Як Леонід Кравчук і Джордж Буш-старший вмовляли один одного, але не вмовили

4 грудня 2018, 07:38

Віталій Рябошапка Віталій Рябошапка

Перший президент України розповів про візит сорок першого президента США до Києва

У Сполучених Штатах Америки прощаються з померлим 1 грудня 41-м президентом країни Джорджем Бушем-старшим. Церемонія триватиме до середи, 4 грудня. Поховають Джорджа Буша 6 грудня у місті Колледж-Стейшн на території президентської Бібліотеки при Техаському університеті.

Реклама

У народі сьогодні мало хто згадає про обставини правління Джорджа-Буша старшого – з моменту, коли він покинув цей пост, минуло вже чверть століття. Крім того, пам'ять про нього затьмарив харизматичніший син, який став 43-м президентом США – Джордж Буш-молодший. Може, хтось ще згадає, що саме при Буші-старшому був підписаний торговельний договір, який відкрив доступ до голодуючого СРСР курячих стегенець – знаменитих "ніжок Буша".

Але саме Джордж Буш-старший вписав своє ім'я в історію, як президент США, якому судилося поховати "імперію зла" – Радянський Союз. Сталося це, втім, швидше всупереч його бажанням, а не завдяки. На початку 90-х США побоювалися непередбачуваних наслідків падіння "колоса на глиняних ногах", але з "ядерним кийком" за плечима. Тоді в США переважала думка, що необхідно підтримати центральну владу в Москві, і віра в те, що за підтримки Заходу оновлений Союз може стати демократичною державою. 1991 року, коли розпад СРСР йшов вже повним ходом, Джордж Буш-старший доклав чимало зусиль, щоб зупинити процес.

Одним з таких зусиль став його приїзд до Києва 1 серпня 1991 року. Буквально напередодні проголошення нашою країною незалежності Джордж Буш старший, виступаючи у Верховній Раді, твердо і однозначно висловився на підтримку президента СРСР Михайла Горбачова.

Перший президент України Леонід Кравчук, який в серпні 1991-го був спікером Верховної Ради і приймав Джорджа Буша в парламенті, розповів сайту "Сегодня" про подробиці того візиту.

Реклама

ukraine-george-h-w-bush-and-kravchuk

Фото: архі

- Леоніде Макаровичу, існує думка, що візит Джорджа Буша-старшого до Києва був організований виключно для того, щоб умовити українські еліти підписати новий Союзний договір, відмовитися від прагнення до незалежності.

- Гадаю, ви маєте рацію. Буш приїхав до Києва з Москви, після переговорів з Горбачовим. У Кремлі тоді стверджували, що Горбачов хоче змінити СРСР, продовжували говорити про нове політичне мислення, демократичні зміни, гласність, свободу і так далі.

В тренді
Всі дізнаються правду – РНБО проведе аудит держземель в Конча-Заспі і Пущі-Водиці
В тренді
Екс-нардеп побив "слугу народу" Соломчука в прямому ефірі: відео
Фото: скріншот
В тренді
Загрожують катастрофічні наслідки: РФ збільшила кількість кібератак на Україну
Ілля Вітюк, фото: СБУ

І Буш тоді повірив у це. І думаю, не тільки Буш. Я розмовляв з багатьма американськими посадовцями, вони говорили на той момент одне: розвал Радянського Союзу може стати катастрофою для України та інших радянських республік. Тому що всі вони пов'язані в єдиний господарський комплекс, і, якщо розірвати господарські зв'язки, це може негативно позначитися на житті всіх республік.

Реклама

Ось з такими думками Джордж Буш приїхав до України. Він хотів донести до нас, що потрібно будувати демократичну і вільну Україну. Але вільну – в складі Радянського Союзу. Як він мені говорив, потрібно допомогти Горбачову продовжувати перетворення, і Україна як складова частина СРСР від цього виграє.

- Ви колись розповідали, що попереджали Джорджа Буша про те, що його промова може бути негативно сприйнята в Україні...

- По дорозі до Верховної Ради президент США сказав, що буде вдячний, якщо я ознайомлюсь з виступом і висловлю свою думку. Я прочитав і кажу: для мене велика честь викласти для вас свою думку, але, щоб зробити якісь зауваження і пропозиції, потрібен серйозніший експертний аналіз. Хоча, на мою думку, така пряма підтримка СРСР і такий посил до українського політикуму, що містяться в тексті, будуть неправильно сприйняті Верховною Радою. І я б трохи пом'якшив текст.

Я сказав тоді Джорджу Бушу, що настрої в Україні дуже складні. Що дуже багато депутатів, політичних і громадських діячів вважають, що Україна повинна будувати своє життя як незалежна держава. А не як республіка, яка допомагає Горбачову перетворювати Радянський Союз. Багато хто в Україні вважає це перетворення нереальним. Тому що, як показує аналіз "Перебудови", яку проводив Горбачов, вона неефективна, не дієва і не привела до реальних змін в суспільстві. Змінюється лише форма, а суть залишається незмінною.

Буш, як мені здалося, не повірив. Але все ж трохи прислухався до моїх слів. У підсумку я помітив різницю між текстом, який він мені дав прочитати, і тим, який він виголосив з трибуни парламенту. Буш трохи пом'якшив виступ.

Реклама

- Проте його промова була вкрай негативно сприйнята націонал-патріотичними силами в Україні.

- Виступаючи на сесії Верховної Ради, Буш все-таки закликав допомогти Горбачову, сказав, що не потрібно всі сили кидати на боротьбу за незалежність, а необхідно змінювати життя в Радянському Союзі.

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти