Як могли б проходити вибори в Україні: сім нових способів проголосувати

22 жовтня 2020, 17:22

Олександра Романюк Олександра Романюк

Через карантин у інших країнах винахідливо підійшли до питання безпеки під час волевиявлення

Якщо порівняти заходи протиепідемічної безпеки на виборах, вжиті в Україні і в інших країнах, то стає зрозуміло, що Україна вибрала лише найбільш загальні і навіть мінімальні.

Реклама

Вимірювання температури на дільницях, розмітка для дистанціювання, обов'язкові маски і свої ручки – такі правила під час виборів діють в більшості країн. Однак, крім цього, у багатьох державах були прийняті також і інші заходи безпеки.

Сайт "Сьогодні" зібрав сім найцікавіших, на наш погляд, які можна було б ввести і у нас в країні.

1. Більше виборчих дільниць

У Болівії вибори президента і Сенату двічі відкладалися через карантин, але 18 жовтня все ж відбулися. Для того, щоб уникнути скупчення людей на дільницях, було прийнято рішення відкрити набагато більше дільниць, ніж зазвичай. А крім того – продовжити час голосування на кілька годин.

Плюс до всього для виборців встановили чіткий часовий проміжок, протягом якого вони повинні встигнути проголосувати. Ті, у кого паспорти мають непарний номер, голосували "в першу зміну", до обіду. У кого непарні – в другій половині дня.

Реклама

На фото – виборча дільниця в Болівії. Фото www.telesurtv.net.

2. Голосування з автомобіля

У Чехії на початку жовтня відбулися вибори до місцевих рад і в Сенат. Тим, хто хворий, знаходиться на самоізоляції чи на карантині, було рекомендовано голосувати з вікна свого автомобіля на спеціальних мобільних дільницях drive-in.

У Литві, де 11 жовтня проходили вибори в Сейм, також обладнали мобільні дільниці, де можна було голосувати з автомобіля.

Реклама

На фото – мобільна дільниця у Брно. Фото brnensky.denik.cz.

До тих, хто не може голосувати з автомобіля, члени виборчих комісій приходили додому. Причому, якщо серед бажаючих проголосувати вдома виявлялося багато сусідів, мобільна бригада влаштовувала голосування на сходовому майданчику або у дворі багатоповерхівки.

Реклама

На фото – голосування з вікна, Чехія. Фото ihned.cz.

3. Вибори протягом тижня

У багатьох країнах голосування під час пандемії було вирішено проводити не в один день, а розтягнути на кілька днів. Наприклад, в Чехії дільниці drive-in відкрилися ще в середу, а стаціонарні дільниці працювали в суботу та неділю.

Також майже на тиждень розтягнули вибори в Литві, де на 11 жовтня було призначено парламентські вибори. Проголосувати виборці могли з 5 жовтня.

З європейських країн раннє голосування для всіх ввели скандинавські країни та Швеція.

А ось в США, де вибори президента призначені на 3 листопада, голосування розтягнули на місяць. За перші два тижні жовтня там проголосували вже близько 15% виборців.

4. Голосування поштою

В Індії виборці, які не можуть прийти на дільницю в день голосування, голосують поштою. У зв'язку з пандемією коронавірусу голосувати поштою рекомендували хворим, людям на самоізоляції і всім виборцям старше 65 років.

В тренді
США хочуть бачити Україну в НАТО, але є умова

А ось в Європі деякі країни зробили голосування поштою доступним для будь-якого виборця під час пандемії. Наприклад, Іспанія, Велика Британія, Німеччина, Польща та ін. Також голосування поштою буде доступне для всіх в деяких штатах США на виборах президента (в інших штатах – для окремих категорій).

Чому поштою голосувати безпечніше? В день голосування на виборчих дільницях утворюються величезні черги, а опустити заповнений бюлетень в поштову скриньку можна заздалегідь, в зручний час, без будь-яких черг.

На фото – голосування поштою в Індії. Фото AFP.

До речі, на виборчих дільницях паперових бюлетенів в Індії не існує з 1990 року, голосування проходить шляхом натискання кнопки на електронному пристрої.

На фото – ЕОМ замість бюлетенів, Індія. фото

5. Для літніх людей – окремі години

У Сінгапурі парламентські вибори пройшли в липні. Для людей різних категорій тут відвели різні години голосування. Вранці на дільниці пускали тільки літніх людей. Хворих з непідтвердженими COVID-19 і тих, у кого скринінг виявить температуру вище 37,5 градуса, пускали на дільниці лише в останню годину перед закриттям. А ось хворим з діагнозом COVID-19 і тим, хто знаходиться на самоізоляції, просто заборонили з'являтися на виборчих дільницях.

Відзначимо, що голосування в Сінгапурі вважається обов'язковим. Той, хто не проголосував без поважної причини, заплатить штраф 50 доларів, але крім цього, буде назавжди вилучений зі списків виборців і ніколи не зможе балотуватися. Тому величезні черги на дільницях – справа звична. А явка виборців на виборах – понад 90%.

На фото – черга до виборчої дільниці в Сінгапурі. Запобіжні заходи тут явно були не зайвими... Фото з Youtube.

6. Для можливих носіїв вірусу – голосування на вулиці

В Ізраїлі вибори проходили в березні 2020 року, коли кількість хворих була меншою, а страх перед новим вірусом – більшим. Для хворих, їх оточення і людей на самоізоляції були організовані виборчі дільниці на вулиці – у вигляді спеціальних наметів. Працівники виборчих дільниць зустрічали відвідувачів в захисних костюмах.

На фото – мобільна дільниця в Ізраїлі. Фото jta.org.

7. Голосування за дорученням

Такий вид голосування в деяких країнах було введено давно для дуже обмеженого кола осіб – наприклад, для ув'язнених або для тих, хто перебував на навчанні за кордоном. Під час пандемії багато країн дозволили голосувати за дорученням також людям, хворим на COVID-19, і тим, хто знаходиться на самоізоляції. Таку можливість надали своїм виборцям, наприклад, Франція, Бельгія, Нідерланди та Велика Британія. Ці виборці, правда, повинні попередити про такий спосіб голосування не пізніше ніж за 14 днів до дати виборів.


Довідка.
Цьогоріч вибори в ті чи інші органи влади були намічені більш ніж в ста країнах світу. Однак пандемія внесла корективи у виборчий процес. За даними Міжнародного інституту демократії та допомоги в проведенні виборів, 68 країн перенесли вибори на більш пізній строк. Однак коли стало зрозуміло, що пандемія – це надовго, країни почали шукати варіанти, як провести вибори безпечно. У 49 державах вибори в цьому році відбулися. Ще в кількох десятках країн вони пройдуть до кінця року.

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти