Сховатися від правосуддя за кордоном більше не вийде: Рада схвалила зміни до Кримінального Кодексу

7 жовтня 2014, 20:02

Дар`я Нинько Дар`я Нинько

Прийняті зміни дозволять залучити механізми міжнародного переслідування злочинців-втікачів, вважає експерт

Верховна Рада прийняла законопроект, який значно спростить процес залучення до відповідальності тих, хто до неї залучатися не хоче. Зміни до Кримінального Кодексу України дозволять вести спеціальне кримінальне провадження щодо тих, хто ховається від правосуддя за межами країни, а також передбачають можливість конфіскації майна осіб, які причетні до тероризму або вчинили злочини проти нацбезпеки України.

Реклама

Подібне рішення – вимушена міра, і спрямована вона, передусім проти колишніх керівників країни, впевнений політолог Володимир Фесенко. На його думку, це допоможе задіяти механізми міжнародного переслідування, а заодно і заспокоїти людей, яких не влаштовує ситуація з відсутністю покарання для екс-чиновників.

Автор законопроекту, міністр юстиції України Павло Петренко упевнений, що таким чином вдасться завершити десятки кримінальних справ проти представників колишньої влади, а також повернути частину грошей до бюджету.

Що змінилося

Після вступу в дію закону те, що підозрюваний чи обвинувачений ухиляється від кримінальної відповідальності або переховується від органів слідства або суду, вже не стане перешкодою для здійснення правосуддя. В такому випадку буде проводитися спеціальне кримінальне провадження щодо "втікача", але за обов'язкової участі його захисника.

Реклама

Проект закону також передбачає, що процесуальні документи, які необхідно вручити підозрюваному або обвинуваченому, і повістки про його виклик обов'язково публікуватимуться в засобах масової інформації України загальнодержавної сфери розповсюдження. Важливо, що з моменту публікації повістки про виклик вважатиметься, що підозрюваний чи обвинувачений належним чином ознайомлений з її змістом.

Більш того, проект закону передбачає, що підозрюваним або обвинуваченим у скоєнні злочинів проти основ національної безпеки України, злочинів, пов'язаних з терористичною діяльністю, і деяких інших злочинів проти громадської безпеки (статті 260 і 261 КК), застосовуватиметься запобіжний захід виключно у вигляді утримання під вартою.

Відзначимо, що обвинуваченому, за яким судом винесено вирок за результатами спеціального кримінального провадження, буде забезпечено право на апеляційне оскарження.

Кого будуть судити

Можливість здійснення спеціального кримінального провадження стосуватиметься злочинів проти основ національної безпеки України і злочинів проти миру, безпеки людства та міжнародного правопорядку, передбачених розділами I і ХХ Особливої частини КК, умисних вбивств (статті 115, 116, 118, 348, 379, 400 КК), злочинів, пов'язаних з терористичною діяльністю (статті 258, 258 (1), 258 (2), 258 (3), 258 (4), 258 (5) КК), та корупційних злочинів (статті 191, 364, 364 (1), 365, 365 (2), 368, 368 (2), 368 (3), 368 (4), 369, 369 (2), 370 КК).

Реклама

При цьому для злочинів, пов'язаних з терористичною діяльністю (статті 258, 258 (1), 258 (2), 258 (3), 258 (4), 258 (5) КК), а також для таких злочинів, як легалізація (відмивання) доходів, одержаних злочинним шляхом, і напад на об'єкти, на яких є предмети, що становлять підвищену небезпеку для оточення (статті 209 і 261 КК), передбачається встановити альтернативну підслідність, що дозволить здійснювати їх розслідування слідчими того органу, який почав досудове розслідування.

В тренді
Пригрозив звільненням: Шмигаль різко відповів Кличку через локдаун

Спеціальне досудове розслідування буде здійснюватися на підставі ухвали слідчого судді, а судочинство – постанови суду.

Ще і конфіскація

Крім того, проект закону значно розширив сферу застосування такого заходу, як конфіскація майна, за злочини проти національної безпеки України (статті 109, 110, 111, 112, 114 КК), злочини, пов'язані з терористичною діяльністю (статті 258 – 258 (4) КК ), і деякі інші злочини проти громадської безпеки (статті 260, 261 КК).

Що говорить експерт

Реклама

Рішення про внесення змін до Кримінального Кодексу – захід вимушений, і спрямований він, у першу чергу, на колишніх керівників держави, вважає політолог Володимир Фесенко.

"Я думаю, всі ми розуміємо, що це пов'язано з конкретними людьми і з конкретними правопорушеннями. Йдеться про колишніх керівниках держави, які зараз перебувають за кордоном, яких підозрюють і в сприянні сепаратистським діям на Сході України, до яких дуже багато претензій з приводу і корупції, і насильницького придушення Майдану, тому судити їх можна тільки заочно. Це заочне правосуддя дасть можливість ще й застосувати механізми міжнародного переслідування цих людей. Тому це вимушений захід", – сказав Фесенко.

Подібні судові рішення в Україні необхідні ще й для того, щоб можна було організувати міжнародне переслідування цих людей. Та й суспільство України турбує питання, чому немає рішень суду з тих, хто скоїв серйозні злочини проти країни і народу, вважає експерт.

"По-перше, необхідне прийняття судових рішень всередині України, а потім вже запускати механізми Інтерполу та інші міжнародні інстанції... Насправді і суспільство задає питання чому не т рішень судових по цих людях, яких звинувачують у численних злочинах. Ось для того, щоб слідство могло вийти на судову фазу, на судовий розгляд цих справ, необхідно подібне рішення", – сказав він.

Нагадаємо, що за законопроект "Про внесення змін до Кримінального та Кримінального процесуального кодексів України щодо невідворотності покарання за окремі злочини проти основ національної безпеки, громадської безпеки та корупційних злочинах" проголосували 253 народних депутата. Рада дала добро лише з четвертої спроби.

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Новини партнерів

Загрузка...

Новини партнерів

Загрузка...
загрузка...

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти