Підсумки саміту НАТО: Захід втомився від Росії і змінює політику "умиротворення агресора"

10 липня 2016, 11:54

Крістіна Зеленюк Крістіна Зеленюк

Альянс буде проектувати стабільність в сусідні країни і більше допомагати Україні

У польській Варшаві в суботу закінчився дводенний саміт НАТО. Головним його підсумком стало зміна політики Альянсу щодо Росії і новим викликам колективної безпеки. Уже ніхто не має ілюзій: у відповідь на агресивні дії Кремля, ІД, і будь-яких інших терористичних угруповань Альянс реагуватиме блискавично. Головною заслугою української дипломатії на саміті НАТО, крім домовленостей про поглиблення співпраці з Альянсом, стало визнання вимог Києва в питанні імплементації Мінських угод: спочатку Росія виводить свої регулярні війська і віддає Україні контроль над кордоном, і тільки потім на Донбасі можливі вибори. Цю тезу відображено в усіх підсумкових офіційних документах Альянсу. А щоб прискорити цей процес, лідери країн-членів НАТО домовилися створити "Дорожню карту" імплементації Мінських угод з тимчасовими рамками імплементації кожного пункту Мінська.

Реклама

20160708_160708j-036_rdax_775x516

Фото nato.int

СВІТУ – МИР.ГоловнимпосиломсамітуНАТОу Варшавістала заявапро доповненняполітикистримуванняпосиленнямобороничленівАльянсуізбільшеннямдопомогикраїнам-партнерам.Особливотим,якілицем до лицязіткнулисязвійськовою агресією.

"Востаннідваднімиприйнялирішенняпро стримуванняіоборонивцілому.ІмиприйнялиВаршавськудеклараціюпротрансатлантичної безпеки.НАТОзалишаєтьсяосновнимджереломстабільності",-підкресливгенсекНАТОЙенсСтолтенбергза підсумкамивчорашньогозасіданнялідерівкраїн-членівАльянсу.

Реклама

Зайогословами,прийнятірішенняспрямовані нетількинапосиленняоборониАльянсу,а йнапроектуваннястабільностівсусіднікраїни."Запобігання-краще,ніжінтервенція.МивирішилинадаватибезпосереднюпідтримкувборотьбіпротиІД.Мидомовилися,щолітакиНАТОAWACSдопомагатимутькоаліційнимсилам.ІракзалишаєтьсяключовимпартнеромвборотьбізІДіНАТОбудестворюватималігрупидляпідготовкивійськових фахівціввІраку",-підсумувавЙенсСтолтенберг.

КолективнадопомогаНАТОвпитанніміграційноїкризидужеважливадляНімеччиниіФранції,якіпобудувалисвоюполітикуна"задобрювання"мігрантів.Тепер,занурившисьу виборчу кампанію,їмпотрібнопоказатисвоїмвиборцямуспіхнацьомунапрямку.Правда,всебільшеу французькомуінімецькомусуспільствінаростаєнегативне ставленняз приводуполітики"задобрювання"мігрантів.

З питання протидії можливій російській агресії (а зараз все більше враховується загроза нападу Росія на країни Балтії), країни-члени НАТО узгодили рішення про розгортання чотирьох військових батальйонів Альянсу чисельністю до 4 тис солдатів в Польщі та країнах Балтії. Це, на думку лідерів Альянсу, стримає "апетити" Кремля. Правда тут же неофіційно експерти НАТО кажуть, що ці батальйони не зможуть зупинити можливу агресію – тільки стримати її, поки на допомогу не прийдуть колективні сили Альянсу, але в даному випадку мова йде не про військову перевагу, а про глобальну зміну політики і реакцію на загрозу .

УКРАЇНА В ЦЕНТРІ УВАГИ.ЯкужеписавСегодня.ua,насамітіНАТО небулопрес-конференції,форумуабодискусійної панелі,деб незасуджувалианексіюКримуівійськовуагресіюРосіїнаДонбасі.З цього приводуврамкахдругогодняекспертногофоруму,якийпроходивнаполяхсаміту,нашавіце-прем'єрз питаньєвроінтеграціїІваннаКлімпушзаявила,щосвітвтомивсяне від України,якцеприйнятоговорити,асвітвтомивсявідагресивноїполітикиРосії.

Всівисокопоставленічиновники-відпредставниківПольщідоВашингтона-закликаливище керівництвосвоїхкраїнпереглянути колишнюполітикуАльянсуіокремихкраїн-членівНАТОщодо умиротворенняворога.ВсеприводиливприкладГрузію."ЯкбиЗахідввівсанкціїпротиРосіїпісляїївійськовоїагресіїпротиГрузії,можливо,анексіїКримутавійнинаДонбасівдалосябуникнути",-сказавСегодня.uaТедоДжапарідзе,головакомітетуіз зовнішніх зв'язківпарламентуГрузії.

Реклама

У бесіді з Сегодня.ua екс-посол США в Україні Джон Гербст висловив думку, що саме санкційна політика Заходу стала однією з причин, що змусили Росію переглядати своє ставлення до України. На його переконання, поки канцлер Німеччини Ангела Меркель при владі, а виконання Мінських угод Росія саботує, санкції скасовані не будуть. Про це також було багато дискусій на саміті, адже в Німеччині, як і у Франції, наближаються вибори, а симпатики Кремля набирають популярність. Саме вони ратують за скасування санкцій проти Росії вже в січні 2017 року і до повернення business as usual.

"Одинзваріантіврозвиткуподій-поверненнядоbusiness as usual.Алемижвсі пам'ятаємо,якПутіннасамітівНАТОвБухарестів2008-мусказавпрезидентуСШАДжорджуБушу,щотакої країни,якУкраїнанемає",-заявивнаоднійздискусійнихпанелейврамкахекспертногофорумуПшемиславЖуравський,радникглавипольськогоМЗС.

В тренді
Крим не наш і Facebook вам не слуга – головні скандали СЬОГОДНІ

untitled_02

Фото: https://twitter.com/pism_poland

Те,щосанкції небудутьскасовувати,покиРосіязісвого бокувповній мірі неімплементуєМінськіугоди,прозвучализвустлідеріввсіхкраїн-членівАльянсу.Ато,щоУкраїнанацьомусамітіНАТОбулавцентріуваги,підтверджуєхочікороткийалезмістовний виступНадіїСавченконаекспертномуфорумівідразузаІванноюКлімпуш.

Реклама

"СпасибіПольщі,щоприймаєсамітНАТОідякуюНАТО,томущоСоюздотримуєтьсяданогословаідопомагаєнаму складнійситуації.Прошу,допоможітьзвільнитиукраїнцівзросійськихв'язниць",-зтакимзакликомСавченкозвернуласядо учасниківсаміту.Правда,"зловити"Савченкоукраїнськимжурналістампісляїївиступуне вдалося-вонавідразуж"втекла"доукраїнськоїделегації.

1c75df80-365e-45e2-9615-55515700c319

ПрезидентУкраїниігенеральнийсекретарНАТО. Фото nato.int

Петро Порошенко вийшов на брифінг до українських журналістів під кінець другого дня саміту в Варшаві – після зустрічі в форматі "G5 + Україна". Це перший формат переговорів з Україною, де, за словами Порошенка, обговорювалося в основному питання реалізації Мінських угод. Там же під час 1,5-годинних переговорів сторони домовилися створити "Дорожню карту" реалізації Мінських угод. "Буквально з понеділка ми починаємо консультації зовнішньополітичних радників за участю міністра закордонних справ Павла Клімкіна з розробки документа, "Дорожньої карти", де повинна Україна обговорить ситуацію по компоненту безпеки і чіткої прив'язки до того, що Україна буде мати безперешкодний доступ СММ ОБСЄ. Чітка позиція про припинення вогню і забезпечення цього режиму за допомогою відповідної угоди сторін, гарантоване відведення важкої техніки і артилерії і взяття під контроль ділянок, куди буде відведена важка артилерія, спеціальною місією ОБСЄ і збройної поліцейською місією", – заявив президент. За його словами, пункти нової "Дорожньої карти" також матимуть тимчасові рамки їх реалізації з прив'язкою до конкретних пунктів Мінських угод.

Щеодним"ексклюзивним"заходом,якогоудостоїласялишеоднаУкраїна,сталопроведенняКомісіїУкраїна-НАТО,якапройшладопереговоріву форматі"G5+Україна".ТакезасіданняврамкахмасштабногосамітуНАТОорганізувалитількидляоднієїкраїни-партнераНАТО-дляУкраїни.СторонипідписалирозширенийпакетдопомогиУкраїні."Вінстосується40-канапрямківспівпраці,які,втомучислі,будутьреалізованіза допомогою8-мистрастовихфондів,якіНАТОвідкривспеціальнодляУкраїни",-пояснивПорошенко.

Що стосується перспективи членства в Альянсі для України, на даний момент таке питання на порядку денному не стоїть. За словами генсека Альянсу Йенса Столтенберга, на даний момент офіційний Київ більше сконцентрований на реформі оборонного сектора України. До стандартам НАТО наша армія, за словами Порошенка, має намір прийти до 2020 року. Це записано і в новому Стратегічному оборонному бюлетені, який українська делегація представила керівництву НАТО на Комісії Україна-НАТО. І тільки після того, як Україна досягне стандартів НАТО, а також після проведення всеукраїнського референдуму, ми зможемо говорити про членство в Альянсі.

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти