Як Вища рада правосуддя змінить життя суддів

5 січня 2017 8:25

Ілля Требор

Створено ключовий орган судової реформи. Експерти: залежність від політики все одно залишиться

Питаннями суддівського корпусу вже зовсім скоро буде займатися новий орган – сьогодні вступає в силу закон про Вищу раду правосуддя, який президент України підписав 3 січня. Нова інстанція отримає можливість позбавляти недоторканності, відправляти у відрядження і звільняти суддів. "Сегодня" розібралася в черговому етапі судової реформи.

РАДА ПРАВОСУДДЯ. Порошенко назвав новостворений орган одним з ключових моментів реформи, який ліквідує політичний вплив на судову систему. У свою чергу глава Мін'юсту Павло Петренко на своїй сторінці в соцмережі зазначив, що "без подібних законодавчих змін не можна сформувати чесну судову владу в країні".

Вища рада правосуддя (ВРП) буде складатися з 21 члена. Десять будуть обрані на суддівському з'їзді, двох призначить президент, двох виберуть народні депутати і ще шістьох визначать на з'їздах адвокатів, прокурорів та представників юридичних вищих навчальних закладів. Останнім в раді повинен стати голова Верховного суду, який увійде до складу ВРП за посадою.

Фактично до ради правосуддя перейде право Вищої ради юстиції (яка скасована з 5 січня) вести дисциплінарні справи суддів, а також ключові функції парламенту (їх призначення і звільнення). За словами секретаря секції ВРЮ щодо призначення та звільнення суддів Олексія Маловацький, кожну справу відносно суддів розглядатимуть мінімум чотири члени ВРП, половина з яких повинні бути суддями. Нагадаємо, що в минулому році ВР обмежила недоторканність суддів: суддю, що вчинив тяжкий злочин, тепер можна затримати без узгодження, а в інших випадках остаточне рішення буде саме за ВРП. Крім того, рада буде вирішувати питання переведення суддів з однієї інстанції в іншу і затверджувати їх кількість в судах. Нарешті, з сьогоднішнього дня без узгодження з радою правосуддя не можна буде зменшити суму бюджетних грошей, виділених на утримання судів та інших установ системи правосуддя.

ВАКУУМ. Однак багато експертів відзначають, що в тому вигляді, в якому створено новий орган, він не прибере політичного впливу на суди. Більш того, політолог Руслан Бортник зазначає, що ніякої Вищої ради правосуддя Україна не побачить ще мінімум два роки. "Фактично це буде перейменована рада юстиції, і в такому перехідному положенні вона пробуде до 2019 року", – відзначає він. За словами експерта, обов'язки членів ВРП два роки будуть виконувати представники ради юстиції. "На цей період, по конституційній реформі в частині правосуддя, президент отримає право реформувати та організовувати суди, управляти кадрами. Так, з 2019-го ВРП в повній мірі почне свою роботу, але президент все одно буде контролювати дві третини призначень через парламентську коаліцію, генпрокуратуру і Кабмін. Тобто політичний вплив як був, так і залишиться. Але якщо раніше він був збалансованим (члени ВРЮ призначалися за однаковими квотами від ВР, президента і з'їзду суддів), то тепер цей баланс втрачається", – резюмує Бортник.

Його колега Вадим Карасьов зазначає: з сьогоднішнього дня, безумовно, зменшиться вплив парламенту на формування судової влади. "Але відразу створити повністю автономне і самоврядне суддівське співтовариство, яке б гарантувало незалежність цієї гілки влади, не вийде. Стало бути, у нас з'являється вакуум, який треба чимось заповнити. А поки всі механізми і норми не будуть відпрацьовані, для цього є перехідний період, і він буде заповнений президентською владою, – каже політолог. – Саме в цьому контексті залежність від держави поки необхідна". У свою чергу політексперт Володимир Фесенко зазначає, що сказати сьогодні, чи буде ВРП з часом повністю незалежний, не можна. "Будь-який сильний і амбітний президент намагатиметься впливати на різні інститути влади. Наскільки це вдасться зробити, це залежить від людей, які стануть членами ВРП".

Реклама

Правосуддя і судді Євромайдану

У свою чергу член Громадської ради доброчесності (орган, який готує висновки про порядність суддів для їх оцінки) Роман Маселко розповів нам, що зі створенням ВРП є шанс, що буде вирішено питання суддів, які виносили рішення під час Євромайдану.

"Ще не було закону про ВРП і вступила в силу нова Конституція, не було органу, який міг би це зробити. Тому з кінця вересня минулого року по сьогодні рада юстиції не розглянула жодної справи по Євромайдану. Тільки зараз рада зможе продовжити цю роботу. Але тут дуже важливо: працювати потрібно дуже оперативно, тому що через 2-3 місяці все терміни притягнення їх до відповідальності закінчаться", – підкреслив Маселко, додавши, що таких суддів в Україні сьогодні близько 250 осіб. Однак політолог Андрій Бузаров сумнівається, що найближчим часом ці справи вдасться закрити: "По-перше, може затягнутися процес обрання членів ВРП. І навіть якщо вона почне роботу, то не думаю, що відразу ж займеться питаннями суддів Євромайдану – ця справа залежить від слідства, яке веде прокуратура. А вона на сьогоднішній день зволікає з цим питанням".

Не пропусти!
Англія – Шотландія: онлайн-трансляція найстарішого дербі на Євро-2020
Збірна Англії проти Шотландії

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти