Як Янукович намагається "покарати рублем" Україну і що з цього вийде: думки експертів

28 березня 2016, 15:33

Денис Беспалов Денис Беспалов

Януковичі намагаються через європейські суди отримати від України багатомільйонну компенсацію за судові витрати, а держава налаштована конфіскувати їх активи

Родина Віктора Януковича намагається стягнути з України компенсацію витрат на судові тяжби з Києвом. Про це РосЗМІ заявив старший син Віктора Януковича Олександр.

Реклама

"Мною і батьком недавно були зроблені юридичні кроки для стягнення цих коштів з України", – йдеться в його заяві.

Як відомо, в 2014 році, після введення санкцій, Януковичі оскаржили їх у суді Люксембургу. Восени того ж року, як пояснює Олександр Янукович, Мін'юст України вирішив вступити в процеси по всіх трьох справах в суді ЄС.

"Вивчивши заяви Мін'юсту, ми з англійськими адвокатами підготували і подали в суд ЄС заперечення на вступ Мін'юсту в наші процеси. Ще до розгляду наших заперечень судом ЄС Мін'юст вирішив відкликати свої заяви про вступ у справу. Так як англійські адвокати витратили певний час на оскарження заяв Мін'юсту України, адвокатами було подано клопотання, щоб витрати на адвокатів в цій частині були покладені на Мін'юст України", – йдеться в заяві старшого сина екс-президента України.

Разом з тим Олександр Янукович не став розкривати інформацію про суму компенсації, оголосивши це конфіденційною інформацією.

Реклама

Раніше екс-міністр юстиції України Олена Лукаш повідомила, що суд ЄС присудив виплату компенсацій на оплату послуг адвокатів Віктору Януковичу і двом його синам – Олександру і Віктору (загинув у березні 2015 року – ред.) в розмірі близько 80 тисяч доларів на кожного (близько 6,3 млн грн на трьох). Про це вона написала у себе в facebook. За її словами, це стало можливим через некомпетентні дії Мін'юсту, який без необхідного погодження з Міністерством закордонних справ і Генпрокуратурою, який спочатку вступив в процеси у справах сім'ї Януковича, а потім був змушений відкликати заяви про вступ до судових процеси.

У Міністерстві юстиції, в свою чергу, заявили, що інформація Лукаш не відповідає дійсності. "Ніяких рішень Європейського суду про стягнення на користь Януковича і його оточення з України хоча б однієї копійки, не кажучи вже про 6,3 млн гривень, не існує в природі. Так само як і рішень немайнового характеру проти України на користь зазначених осіб", – говорилося в ньому.

У відомстві також зазначили, що українській стороні вдалося налагодити ефективний механізм взаємодії з представниками сторони ЄС, які супроводжували дані справи. "Саме завдяки такій взаємодії санкції проти колишнього керівництва країни не зняті Європейським Союзом, як би цього не хотілося пані Лукаш, Януковичу і його оточенню", – йдеться в повідомленні.

Разом з тим, на думку експертів, якщо викладена Олександром Януковичем історія відповідає дійсності, то цілком можливо, що Україна все ж доведеться виплатити компенсацію.

"Не тільки у нас, але і у всьому світі, якщо будь-яка зі сторін програє справу, або вона відмовляється від свого позову, залишає його без розгляду судом, то друга сторона має право вимагати відшкодування коштів, які вона витратила на цю справу від сторони, яка цю справу програла, або якщо така справа закрита. Якщо там таким способом закінчилося, то цілком реально, що стягнуть гроші з України", – пояснює Сегодня.ua адвокат Ігор Фомін.

Реклама

І логіка дій Януковичів цілком зрозуміла, додає заступник голови Агентства моделювання ситуацій Олексій Голобуцький. "Люди сидять, їм робити нічого, у них сотні мільйонів доларів, адвокати. Чому б не почати, якщо є якийсь шанс. Це роками може тривати", – сказав він Сегодня.ua.

.jpg_01

Віктор Янукович. Фото: president.gov.ua

Два роки в очікуванні засудження

Як відомо, Віктор Янукович втік з країни в лютому 2014 роки після перемоги "Революції Гідності". Відносно нього було порушено декілька кримінальних справ, в тому числі про узурпацію влади і державну зраду. У березня 2014 року Євросоюз запровадив санкції проти екс-президента України, а також цілого ряду чиновників з його оточення. Ці санкції забороняють фігурантам списку в'їзд до країн ЄС і заморожують їхні банківські рахунки.

Реклама

4 березня 2016 року ЄС продовжив санкції у відношенні Віктора Януковича і його соратників ще на один рік. При цьому екс-міністр охорони здоров'я Раїса Богатирьова з санкційних списків виключена. Раніше санкції були зняті з екс-глав СБУ Олександра Якименка та Ігоря Калініна, заступника голови адміністрації Януковича Андрія Портнова, а також сина колишнього прем'єр-міністра України Олексія Азарова.

Незважаючи на гучні звинувачення, справи проти екс-президента і його наближених до суду поки так і не дійшли.

В інтерв'ю українським ЗМІ колишній заступник генпрокурора Віталій Касько стверджував, що заочне засудження колишніх чиновників часів Януковича штучно затягується.

При тому, що закон про заочне засудження Верховна Рада прийняла ще восени 2014 року, тоді ж, як стверджує Касько, з ініціативи ГПУ в закон було внесено виправлення, що процедуру "заочного засудження" можна застосовувати тільки до осіб, які знаходяться в розшуку Інтерполу.

А Інтерпол, як відомо тимчасово (на час розгляду скарги екс-президента) призупинив розшук Віктора Януковича. Схожі рішення, як повідомлялося, були прийняті і по ряду інших осіб з його оточення.

В тренді
Крим не наш і Facebook вам не слуга – головні скандали СЬОГОДНІ

Експерти припускають, що влада навмисно створює перешкоди, які заважають розслідуванню справ проти Януковича і його оточення. "Після 2014 року влада юридично і практично не зацікавлена в тому, щоб реально зібрати доказову базу щодо Януковича і його соратників", – сказав Сегодня.ua правозахисник Едуард Багіров.

Але є й інша причина, вважає Ігор Фомін, – у відповідальних фахівців ГПУ може не вистачати кваліфікації і досвіду, щоб реально довести ці справи до суду.

"Проблема не в тому, що суд не може їх (справи проти Януковича і його оточення) розглядати, у нас 2 роки було, поки вони перебували в міжнародному розшуку. За 2 роки я не знаю, що треба зробити, щоб не відправити матеріали в суд", – сказав адвокат.

За його словами, ті, хто повинен збирати докази, зібрати їх не в змозі. "Ймовірно, вони розуміють, що розгляд цієї справи буде публічним, що адвокати у нього (Януковича) досить серйозні, і що кожен аргумент, який звинувачення захоче представити в суді, доведеться відстоювати при цьому не в тиші кабінету, а при жаркому публічному висвітленні, в тому числі і преси. Я так думаю, що через це ці справи в суд не приходять", – пояснив він.

Проте, розслідування проти Януковичів приносить свої плоди. Так, сьогодні стало відомо, що Печерський районний суд наклав арешт на 11 банківських рахунків в 3 банках, які були відкриті компаніями, що належали Олександру Януковичу.

Що далі

На думку експертів, ситуація може почати змінюватися після зміни Генпрокурора.

"Функції ГПУ – представництво в суді звинувачення. І новий глава ГПУ якраз і повинен зайнятися тим, щоб цю систему переформатувати. Якщо зараз щось змінитися в системі Генпрокуратури, якщо прийдуть інші люди, які будуть намагатися щось довести, тоді буде якийсь рух. Якщо все буде так само, як зараз, там нічого не буде. Жодна справа не дійде до обвинувального вироку", – сказав Ігор Фомін.

При цьому, поки складно прогнозувати, чи змінить Рада законодавство в частині того, що розшук Інтерполу є обов'язковою умовою для процедури заочного засудження, зазначає Едуард Багіров. "У нас закони приймаються виходячи з інтересів "груп впливу", які представлені в Раді", – пояснив він.

В цілому, швидких результатів чекати не варто, вважає Олексій Голобуцький. "Є десятки прикладів, наприклад, колишній президент Уганди, коли країни десятки років судяться зі своїми колишніми лідерами. Це дуже складно", – пояснив він.

Раніше повідомлялося, що за запитом Генеральної прокуратури Швейцарія заблокувала 2 млрд доларів активів "сім'ї", Великобританія – 17 млн євро, Кіпр – 4,5 млн. В українських банках "сімейних" грошей менше: близько півтора мільярда доларів на банківських рахунках і трохи більше мільярда – в цінних паперах. Частина цих коштів заарештовані, частина – заблоковані. Але поповнити ними скарбницю держава не може. Поки Янукович ховається в Росії, засудити його неможливо.

Можливий прогрес з конфіскацією активів "сім'ї" пов'язують з так званим законом про спецконфіскації. Як відомо, 17 березня Верховна Рада України прийняла його в першому читанні. Документ передбачає можливість переведення арештованих коштів в дохід держави до винесення вироку їх власнику.

Однак сам закон про спецконфіскації викликав неоднозначну реакцію. Зокрема, в представництві ЄС вже заявили, що прийнятий в першому читанні законопроект №4057 не містить достатніх гарантій захисту права власності, яке відповідало б стандартам ЄС. "Він, скоріше, може сприйматися як поспішний крок до впровадження більш жорстких інструментів, які не передбачають необхідного захисту права на чесний суд, захисту прав власності та необхідної підвищеної стабільності відносин власності", – йдеться в коментарі представництва "Європейської правді".

На думку експертів, навіть якщо закон буде прийнятий і частина активів Януковича буде передана державі, екс-президент зможе оскаржити ці рішення в суді і, якщо Європейський суд визнає його правоту, Україна буде зобов'язана все повернути.

При цьому експерти зазначають, що в чинній редакції закон може створити широке поле для корупції. "У законі прописано: "вилучати майно у будь-яких, в тому числі, третіх осіб". Тобто до будь-якої людини можна прийти забрати речі, вилучити гроші. Це така "махновщина". Не можна притягати до відповідальності будь-яких осіб, якщо вина їх не доведена. Це принцип будь-якого права", – зазначив Ігор Фомін.

Разом з тим розробники законопроекту, стверджують, що боятися треба тільки Віктору Януковичу і його колишнім чиновникам. Тобто тим, хто ховається від правосуддя і знаходиться в розшуку.

Але так буде тільки в разі, якщо закон буде реально і об'єктивно використовуватися, зазначає Олексій Голобуцький. "У країні, де все купується і продається, якщо не будуть працювати суди, прокуратура і т.д., це буде ще один канал корупції", – пояснив експерт.

За словами одного з ідеологів прийняття законопроекту Сергія Пашинського, Рада проголосує спецконфіскацію в другому читанні вже в четвер.

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти