Як перемогти корупцію в Україні: п'ять кроків від опозиції

У країні потрібно провести децентралізацію, реформувати судову і правоохоронну системи, а також спростити бізнесу життя

Боротьба з корупцією є однією з ключових проблем в Україні. Незважаючи на те, що влада декларує проведення реформ, які покликані зробити роботу держорганів відкритою і прозорою, за останні півтора року ситуація тільки погіршилася, заявляють в опозиції.

"Влада бореться з корупцією вже півтора року і вдень і вночі, але створюється враження, що влада не хоче спалити, знищити корупцію, тобто спалити це "поле з коноплею". Навпаки, влада запрошує "агрономів", щоб підвищити врожайність, і "технологів", щоб марихуана вийшла більш якісною", – сказав глава "тіньового" Кабміну Борис Колесніков на засіданні в Києві.

Реклама

0

Фото opposition.org.ua

У результаті корупція в Україні тільки процвітає, а держоргани, головне завдання яких – боротися проти нечесних на руку чиновників, досі не почали працювати на повну силу. Так, Закон "Про Національне антикорупційне бюро України" був прийнятий 14 жовтня 2014 року, але відповідний указ президента з'явився лише через півроку – 16 квітень 2015 року. Хоча на даний момент перші 70 детективів вже набрані, виконувати свої функції вони не можуть: для цього необхідно призначити антикорупційного прокурора.

Реклама

2_47

Юрий Котляров. Фото opposition.org.ua

Опозиційний міністр юстиції Юрій Котляров навів ще один приклад: восени 2014-го був прийнятий Закон України "Про запобігання корупції", на підставі якого створено Національне агентство з питань запобігання корупції. "На сьогоднішній день діяльність воно не здійснює", – нагадав опозиціонер.

Реклама

Замість системного зниження рівня корупції в державі правоохоронці вибірково проводять затримання чиновників, причому публічно. У підсумку, на думку Котлярова, шуму в медіа створюється багато, але довести виробництво до кінця в суді – вкрай складно. "Реальних результатів розслідування резонансних корупційних злочинів (особливо вчинених представниками сьогоднішньої влади) немає", – підкреслив опозиційний міністр юстиції.

На практиці ж українцям часто доводиться вирішувати питання в обхід державних механізмів – просто "домовляючись" з держслужбовцями. "Люди платять повз бюджет прямо в кишені чиновників. Платять за право отримання відшкодування експортного ПДВ, за отримання різних дозвільних документів, платять за дозвіл на будівництво, за закриття навмисне відкритих кримінальних справ проти бізнесу тощо", – заявив опозиційний міністр фінансів Віктор Скаршевський.

Як індикатор, який дає уявлення про ефективність боротьби з корупцією, опозиціонер назвав суму, яка надійшла до бюджету за статтею "конфіскація коштів, отриманих корупційним шляхом". За 9 місяців 2015 року, за даними Скаршевського, вона складає 7 765,70 грн. "Наголошую, це сума, яка надійшла від боротьби з корупцією. Ось як влада з нею бореться", – сказав він.

1_59

Віктор Скаршевський. Фото opposition.org.ua

Високий ризик корупції, на думку опозиціонера, пов'язаний не тільки з непрозорими процедурами управління, а й з високим рівнем присутності держави в економіці. "Кожна друга гривня, зароблена бізнесом або громадянами, проходить через руки 380 000 чиновників з середньою зарплатою в дві тисячі гривень. Сума, якою розпоряджаються низькооплачувані чиновники, становить 1 трлн гривень на рік! При слабкому контролі і непрозорому витрачанні бюджетних коштів, у чиновників виникає величезна спокуса в корупції", – розповів Віктор Скаршевський.

Для того, щоб таких спокус надалі не виникало, Опозиційний уряд розробило п`ять рекомендацій, виконання яких дозволить зняти проблему корупції в Україні. Одна з головних умов при цьому – впровадити ефективне державне управління.

"Центральна влада – це дуже великий непрозорий ком грошей і повноважень. Тому без децентралізації і справжньої передачі повноважень на місця вирішити питання корупції буде неможливо. Центральний бюджет повинен фінансувати Міністерство оборони, силові структури, Міністерство закордонних справ, великі інфраструктурні проекти. Така децентралізація зніме 80% проблем", – заявив опозиційний прем'єр-міністр Борис Колесніков.

segodnia_site

Крім передачі широких повноважень місцевій владі, потрібно кардинально вирішити питання прозорості державних закупівель. Саме в цій сфері з бюджету намагаються вимити мільйони. Єдиний шлях припинити такі махінації – перехід на електронні торги з прозорими умовами допуску до тендерів. "Приміром, в Естонії, Нової Зеландії (у підприємців) немає ніякого контакту з людиною, яка відповідає за держзакупівлі", – зазначив Колесніков.

Третьою істотною проблемою, що породжує корупцію, є оформлення та використання земель у містах. "У 2007 році бюджет Києва становив 5 мільярдів доларів. Столиці східної Європи при такому бюджеті нагадували будмайданчика. У нас – нуль. Купити землю інвестору неможливо", – розповів глава "тіньового" Кабміну. При цивілізованому підході всі необхідні документи можна було б оформити в протягом декількох робочих днів. "Що заважає Києву піти таким шляхом і повести за собою всі міста?", – сказав Борис Колесніков.

Четвертим масштабним полем для виникнення корупції є митне оформлення товарів і виборчий повернення ПДВ. "Це гроші, взяті у підприємств в якості податкового кредиту та погашення податковими зобов'язаннями. І поки підприємствам не погасили 100% ПДВ, не можна пускати до бюджету доходи від цього податку", – пояснив Колесніков. Щоб поліпшити ситуацію, в Україні необхідно ввести електронне адміністрування ПДВ або замінити його податком з продажів і в цілому спростити умови ведення бізнесу.

Однак найсерйознішим чинником, що породжує корупцію, є відсутність правового захисту бізнесу. "Побороти чотирьох попередні поля для корупції неможливо без чесних судів, без глибокої правоохоронної реформи. В іншому випадку, всі зусилля суспільства та бізнесу без верховенства права марні", – зазначив опозиційний прем'єр. Ключові особи і в судовій, і в правоохоронній системі (цивільні співробітники), повинні обиратися самими українцями. Це стосується суддів, цивільних правоохоронців і прокурорів.

Незважаючи на масштаби роботи, які необхідно провести в Україні для боротьби з корупцією, втілити реформи в життя можна набагато швидше, ніж за півтора року. "Реформи стільки не роблять. Максимум – півтора місяця. Дається рецепт, складається "дорожня карта", за якою працює уряд, парламент, президент. А так, як зараз відбувається – це не боротьба з корупцією", – підкреслив Борис Колесніков.

У цілому для того, щоб перебудувати систему управління державою, в Україні потрібно прийняти нову Конституцію, упевнений опозиціонер. "Нова Конституція відразу розставляє по поличках усі гілки влади", – зазначив політик.

В рамках законодавчої влади в новій Конституції потрібно передбачити скорочення кількості народних депутатів. "У нижній палаті (парламенту) повинна бути від 70 до 150 депутатів. У верхній палаті – повинно бути по одному представнику від мільйона виборців. Якщо 450 депутатів не можуть зібрати 226 голосів, щоб проголосувати, то навіщо взагалі містити зайвих людей? У цьому немає ніякого практичного сенсу", – сказав Колесніков.

Повноваження глави держави також, на думку опозиційного прем'єра, зараз прописані невірно. "Якщо всі п'ять президентів України були неефективними, значить, цій посаді бути не повинно. Повинна бути парламентська республіка. Якщо суспільство бачить загрозу федералізації, отже, має бути унітарна країна з найширшими повноваженнями для місцевих рад", – заявив Колесніков.

В обговоренні нової Конституції повинні брати участь всі українці, і стверджувати Основний закон потрібно шляхом референдуму, впевнені в опозиції.

Читайте також:

Реклама на segodnya.ua Реклама
Всі новини
Останні новини
Показати ще
Реклама на segodnya.ua Реклама
ЗСУ: головне
Докладніше
Хроніка обстрілів
Більше про це
Війна в Україні з космосу
Більше новин
Українці за кордоном
Дізнатись!
Діпломатичний фронт
Більше новин
Save Life
Поради лікаря
Допомога під час війни
Більше новин
"Разом нас багато"
Нас не подолати
Наші гроші
Більше новин
Life новини
Більше новин
Всі новини
Останні новини
Показати ще
Герої не вмирають!

Позивний “Депутат”... Сергій Компанієць - старшина роти 93-ї окремої механізованої бригади “Холодний Яр”. Воював на передовій з 2014 року. Хлопці називали 47-річного старшину батьком, бо він допомагав і вчив кожного. Загинув у бою під Ізюмом, прикриваючи побратимів. Його 16-річний син пішов вчитись у військовий коледж…

Історія героя
статистика
Курс криптовалюти сьогодні

Валюта

Ціна, usd

Bitcoin (BTC)

65067.68

Bitcoin Cash (BCH)

392.28

Binance Coin (BNB)

592.61

Dogecoin (DOGE)

0.12

Ethereum Classic (ETC)

24.13

Litecoin (LTC)

74.89

ЗАПРАВКИ
Паливо сьогодні
95+
95
ДП
ГАЗ
57,36
56,30
52,66
25,59
57,49
54,99
52,01
24,98
58,05
57,61
49,56
27,54
59,00
57,00
51,90
26,23
59,09
57,29
55,09
27,48
61,88
59,41
55,49
27,54
61,99
59,99
55,99
27,97
61,99
59,99
55,99
27,98
62,99
60,99
56,99
27,98
-
53,05
49,79
25,21
Наша економіка
5 головних цифр
1
Споживча інфляція Споживча інфляція
18%
2
Облікова ставка Облікова ставка
25%
3
Офіційний курс євро Офіційний курс євро
29,7 грн
4
Офіційний курс долара Офіційний курс долара
29,25 грн
5
Міжнародні резерви Міжнародні резерви
$22,8 млрд
Знати більше💡
Вони нас підтримали
легенди спорту

ВЕЙН ГРЕЦЬКІ. Ми всі згодні, що це безглузда війна. Ми всі бажаємо всім в Україні всього найкращого та молимося за них.

ПЕЛЕ. Я надсилаю свою солідарність народу України. Я молюся і прошу Бога, щоб запанували мир, свобода та любов

ДОМІНІК ГАШЕК. Кожен дорослий у Європі добре знає, що Путін – божевільний убивця, і що Росія веде наступальну війну проти вільної країни та її народу.

ПАОЛО МАЛЬДІНІ. Ніхто не очікував побачити війну на європейській землі, ми хочемо бути на боці народу України.

КЛАУДІО ТАФФАРЕЛ. Дорогі друзі, українці! Наразі весь світ стежить, хвилюється та обурений тим, що відбувається в Україні. Бажаю, щоб на вашу землю якнайшвидше повернувся мир.

1 /2
Валюта
Курс гривні сьогодні

Валюта

Ціна (грн)

Долар США ($)

40.54

Євро (€)

43.57

"Ми з України"
Наш плейлист

PROBASS ∆ HARDI

"Доброго вечора"

PROBASS ∆ HARDI

Макс Барських

"Буде весна"

Макс Барських

Олександр Пономарьов

"Україна переможе"

Олександр Пономарьов

Антитіла

"Топити за своє"

Антитіла

ТНМК и Kozak System

"Мамо"

ТНМК и Kozak System
Співаймо разом!

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти