Чому Захід втрутився в конфлікт з відставкою Абрамавічуса: думки експертів

Заява Абромавічуса про відставку викликала негативну реакцію Заходу, який побоюється повторення ситуації 2005 року, що призвела до повернення Януковича, вважають політологи

Востаннідніувагугромадськостізосередженонавнутрішньо- політичну кризу ,яка вибухнулапіслязаявиміністраекономікиАйвараса Абромавічуса про відставку .

Реклама

Це вже п'ятий міністр чинного уряду, який подав у відставку, але Абромавічус став першим, хто прямо і на всю країну назвав імена тих, хто, на його думку, блокує реформи і намагається збагачуватися і вирішувати бізнес-інтереси за рахунок держави.

Зокрема, міністр назвав ім'я першого заступника голови парламентської фракції "Блоку Петра Порошенка" Ігоря Кононенка – людину, яку, як стверджують багато ЗМІ, пов'язують з президентом давня дружба і спільні бізнес-інтереси.

Більш того сама заява Абрамовічуса прозвучала на тлі анонсованих кадрових перестановок в Кабміні і обговорення списку БПП по потенційним кандидатам на посади, а також на тлі наростаючого протистояння в коаліції.

Можливо, тему з відставкою і корупцією у вищих ешелонах влади і вдалося б "зам'яти", але західні партнери України чітко дали зрозуміти, що не помічати проблем вони не будуть. Як результат, всі міністри, крім Абромавічуса, відкликали заяви про відставки, а уряд готується до звіту за 2015 рік і презентації програми на 2016-й.

Жорсткареакція

ЩедозаявиАбрамовічуса ,алевженатлірозмовпропереформатуванняуряду ,посолСШАвУкраїніДжеффріПайєтзастерігукраїнськувладувіднеобдуманихкадровихзмінвуряді.

Реклама

"Небезпечні голоси говорять: "Досить міністрів-технократів і професійного управління – прийшов час політикам взяти кермо влади". Це буде величезною помилкою, буде підживлювати зусилля Кремля, невірно представить Україну як демократію, яка приходить в занепад, а не формується", – написав він в Twitter.

А вже після того, як Айварас Абромавічус заявив, що йде у відставку, посол США назвав його одним з кращих поборників реформ. "Один з кращих поборників реформ в українському уряді", – написав Пайетт в Twitter.

Слідом за послом ситуації прокоментували і в Держдепартаменті США. "Майбутнє України, щоб воно було стабільним і заможним, вимагає послідовних зусиль широкої команди людей, які працюють разом. Відданих професіоналів, як він, які ставлять інтереси українських громадян вище за свої власні", – заявив прес-секретар Держдепартаменту США Джон Кірбі.

Він додав, що Абрамовічус і його команда були успішні в здійсненні важких, але необхідних для України реформ, спрямованих на стабілізацію економіки, викорінення корупції та відповідності України вимогам програми кредитування МВФ.

Глава Представництва ЄС в Україні Ян Томбінський, в свою чергу, заявив, що Захід чекає від керівництва України пояснень ситуації, що склалася. "Ми зацікавлені в інформації і поясненні від президента і прем'єр-міністра, але впевнений, що не буде ніяких радикальних змін ... і не буде (зміни) в шляху реформ. Цей шлях реформ не можна змінити, і Україна і її лідери це також розуміють", – підкреслив Томбінський.

Відповідаючи на питання, чи не зашкодить ситуація з Абромавічус фінансового співробітництва з міжнародними партнерами, посол заявив: "Це фінансове співробітництво з міжнародними інституціями та Україною як державою, це не приватні якісь обговорення з тим чи іншим міністром".

При цьому посли 9 країн: Канади, Франції, Німеччини, Італії, Литви, Швеції, Швейцарії, Великобританії та США в Україні заявили про розчарування в зв'язку з рішенням Айвараса Абрамовічуса покинути свій пост, оскільки високо цінували його діяльність.

"Ми глибоко розчаровані відставкою міністра економічного розвитку і торгівлі пана Айвараса Абрамовічуса, який досяг справжніх результатів у проведенні реформ в Україні", – йдеться в розміщеному на сайтах ряду посольств заяві.

На думку послів, українським лідерам необхідно відкинути свої дріб'язкові розбіжності, і корисливі інтереси, які гальмують розвиток країни

"Стабільне, безпечне і процвітаюче майбутнє України потребують постійних зусиль від численної команди відданих професіоналів, в яку входять представники різних сил, які інтереси українського народу ставлять вище своїх. Важливо, щоб українські лідери відкинули свої дріб'язкові розбіжності, назавжди залишили в минулому корисливі інтереси, які гальмували розвиток країни протягом десятиліть і активізували проведення необхідних реформ", – підкреслили дипломати.

Глава Міжнародного валютного фонду Крістін Лагард, в свою чергу, заявила, що заява Абромавічуса про відставку і озвучені ним звинувачення викликають серйозне занепокоєння. "Якщо підозри, які він висловив під час заяви про відхід з посади, є точними, то це явна ознака, що взяті урядом зобов'язання по боротьбі з корупцією не виконуються", – сказала вона

Глава МВФ також зазначила, що багато ще має бути зроблено в рамках боротьби з корупцією. "Дії повинні бути рішучими і строгими, оскільки влада підзвітна не тільки українському народові, а й міжнародному співтовариству", – підкреслила Лагард.

Західні ЗМІ також не залишили без уваги ситуацію, що виникла в Україні.

Зокрема, видання Bloomberg пише, що відставка міністра Абромавічуса підкреслила зростаючу неспроможність України, в якій можна побачити прояви нереалізованих реформ, обіцяних ще за часів Помаранчевої Революції-2004.

"Заяви Абромавічуса є дуже негативними для України. Щоб знову залучити інвесторів, Порошенко і його команда повинні продемонструвати, що друга революція не пройде даремно на конфлікти і косметичні зміни. Вони повинні довести, що викорінять корупцію і зроблять чистку в бізнес-середовищі ... Зараз події не надто обнадійливі", – приводить агентство слова старшого економіста IHS Global Insight у Лондоні Ліліт Геровкян.

Відзначимо, що українське керівництво зробило спробу заспокоїти західне співтовариство. 4 лютого президент разом з прем'єр-міністром і головою Верховної Ради провів зустріч з послами країн "Великої сімки" та ЄС.

Реклама

.jpeg_05.

Зустрічзпослами. Фото: АП

" ПрезидентУкраїнипідкреслив ,щорішученалаштованийнапродовженняреформ ,якихвідвладичекаєукраїнськесуспільство .Дляцьогонеобхіднонегайногоперезавантажитиуряд .Прицьому ,за словамиПетраПорошенка ,міністри- реформаториіїхкомандиповиннізалишитися " ,-йдетьсявповідомленніАдміністраціїпрезидентаза результатамизустрічі .

Заходудовелосявтрутитися

На думку експертів, заява Абромавічуса про відставку, яке фактично оголила цілий ряд проблем в питаннях подальшого розвитку країни, викликала вкрай негативну реакцію Заходу, який побоюється повторення в Україні ситуації 2005 року.

"Відставка Абромавічуса викликає у Заходу асоціацію з 2005 роком, коли розпад "помаранчевої команди" привів зрештою до камбека Януковича, тому вони вкрай нервово й болісно відреагували", – зазначив Сегодня.ua глава центру третій сектор Андрій Золотарьов.

Тому, як зазначає директор Центру прикладних політичних досліджень "Пента" Володимир Фесенко, з боку західних країн пішла швидка і досить жорстка реакція на те, що відбувається в Україні. "Ця істеричність (боязнь повторення 2005 року, – ред.) зіграла посилену емоційну роль. Тому була дуже різка, майже моментальна реакція", – сказав він Сегодня.ua.

І поки, як відзначають експерти, українським властям вдалося заспокоїти Захід, але це не означає, що криза вже пройдена.

"Києву вдалося заспокоїти Захід, але за зовнішніми декораціями єдності ховаються досить серйозні протиріччя, і рано чи пізно, вони виявляться", – вважає Андрій Золотарьов.

Але не раніше, ніж Україна отримає черговий транш МВФ, зазначає Володимир Фесенко. Після цього, на його думку, може постати питання і про зміну прем'єр-міністра. "Найголовніше зараз – не розбурхувати наших партнерів, і дочекатися траншу МВФ", – сказав він, додавши, що в даній ситуації вплив ззовні зіграло свою стабілізуючу роль.

На думку нардепа від Радикальної партії Юрія Чижмаря, Захід також зацікавлений у виконанні Україною програми МВФ.

"Те, що заява Абромавічус є закордонним сценарієм випливає з синхронності заяв послів різних країн, відставка міністра – це згортання реформ. Захід зацікавлений у виконанні програми МВФ, реалізація якої, на їхню думку, забезпечить погашення Україною боргів", – написав він.

Остаточно зрозуміло, що Яценюка коаліція залишає на посаді ще принаймні до кінця року. Частково цьому підіграла заява Аб...

Posted by Юрій Чижмарь on Friday, 5 February 2016
ПрицьомууЗаходуєрядкритеріїв ,за якимивінбудевподальшомуоцінюватиситуаціювУкраїні ." Цезбереженняполітичногосоюзупрезидентаіпрем'єра ,безприв'язкидо імен .Наявністьвурядіміністрів- технократів ,міністрівреформаторів ,якінезалежнівідполітичнихпартій .Івідноснаполітичнастабільність " ,-зазначаєВолодимирФесенко .

А, ось, такі критерії, як рівень добробуту українців для західних дипломатів не дуже важливий показник, вважає Андрій Золотарьов. "Захід орієнтується на глобальні речі і макроекономічні показники, а критеріями успішності уряду на рівні пересічного українця ніхто із західних дипломатів мало-мальськи не стурбований", – сказав він.

Головний інструмент впливу на Київ у західних країн дуже простий – фінансова допомога, відзначають експерти. Крім того є також є питання дипломатичної підтримки на міжнародній арені, питання безвізового режиму тощо.

Але навіть якщо в Україні все ж все піде не так, як хотілося б західним партнерам, вони все одно не будуть відмовлятися від України. "За будь-яких розкладах Захід змушений буде займатися українським питанням. Варіант, коли скажуть: все ми з вами не співпрацюємо, самі розбирайтеся зі своїми проблемами, виключений", – вважає Володимир Фесенко.

"Але якщо все зведеться до ритуальних деклараціям, то толку від цього буде небагато", зазначає Андрій Золотарьов.

У будь-якому випадку, як зазначає Володимир Фесенко, такий варіант розвитку ситуації малоймовірний. "Треба розуміти, що за нинішньої ситуації, нинішній стан відносин, взаємозалежності між Україною і Заходом наше керівництво змушене дуже швидко реагувати на позицію, поради та побажання наших партнерів", – вважає експерт.

Читайте також:

Реклама на segodnya.ua Реклама
Всі новини
Останні новини
Показати ще
Реклама на segodnya.ua Реклама
ЗСУ: головне
Докладніше
Хроніка обстрілів
Більше про це
Війна в Україні з космосу
Більше новин
Українці за кордоном
Дізнатись!
Діпломатичний фронт
Більше новин
Save Life
Поради лікаря
Допомога під час війни
Більше новин
"Разом нас багато"
Нас не подолати
Наші гроші
Більше новин
Life новини
Більше новин
Всі новини
Останні новини
Показати ще
Герої не вмирають!

Позивний “Депутат”... Сергій Компанієць - старшина роти 93-ї окремої механізованої бригади “Холодний Яр”. Воював на передовій з 2014 року. Хлопці називали 47-річного старшину батьком, бо він допомагав і вчив кожного. Загинув у бою під Ізюмом, прикриваючи побратимів. Його 16-річний син пішов вчитись у військовий коледж…

Історія героя
статистика
Курс криптовалюти сьогодні

Валюта

Ціна, usd

Bitcoin (BTC)

43255.54

Bitcoin Cash (BCH)

244.96

Binance Coin (BNB)

231.03

Dogecoin (DOGE)

0.09

Ethereum Classic (ETC)

21.71

Litecoin (LTC)

73.61

ЗАПРАВКИ
Паливо сьогодні
95+
95
ДП
ГАЗ
52,90
50,90
51,90
35,40
54,00
53,50
53,50
37,79
54,59
53,18
53,09
34,99
54,84
53,47
53,46
36,70
54,90
52,90
51,90
35,29
58,88
56,49
55,49
36,31
58,99
56,99
55,99
36,00
58,99
56,99
55,99
36,12
59,99
57,99
57,99
35,73
-
51,27
50,36
34,07
Наша економіка
5 головних цифр
1
Споживча інфляція Споживча інфляція
18%
2
Облікова ставка Облікова ставка
25%
3
Офіційний курс євро Офіційний курс євро
29,7 грн
4
Офіційний курс долара Офіційний курс долара
29,25 грн
5
Міжнародні резерви Міжнародні резерви
$22,8 млрд
Знати більше💡
Вони нас підтримали
легенди спорту

ВЕЙН ГРЕЦЬКІ. Ми всі згодні, що це безглузда війна. Ми всі бажаємо всім в Україні всього найкращого та молимося за них.

ПЕЛЕ. Я надсилаю свою солідарність народу України. Я молюся і прошу Бога, щоб запанували мир, свобода та любов

ДОМІНІК ГАШЕК. Кожен дорослий у Європі добре знає, що Путін – божевільний убивця, і що Росія веде наступальну війну проти вільної країни та її народу.

ПАОЛО МАЛЬДІНІ. Ніхто не очікував побачити війну на європейській землі, ми хочемо бути на боці народу України.

КЛАУДІО ТАФФАРЕЛ. Дорогі друзі, українці! Наразі весь світ стежить, хвилюється та обурений тим, що відбувається в Україні. Бажаю, щоб на вашу землю якнайшвидше повернувся мир.

1 /2
Валюта
Курс гривні сьогодні

Валюта

Ціна (грн)

Долар США ($)

36.69

Євро (€)

39.54

"Ми з України"
Наш плейлист

PROBASS ∆ HARDI

"Доброго вечора"

PROBASS ∆ HARDI

Макс Барських

"Буде весна"

Макс Барських

Олександр Пономарьов

"Україна переможе"

Олександр Пономарьов

Антитіла

"Топити за своє"

Антитіла

ТНМК и Kozak System

"Мамо"

ТНМК и Kozak System
Співаймо разом!

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти