Як розширили повноваження РНБО: "Турчинов стає віце-президентом"

25 грудня 2014 19:32

Олексій Біловол Олексій Біловол

Депутати і політологи відзначають, що якими саме повноваженнями наділили РНБО, поки так і незрозуміло

Верховна Рада сьогодні з другої спроби проголосувала за розширення повноважень РНБО. За словами багатьох депутатів, рішення було прийнято з порушенням регламенту. А самі нові повноваження Радбезу, за оцінкою окремих депутатів, виходять за межі Конституції, перетворюючи главу РНБО Олександра Турчинова у віце-президента. Прихильники закону, в свою чергу, говорять про військове часу і необхідності наводити порядок.

Реклама

Правда питання про те, за що проголосували депутати, залишається відкритим, як для українців, так і для самих депутатів. Всі поправки були заявлені з голосу, стенограми немає. Навіть у президентській фракції думки розділилися, а в пропрем'єрському "Народному фронті" заговорили про розпад коаліції.

Спочатку законопроект про розширення повноважень РНБО був сприйнятий як предмет компромісу між прем'єром і президентом і досить легко пройшов перше читання. Однак при спробі прийняти його у другому читанні у вівторок документ не набрав навіть мінімальних 226 голосів. Критики говорили про створення мега-органу, прихильники – про централізацію, наведенні порядку та повернення РНБО його споконвічних повноважень – до того, як цей орган "став місцем для почесного заслання"

Згідно з новими розширеним повноважень, якщо судити по редакції закону, відправленого на повторне голосування, РНБО отримувала право "не тільки контролювати боротьбу з корупцією та злочинністю", а й "виносити рекомендації, приймати рішення". У тому числі – за проектами держбюджету з оборонних статей, реорганізації та ліквідації відомств, відповідальних за нацбезпеку і оборону. Плюс, у віданні РНБО, на думку аналітиків, "виявлялися оголошення війни, мобілізації, введення надзвичайного стану та інші заходи політичного, економічного, військового, інформаційного та іншого характеру".

Сам орган отримував право "розробляти і розглядати питання, які відповідно до Конституції та законів України, Стратегією національної безпеки України, Військової доктриною України належать до сфери національної безпеки і оборони". А також у період між засіданнями отримував право "здійснювати" контроль за виконанням рішень РНБО, центральними та місцевими органами виконавчої влади, правоохоронними органами", а також "військовими формуваннями в сферах державної безпеки, правоохоронної діяльності, боротьби з корупцією", в сферах" військово -технічного співробітництва, зовнішньополітичної, внутрішньополітичної, інформаційної, економічної, науково-технологічній, екологічній, соціальній та гуманітарній сферах". І навіть той факт, що всі ці заходи вводилися тільки "відповідно до введених в дію указами президента", тим не менш, розмах вражав.

Реклама

Більше того, у разі припинення повноважень президента, "його обов'язки переходили до голови Верховної Ради", а не прем'єрові, як це було раніше. При цьому членами РНБО отримували право бути також "особи, визначені президентом", а "апарат РНБО ставав юридичною особою. Але при цьому всьому ключовим питанням став пункт про право секретаря РНБОУ контролювати "боротьбу з корупцією". Що було сприйнято порушенням Конституції і прагненням узяти під парасольку влади, підготовлюване до створення антикорупційне бюро.

Саме він викликав такий скандал, що вперше заговорили про розпад коаліції, навіть незважаючи на те, що законопроект підтримали 253 народних депутата.

У Народному Фронті, фракції, яку донедавна очолював новопризначений секретар РНБО навіть заговорили про змову.

Один з лідерів, перший заступник голови фракції "Народний Фронт" Андрій Тетерук на своїй сторінці в ФБ мало того, що жорстко спростував позицію опонентів, заявляючи про те що "жодна норма Конституції України не порушена". Так ще й побачив у цьому "змову Тимошенко, яка створює пану Турчинову шахову позицію" шах". І навіть вперше заговорити про те, що "коаліція на межі розпаду"

"Все торгуються замість того, щоб працювати. Мовляв, повинні з нами рахуватися перед бюджетом. І за цими торгами не бачать проблем всіх тих, хто на передовій", – резюмував він.

Реклама

При цьому сама "Батьківщина" вустами Ігоря Луценка дала зрозуміти, що їх "відмову підтримати законопроект пов'язаний виключно з порушенням регламенту.
"В принципі ми готові були його підтримати, але нас збентежив питання регламенту. Так що я не голосував виключно з поваги до регламенту", -зізнався "Сегодня.ua" Луценко, додавши, що, на його думку," сам ефект приходу на цю посаду Турчинова на порядок значить більше, ніж те голосування яке відбулося".

Більш точно суть проблеми "Сегодня.ua" описав секретар комітету ВР з протидії корупції Дмитро Добродомов, член фракції БПП один з небагатьох, хто утримався від голосування і увійшли до списку 13-ти, жорстко виступили проти того, щоб РНБО контролював корупцію.

"По суті, ті, хто голосував, не розумів, за які саме поправки вони голосує адже на руках ні в кого не було порівняльної таблиці і на момент голосування вона так і не була роздана", – розповів "Сегодня.ua". Додавши, що остаточні висновки можна буде робити, тільки побачивши закон. Але сам факт його прийняття з такою кількістю регламентних і правових порушень вже викликає сумнів. У тому числі і щодо відмови поставити на голосування поправки від профільного комітету з корупції

"Регламент дає 10 днів на внесення поправок. Спочатку була внесена поправка від 13 депутатів коаліції на чолі з Сергієм Лещенком про те, щоб виключити пункт "де вказано що секретар РНБО курирує боротьбу з корупцією. Адже у нас створюється антикорупційне бюро, яке повинно бути незалежно від влади", – констатує Добродомов. Додаючи, що було прийнято рішення, на засіданні комітету було одноголосне рішення висунути ще одну поправку підтримуючу ініціативу депутатів. Але обидві були просто проігноровані.

"Пашинський не просто міг – він зобов'язаний був розглянути (поправку), але він просто проігнорував її. Плюс її так і не винесли в зал".

Реклама

Йому вторить і представник "Правого сектора", депутат Борислав Береза, відверто заявив що "вони проти того щоб РНБОУ було підвладне Антикорупційне бюро". При цьому на його думку висловлену "Сегодня.ua" депутати взагалі не розуміли за що голосують.

"Депутати голосували бо їм сказали голосувати, їм просто дали відмашку", – резюмував він

Парадокс у тому, що прихильники розширення з БПП говорять про "створення єдиного координаційного ради", і кажуть, що ті хто "не голосував за закон, просто не хоче посилення повноважень президента", спростовуючи розмови про вихід за межі Конституції

"Ну який мега-орган !? РНБОУ – це орган, чиї рішення, вводяться в дію винятково указом президента", – заявив "Сегодня.ua", депутат від БПП підтримав законопроект, Костянтин Усов при цьому він закликав почекати "і проаналізувати згідно з прийнятими поправками чи буде підкорятися майбутнє антикорупційне бюро РНБОУ".

А сам Пашинський, спростовує всі звинувачення, заявляючи, що "поправку від Лещенко отримали і скасували оскільки вона дублювала інші поправки комітет прийняв рішення поправку скасувати", – заявляючи що поправку не було "належно зареєстрована".

У відповідь Лещенко заявляє про те що "поправка була дана вчасно", і депутати просто не знали, за що голосували"і по суті" голосували всліпу, як 16 – го січня". А якщо врахувати, що загальний обсяг поправок, зачитаний Сергієм Пашинським, склав трохи більше 30-ти слів, то, по суті, був пріянть той же закон, який був провалений у другому читанні у вівторок.

Політологи неоднозначно оцінюють прийнятий закон.

"Поки не до кінця зрозуміло, які корекції були в законопроекті. Але якщо він був прийнятий в тому вигляді, в якому він був у вівторок – то це не найкращий варіант", – вважає Володимир Фесенко Але абсолютно закономірно, що за цей законопроект проголосували – це було прогнозовано, адже всередині коаліції ті проблеми, які раніше привели до зриву голосування у вівторок, були усунені". Додавши, що важливі фактором, проголосувала значна частина депутатів не тільки "Блоку Петра Порошенка" і "Народного фронта2, але і від" Самопомочі"і Радикальної партії, крім" Батьківщини". Показово, то дали свої голоси і так званої "напівопозиції" – депутатських груп "Економічний розвиток" і "Воля народу" Всі, хто голосував, показував свою лояльність до нинішньої влади".

А нардеп Лещенко попереджає про наслідки і каже, що РНБО стає органом з повноваженнями які йому не потрібні за Конституцією, "а Турчинов, по суті, стає віце-президентом".

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти