Як Добкін пропонує змінювати Конституцію: оцінки експертів

25 квітня 2014, 12:26

Перерозподіл повноважень між центральною та місцевою владою дасть регіонам більшу самостійність, але не порушить унітарний статус країни, вважають експерти

В Україні дедалі частіше звучать заклики до децентралізації влади – про це активно заговорили і на рівні уряду, і на місцях. Одну з концепцій перерозподілу повноважень між центром і регіонами, при збереженні унітарного статусу країни, запропонував колишній губернатор Харківської області Михайло Добкін.

У своєму проекті змін до Конституції він заклав бюджетну автономію регіонів і право самостійно реалізовувати економічні проекти. Для цього кандидат в президенти від Партії регіонів пропонує ліквідувати обласні та районні адміністрації і сконцентрувати виконавчу владу в муніципалітетах. Представляти інтереси центральної влади в регіонах повинні будуть префектури. Вони ж, виходячи з концепції Добкіна, контролюватимуть дотримання Конституції і законів України. Тобто, де факто, візьмуть на себе функції органів прокуратури.

Крім того, кандидат від ПР пропонує віддати більше фактичної влади парламенту, ліквідувавши "надмірні" президентські повноваження.

"Ще рік тому питання виборності губернаторів не дискутувати – для Партії регіонів незаперечним пріоритетом була централізація влади. Саме тому пропозиції, озвучені ПР, можна вважати радикальною зміною позиції", – вважає політолог, глава Інституту української політики
Кость Бондаренко.

Реклама

У конституційних ініціативах Добкіна окремо наголошується позаблоковий статус України. "Регіонали" наполягають, що входження України в будь-які політичні чи економічні союзи може відбутися тільки за результатами всенародного референдуму.

З традиційних тез ПР у проекті нової Конституції пропонується закріпити пункт про російською мовою як про другу державну. Сам Михайло Добкін вважає, що питання мови на сьогодні може стати одним з базових пунктів компромісу між різними частинами України.

Експерт Центру міжнародних і порівняльних досліджень Олег Грицаєнко вважає, що питання статусу російської мови сьогодні є одним з головних на порядку денному, і намацувати підходи до цієї проблеми найближчим часом будуть всі політичні сили і гравці. "Так, у презентованій концепції є обов'язковий для Сходу пункт про російською як другу державну мову. З одного боку – це вже набила оскому тема. З іншого боку, дискусія про це постійно ведеться. Від неї нікуди не дітися. Навіть Арсеній Яценюк вже пообіцяв Байдену передбачити в Конституції особливий статус російської мови. Так що і тут – досить широке поле для діалогу між усіма політичними силами в країні, між владою і опозицією", – відзначає аналітик
.

Разом зтим,пропозиції"регіоналів" хоч істосуються питаньдецентралізації влади,алеціідеї висловлюютьсяврамкахконцепції єдиноїкраїни.Під час презентаціїконституційних ініціативвКиєві МихайлоДобкін заявив,що Українаповинна бути унітарною державою.

Політолог Олег Грицаєнко вважає, що децентралізація влади може бути цікава не тільки політикам і управлінцям, що представляє східні області України, але і всім тим представникам органів місцевого самоврядування, які щодня вирішують проблеми своїх міст і областей в ситуації гострої нестачі ресурсів. "У представленій концепції достатньо моментів, з якими погодяться багато, і не тільки на Сході. Починаючи з розширення фінансової самостійності регіонів і закінчуючи судовою реформою та ідеєю заміни обласних адміністрацій префектурами, про що говорив не так давно віце-прем'єр Гройсман, і що є загальноєвропейською практикою", – заявив експерт Центру міжнародних і порівняльних досліджень Олег Грицаєнко в коментарі агентству "Українські новини
".

В тренді
"Медведчук – кремлівський щур": Нацкорпус запалив фаєри під Печерським судом (фото і відео)
В тренді
Загрожують катастрофічні наслідки: РФ збільшила кількість кібератак на Україну
Ілля Вітюк, фото: СБУ
В тренді
У Медведчука можуть відібрати "трубу" за 284 млн грн: подробиці позову до нардепа

Ідея про розширення повноважень регіонів не суперечить унітарному устрою держави, стверджують експерти. Один з авторів тексту Конституції України Віктор Мусіяка зазначив, що подібні пропозиції мають право на життя і при правильній їх реалізації можуть виявитися корисними для України.

"Децентралізація влади не суперечить унітарному устрою держави. Йдеться про те, щоб центральна влада, так би мовити, не влазила в ліжко до кожного громадянина. Йдеться про територіальних громадах, які, по суті, повинні займатися всіма проблемами, які є у людей, які живуть на конкретній території. З цієї точки зору, децентралізація є корисною і абсолютно прийнятною", – підсумував Мусіяка в коментарі "Левому берегу".

Експерти, у свою чергу, виступають за те, щоб
виборине перетворювалися наодні лишерекламнівійни,іщоб кандидатизнаходили часдляборотьби нарівніпрограмта ідей.

"Можливо,це означає,що українські політикизростають, зростаєі рівеньполітичної дискусії.Ми бачимоне тількирекламнібілборди,якіпотихенькупочинають заповнюватинаші міста,а йконцептуальні пропозиції.Змістовнадискусія- це те,чогоукраїнській політицізавждине вистачало іпродовжуєне вистачати",- зазначаєОлегГрицаєнко
.

Реклама

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти