Детектор брехні для українських політиків і чиновників: як все починалося

24 жовтня 2019, 18:32

Раніше найактивніше поліграф використовували в київській мерії, тепер – в армії

22 жовтня у фракції "Слуга народу" розгорівся корупційний скандал – 11 нардепів запідозрили в отриманні хабара за 30 тисяч доларів кожному за те, щоб провалити один із законопроектів на парламентському комітеті з питань фінансів, податкової та митної політики. Президент України Володимир Зеленський закликав членів комітету Верховної Ради з питань фінансів податкової і митної політики пройти поліграф, щоб відповісти на всі підозри. Вже 23 жовтня нардеп від цієї політичної сили Дмитро Дубинський пройшов тест на поліграфі в прямому ефірі, а наступного дня – лідер фракції Давид Арахамія.

Реклама

Як приживався детектор брехні в українській політиці, хто став першопрохідцем тестів на поліграфі серед вітчизняних держчиновників, і скільки співробітників офіційних відомств не проходять перевірку, читайте в спеціальному матеріалі сайту "Сьогодні".

Все почалося з Черновецького

Незважаючи на те, що згідно з законом процедура не обов'язкова – кандидат сам повинен дати на неї згоду, з 2015 року перевірка на поліграфі стала масовою при працевлаштуванні чиновників і силовиків. Хоча неофіційно поліграф застосовувався і раніше, тест на детекторі став одним із критеріїв проходження до нового спецназу КОРД (МВС) і на керівні посади в Міноборони.

"У минулі роки, коли йшов відбір кандидатів на посади начальників обласних УБОЗ, претендентів тестували на такому детекторі. Серед кандидатів були такі, хто чесно не відповів ні на одне питання, що стосується хабарів", – розповіли "Сьогодні" в МВС в червні 2016- го.

Реклама

За рік попит зріс на третину. Якщо за весь 2015-й до поліграфологів звернулися близько 10 тисяч разів, тільки за чотири місяці 2016 року – більше 3000 разів.

У народній пам'яті головним популяризатором поліграфа став столичний міський голова в 2006-2012 рр Леонід Черновецький, який справді ввів моду на перевірки муніципальних і районних чиновників – і в якості особистого прикладу сам успішно пройшов перевірку на детекторі брехні в березні 2006 року.

Тим часом, якщо вірити інформації, розміщеній на сайті компанії, яка почала надавати поліграфічні послуги в нашій країні однією з перших, першовідкривачем у нелегкій справі пошуку правди за допомогою поліграфа став народний депутат V-VIII скликань Юрій Мірошниченко.

Політик, в 2002 році очолював партію "Нова генерація", в березні того ж року не тільки пройшов напередодні парламентських виборів тест на поліграфі (і, нібито, теж успішно), але також закликав приєднатися до нього інших українських політиків. Цілком очікувано, українські політики особливого завзяття не виявляли, та й Мірошниченку поліграф не допоміг потрапити в Раду: депутатом він став тільки в 2006 році.

Слідом за Черновецьким, в квітні 2006-го, тест на поліграфі (і теж нібито успішно) пройшов нардеп V-VIII скликань Микола Томенко. Але саме 3-й міський голова надав перевірок на детекторі брехні істинно космічний розмах. Так, в листопаді 2007 року Черновецький зобов'язав пройти перевірку на поліграфі всіх начальників столичних ЖЕКів

Реклама

Причина проста: в столичний саll-центр надходило все більше звернень зі скаргами на роботу житлово-експлуатаційних контор. Ті керівники ЖЕКів, які не пройшли перевірку – а весь процес демонструвався по ТВ, були звільнені. Наскільки це поліпшило роботу житлово-експлуатаційних контор, історія замовчує, але вже в листопаді 2010 року наступний градоначальник Олександр Попов скасував детектори брехні при працевлаштуванні мерію: до того моменту всі міські чиновники зобов'язані були проходити перевірку при працевлаштуванні в КМДА.

Мабуть, з легкої руки Черновецького посаду столичного градоначальника і поліграф стали в народній свідомості невіддільні. Під час передвиборної гонки за крісло мера Києва в травні 2014 року згадали про забуту практику, і п'ять кандидатів в мери Києва пройшли перевірку на детекторі брехні. Перевірку затіяли "Рада громадських ініціатив" спільно з "Антикорупційним комітетом Майдану".

"Ми розіслали всім кандидатам на пост мера Києва листи із запрошенням пройти перевірку на поліграфі. Підтвердити свою участь кандидати могли до 16 травня. На сьогодні участь 5 кандидатів із 19", – розповів "Сьогодні "голова" Ради громадських ініціатив" Вадим Кодачигов.

18 травня перевірку на поліграфі в прес-центрі Майдану проходили Олексій Мочанов, Ігор Насалик, Людмила Василенко, Валерій Кондрук і Олег Дерев'янко. Результатів тестів історія не зберегла.

До речі, спочатку планувалося перевірити і кандидатів у президенти, але, за словами Кодачигова, грошей не вистачило. Втім, вартість і джерело фінансування ініціатори теж не озвучували.

У податківців поліграф так і не прижився

Після того, як у столичній мерії позбулися практики тестування співробітників, наступного разу поліграфічна тема спливла через три роки, коли стало відомо, що тепер використовувати детектори брехні будуть українські податківці. Як говорилося в наказі Міністерства доходів і зборів № 329 від 2 серпня 2013 року, передбачалося застосовувати комп'ютерні поліграфи (детектори брехні) для сприяння оперативно-розшуковій діяльності, для перевірки кандидатів на роботу в міністерство і при проведенні службових розслідувань і перевірок.

Реклама

Наказ перевіряти чиновників на поліграфі був схвалений Мін'юстом. Правда, судячи з інструкції до наказу, можна було відмовитися від перевірки. Також у документі було написано, що результати тесту не мають доказової сили і в службовому або кримінальному розслідуванні будуть використовуватися виключно в якості допоміжного фактора.

До того моменту, за словами президента Міжнародної ліги поліграфологів Андрія Волика, наша країна перебувала на третьому місці в світі за закупками поліграфів.

"Поліграфи в Україні використовуються в силових структурах і приватних компаніях. Ініціатива Міндоходов правильна. Ми з вами, як платники податків, з яких чиновники отримують зарплати, маємо право знати, хто йде працювати на держслужбу", – говорив Волик.

Але до справи, судячи з усього не дійшло, і в квітні 2014 року тодішній перший заступник міністра доходів і зборів Ігор Білоус знову закликав перевіряти податківців на детекторі брехні. І було за що: за словами Білоуса, співробітники Міністерства доходів і зборів знищували за хабарі інформацію в базах даних і здійснювали інші неправомірні дії.

"Притягти до відповідальності відповідно до законодавства не так просто, як хотілося б ... У мене є бажання поставити детектор брехні в офісі і перевірити на ньому деяких людей. Абсолютно відповідально вам про це заявляю: ми це будемо робити", – пригрозив заступник міністра

Перевірити всіх співробітників податкової Білоус пообіцяв восени 2014-го. Правда, до тестів на поліграфі справа так і не дійшла: обмежилися комп'ютерними перевірками податківців на чесність в листопаді 2015-го, коли Державну фіскальну службу України очолив Роман Насиров. (В червні 2014 року "Мінздох", як його прозвали журналісти, був реформований в ДФС.)

Проте у вересні 2015 року пройшов перевірку на поліграфі Костянтин Лікарчук тодішній заступник Насирова.

"Мені приховувати нічого, крім корупційних схем ДФС, саме тому я і пройшов поліграф (детектор брехні). Питань не знав. Знав тільки, що перевіряти будуть мене на предмет корупції. Підсумок: перевірку на поліграфі я пройшов", – написав Лікарчук на своїй сторінці в Facebook.

.

Правда, тепер цей пост не індексується – мабуть, був знищений. Зате роздруківки з результатами тесту досі можна знайти у вільному доступі.

Детектор брехні відсіяв третину кандидатів у Міноборони

З початком АТО знову виникла потреба в поліграфах у силовиків: у липні 2014 року голова Служби безпеки України Валентин Наливайченко заявив, що працівників СБУ пропустили через детектор брехні (Для МВС поліграфи закупили ще в 2002 році.) У першу чергу, перевіряли тих, хто був задіяний в АТО або переїхав з окупованого Криму. За словами Наливайченка, необхідність такої перевірки обумовлена ​​тим, що Україна "перебуває в умовах гібридної війни".

А вже у вересні міністр оборони України Валерій Гелетей пообіцяв "пропустити" через поліграф все керівництво відомства і офіцерів Генштабу

"За два місяці перебування на посаді міністра оборони України у мене накопичилося багато питань – як до керівників структурних підрозділів Міністерства, так і до окремих військових командирів та начальників. На ці запитання час отримати щирі і вичерпні відповіді. Враховуючи відсутність права на помилку в поточній ситуації, ці відповіді будуть даватися під наглядом поліграфа. Через "детектор брехні" пройде все керівництво відомства і офіцери Генерального штабу", – написав він на своїй сторінці в Facebook.

Першочергово взялися за працівників баз і складів Міноборони:"завгоспів" зобов'язали пройти перевірку на поліграфі і позачергову переатестацію в квітні 2018-го.

"Аналіз діяльності відповідних служб свідчить про те, що в останні роки в зазначені структурні підрозділи Збройних Сил України призначалися фахівці, які не мають кар'єрного росту в бойових підрозділах", – повідомили в прес-службі Міноборони 8 квітня.

Через три дні написав рапорт перший звільнений після перевірки – полковник Міноборони

"Прийшли результати на першого перевіреного. Степан Полторак дозволив показати громадськості, як саме у нас працював військовий набір. Вчитайтеся в сухі рядки документа! І свідомість той, кого перевіряли там втрачав. І палець собі до крові кусав. І кнопкою стегно колов. Надивився фільмів ... діагноз "злодій". Звільнено", – повідомив радник президента Юрій Бірюков.

Правда, ніяких даних по звільненому полковнику у відомстві не розголошували. Але уточнили, що чимало співробітників цілком успішно пройшли детектор брехні, і до них немає ніяких претензій. На жаль, вже під час наступної перевірки, яка відбулася у квітні 2016- го, 40% співробітників апарату провалили тест Наостанок не можна не відзначити позитивну динаміку: у листопаді 2018 року перевірку не пройшли тільки 17% військових

А ось що стосувалося здобувачів, то не змогла пройти тести на поліграфі третина кандидатів на посади в Міноборони

"Згідно з розпорядженням міністра оборони, на сьогодні 175 осіб пройшли поліграфічне опитування. З них приблизно 32% за нашими даними відмовлено в праві заміщення посад в Міноборони", – заявив 23 листопада 2015 року директор департаменту кадрової політики Міноборони Олег Яцина.

В оборонному відомстві зазначили, що на поліграфічне опитування одного кандидата потрібно близько трьох годин. Після чого необхідно обробити отриману інформацію.

"Тобто, на одну людину у нас йде майже день", – уточнив Яцина.

Зазначимо, що в корупції запідозрили 11 членів комітету від "Слуги народу", але імена не були названі. А взагалі в даний комітет входять 19 "слуг народу": Ірина Аллахвердієва, Ольга Василевська-Смаглюк, Дар'я Володіна, Олег Воронько, Данило Гетманцев, Дмитро Дубинський, Юлія Діденко, Мар'ян Заблоцький, Вікторія Кінзбурська, Олексій Ковальов, Олександр Ковальчук, Анна Колесник, Олексій Леонов, Олег Марусяк, Анастасія Лященко, Євген Петруняк, Елла Рєпіна, Олексій Устенко, Андрій Холодов, Олександр Сова. Поки немає інформації, хто саме запідозрений у хабарництві.

Нагадаємо, раніше вже ходили чутки про проблеми всередині політичної сили. Як Зеленський прокоментував розкол в "Слузі народу", дивіться відео:

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Новини партнерів

Загрузка...

Новини партнерів

Загрузка...
загрузка...

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти