Місцеві вибори в Україні: Партії почали змінювати назви і тактику

17 березня 2015, 08:04

Крістіна Зеленюк , Олександра Захарова

Великі політсили вже готуються до з'їздів, ділять округи, БПП перейменувався в "Солідарність", а "Опозиційний блок" замінить нова політсила

Найбільші партії вже почали готуватися до місцевих виборів, які можуть пройти 25 жовтня. Розгорнули активну підготовку практично всі політсили, представлені під куполом ВР: БПП знову перейменувалася в "Солідарність", а "Опозиційний блок" може переформатуватися в нову політсилу. Ходять чутки, що деякі коаліціанти не підтримують вибори 25 жовтня. "Сегодня" з'ясувала, як партії готуються, в яких регіонах розраховують перемогти і кому невигідні місцеві вибори цієї осені.

Реклама

ЗАКОН. Голосувати будемо по-новому: без мажоритарки, за відкритими партсписками. Розробкою закону займається робоча група у ВР. Його повинні прийняти до кінця травня, а в червні-липні – призначити дату виборів. Зараз у ВР немає єдиної думки про систему проведення місцевих виборів. Більшість наполягає, щоб у законі не було мажоритарки. Тобто самовисуванці не зможуть балотуватися, а люди будуть вибирати з кандидатів партійних списків. За словами політтехнолога Тараса Березовця, зараз, при закритих списках, партії конкурують один з одним:

"Після прийняття нового закону кандидати одного партійного списку повинні "мочити" одне одного, щоб опинитися вище у списку".

"На виборах до міської або облради можна і поекспериментувати, але в районах краще залишити мажоритарну систему", – вважає політолог Володимир Фесенко.

Планують змінити і систему виборів мерів міст. "Хочемо зробити систему в два тури, щоб не було, як свого часу з Леонідом Черновецьким, який став мером всього з 20%-ю підтримкою. Якщо кандидат не набирає 50% + 1 голос, то проходить 2-й тур виборів", – підсумував нардеп від НФ Леонід Ємець.
Цілком імовірно, що після місцевих виборів запрацює і політична децентралізація після внесення поправок до Конституції. Як писала "Сегодня", обрані на місцевих виборах депутати повинні сформувати виконкоми, які за своїми функціями замінять адміністрації. А останні планують ліквідувати.

ТЕРМІНИ. Сперечаються нардепи і за термінами кампанії. ЦВК просить прописати термін в 60 днів.

"ВР має ухвалити постанову про проведення місцевих виборів 25 жовтня. У чинному законі на кампанію відводиться 50 днів. Зараз пропонується 60-90 днів. Мені здається, 90 – забагато. Навіть парламентські вибори проходять в 60", – сказав нам заступник голови ЦВК Андрій Магера.

Реклама

Якщо такі терміни пропишуть в законі, то місцева виборча кампанія з України може стартувати вже 26 серпня.

ОПОЗИЦІЯ. За словами Березовця, з усіх найбільших політсил першим підготовку до виборів почав "Опозиційний блок". Так, 12 березня пройшла закрита нарада керівництва з представниками партії на місцях: призначили керівників робочих груп з підготовки до виборів в 18 областях. "За Олександром Вілкулом традиційно закріпили Дніпропетровську область, за Миколою Скориком – Одеську, а за Сергієм Ларіним – Кіровоградську. У цих регіонах вони були губернаторами", – сказав нам джерело в ОБ.

На початку квітня відбудеться з'їзд ОБ, де, можливо, ухвалять рішення про переформатування в новий політпроект.

Відповідає за це секретар президії політради ПР Борис Колесніков: "Безумовно, опозиція буде структуруватися. Її завдання не тільки і не стільки критикувати владу, а давати шляхи виходу, в якій опинилася країна". Створювати новий проект будуть на базі ОБ. Можливо, навіть змінять назву, адже якщо блок переможе і стане владою, то він автоматично перестане бути опозиційним, і цей момент треба продумати. А перемогти розраховують мінімум в шести областях, де ОБ лідирував на парламентських виборах восени 2014-го: Харківській, Дніпропетровській, Запорізькій, Одеській, Миколаївській та Херсонській.

У ПРЕЗИДЕНТА. Політсила гаранта тиждень тому з БПП перейменувалася назад в "Солідарність". "Вирішили повернутися до історичної назви", – жартують у БПП. "Зберемося на з'їзд в кінці квітня або в травні, коли приймуть новий закон про вибори, – сказав нам один з нардепів від БПП. – Але ведеться робота на місцях, формуються місцеві партосередки". Проявляють активність люди гаранта у Вінницькій, Закарпатській, Сумській, Хмельницькій і Рівненській обл. У цих регіонах на виборах Ради БПП отримав 24-37% підтримки. "Але основна робота зосереджена у Волинській, Івано-Франківській, Одеській і південно-східних областях, а також у Києві, де підтримують більше НФ і "Самопоміч", – сказав нам один з колишніх глав виборчого штабу БПП.

Причому міцного альянсу з підопічними Віталія Кличка, як на виборах в Раду, не буде. "Думаю, в деяких регіонах УДАР і "Солідарність" підуть самостійно, окремими списками", – вважає Березовець.

У ПРЕМ'ЄРА. На виборах Ради найбільшу підтримку сила Яценюка отримала на Заході – в Івано-Франківській, Тернопільській, Волинській, Львівській та Чернівецькій (від 32%), від 23% результату дав центр – Київська, Черкаська та Кіровоградська обл. По Києву було тільки 18,7%. "У нас розгалужена парторганізація, регулярно проводимо з'їзди. Кожна місцева організація нашої партії сама готується до місцевих виборів і висвітлює в ЗМІ свою діяльність", – розповів нам Ємець.

Реклама

Але багато в НФ і БПП хочуть відкласти місцеві вибори. "Пару тижнів тому ми проводили соціологію. Підтримка прем'єрської і президентської команд просіла. Причому одночасно. Це говорить про те, що Порошенко і Яценюку потрібно домовлятися, можливо, погоджувати кандидатів на округах", – розповіли нам в БПП.

"САМОПОМІЧ". Підлеглі мера Львова Андрія Садового зроблять ставку на Київ і область (тут на виборах в Раду вони отримали 21% і 13% відповідно. – Авт.) і Захід. Особливо Львів, щоб Садовий зміг зберегти крісло мера. "З'їзду поки не було, та й закон його проведення не вимагає. Але у нас є рішення "Самопомочі" про те, що ми приймаємо участь у місцевих виборах тільки там, де у нас є сильні партосередку: у Житомирі, Львові, Харкові, багатьох маленьких містах", – сказав нам голова фракції "Самопоміч" Олег Березюк.

ЮВТ І РАДИКАЛИ. На відміну від підлеглих Садового, пробуватися по всій Україні будуть "Батьківщина" і "Радикальна партія". "Ми зосередимося на всій країні. Але переважно на Центрі, Заході і навіть Сході. Ось, наприклад, у Дніпропетровській області на виборах до ВР ми взяли один з кращих результатів (7,59%. – Авт.)", – сказав лідер радикалів Олег Ляшко. Найвищий результат РП показала в Чернігівській області – 16,42%. ЮВТ постарається провести своїх, як і Ляшко, по всіх регіонах. "Відверто провальних областей у нас немає", – вважає нардеп від "Батьківщини" Сергій Соболєв. Правда, за результатами парламентських виборів, провальними для "дітища" ЮВТ виявилися Львівська, Дніпропетровська, Миколаївська, Запорізька, Одеська, Харківська та Луганська області. Там "Батьківщина" набрала 1,95-4,73%.

ДОНБАС. У БПП тим часом наполягають на якнайшвидшому прийнятті закону про вибори на Донбасі. "Він передбачає проведення дострокового голосування. Але тільки тоді, коли на не підконтрольні нам території повернуться українські прапори, патруль і закони (а також після внесення змін до Конституції. – Авт.)", – Сказав глава фракції БПП Юрій Луценко. Це також прописано в пунктах 4 і 9 "Мінська-2". Правда, діалог про "модальність проведення місцевих виборів" мав розпочатися 1 березня. Блокують процес бойовики. Вони наполягають на прямому діалозі з Києвом. Українська влада – проти.

Спікер ВР Володимир Гройсман заявив, що Україна готова обговорювати зміни до Конституції і місцеві вибори з законно обраною у 2010-му владою Донбасу.

Але тут же влада запропонувала створити ще три робочі групи, які якраз і займуться обговоренням спірних пунктів "Мінська-2". В тому числі проведення там місцевих виборів. Політолог Володимир Фесенко припускає, що їх створять за форматом тристоронньої контактної групи – Україна, РФ, бойовики та ОБСЄ в ролі спостерігачів. Як вдалося дізнатися "Сегодня", жодна з партій, окрім Опозиційного блоку, поки не розглядає можливість спробувати свої сили на Донбасі. В ОБ це питання вивчають. "Також багато хто зараз звертаються за підтримкою Опозиційного блоку, і ми дуже уважно вивчаємо кожну кандидатуру", – сказав нардеп від ОБ Нестор Шуфрич.

Реклама

КИЇВ. Задовго до парламентських виборів в 2014-му говорили і про можливість переобрання в жовтні цього року депутатів Київради та мера столиці. Через майже півроку від ідеї не відмовилися. "Багато хто незадоволений роботою Віталія Кличка. Та й більшість у Київраді отримали "ударівці". Не тільки у БПП, а й у інших політсил є амбіції їх посунути", – сказали нам уже в теперішній "Солідарності". Заміну Кличко поки не обговорювали, як і не починали формувати партсписку. А ось агітаційних білбордів під виглядом соціальної реклами стало більше. Політолог Вадим Карасьов і політтехнолог Тарас Березовець також не виключають можливості проведення виборів у столиці. Причому непогані рейтинги саме по Києву і області – у президентській партії і "Самопомочі". "Народ сприймає лідера УДАРу Кличко як людину президента. Він перестав бути політиком загальноукраїнського рівня", – вважає Березовець.

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Новини партнерів

Загрузка...

Новини партнерів

Загрузка...
загрузка...

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти