Теракти в Брюсселі: основні факти, причини та наслідки

У столиці Європейського Союзу загинули десятки людей

У столиці Бельгії вранці пролунала серія вибухів.В аеропорту і метро загинули десятки людей, зупинився громадський транспорт, городян масово евакуюють. Незважаючи на те, що після терактів в Парижі в листопаді минулого року в ЄС посилили заходи безпеки, терористам вдалося нанести черговий удар. Сайт Сегодня.ua зібрав основні факти про трагедію і з'ясував, до яких наслідків може призвести атака терористів.

  • 22 березня – приблизно о 9-й годині за київським часом – в брюссельському аеропорту Завентем прогриміло два вибухи. Адміністрація евакуювала людей, всі рейси були скасовані. Через годину прогримів вибух в метро (ст. Мельбак). А ще через кілька хвилин – третій і четвертий вибухи. Також сапери за допомогою вибуху знешкодили підозрілий предмет в аеропорту.
  • В результаті терактів загинули 34 людини, передає Reuters. Як зазначається, під час вибуху в метро загинули 20 людей, 14 людей загинули в результаті двох вибухів в аеропорту. Сотні людей отримали поранення.
  • В аеропорту знайшли три неактивованих пояси смертника і тіло терориста. НП офіційно визнали терактом. Відповідальність взяла на себе терористична організація "Ісламська держава", повідомляє агенство Belga.
  • У Брюсселі введений максимальний четвертий рівень терористичної загрози. Аеропорт закритий до ранку середи, 23 березня. У місті припинено рух громадського транспорту, пасажирів евакуювали, а громадські місця закривають.
  • Співробітники бельгійської поліції заарештували в Брюсселі двох підозрюваних в причетності до серії терактів.
  • Чотири дні тому в Брюсселі був затриманий Салах Абдеслам – основний підозрюваний у справі про листопадові атаки в Парижі. Зараз він дає свідчення. Кілька днів тому міністр закордонних справ Бельгії Дідьє Рейндерс заявив, що Абдеслам планував нові теракти – тепер уже в Бельгії.

Заяви політиків: сльози і образи

Реклама

Глава Європейської ради Дональд Туск пообіцяв "виконати свою роль, щоб допомогти Брюсселю", про це йдеться в заяві політика, розмішені на сайті ЄС. "Європейські установи розміщуються в Брюсселі, завдяки щедрості уряду Бельгії і її народу. Європейський союз повертає цю солідарність зараз і буде виконувати свою роль, щоб допомогти Брюсселю, Бельгії та Європі в цілому протистояти терористичній загрозі", – заявив політик.

Верховний представник Європейського союзу у закордонних справах Федеріка Могеріні, виступаючи перед журналістами, не зуміла стримати сліз. Після слів "Сьогодні важкий день" Федеріка Могеріні замовкла. Коли слово взяв голова МЗС Йорданії Насером Джоді, Федеріка Могеріні підійшла до нього, вибачилася і обняла його. Прес-конференція тривала всього 15 хвилин.

Реклама

Президент Франції Франсуа Олланд назвав "мерзенними і підлими" теракти в Брюсселі і заявив, що світ стоїть на порозі глобальної загрози тероризму. "Мерзенні і підлі теракти були здійснені в Брюсселі, багато хто загинув, десятки людей поранені. Терористи завдали удару в Бельгії, але їх метою була Європа. І це стосується всього світу. Ми повинні віддавати собі звіт в масштабах і тяжкості загрози тероризму... Ми знаходимося перед обличчям глобальної загрози, яка вимагає глобальної відповіді", – йдеться в заяві президент Франції.

Президент України Петро Порошенко висловив співчуття рідним загиблих через вибухи в Брюсселі і підкреслив: "Мир кардинальним чином змінився. Україна і світ ще довго не повернуться до мирного життя". У той же час глава СБУ Василь Грицак проінформував, українські правоохоронці підвищать заходи безпеки, і заявив: "Я не хочу бути голослівним і стверджувати про щось, але я не здивуюся, якщо за цими терактами в Брюсселі з'явиться "російський слід".

"Я не хочу бути голослівним і стверджувати про щось, але я не здивуюся, якщо за цими терактами в Брюсселі з'явиться "російський слід", – заявив Грицак.

Прем'єр-міністр Росії Дмитро Медведєв також висловив свої співчуття, заявив про те, що "те, що сталося, ще раз наголошує на необхідності скоординованих зусиль міжнародної спільноти в боротьбі з погрозами тероризму". А Василя Грицака російський політик на своїй сторінці в соцмережі назвав "недоумком".

Реклама

__04

Глава комітету Держдуми РФ з міжнародних справ Олексій Пушков заявив, що теракти показали – ЄС повинен співпрацювати з Росією в боротьбі з тероризмом. "Серія терактів, яка сталася в Брюсселі, підтверджує правоту тих, хто націлює ЄС на співпрацю з Росією в боротьбі з тероризмом і хто підкреслює, що головна загроза європейської безпеки виходить не від Росії, а від міжнародних терористичної організацій", – сказав Пушков.

Глава українського МВС Арсен Аваков упевнений, "дестабілізація – грунт для терору і поразки всіх!". "Потрібна єдина цивілізаційна відповідь на подібне. І вона лежить не стільки в площині боротьби з тероризмом і його проявами – скільки в новому рівні усвідомлення принципів поваги до життя! Це не інтереси окремих країн і народів, не суперечка про дефініції свобод і релігій. Принципи поваги до життя – ключ цивілізаційного вибору людства – до процвітання або до знищення", – написав міністр на своїй сторінці в соцмережі.

Чому вибрали Брюссель

Політолог Вадим Карасьов упевнений, Бельгія – вразливе для тероризму держава без виразної політики щодо мігрантів. "Що сьогодні з себе представляє Бельгія? Слабке федеративну державу, де два суб'єкта протиставляють себе один одному. Нескінченні гри у формування уряду, де по півроку немає кабінету, а партії загрузли в коаліційних іграх. Відсутність чіткої державної політики щодо мігрантів. Гедоністична розслабленість жителів, які поглинені споживанням благ. Ось картинка вразливою для терористів державності", – написав політичний експерт на своїй сторінці в соцмережі.

535372-01-08

Фото: AFP

Вадим Карасьов упевнений, приклад Брюсселя – приклад для українців. "Тільки сильні державні інститути і тверда національна (політична) ідентичність можуть бути імперативом для захисту держави і людей. Для нас, українців, це чужі помилки, на яких вчаться. Тільки сильні державні інститути і тверда національна (політична) ідентичність можуть бути імперативом для захисту держави і людей", – вважає експерт.

Політолог Андрій Миселюк відзначає кілька причин, чому терористи обрали своєю мішенню столицю Європейського Союзу. Так, саме в Брюсселі затримали підозрюваних в організації терактів в Парижі. Крім того, в столиці Бельгії знаходиться велика кількість установ Євросоюзу.

"Ті, хто планував теракти, розуміли, що удар буде значним для ЄС. Це акт залякування, який говорить про те, що якщо вже в Євросоюзі – центрі Європи, де знаходиться її мозок, в тому числі в Брюсселі, – вони можуть вільно спланувати такі операції, то будь-який громадянин Євросоюзу повинен відчувати себе вразливим", – вважає політолог.

Наслідки терактів

"Праві" в ЄС, які виступають проти м'якої міграційної політики, отримають нових прихильників. "Це такий подарунок для різного роду правих партій, націоналістичних рухів, які декларують і відстоюють принципи того, що потік мігрантів потрібно зменшувати по можливості кардинально, жорстко і швидко", – упевнений Андрій Миселюк.

"Я не думаю, що буде перегляд політики щодо України або розвал Євросоюзу. Дійсно, можуть посилитися позиції "правих" і тих партій, які будуть закликати зупинити міграцію. Це, власне, вже відбувається в деяких країнах", – погоджується з думкою свого колеги політолог Володимир Фесенко.

Посилення заходів безпеки. "Те, що буде відбуватися – посилення заходів безпеки. Посилення спецслужб, координації їх дій. Звичайно, посилення безпеки в аеропортах і в усіх місцях скупчення людей", – упевнений політолог Володимир Фесенко

535594-01-08

Фото: AFP

Політолог зазначає, в перший час в Європі зросте рівень тривожності: стануть менше літати, не так часто відвідувати громадські місця, проте з часом ці страхи пройдуть. "Це далеко не перший теракт. І думаю, що не останній. Зараз ці загрози, звичайно, сильніше. Як показують дослідження, почуття тривожності посилюються відразу після теракту. Люди намагаються менше відвідувати громадськими місцями, на якийсь час перестають літати. Коли ситуація стає спокійніше, страхи йдуть", – пояснює Фесенко.

"Це далеко не перший теракт. І думаю, що не останній. Зараз ці загрози, звичайно, сильніше. Як показують дослідження, почуття тривожності посилюються відразу після теракту", – пояснює Фесенко.

Можливе посилення військових дій проти ІГІЛ. "Можливе посилення активності проти ІГІЛ в Сирії або в Іраку та інших країнах. Мова йде про те, що в першу чергу реакція буде, звичайно, поліції і служб безпеки, які відповідають за безпеку всередині країни: Бельгії та Євросоюзу. Але можлива і зовнішня реакція", – вважає Андрій Миселюк.

У той же час політолог Володимир Фесенко впевнений, теракти на військові дії проти ІГІЛ в Сирії ніяк не вплинуть, в той же час в Європі можуть посилити законодавство. "Це асиметрична війна, яку ІГІЛ веде на території Заходу. Головний напрямок – активізація роботи спецслужб. В Європі з цим проблеми. Нещодавно в Бельгії затримали тих людей, які здійснювали теракти в Парижі. Виявляється, їх затримували вже, потім відпускали. Занадто ліберальне законодавство по відношенню до тих людей, які підозрюються в тероризмі. Я думаю, це законодавство буде посилюватися", – вважає експерт.Читайте також:

Реклама на segodnya.ua Реклама
Всі новини
Останні новини
Показати ще
Реклама на segodnya.ua Реклама
ЗСУ: головне
Докладніше
Хроніка обстрілів
Більше про це
Війна в Україні з космосу
Більше новин
Українці за кордоном
Дізнатись!
Діпломатичний фронт
Більше новин
Save Life
Поради лікаря
Допомога під час війни
Більше новин
"Разом нас багато"
Нас не подолати
Наші гроші
Більше новин
Life новини
Більше новин
Всі новини
Останні новини
Показати ще
Герої не вмирають!

Позивний “Депутат”... Сергій Компанієць - старшина роти 93-ї окремої механізованої бригади “Холодний Яр”. Воював на передовій з 2014 року. Хлопці називали 47-річного старшину батьком, бо він допомагав і вчив кожного. Загинув у бою під Ізюмом, прикриваючи побратимів. Його 16-річний син пішов вчитись у військовий коледж…

Історія героя
статистика
Курс криптовалюти сьогодні

Валюта

Ціна, usd

Bitcoin (BTC)

67480.04

Bitcoin Cash (BCH)

450.09

Binance Coin (BNB)

420.7

Dogecoin (DOGE)

0.19

Ethereum Classic (ETC)

39.03

Litecoin (LTC)

89.34

ЗАПРАВКИ
Паливо сьогодні
95+
95
ДП
ГАЗ
51,50
49,57
50,80
27,61
51,90
49,90
50,90
27,89
53,00
51,00
51,00
27,71
53,15
51,41
51,69
27,86
53,99
52,49
53,99
28,48
56,99
54,99
54,99
28,97
56,99
54,99
54,99
28,98
57,88
54,39
54,49
28,65
58,99
56,99
55,99
28,98
-
48,79
48,92
26,97
Наша економіка
5 головних цифр
1
Споживча інфляція Споживча інфляція
18%
2
Облікова ставка Облікова ставка
25%
3
Офіційний курс євро Офіційний курс євро
29,7 грн
4
Офіційний курс долара Офіційний курс долара
29,25 грн
5
Міжнародні резерви Міжнародні резерви
$22,8 млрд
Знати більше💡
Вони нас підтримали
легенди спорту

ВЕЙН ГРЕЦЬКІ. Ми всі згодні, що це безглузда війна. Ми всі бажаємо всім в Україні всього найкращого та молимося за них.

ПЕЛЕ. Я надсилаю свою солідарність народу України. Я молюся і прошу Бога, щоб запанували мир, свобода та любов

ДОМІНІК ГАШЕК. Кожен дорослий у Європі добре знає, що Путін – божевільний убивця, і що Росія веде наступальну війну проти вільної країни та її народу.

ПАОЛО МАЛЬДІНІ. Ніхто не очікував побачити війну на європейській землі, ми хочемо бути на боці народу України.

КЛАУДІО ТАФФАРЕЛ. Дорогі друзі, українці! Наразі весь світ стежить, хвилюється та обурений тим, що відбувається в Україні. Бажаю, щоб на вашу землю якнайшвидше повернувся мир.

1 /2
Валюта
Курс гривні сьогодні

Валюта

Ціна (грн)

Долар США ($)

38.31

Євро (€)

41.54

"Ми з України"
Наш плейлист

PROBASS ∆ HARDI

"Доброго вечора"

PROBASS ∆ HARDI

Макс Барських

"Буде весна"

Макс Барських

Олександр Пономарьов

"Україна переможе"

Олександр Пономарьов

Антитіла

"Топити за своє"

Антитіла

ТНМК и Kozak System

"Мамо"

ТНМК и Kozak System
Співаймо разом!

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти