Як змінилася Україна з часів Євромайдану: думки світових експертів

20 лютого 2015, 08:00

Крістіна Зеленюк , Вікторія Розендаал

Країна зазнала колосальних людських, територіальних та економічних втрат, але вистояла, кажуть експерти

В неділю 22 лютого Україна відзначить річницю подій на Майдані. Минулий рік, без перебільшення, став найскладнішим за всю історію незалежності. Розстріл "Небесної сотні", втеча Віктора Януковича і його соратників, незаконна анексія Криму Росією і війна на Донбасі... Все це переживали українці протягом цього року.

Реклама

Незважаючи на це, український народ все ж обрав легітимного президента Петра Порошенка, новий склад Верховної Ради, продовживши боротися за свій євроінтеграційний вибір. За словами європейських і британських експертів, з якими поспілкувалася "Сегодня", події в Україні змінили весь світ: Захід по-іншому глянув на Росію і Володимира Путіна, задумавшись про зміцнення своєї безпеки.

Разом з експертами "Сегодня" підвела підсумки минулого року. Пропонуємо вам ознайомитися з відповідями експертів на запитання:

"Як змінилася Україна з часів Євромайдану?"


Реклама

_-1_258

_-1_259

В Україні змінилося дуже багато. Але потрібно розуміти, що це не середина і не кінець шляху, а тільки його початок. Однозначно можна сказати, що Україна наблизилася до Європи в політичній, економічній і соціальній сферах. Але ми не говоримо про наближення в рамках безпеки (мається на увазі НАТО. – Авт.) – для України це далеко. Україна змінилася в очах Європи і США. Вона стала країною, в якій люди хочуть працювати і співпрацювати, і привести країну до успіху, чого раніше не було. Так, це тривалий процес, як кажуть, "два кроки вперед, один – назад". Звичайно, існуючий конфлікт – велика проблема. Без політичного рішення, якого зараз намагаються домогтися в Мінську, проект Америки та Європи з проведення реформ в Україні, з метою зробити її частиною європейської спільноти, просто неможливий. Потрібно розуміти, що Україна буде в наших головах з двох причин: або через війну, або завдяки реформам. Я знаю, спілкуючись з людьми, знайомими з процесами, що в Україні є щоденний прогрес, просто цей конфлікт його маскує.

_-1_260

Реклама

Виникають двоякі почуття. З одного боку, країна стала консолідованою, у людей з'явилося відчуття національної ідентичності та згуртованості навколо ідеї. Раніше такого не було, і це однозначно великий плюс для нації.

В тренді
Підозра Медведчуку: куму Путіна інкримінують серйозну статтю
Віктор Медведчук. Фото: REUTERS/Gleb Garanich

Але в той же час країна зіткнулася з трьома масштабними кризами. Це фінансово-економічна, конституційна і військова криза, тобто криза безпеки. Жодна країна Європи за останні сотні років, як мені здається, не стикалася з такою кількістю проблем і криз, що відбуваються в один час! Тому я б не став покладати великих надій на найближче майбутнє. Останні 25 років в країні не проходило ніяких реформ, система управління була абсолютно зруйнована. Країна так і не змогла побудувати дієві інститути влади, ми бачимо безліч проблем в інституційних процесах. А вам необхідна працюючадержава. І це буде найважливіше завдання на найближчі роки.

_-1_261

Провідний чинник – війна. Другий – зміна життя України з новою владою, яка сформувалася після Майдану, президентських і парламентських виборів. Ці події підтвердили бажання України розвиватися за європейсько-атлантичного напрямку. Соцопитування, які проводилися протягом року, показали: переважна більшість українців підтримує західний вектор розвитку. Відбулася ліквідація міфу, який активно використовували Володимир Путін і кремлівська пропаганда про те, що існує дві України: одна – Західна та Центральна, інша – Південна і Східна, або так звана "Новоросія", яка тяжіє до Росії і мріє приєднатися до російського світу. Цей рік для України виявився роком втрати ілюзій про те, що вихід з кризи, яка почалася в ході Майдану, буде легким і простим. На жаль, він буде більш тривалим і болючим. Зараз є дефіцит бажання української влади робити конкретні дії. Так, українці самі обрали нині діючу владу, підтвердивши, що при всіх проблемах Україна залишається демократичною країною. І склад парламенту відбиває співвідношення симпатій українського суспільства. Але, з точки зору того, чи змогла нова влада задовольнити інтереси українського суспільства, відповідь однозначна – ні. Не вдалося побудувати ефективний захист від військової агресії. Це очевидно. Не вдалося провести критично важливі реформи в галузі військової організації та безпеки. Їх ніхто, по суті, й не починав. І це провал нової влади. По-друге, не вдалося провести економічні реформи. Люди, які пропонували їх робити, не були затребувані. Я кажу, наприклад, про Каху Бендукідзе (нині покійний міністр економіки Грузії). Його порадами та рекомендаціями українська влада досі не скористалася (ключовими вважав термінове проведення в Україні податкової та правоохоронної реформи. – Авт.).

Реклама

_-1_262

У минулому році почалася неоголошена гібридна війна проти України. Країна зазнала колосальних людських, територіальних, економічних втрат. Нависла загроза дезінтеграції національної державності. Країна вистояла. Майдан затвердив національну ідею свободи, демократії, європейського розвитку. Змінилося суспільна свідомість – зміцнилося єднання, розуміння справжнього змісту соборності, неподільності, цілісності країни. Це дуже важливі глибинні процеси національної самоідентифікації. У числі ключових подій, що вплинули на країну, варто відзначити президентські і парламентські вибори, незворотність і безальтернативність затвердженого курсу євроінтеграції.

Відповіді експертів на інші питання читайте на сайті "Сегодня.ua" на вихідних і в сьогоднішньому номері газети "Сегодня". Крім того, читайте в понеділок на нашому сайті інтерв'ю з Майклом Кофманом.


Всі подробиці в спецтемі Нове загострення у війні з Росією

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти