Як тепер лікуватимуть в селі: все про новий закон

16 листопада 2017, 07:14

Ігор Сєров , Ілля Требор , Марія Пирогова

Лікарям куплять авто, а пацієнтів почнуть оглядати онлайн

Днями Верховна Рада ухвалила закон про підтримку медицини в сільській місцевості. "Сегодня" розібралася в нових правилах і дізналася, що чекає на українців у селах.

Гроші і стимули

Реклама

У МОЗ зазначають: зараз в селах працює 4 тис. амбулаторій і ще 13 тис. фельдшерсько-акушерських пунктів (ФАП).

"Але туди не хочуть їхати лікарі – в селах медицина фінансується за залишковим принципом. Наприклад, в 71% ФАПів немає водопостачання, а в 82% амбулаторій – санвузлів", – повідомляє прес-служба відомства.

Ці проблеми повинен вирішити новий закон, який протягом двох років дозволить виділити 5 млрд грн на медичну інфраструктуру в селах. Мільярди підуть на будівництво нових амбулаторій, де лікарі зможуть жити з родинами, закупівлю автомобілів для медиків і оновлення обладнання. Екс-заступник голови департаменту охорони здоров'я КМДА Володимир Загородній вважає, що цих грошей на реалізацію задуманого буде досить.

"Однак важливо правильно освоїти і розподілити ці гроші. Щоб всі ФАПи були в однакових умовах", – зазначив він.

А ось проблему кадрів уряд хоче вирішити стимулами для молодих фахівців. Згідно із законом, місцева влада зобов'язана надаватимуть їм житло, транспорт і навіть оплачувати мобільний зв'язок. Лікарям дозволять оформити пільгову іпотеку, а в деяких випадках навіть оплатять частину вже взятого кредиту. Нарешті, лікарям, які поїхали до сіл, пропонують оплачувати інтернатуру і стажування за кордоном.

Телемедицина

Реклама

Крім того, частина грошей піде на прокладку швидкісного інтернету, який необхідний для впровадження телемедицини. За новими правилами, лікар зможе проконсультувати хворого за допомогою відеоконференції або просто обмінюючись даними за електронною поштою. Головлікар "Медцентрутелемедицини" при Міністерстві охорони здоров'я Віталій Осташко розповів нам, що телемедицина вже працює в багатьох областях, а закон просто дозволить поширити систему на всю країну.

"Телемедицина забезпечить дистанційне спілкування пацієнта з сімейним лікарем. Для цього передбачено наявність у сільській амбулаторії переносної діагностичної системи – прилад може знімати і передавати дистанційно ЕКГ, аналізи сечі і крові, вимірювання артеріального тиску та частоти пульсу, – пояснює він. – У свою чергу сімейний лікар отримає можливість самостійно дистанційно проконсультуватися у будь-якого вузького фахівця або навіть зібрати віртуальний консиліум. Для цього є електронна система, що працює з 2015 року. Це захищена, закрита корпоративна система, якою можуть користуватися тільки медики. Вона дозволить не тільки отримувати консультацію в найкоротші терміни, але і не направляти кудись хвору людину, яка не має можливості їздити лікарнями".


Голова інтернет-асоціації України Олександр Федієнко додає, що проблем з мережею в сільській місцевості виникнути не повинно: "Я на 101% впевнений, що у нас села давно готові до телемедицини. Провайдерів фіксованого доступу в регіонах дуже багато – проникнення інтернету в сільській місцевості вже досягає 54%".

Лікарів до сіл поверне високий дохід

"Ґрунтуючись на досвіді спілкування зі своїми однокурсниками, які приїхали з сільської місцевості, впевнений – багато хто готовий поїхати працювати до сіл, якщо їм запропонують там дохід в 15 тис. грн. Особливо якщо це неподалік місця їх народження, – розповів нам член громадської ради при МОЗ, лікар Євген Гончар. – Якщо ж говорити про тих докторів, які народилися і все життя прожили в містах... Їх до сільської місцевості залучити складніше, але теж можливо. Тут, звісно ж, обов'язково пристойне житло, автомобіль і дохід в 1,5-2 рази вище, ніж на нинішньому місці роботи. Орієнтовно, близько 15-20 тис. грн"

Однак Гончар додає, що в пріоритеті у МОЗ повинен бути скоріше "повернення" фахівців на місце їх народження.

"Так значно простіше. Зараз вони не їдуть додому – на них там чекає зарплата в 3 тис. грн і відсутність перспектив", – говорить він.

Плюси і мінуси телемедицини

Фельдшер з Миколаївської області Віталій Роїк до впровадження телемедицини відноситься двояко.

"Подібної системи в масштабі всієї країни у нас поки що не було, і її поява – хороший знак. Це означає, що сектором охорони здоров'я уряд займається і намагається його розвивати. Крім того, це зробить медицину доступнішою для віддалених сіл. Все-таки якісь зубожілі амбулаторії у нас є практично скрізь, а ось кваліфікованих лікарів там частенько не вистачає. І тепер замість того, щоб бабусі тягнутися до району до лікаря, вона може отримати консультацію прямо в місцевій амбулаторії", – говорить він.

Однак, за словами Роїка, є важливий нюанс – телемедицина може призвести до лікарських помилок в діагнозах: "Одна справа – помацати пацієнта, а інша справа – отримати дані його аналізів або провести консультацію, умовно кажучи, по "Скайпу". Крім того, я боюся, що оплата рахунків за швидкісний інтернет ляже на плечі місцевого бюджету і іноді, через борги, телемедицину вимикатимуть".

Реклама

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Новини партнерів

Загрузка...

Новини партнерів

Загрузка...
загрузка...

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти