До чого може привести відміна особливого статусу і створення ВЕЗ на Донбасі

4 листопада 2014 18:45

Христина Коновалова

Тактика президента скасувати особливий статус Донбасу і реалізувати в регіоні вільну економічну зону, на думку політологів, є принципом батога і пряника

Донбас може позбутися недавно віднайденого "особливого статусу" – сьогодні в екстреному порядку це питання розглядається на Раді нацбезпеки і оборони. На момент написання матеріалу засідання ще тривало.

Реклама

Про те, що обговорюватиметься буде саме це питання, було відомо ще напередодні. У своєму вечірньому заяві в понеділок президент Петро Порошенко повідомив, що "бойовики відкинули можливість мирного врегулювання конфлікту", коли провели псевдовибори, і запропонував скасувати "особливий статус", а "після настання миру" – створити в Луганській та Донецькій областях вільну економічну зону (ВЕЗ). "Сегодня" розібралася в новій стратегії вирішення конфлікту на Сході.

ПРИЧИНИ. Петро Порошенко пояснив, чому хоче скасувати закон про особливий статус для Донбасу, прийнятий Радою 16 вересня. "Ті широкі повноваження, які передбачав закон, ми готові надавати тільки легітимно обраним органам місцевого самоврядування. А не бандитам, які самі себе вінчають як царів", – заявив президент. Порошенко сказав, що бойовики порушили Мінські домовленості, але він не має наміру відступати з поразкою: "Якщо сторони повернуться до виконання Мінського протоколу, за умови припинення вогню, створення буферної зони, встановлення контролю за кордоном, ми приймемо новий закон. Він передбачатиме чіткі межі районів і бюджетну децентралізацію, що дозволить регіонам, за рахунок власних ресурсів, відповідати за своє фінансування".

Ініціативу президента одразу підтримав екс-секретар РНБО Андрій Парубій: "Цей закон потрібно ліквідувати. Там є багато небезпечних положень, зокрема, закон про народної міліції, буферній зоні". А радник президента Олег Медведєв, у свою чергу, впевнений, що скасування закону про особливий статус Донбасу не означає переходу до відновлення військових дій. "Українське керівництво залишається прихильним стратегії пошуку мирних шляхів", – сказав Медведєв.

АЛЬТЕРНАТИВА. Новою стратегією вирішення конфлікту на Донбасі може стати ініціатива створення ВЕЗ і відновлення інфраструктури. "З часом запропоную парламенту прийняти закон про створення там ВЕЗ зі спецрежимом торгових відносин з Євросоюзом і Росією, – пояснює Порошенко. – А Фонд, який буде наповнюватися та за участю іноземних партнерів, повною мірою забезпечить відновлення інфраструктури Донбасу". Правда, цей план президент готовий реалізувати "за умови відновлення української влади, миру і безпеки".

Реклама

ОСОБЛИВИЙ РЕЖИМ. Експерти позитивно оцінюють створення ВЕЗ на Донбасі. За основу вони пропонують брати економічну модель відносин з Кримом: протягом 10 років там буде діяти особливий правовий режим економічної діяльності фізичних та юридичних осіб, не стягуватися загальнодержавні податки і збори, а для оплати товарів може використовуватися як гривня, так і інші валюти. "Деякі райони Донецької і Луганської областей українська влада де-факто не контролює, але де-юре ці райони – частина української території. Тому потрібно якось упорядкувати фінансові відносини з цими областями. Введення ВЕЗ на Донбасі дозволить зрозуміти, який там буде податковий режим, якою буде бюджетна політика, як області торгуватимуть з Росією, Україною та іншими країнами. Якщо вдасться досягти перемир'я і такий режим запрацює з 2016 року, то через 5-6 років економіку Донбасу можна буде підняти", – вважає аналітик агентства MPP Consulting Павло Мельник. Правда, виконавчий директор міжнародного фонду Блейзера Олег Устенко сумнівається, що в проблемний регіон підуть іноземні інвестиції: "Області можуть відновити місцеві інвестори за рахунок відновлення традиційних галузей: агросектора, шахт, важкої промисловості, металургії, хімії. Ця продукція затребувана як в СНД, так і в Азії, Африці, тому з урахуванням експортної орієнтованості регіону покупця вдасться знайти. Якщо буде створена ВЕЗ, Росія буде більш охоче торгувати з Донбасом, незалежно від того, чи тримає в цілому Україна курс на євроінтеграцію".

Не пропусти!
Австрія – Північна Македонія: онлайн матчу суперників України на Євро-2020
Збірна Австрії проти Північної Македонії

Політологи: світу – мир, але зуби потрібні

Тактика президента скасувати особливий статус Донбасу і реалізувати в регіоні вільну економічну зону, на думку політологів, є принципом батога і пряника. "Після псевдовибори стало ясно, що сепаратисти ігнорують Мінські домовленості. Це значить, що не сьогодні-завтра військові дії на сході країни можуть активізуватися. І Україна повинна зробити все можливе, щоб утримати свої позиції на Донбасі, навіть шляхом введення воєнного стану в цих регіонах. Якщо будуть продемонстровані "зуби" у вигляді нашої сили і військової могутності, сепаратисти нарешті зрозуміють, що краще дотримуватися умов перемир'я на Донбасі. І тоді з'явиться надія на стабілізацію ситуації", – вважає політолог Володимир Фесенко.

А Вадим Карасьов вважає, що ескалації військового конфлікту на Донбасі очікувати не варто. "Вже зрозуміло, що Мінські домовленості з дотримання миру себе не виправдали. Значить, можна спробувати домовитися шляхом врегулювання економічних взаємовідносин, – упевнений Карасьов. – На Донбасі живуть наші люди, в деяких районах не виплачують зарплати і пенсії, не працюють підприємства. Проблеми треба вирішувати. Крім того, потрібно розуміти, як Донбас і Україна здійснюватимуть торгові операції, наприклад із закупівлі вугілля. Якщо на Донбасі зрозуміють, що їм дають економічну незалежність, простіше буде домовитися про припинення режиму вогню і дотриманні перемир'я". А політолог Кость Бондаренко вважає, що скасування особливого статусу Донбасу – це поспішне дія, яка ні до чого доброго не приведе. "Зараз не варто розпалювати пожежа, який ледве вдалося погасити. Відносини між Києвом і Донбасом повинні будуватися на основі компромісу, а не на основі випадів один проти одного. Це небезпечна гра, яка ведеться з двох сторін і може привести до нового витка конфронтації", – упевнений Бондаренко. За його словами, перемир'я на Донбасі можна забезпечити шляхом продовження переговорів із залученням міжнародної громадськості. Сепаратисти вже заявили, що готові "співпрацювати" з Києвом. "Ми можемо поставляти українським регіонам вугілля для нормального проходження опалювального ВЕЗону. Нам необхідна співпраця в сфері поставок електроенергії, сільгосппродукції, транспорту, зв'язку, експортно-орієнтованих виробництв. І ми готові робити все для підтримки миру", – заявили в ДНР і ЛНР.

Реклама

Всі подробиці в спецтемі Нове загострення у війні з Росією

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти