвища публікуватимуть, якщо під купол не буде голосів для ухвалення важливих законів. Але вчора така ситуація якраз і сталася: в Раді фізично не було депутатів для прийняття важливого звернення до Палаті представників Конгресу США. Керівники ВР встигли виправдатися, мовляв, багато депутатів були у відрядженнях – на засіданні ПАРЄ і на економічному форумі в польській Криниці. "Кнопкодавства" під куполом поменшало, але залишаються випадки, коли відсутні на засіданнях депутати передають колегам свої картки для голосування, щоб те чи інше рішення набрало потрібних 226 "за". Саме тому багато парламентаріїв наполягають на введенні системи голосування за допомогою сенсорної кнопки, на яку свого часу викинули 8 млн грн.

14249331_1521215241237910_794116095_n_01

Реклама

Сенсорна кнопка є, але не працює. Автор фото: Борислав Береза

Перший пленарний після літніх канікул робочий день під куполом запам'ятався нардепам не тільки щорічним посланням президента Петра Порошенка до парламенту, але і неординарною заявою спікера Андрія Парубія: "Із завтрашнього дня (з 7 вересня – Авт.) публікуватимуть в газеті "Голос України" прізвища тих депутатів, які відсутні під час засідань, які іноді розповідають, де "тусується" голова Верховної Ради, але під час розгляду ключових оборонних законопроектів їх в залі немає, вітром здуває, на прес-поінтах і на ефірах сидять".

Але пізніше голова Верховної Ради все ж уточнив, що прізвища прогульників надрукують в "Голосі України", якщо суперважливі законопроекти не набиратимуть достатньої кількості голосів. За його словами, зараз під куполом практично немає випадків "кнопкодавства", коли депутати, як при грі на фортепіано, примудряються натиснути кнопку не тільки за себе, але і за кількох своїх сусідів.

Реклама

Опитані "Сегодня.ua" нардепи в цілому позитивно оцінили пропозицію Парубія. Водночас парламентарії вважають, що на загальну картину відвідуваності засідань це не вплине. "Все, що не некролог – піар, а значить, надрукована прізвище в "Голосі" вже буде піаром для прогульників. Серед таких депутатів багато мажоритарників, які вважають, що їх і так виберуть, незалежно від відвідуваності засідань Верховної Ради", – сказав "Сегодня.ua" заступник голови фракції БПП Олексій Гончаренко.

Він і його колега по фракції Іван Винник вважають, що допоможуть тільки крайні заходи: на рівні Конституції прописати, що за прогули – втрачаєш депутатський мандат. Інші депутати дивляться на цю проблему не так радикально і кажуть, що є ще один не менш цікавий момент. Журналісти, та й самі народні обранці не раз викривали депутатів в шахрайстві: фізично депутат відсутній в залі, а його картка – працює. І не зупиняють депутатів навіть штрафні санкції – за прогули з весни депутатів карають гривнею, знімаючи частину зарплати.

"Якщо Парубій і сьогоднішня так звана більшість хоче контролювати, хто як ходить на засідання, перше, що потрібно, – відмовитися від практики Януковича голосування чужими картками. А це зробити елементарно. Перше – ввести ту систему, на яку викинули мільйони гривень і яка діє. Підійдіть до робочого місця будь-якого народного депутата – сенсорна кнопка діє. Вона унеможливлює голосування за іншого. А друге, потрібно, щоб картка для голосування – це був пропуск до сесійного залу. Так як це є в будь-якому демократичному парламенті. Ви підходите, тут стоїть не охоронець, а електронні двері. Ти підійшов, карткою для голосування доторкнувся, тебе впустили до залу. Хочеш вийти – ти обов'язково витягнеш картку з гнізда, інакше ти не вийдеш. Фіксується час входу-виходу кожного депутата до секунди", – вважає нардеп від "Батьківщини" Сергій Соболєв.

Реклама

Так звана система "Рада-3" з використанням сенсорної кнопки в Раді з'явилася ще 2008 року, коли спікером був Арсеній Яценюк. Тоді на всі ці технічні штучки, переобладнання залу та інше з бюджету витратили 8 млн грн. Але через 8 років система так і не запрацювала. За всі ці роки народні обранці так і не змогли внести зміни до регламенту, щоб прописати там можливість голосування сенсорною кнопкою. Більш того, за словами Андрія Парубія, сьогодні не можна ввести в дію сенсорну кнопку – вона працюватиме з технічними збоями.

У бесіді з "Сегодня.ua" перший заступник голови регламентного комітету Павло Пинзеник сказав, що, за його інформацією, апарат ВР намагається розробити нове програмне і апаратне забезпечення для реконструкції залу Ради. "Щоб була технічна можливість працювати в будь-якому режимі, в тому числі і за допомогою сенсора: або відбитка пальця, або зчитування сітківки ока. Я тільки не знаю, коли це технічно може статися і чи дочекаємося цього ми з вами. За моєю інформацією, ще в період, коли головою ВР був Володимир Гройсман, розпочали процес розробки проекту повної реконструкції залу засідань. Оскільки цей процес, за моєю інформацією, ще триває, жодних змін в залі ВР і не відбувається. Але моя особиста точка зору, питання можна було б вирішити набагато простіше, в тому числі, через введення так званої сенсорної кнопки. Або навіть за допомогою введення реєстрації нардепів не тільки за допомогою карток, а й за допомогою карток і натискання кнопки", – сказав Павло Пинзеник.

Йдеться про глобальну реформу роботи Верховної Ради, яку цілий рік готували дві робочі групи українського і парламенту ЄС на чолі з екс-головою Європарламенту Петом Коксом. Презентував програму реформи ВР Володимир Гройсман в Брюсселі. У документі майже на 100 сторінок один з розділів якраз і присвячений технічному перетворенню роботи українського парламенту: "...модернізація застарілого обладнання (експлуатується понад 10 років), модернізація всіх комп'ютерів шляхом встановлення сучасних операційних систем, електронної пошти та активних директорій, а також створення електронного робочого місця народного депутата... Для реалізації ВР недавно знайшла необхідні гроші – 90 млн грн на проведення масштабної модернізації обладнання". Щоправда, за підрахунками все тих же європейських експертів, на це може піти від трьох до п'яти років.

Депутати згодні, що парламентську роботу потрібно покращувати: переходити на електронний документообіг, як це зробили в Адміністрації президента, розробити і прийняти Кодекс поведінки народного депутата, підвищити якість законопроектів. Але разом з цим парламентарії радять дивитися на проблему ширше. "Мені здається, відсутність депутата дуже часто пов'язана з тим, що у нас в парламенті не всі політики. Подивіться, те ядро людей, які прийшли в політику і бачать її своєю основною діяльністю в житті, переважно активні законотворці, виступають в залі, ходять на медіа, активно присутні під час прийняття рішень. Але разом з цим в парламенті сьогодні багато людей, які, по суті, підприємці. І це не означає, що вони корупціонери – вони певною мірою змушені йти в політику, щоб захистити свій бізнес. І в цьому сенсі нам потрібно глобально міняти ситуацію: по-перше, не робити підприємців заручниками політики, тоді у них зникне мотивація йти в політику. А з іншого боку, нам потрібно підвищувати контроль з боку суспільства. Таким чином, ми змінимо якість парламенту, і тоді люди ходитимуть", – сказав "Сегодня.ua" нардеп від Опозиційного блоку Юрій Мірошниченко.

Читайте також:

Реклама на segodnya.ua Реклама
Всі новини
Останні новини
Показати ще
Реклама на segodnya.ua Реклама
ЗСУ: головне
Докладніше
Хроніка обстрілів
Більше про це
Війна в Україні з космосу
Більше новин
Українці за кордоном
Дізнатись!
Діпломатичний фронт
Більше новин
Save Life
Поради лікаря
Допомога під час війни
Більше новин
"Разом нас багато"
Нас не подолати
Наші гроші
Більше новин
Life новини
Більше новин
Всі новини
Останні новини
Показати ще
Герої не вмирають!

Позивний “Депутат”... Сергій Компанієць - старшина роти 93-ї окремої механізованої бригади “Холодний Яр”. Воював на передовій з 2014 року. Хлопці називали 47-річного старшину батьком, бо він допомагав і вчив кожного. Загинув у бою під Ізюмом, прикриваючи побратимів. Його 16-річний син пішов вчитись у військовий коледж…

Історія героя
статистика
Курс криптовалюти сьогодні

Валюта

Ціна, usd

Bitcoin (BTC)

50905.38

Bitcoin Cash (BCH)

260.64

Binance Coin (BNB)

377.34

Dogecoin (DOGE)

0.08

Ethereum Classic (ETC)

25.42

Litecoin (LTC)

67.95

ЗАПРАВКИ
Паливо сьогодні
95+
95
ДП
ГАЗ
51,40
49,40
50,90
26,39
51,50
49,31
49,91
26,59
52,59
50,59
50,70
26,71
53,05
51,26
51,44
26,24
53,68
52,29
53,68
27,79
56,99
54,99
54,99
28,10
56,99
54,99
54,99
28,14
57,49
53,85
53,99
27,20
58,99
56,99
55,99
27,98
-
48,74
48,63
26,06
Наша економіка
5 головних цифр
1
Споживча інфляція Споживча інфляція
18%
2
Облікова ставка Облікова ставка
25%
3
Офіційний курс євро Офіційний курс євро
29,7 грн
4
Офіційний курс долара Офіційний курс долара
29,25 грн
5
Міжнародні резерви Міжнародні резерви
$22,8 млрд
Знати більше💡
Вони нас підтримали
легенди спорту

ВЕЙН ГРЕЦЬКІ. Ми всі згодні, що це безглузда війна. Ми всі бажаємо всім в Україні всього найкращого та молимося за них.

ПЕЛЕ. Я надсилаю свою солідарність народу України. Я молюся і прошу Бога, щоб запанували мир, свобода та любов

ДОМІНІК ГАШЕК. Кожен дорослий у Європі добре знає, що Путін – божевільний убивця, і що Росія веде наступальну війну проти вільної країни та її народу.

ПАОЛО МАЛЬДІНІ. Ніхто не очікував побачити війну на європейській землі, ми хочемо бути на боці народу України.

КЛАУДІО ТАФФАРЕЛ. Дорогі друзі, українці! Наразі весь світ стежить, хвилюється та обурений тим, що відбувається в Україні. Бажаю, щоб на вашу землю якнайшвидше повернувся мир.

1 /2
Валюта
Курс гривні сьогодні

Валюта

Ціна (грн)

Долар США ($)

38.48

Євро (€)

41.73

"Ми з України"
Наш плейлист

PROBASS ∆ HARDI

"Доброго вечора"

PROBASS ∆ HARDI

Макс Барських

"Буде весна"

Макс Барських

Олександр Пономарьов

"Україна переможе"

Олександр Пономарьов

Антитіла

"Топити за своє"

Антитіла

ТНМК и Kozak System

"Мамо"

ТНМК и Kozak System
Співаймо разом!

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти