Як вплине на Україну створення Євразійського економічного союзу

27 грудня 2014, 08:30

Інна Оносова

Президенти Білорусі та Казахстану недвозначно показали, що ці країни абсолютно не збираються псувати відносини з Україною на догоду російським інтересам

Президент РФ Володимир Путін продовжує стверджувати, що західні санкції для РФ даремні. У вівторок 23 грудня він зібрав у Кремлі президентів Білорусії, Казахстану, Вірменії та Киргизії, щоб обговорити створення з 1 січня 2015 Євразійського економічного союзу. Формально виконавчі органи союзу вже повинні починати роботу.

Реклама

Опитані "Сегодня.UA" експерти скептично ставляться до даної ініціативи і впевнені, що створення Євразійського економічного союзу залишиться лише наміром Москви, який їй не вдасться реалізувати. Також експерти впевнені, що Україна буде розвивати торговельні відносини і нарощувати товарообіг з Білоруссю і Казахстаном.

"До об'єднання в цьому союзі, як до Місяця пішки"

Реклама

За словами директора економічних програм Центру ім. Олександра Разумкова Василя Юрчишина, Євразійський економічний союз досі існував лише формально, як і СНД.

"Життєздатність євразійських проектів, які ініціює Росія, досить красномовна. Адже зараз явно видно, що інтереси Казахстану, Білорусії дуже відрізняються від інтересів Росії. Наприклад, Казахстан намагається максимально швидко вступити до СОТ на тих умовах, які вважає для себе вигідними. А інші країни не є настільки суттєвими, щоб вплинути на товарні потоки", – говорить Юрчишин.

На його думку, Путін зараз намагається включити Білорусь, Казахстан, Вірменію і Киргизію в інтеграційну орбіту Росії, але Євразійський союз навряд чи при цьому буде успішно працювати. "Я сумніваюся на рахунок ефективності подібного роду утворень – видно, що вони неефективні, а інтереси і привабливість для інших країн у ньому не є безумовною. Росія хотіла для цього союзу активізувати розрахунки в рублях – раніше висловлювалося бажання РФ мати рубль як резервну валюту для розрахунків між країнами. Після обвалу рубля навряд чи ця ідея вже буде реалізована", – підкреслює він.
Юрчишин прогнозує, що Росія вимагатиме від країн Євразійського союзу встановити мита та квоти для експорту української продукції, але він упевнений, що країни будуть цьому опиратися.

"Ми вже бачили, як та ж Білорусь і Казахстан далеко не завжди погоджувалася йти у фарватері російських інтересів і пропозицій. Навряд чи буде результативність від різного сорту штучних обмежень у торгівлі з Україною, які спробує нав'язати країнам-членам союзу Росія", – говорить Юрчишин.

За день до зустрічі президентів у Кремлі з приводу Євразійського союзу, 22 грудня президенти Білорусі та Казахстану відвідали Україну. "Вони досить чітко, недвозначно показали, що ці країни абсолютно не збираються псувати відносини з Україною на догоду російським інтересам", – резюмує Юрчишин.

Реклама

Політолог Олександр Палій каже, що президенти Казахстану і Білорусі зацікавлені в мирі і розуміють, що можуть стати наступними об'єктами атаки РФ. "Крім того, Білорусь намагається налаштувати через Україну свою дискусію з Заходом. Лукашенко сподівається на пом'якшення західних санкцій – адже тепер не він найстрашніший диктатор в Європі, він на тлі Путіна виглядає мало не лібералом. Назарбаєву потрібні ринки для експорту – він шукає нові ринки, він хоче отримати додаткові прибутки від торгівлі з Україною", – говорить він.

Крім врегулювання ситуації на Донбасі, Порошенко з Лукашенком і Назарбаєвим обговорювали збільшення торгівлі між Україною, Казахстаном і Білорусією з 2015 році.

"Євразійський економічний союз неконкурентоспроможний. Наприклад, за цей рік падіння експорту з Білорусі в країни союзу становить близько 10% всієї білоруської торгівлі. І там немає відкритих ринків, незважаючи на підписані документи, виникають перепони, Росія не виконує договору з країнами, яких вона кличе в союз", – каже Палій.

Через велику кількість протиріч в торгівлі між країнами-членами союзу вони не зможуть виступати єдиною силою у взаємовідносинах з іншими країнами, як це вдалося Європейському союзу. "Вплив Євразійського економічного союзу буде мінімальним через внутрішні проблеми", – підкреслює Палій.

Екс-міністр закордонних справ України Володимир Огризко взагалі не вважає темою для серйозного обговорення створення такого союзу. "Євразійський союз – це лише політичні фантазії Путіна, які він намагається реалізувати для відновлення СРСР. Вже навіть у Білорусі та Казахстані це зрозуміли, і тому не дуже сильно поспішають до реального об'єднання", – говорить Огризко.

Реклама

За його словами, "перспектив у Євразійського союзу як не було, так і немає". "Відповідно, не буде і загроз від нього для економіки України", – говорить він.

В тренді
"Вакханалія насильства": Геращенко заступився за силовиків після зіткнень на Банковій

Детально вивчивши аналітичні записки казахстанських і білоруських економістів-аналітиків з приводу вигоди від створення Євразійського союзу, Огризко переказує їх суть однією фразою: "до об'єднання в цьому союзі, як до Місяця пішки".

"Тому йдуть швидше політичні реверанси, ніж практична діяльність. Варто хоча б згадати заяву Олександра Лукашенка про те, що як не було вільного перетину російсько-білоруського кордону для товарів, так і досі немає. Це можна порівняти з тим, що ми чули про створення вільної зони СНД ще з початку 90-х – такі розповіді розраховані на простачків", – говорить Огризко.

Російське керівництво, роблячи різного роду економічні пропозиції, зараз намагається підпорядкувати собі лідерів Білорусії, Казахстану, Вірменії, Киргизії. Але їм це не подобається.
"Через це я думаю, що Україна буде будувати свої відносини з цими країнами виключно на двосторонній взаємовигідній основі і шукати для себе ще не заповнені торгові ніші. Ми зацікавлені виходити на ринки Білорусії, Казахстану, Вірменії, Киргизії і Росії, але, безумовно, виключно на рівноправних засадах і на базі норм СОТ. Все інше – від лукавого", – підкреслює Огризко.

Україна скоротить торгівлю з РФ, але не з іншими країнами

Економіст Міжнародного центру перспективних досліджень Олександр Жолудь сумнівається в тому, що Євразійський економічний союз здатний почати працювати. "Цього року після введення РФ санкції на ввезення харчових продуктів проти її партнерів по союзу були заяви з боку президентів Білорусі і Казахстану з того, що з ними при цьому навіть не радилися. Відповідно, у мене є підозри, що не варто очікувати початку роботи цього союзу з 1 січня через небажання РФ домовлятися з іншими країнами-членами. У мене є підозри, що країни-члени союзу не будуть йти і на додаткові зміни у своїй торгівлі з Україною", – говорить він.

Вже кілька років поспіль з боку РФ діють квоти на ввезення з України безшовних труб, РФ ставить фітосанітарні обмеження для України в спеціалізованій торгівлі іншими товарами. Економісти прогнозують, що наступного року продовжать скорочуватися обсяги торгівлі між Україною та РФ, а от між Україною та Білоруссю, Казахстаном, Вірменією та Киргизією вони будуть рости. "Україні цікава білоруська харчова, легка промисловість, можливо, продукція машинобудування. З Казахстану можемо імпортувати енергоресурси (те ж вугілля), кольорову металургію, можливо, так само продукцію сільського господарства, наприклад, добрива. Але українське керівництво має також робити акцент на тому, що ці країни можуть закуповувати в України. Список товарів, які продавалися України в Білорусь і Казахстан в минулі роки, досить великий. У минулі роки Казахстан купував у України продукцію машинобудування (наприклад, рухомі склади для залізниць), а Білорусь постійно закуповує широкий спектр продукції – починаючи від металу і продукції машинобудування і закінчуючи харчовою продукцією", – говорить Жолудь.

Говорячи про велику ймовірність продовження скорочення торговельного обороту з Росією за всіма статтями імпорту-експорту в 2015 році, Жолудь нагадує, що скорочення почалося ще в 2012 році. "Ви це і самі можете легко перевірити, вивчивши статистику товарообігу між Україною і РФ", – підкреслює він.

Глава Центру прикладних політичних досліджень "Пента" Володимир Фесенко зазначає, що для України тема Євразійського економічного союзу була актуальною до 2013 року. "Адже до Майдану Янукович відмовився від європейської інтеграції і фактично оформив залежність від Росії, і тоді було тільки питанням часу, коли ми опинилися б у цьому союзі. А зараз вже наші відносини з членами союзу ми будемо вибудовувати на двосторонній основі з урахуванням правил Євразійського економічного союзу", – сказав Фесенко.

Він вважає, що візити в Україну президентом Білорусі та Казахстану безпосередньо свідчать про їх заворушення.

"Протистояння РФ із Заходом, санкції, падіння цін на нафту збільшило кількість проблем для російської економіки і фінансової системи, створивши проблеми для союзників Росії по Митній та Євразійській спілках. Білорусь, Казахстан вже намагаються диверсифікувати ринки. Які б ультиматуми РФ нам не ставила, після всього того, що вона натворила в Україні, ці проблеми для нас не мають ніякого значення. Хоча Росія може запровадити для українців в'їзд за закордонними паспортами, але з цього приводу теж не треба так сильно переживати", – каже політолог.

Фесенко прогнозує, що Росія спробує нав'язати країнам жорсткий режим торгівлі з Україною. "Але будь-які масштабні проблеми в торгівлі з Україною створять проблеми, в першу чергу, для цих країн і для РФ, адже за прогнозами наступного року буде 5% спад російської економіки. В Україні неминуче будуть скорочуватися торгово-економічні відносини з РФ через Крим і війну на Донбасі. А візити Лукашенко і Назарбаєва пояснюються їх стурбованістю наслідками тієї конфронтації, яка виникла через дії РФ проти України. Заходу вони намагаються показати свою дистанцію від Москви і свою самостійність, Україні – що вони готові співпрацювати далі з нами незалежно від того, чи будуть вони в Євразійському союзі. Особливо Олександр Лукашенко активно шукає свій варіант багатовекторності – він зрозумів, що в нинішніх умовах залежність від РФ подібна смерті", – підкреслює Фесенко. За його словами, криза у відносинах між РФ і західними країнами "битиме по всьому Євразійському союзу, включаючи Білорусь і Казахстан". "Тому президенти цих країн активно намагаються прискорити процес мирного врегулювання – вони не хочуть сидіти і чекати, коли Київ і Москва самі домовляться", – резюмував Фесенко.

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Новини партнерів

Загрузка...

Новини партнерів

Загрузка...
загрузка...
Хочеш бути в курсі останніх подій?
Підпишись на повідомлення. Показуємо тільки термінові і важливі новини.
Хочу бути в курсі
Я ще подумаю
Будь ласка, зніміть блокування повідомлень в браузері!

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти