Голова Венеціанської комісії порівняв судову реформу в Україні з революцією Коперника

3 липня 2018, 23:01

Очікування і вимоги суспільства як і раніше високі

Під час реформи, яка стартувала два роки тому, були здійснені дуже важливі конституційні зміни, внесені зміни в процеси, що дозволяють зробити суди незалежними від політики і політиків, створені нові інституції, зокрема Вища рада правосуддя і Верховний Суд, оновлено склад Вищої кваліфікаційної комісії суддів України.

Реклама

Це важливі, в деяких випадках, безпрецедентні кроки. Ця безпрецедентність проявилася у формуванні нового Верховного Суду. А також у проведенні тотального оцінювання суддівського корпусу країни, пише Цензор.НЕТ.

СУДДІВ НАВЧИЛИ РАХУВАТИ ГРОШІ

Судова реформа може закінчитися вже в наступному році, прогнозують на Банковій. Але до цього моменту весь суддівський корпус повинен пройти через процедуру кваліфікаційного оцінювання, що підтверджує право на цю професію і дозволяє отримувати більш високу заробітну плату.

Кваліфікаційне оцінювання – це процедура, яка була впроваджена, як альтернатива тотальному і миттєвому звільненню всіх суддів за один день. А саме такого звільнення вимагали учасники Революції Гідності. Такі заклики можна було б вважати виправданими і зрозумілими, враховуючи, яку роль зіграли деякі судді, заарештовуючи активістів і підтримуючи злочинну владу, якби не одне "але". Разом з цією пропозицією озвучувалися і проблемні питання. Як буде здійснюватися правосуддя в країні, поки не знайдуть нових служителів Феміди? Куди правоохоронці повинні привести затриманого злочинця? Хто захистить права громадян, незалежно від того, ким вони порушені?

Реклама

У відповідь на них в Раді з питань судової реформи нагадали досвід деяких країн, де на таке звільнення всіх суддів все-таки зважилися, а також реакцію на це Європейського суду з прав людини. Наприклад, досвід Сербії, де всіх суддів було звільнено. А з часом всі ці судді через Європейський суд з прав людини відновилися на посадах.

Не виключено, що подібне сталося б у нас в країні, тому що Європейська конвенція з прав людини свідчить про те, що відповідальність повинна бути індивідуалізована. Якщо ви людину звільняєте, ви повинні визначити індивідуальні підстави, яким відповідатиме така міра відповідальності.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ

У Порошенка зробили заяву щодо завершення судової реформи

Підсумком дискусії на цю тему і стало кваліфікаційне оцінювання, не пройшовши яке, суддя також може втратити роботу. Крім того, важливою нормою, яка передбачена в конституційних змінах, є і можливість звільнення судді в разі, якщо він не підтвердив легальність походження своїх доходів і майна. Ці нововведення надзвичайно сильно сколихнули український суддівський корпус. Настільки, що до вступу в силу відповідного закону 1500 суддів поспішили написати заяву про звільнення. Не тільки через майно, а й через небажання проходити перевірку своєї компетенції.

Реклама

Щоб очистити суди від нечесних і некваліфікованих суддів, законодавці також ввели критерії доброчесності служителів Феміди, відповідність яким є обов'язковим, якщо людина претендує на посаду судді або підтверджує свою відповідність посаді судді. Претендентам у судді і самим суддям доводиться декларувати не тільки свої доходи і витрати, а й членів своїх сімей, доводячи, що витрати відповідають доходам.

З'явилося в побуті і нове поняття – суддівське досьє, яке містить ряд даних про професійну діяльність судді, кількість розглянутих справ, відсоток скасованих рішень, причини скасування, його поведінку як на судовому засіданні, так і за межами суду, дотримання суддею і членами його сім'ї вимог антикорупційного законодавства тощо. Причому такі досьє стали доступні широкому загалу вже на етапі першого масштабного конкурсного відбору суддів до Верховного суду.

Проводила цей конкурс Вища кваліфікаційна комісія суддів. Половина членів комісії – їх всього 16 – це судді, обрані самими суддями. Також до складу комісії входять представники наукових та адвокатських кіл, обрані в результаті відкритих конкурсів представниками професійних організацій.

"Ніколи раніше подібного конкурсу в Верховний Суд не було. Ніколи раніше не могли претендувати на перемогу в такому конкурсі науковці та адвокати. Раніше не було і такого явища, як досьє кандидата або досьє судді. І ніколи такі досьє не ставали публічними, – заявив глава Вищої кваліфікаційної комісії України Сергій Козьяков. – Зараз вони опубліковані на сайті ВККС, крім персональних даних. Зараз опубліковані досьє і тих суддів, які проходять кваліфікаційне оцінювання і з ними може ознайомитися будь-яка людина, кому це цікаво. Ніколи раніше не транслювалися в прямому ефірі співбесіди з кандидатами. І співбесіди з суддями. Тепер будь-яка людина може послухати дискомфортні запитання членів комісії, відповіді і подумати над ними ".

Вперше в конкурсному відборі брала участь Громадська рада доброчесності, яка давала комісії висновок по кожному кандидату (позитивний чи негативний). Якщо висновок був негативним і комісія з ним погоджувалася, то кандидат у конкурсі на посаду судді Верховного суду припиняв участь в конкурсі. Якщо ж в комісії не погоджувалися, то її члени могли спробувати подолати цей висновок. Для цього потрібно було набрати не менше 11 голосів з 16. Результатом конкурсу стало те, що приблизно з 1400 кандидатів, які були на початку, залишилося 120 переможців. Кандидатів оцінювали за трьома критеріями: компетентність, добропорядність і професійна етика.

Реклама

Деяких переможців сприйняли відмінно всі: і суддівський корпус, і громадськість, по комусь триває дискусія досі, особливо в частині доброчесності.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ

Глава Вищої кваліфікаційної комісії суддів: У процесі отримання 180 тисяч, але працюю по 18 годин

"Під час конкурсу до Верховного суду ми розкрили не тільки проблеми окремих суддів. Ми розкрили проблеми судів і судової системи зсередини. Багато суддів дійсно мають проблеми з майном, походження якого вони не можуть пояснити, – каже голова Вищої кваліфікаційної комісії суддів України Сергій Козьяков. – Ми також побачили, що багато суддів, особливо на перших етапах, не звертають уваги на практику Європейського суду з прав людини. До другої частини багато суддів почали серйозно готуватися, набагато уважніше відноситися до складу як до своїх декларацій, до статистики своїх рішень. І це не тільки ті судді, які у нас були. По всій країні почалися зміни".

НЕКОМПЕТЕНТНІ ЙШЛИ САМІ

Зараз відбувається ще одна важлива процедура, яка передбачена законом, а саме – кваліфікаційне оцінювання на відповідність займаній посаді всього суддівського корпусу країни. Це приблизно 5500 суддів. Близько 400 з них вже пройшли оцінювання в рамках конкурсу в ВС.

Ще частина суддів (теж 400) пройшла оцінювання раніше, в рамках так званого первинного кваліфікаційного оцінювання, яке було в 2016 році. Воно тривало з лютого по червень, і до осені судову систему залишили приблизно 1,5 тисячі суддів. За власним бажанням. З цього моменту число вакансій в судовій системі тільки збільшувалося. Зараз їх приблизно 30%.

В чому різниця? У конкурсі вибираються кращі, на думку комісії, а в кваліфікаційному оцінюванні потрібно визначити, чи може суддя залишитися на своїй посаді, чи володіє він достатніми знаннями для того, щоб вершити правосуддя. Тому рівень тестів на відміну від тих, які були на конкурсі, інший.

"На відміну від конкурсу до Верховного суду зараз ми не вибираємо, хто з суддів кращий. У процедурі кваліфікаційного оцінювання важливо дати відповідь – чи відповідає суддя займаній посади чи ні. При цьому шкала балів зараз вибудувана так, щоб оцінювання могли пройти тільки судді рівня вище середнього. Відверто слабкі судді оцінювання успішно пройти не можуть ", – розповів заступник голови ВККС Станіслав Щотка.

Пройшла через цю процедуру поки лише частина суддів, з них комісія визнала 745 осіб, які відповідають займаній посаді.

"На сьогодні такими, що відповідають займаній посаді, визнані 745 суддів, – пояснив Станіслав Щотка. – 101 суддя, я б сказав, неуспішні: 73 не склали іспит і 28 не впоралися вже на етапі співбесід. Ці 28 – це ті, хто здав іспит, але за підсумками проведених співбесід знову ж були визнані такими, що не відповідають займаній посаді ".

В тренді
Разумков мало що знає про вакцину Covishield: почув про неї кілька днів тому

Він також звернув увагу на те, що 86 суддів в ході процедури оцінювання звільнилися з займаної посади.

"Причому динаміка така: з першої групи суддів таких 28, це з 999 осіб, а з другої групи 58 осіб", – сказав Щотка.

Раніше повідомлялося про те, що на етапі кваліфікаційного оцінювання з цього процесу вийшла Громадська рада доброчесності. У раді заявили, що "на суддівському конвеєрі Вища кваліфікаційна комісія суддів влаштовує суддям псевдоперевірку їхнього професійного рівня та доброчесності. Щоб громадськість не перешкоджала такій діяльності, комісія своїми змінами в Регламент оцінювання суддів технічно" витіснила "ОСД з одного з головних етапів судової реформи. Тому ОСД вирішила "припинити свою участь в квазипроцесі очищення суддівського корпусу". І звернулися до суду, домагаючись скасування цих змін.

У ВККС відзначають, що "витісненням" ОСД називає прохання комісії підписувати громадські висновки, які вони надають в процесі оцінювання. При цьому ОСД не пішов у процес переговорів з комісією і не спробував розглянути навіть частину умов, які озвучила комісія. Їхня вимога зводилося до того, що або комісія все скасовує, або вони виходять з процесу.

Голова Венеціанської комісії Джанні Букіккіо, коментуючи ситуацію з самоусуненням ОСД, закликав припинити бойкот оцінювання і повернутися в процес ОСД.

"Я б хотів, щоб ОСД перестала бойкотувати кваліфікаційне оцінювання суддів. Я б просив вас відновити співпрацю з ВККСУ", – підкреслив Букіккіо.

Але конфлікт затягнувся. Але зараз, як вдалося з'ясувати, відбувається процес медіації, так що можливо сторони все-таки прийдуть в результаті до якихось компромісів. Щоправда, підтвердивши, що діалог є, співкоординатор Громадської ради доброчесності Галина Чижик, відмовилася розповісти подробиці, оскільки за правилами медіації це заборонено.

У свою чергу в ВВКС запевняють, що всі висновки ОСД, які були раніше надані і вивішені на сайті ради, уважно вивчені. Навіть ті, які ОСД вивішує в день співбесід.

"Результат роботи Громадської ради доброчесності згідно з законом – це надання нам інформації або негативних висновків. Висновків, які були розміщені на сайті ОСД і надані нам до заяви про вихід, – 20. Висновків, які були нам надані, але розміщені на сайті після цієї дати, – 13. Висновків, які були розміщені на сайті ОСД після дати оприлюднення заяви про вихід, – 22. І нарешті 18 червня з'явилося ще два висновки. Так що в якійсь частині робота триває, – пояснив глава ВККС Сергій Козьяков. – Ми їх читаємо, ознайомлюємося. Якщо ми бачимо, що, на нашу думку, там є щось серйозне, ми задаємо питання суддям. Це в тому випадку, якщо у нас такої інформації немає. Але часто вона є, адже ми користуємося тими ж джерелами, що і Громадська рада доброчесності. Якщо вони це інтерпретують по-іншому, ми задаємо питання щодо цих моментів".

Глава ВККС підкреслив, що статус роботи ОСД в даний момент залишається невизначеним.

"ОСД оголосила про вихід з процедури оцінювання. Можу сказати, що законом не передбачений вихід. Законом передбачено дві речі. Або сприяння Комісії в процедурі кваліфікаційного оцінювання суддів. Другий варіант – подати у відставку", – зазначив Козьяков.

З АДВОКАТІВ – У СУДДІ

Сьогодні очікування суспільства випереджають і запит на справедливість, і темпи самого реформування. І на це є об'єктивні причини. Багато інституційних змін запущено, вони ще на початку шляху, і вже сьогодні чекати результат було б перебільшенням. Має пройти певний час, щоб громадяни, приходячи до суду, відчули ці зміни. Але оцінюючи судову реформу в Україні, глава Венеціанської комісії Джанні Букіккіо заявив, що вона йому нагадує "революцію Коперника". Про це він сказав під час конференції "Судова реформа в Україні: досягнення і подальші кроки", що проходила на початку червня в Києві.

"Українське суспільство зробило вибір на шляху становлення України, в якій діє верховенство права. Українське суспільство зробило вибір реформувати судову систему в якості відправної точки реального прогресу в найближчому майбутньому. Це не просто. Але це було зроблено. Були внесені зміни в Конституцію України. Вперше цей процес пройшов без політичного впливу як з боку Президента, так і з боку Верховної Ради. Це можна порівняти з революцією Коперника ", – зазначив він.

Голова Венеціанської комісії зазначив, що старт роботи нового Верховного Суду є дуже важливим кроком на шляху судової реформи. А також нагадав, що закони, які були прийняті в останні кілька років, напрацьовані спільно з Радою Європи і Венеціанською комісією. "Те, що ми спільно зробили, відповідає нашим стандартам, але також потрібно, щоб ці стандарти запрацювали. Але це вже повинно зробити українське суспільство", – підкреслив він.

Суспільство чекає, що в систему, яка повільно, але все-таки очищається, прийдуть нові люди. З іншими принципами. Ті, хто дійсно буде відповідати таким критеріям, як професійна етика і добропорядність.

Щоб заповнити вакансії, що утворилися в судах, а є такі суди, де взагалі не залишилося жодного судді, ВККС обіцяють вже восени цього року оголосити конкурси в місцеві суди. Крім того, в минулому році ВККС оголосила набір для тих, хто має юридичну освіту і хоче стати суддею. Такі кандидати, а їх було понад 5 тисяч, повинні були пройти відбірне тестування. І перші 700 з тих, кому це вдалося, зараз проходять навчання в Школі суддів. Але щоб отримати посаду, їм теж доведеться проходити через конкурс.

Крім того, Вища кваліфікаційна комісія суддів і Національна школа суддів завершує розробку порядку проведення регулярного оцінювання судді. За словами Станіслава Щотки, необхідність і можливість його проведення визначено в законі "Про судоустрій і статус суддів".

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ

Ліквідація місцевих судів: чим небезпечна реформа

"Його метою є виявлення індивідуальних потреб судді щодо його вдосконалення, підтримання кваліфікації на належному рівні і професійного зростання. Таке регулярне оцінювання буде максимально відповідати європейським стандартам і направлено воно на те, щоб розвинути потенціал судді або виправити якісь недоліки в його професійній підготовці" , – пообіцяв Станіслав Щотка.

Безумовно, оцінювання суддів – важлива складова реформи, але не єдина. Потрібні такі ж якісні зміни в системі прокуратури та адвокатури. Також необхідні нормальні побутові умови в судах, забезпечення їх відповідною матеріально-технічною базою, адекватний графік роботи і розподіл навантаження для суддів, дотримання процесуальних норм і рівні умови для всіх учасників процесу.

Очікування і вимоги суспільства як і раніше високі, але потрібен час, щоб зміни в судовій системі конвертувалися в практичний результат і люди на власному досвіді переконалися, що вони дійсно ефективні.

Нагадаємо, раніше судді і адвокати розповіли, що буде означати судова реформа для звичайних людей. Також сайт "Сегодня" розібрався, що таке перезавантаження судової системи і як скоро відчує її результати пересічний українець.

Як заявляв Петро Порошенко, в українському правосудді починається нова епоха. Він зазначив, що завдяки змінам профільного законодавства в Україні впроваджуються "європейські стандарти судочинства.

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Новини партнерів

Загрузка...

Новини партнерів

Загрузка...
загрузка...
Хочеш бути в курсі останніх подій?
Підпишись на повідомлення. Показуємо тільки термінові і важливі новини.
Хочу бути в курсі
Я ще подумаю
Будь ласка, зніміть блокування повідомлень в браузері!

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти