Підсумки Радбезу ООН: США дали сигнал з виборів на Донбасі, а РФ показала лукавство

29 квітня 2016, 15:19

Денис Беспалов Денис Беспалов

Ніяких конкретних рішень прийнято не було, але Штати дали зрозуміти, що виборів на Донбасі поки не буде, а Москва несподівано розкритикувала поліцейську місію ОБСЄ

На скликаному з ініціативи України Радбезі ООН обговорювали Донбас і Крим, Захід в черговий раз підтримав Київ, а Москва спробувала провести свою резолюцію. У підсумку ніяких документів прийнято не було, але по ряду пунктів щодо ситуації на Сході України, як зазначають експерти, сторони прояснили свою позицію.

Реклама

Перше в цьому році засідання Ради безпеки ООН щодо ситуації в Україні пройшло у Вашингтоні в четвер увечері. Українська місія в ООН ініціювала його за дорученням президента Петра Порошенка і винесла на обговорення питання погіршення ситуації на Донбасі і невиконання Росією мінських домовленостей, а також заборона Меджлісу в Криму.

Представляв Україну на засіданні заступник міністра закордонних справ Вадим Пристайко.

В ході засідання помічник генсека ООН з політичних питань Тай Брук Зеріхун повідомив, що число жертв на Донбасі за два місяці, за підрахунками ООН, зросла на 166 осіб. "Загальна кількість постраждалих від конфлікту підвищується. Зараз їх більше 30 700, в тому числі 9333 загинули і близько 21 400 отримали поранення з моменту початку конфлікту в середині квітня 2014 року", – сказав він.

Реклама

Помічник генсека ООН також заявив, що місцеві вибори в Донецькій і Луганській областях необхідно провести відповідно до українського законодавства та міжнародних стандартів. "Ми сподіваємося, що відповідні політичні, технічні та юридичні розбіжності скоро будуть подолані. Всі зацікавлені сторони повинні знайти спільні рішення і вжити негайних заходів для того, щоб виконувати зобов'язання з політичних питань", – сказав він, назвавши амністію і спеціальний порядок самоврядування важливими питаннями , які повинні бути вирішені.

У зв'язку з цим він наголосив на важливості внесення змін до Конституції України, а також здійснення обміну заручниками.

Вадим Пристайко, в свою чергу, заявив, що понад 30 тисяч українців стали жертвами військових дій на Донбасі: 10 тисяч були вбиті і поранені 21 тисяча українців, більш ніж 1,7 мільйона стали внутрішньо переміщеними особами.

Він також зазначив, що ситуація на Сході України залишається вкрай напруженою. "Тільки на цьому тижні (19-26 квітня) ОБСЄ повідомила про 500 випадках порушення режиму припинення вогню з боку незаконних збройних формувань", – повідомив він.

Український дипломат додав, що на непідконтрольною Україні частини Донбасу знаходиться 34-тисячний контингент російських військ. За його словами, угрупування російських військ добре озброєна і оснащена. "Так, сьогодні ми нарахували 470 танків, 970 БТР, 450 одиниць ствольної артилерії, 190 "Градів"... І все це нібито було придбано в збройових магазинах", – сказав Пристайко.

Реклама

За його словами, для забезпечення безпеки під час виборів на Донбасі, там необхідно розмістити поліцейську місію ОБСЄ. "Це те, що нам потрібно, щоб почати процес виборів за стандартами ОБСЄ та відповідно до Закону України", – сказав він.

Вадим Пристайко також закликав Радбез ООН вимагати від РФ відновити права кримських татар. За його словами, в Криму було порушено 130 кримінальних справ проти кримських татар, десятки людей були викрадені, та дев'ять вважаються зниклими без вести.

Він заявив, що в результаті окупації Росією Криму та агресії на Донбасі, Україна втратила 20% своєї економіки. За його даними, по крайней мере, 11 українських громадян стали політичними в'язнями в Росії.

.jpg_48

Вадим Пристайко. Фото: соцмережі

Реклама

Постійний представник США в ООН Саманта Пауер, в свою чергу, заявила, що умови на Донбасі не відповідають необхідним вимогам для проведення виборів.

При цьому вона звернула увагу на обмеження свободи переміщення і доступу до всієї території Донбасу для спостерігачів ОБСЄ. "Коли Росія і підтримувані нею сепаратисти не пропонують доступ неупередженим спостерігачам Спеціальної моніторингової місії ОБСЄ, починаючи від Криму і закінчуючи тією територією, де впав літак MH17... (виникає питання – ред.) Що вони там приховують? Чому їх так лякають співробітники СММ ? Чому ви утрудняєте їх переміщення? Чому ви націлюєте на них свою зброю?", – заявила Пауер.

Саманта Пауер також заявила, що наступ на інакодумство в Криму продовжує ускладнюватися і зазначила, що Росія криміналізує всю діяльність кримських татар.

Представники Франції і Великобританії заявили, що Росія повинна повернути Крим Україні.

В тренді
"Медведчук – кремлівський щур": Нацкорпус запалив фаєри під Печерським судом (фото і відео)
В тренді
Загрожують катастрофічні наслідки: РФ збільшила кількість кібератак на Україну
Ілля Вітюк, фото: СБУ
В тренді
У Медведчука можуть відібрати "трубу" за 284 млн грн: подробиці позову до нардепа

Постійний представник Росії при ООН Віталій Чуркін, у відповідь, звинувативши Захід і Україну в конфлікті на Донбасі і назвавши Крим "півостровом стабільності".

При цьому він заявив, що Рада Безпеки використовується в українському питанні як пропагандистська майданчик, а позицію Вашингтона назвав "політикою з подвійним дном, яка підриває довіру до своїх дій, як в Україні, так і в інших випадках".

Представник РФ також звинуватив Київ у невиконанні комплексу заходів по Мінським угодами, заявивши одночасно, що таку точку зору Росії "поділяють і на Заході".

Також Віталій Чуркін заявив, що поліцейська місія ОБСЄ на Донбасі є варіантом вирішення конфлікту на Донбасі, який не має відношення до реальності.

Яких-небудь конкретних рішень на засіданні Радбезу в результаті прийнято не було.

Зокрема РБ ООН не змогла узгодити запропонований Росією проект заяви в підтримку мінських домовленостей щодо врегулювання конфлікту і з закликом розслідування трагедії в Одесі 2 травня 2014 року.

Так, Вадим Пристайко запропонував розширити його, почавши з необхідності розслідування подій в Криму. "Я думаю, що це (пропозиція Росії – ред.) – Нечесна спроба висвітлити цю трагічну подію (в Одесі)", – додав українських дипломат.

А представник Великобританії повідомив, що для прийняття цієї заяви необхідний консенсус, якого в залі немає. За словами представника Франції, запропоноване Росією заява не охоплює всі події і тому необхідна додаткова робота, щоб його прийняти.

Головний сигнал для України

Як зазначали експерти, чекати будь-яких конкретних результатів від засідання не варто, але один важливий сигнал для України прозвучав.

"Не варто переоцінювати ці засідання. Звичайно, вони важливі для нас. Це принципово важливо для нас піднімати питання агресії РФ з трибуни ООН. Але головний зараз меседж – це те, що сказала представник США Пауер, що в умовах нинішньої військової ситуації на Донбасі, в умовах продовження бойових дій обстрілів проведення виборів там неможливо. Це ключовий меседж", – сказав Сегодня.ua директор центру прикладних політичних досліджень "Пента" Володимир Фесенко.

І це вже відома позиція західних країн, яка не змінюється, додає заступник голови Агентства моделювання ситуацій Олексій Голобуцький. "І це логічно. Вибори можуть проводитися, коли буде безпеку. А це безліч чинників і не тільки, що не стріляють кожен день. Це відведення військ і російських в тому числі. Нам здається, що якісь нові нюанси з'являються, але це все старі, просто новими словами сказано", – пояснив він Сегодня.ua.

Як відомо, останнім часом цілий ряд політиків, експертів, і ЗМІ, заявляли, що Захід вимагає від України в однобічний порядку виконувати політичну частину мінських угод, зокрема прийняти закон про вибори ан Донбасі.

При цьому експерти закликають не дивуватися критики Чуркіна ідеї розміщення поліцейської місії ОБСЄ на Донбасі, хоча президент РФ Володимир Путін заявляв, що Росія підтримує розміщення озброєних співробітників ОБСЄ на лінії зіткнення на Донбасі і збільшення їх чисельності.

"Навколо цієї теми йде політична боротьба досить складна і гостра. З мінських переговорами – це як перетягування каната. Те, що сказав Чуркін і позначає цю двоїсту позицію РФ. Вони західним партнерам можуть говорити одне, а потім озвучують зовсім інші позиції. Нічого дивного в цій заяві Чуркіна немає. Але тепер по поліцейської місії ми побачили позицію РФ, і це буде означати, що проведення виборів на Донбасі в черговий раз зависає", – зазначив Володимир Фесенко.

І потрібно розуміти, що РФ, за великим рахунком не так вже хвилює питання виборів на Донбасі, пояснює Олексій Голобуцький.

"Вони вирішують інші завдання. Путіну і його оточенню абсолютно плювати на всі ці місії. Їх завдання – просто втомити Захід від усього цього. Вони живуть міфами, що потрібно ще рік "перекантоватися", а тому, можливо, станеться диво в їх розумінні і Трамп переможе на виборах в США. Може бути, у 2017 році після виборів поміняється влада у Франції і Німеччині. А там грати можна далі. у них ресурси на 2-3 роки ще є", – пояснив експерт.

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти