Підсумки роботи Ради: гучні скандали і призначення, важливі закони, нова коаліція і "гойдалки" з виборами

Депутатам вдалося переформатувати коаліцію і уряд без перевиборів, прийняти пакет безвізових законів і проекти для отримання чергового траншу МВФ, запустити електронне декларування

У п'ятницю, 23 грудня, у депутатів Верховної Ради був останній робочий день перед затяжними новорічними канікулами. Заздалегідь змінивши календарний план в бюджетну ніч, нардепи скасували сесію з 10 по 13 січня. На роботу вони вийдуть тільки 17 січня.

За непростий для країни рік парламент бачив чимало: і сварки з бійками, і метання склянок один в одного, і запуск дронів, і прийняття доленосних законів. Підводячи підсумки року, що минає, всі опитані "Сегодня.ua" депутати сходяться на думці, що їм вдалося переформатувати коаліцію і уряд без перевиборів, прийняти пакет безвізових законів і проектів для отримання чергового траншу МВФ. У пакеті з безвізу з боями парламенту все ж вдалося запустити електронне декларування доходів і майна чиновників, а кілька спроб перекроїти закон не увінчалися успіхом.

Правда, змінити традицію прийняття проекту державного бюджету не під покровом ночі парламенту змінити так і не вдалося. Головний кошторис країни на 2017 рік Верховна Рада прийняла в ніч на 21 грудня о 4:53 зі словами: "Традиції приймати бюджет вночі біля ялинки виявилися сильнішими
". "Сегодня.ua"зібрав ТОП – 5 головних законів , які прийняла Верховна Рада в 2016 році , найгучніші відставки і призначення , скандали і провали ВР в році, що минає .

Рейтинг довіри українців до Верховної Ради за рік знизився майже на 2 процентних пункти. Якщо в 2015 році за спільним соцопитуванням Центру Разумкова і Фонду "Демократичні ініціативи "імені Ілька Кучеріва" парламенту довіряло 15% населення, в цьому році рейтинг довіри скотився до 13,1% (за опитуванням Центру Разумкова). Продуктивність роботи головного законодавчого органу країни також залишає бажати кращого. Згідно зі звітом громадянської мережі ОПОРА, коефіцієнт продуктивності роботи парламенту (співвідношення кількості зареєстрованих законопроектів до кількості прийнятих) становить лише 11%.

Реклама

Коефіцієнт продуктивності роботи парламенту (співвідношення кількості зареєстрованих законопроектів до кількості прийнятих) становить лише 11%

"Головна причина низького рівня продуктивності законотворчої роботи парламенту – в надмірній кількості законопроектів, які реєструють народні депутати. Депутати VIII скликання за перші два роки роботи зареєстрували вдвічі більше проектів, ніж їх колеги III скликання", – йдеться в звіті ОПОРИ. При цьому експерти відзначають величезний вплив президента на Верховну Раду: 81% законопроектів, ініційованих президентом за два роки роботи парламенту, стали законами. Зате серед зареєстрованих депутатами законопроектів тільки 7% (кожен п'ятнадцятий) вступили в силу.

" Президент має найбільшу фракцію і в принципі весь тон діяльності Верховної Ради задає президент через свою власну фракцію . Це абсолютно точно . Це потрібно визнати " , – вважає позафракційний Віктор Чумак .

"Президент має найбільшу фракцію і в принципі весь тон діяльності Верховної Ради задає президент через свою власну фракцію"

Без президента в парламенті не приймається жодне важливе закон . Згадати тільки неофіційний візит Петра Порошенка під купол в бюджетну ніч на 21 грудня. До депутатів він так і не вийшов , але після його переговорів з екс – прем'єром Арсенієм Яценюком в кабінеті у спікера Андрія Парубія бюджет таки прийняли . Скільки разів гарант приїжджав до парламенту переконувати фракцію БПП з тих чи інших голосувань . А офіційно він був присутній і коли прем'єра з генпрокурором міняли , і коли поправки до Конституції вносили , і з щорічним посланням виступав .

Реклама

" З ключових питань , коли їх треба приймати , вплив президента на парламент вирішальний , – вважає політолог Вадим Карасьов . – І коли потрібно було більше 300 голосів за внесення змін до Конституції , і по бюджету , і по зміні уряду , – без участі президентської команди цього б просто не відбулося . Тому тут роль вирішальна . Коли треба поставити ефектну крапку в прийнятті закону або в тому чи іншому рішенні , як правило , без участі президента і президентської команди це неможливо " .

ТОП-5 гучних кадрових призначень : Гройсман змінив Яценюка, Луценко – Шокіна

Аж до весни 2016 року країну лихоманило від тривалої політичної кризи, що почалася в листопаді 2015 року. Гучні демарші " Радикальної партії " , " Батьквщіни " і " Самопомочі " з коаліції , тотальне падіння довіри до уряду Арсенія Яценюка і " Народному фронту " ( чималу роль тут зіграло і підігрівання ситуації з боку БПП ) вкинули Україну в період застою : МВФ припинив співпрацю , а Штати відмовлялися давати $ 1 млрд кредитних гарантій .

Реклама

Перша гучна відставка 2016 року – демарш міністра економіки Айвараса Абромавічуса. На брифінгу в Кабміні 3 лютого він звинуватив першого заступника голови фракції БПП Ігоря Кононенка в тиску . Нібито давній соратник і бізнес – партнер Порошенка лобіював своїх людей на ключові держпідприємства . Абромавічус пішов у відставку , Кононенко відсторонили від посади заступника голови фракції . Через кілька місяців розглядів НАБУ не знайшло підтверджень словами Абромавічуса , Кононенка поновили на посаді і про скандал забули .

Але міцності коаліції він не додав і 18 лютого "Самопоміч" офіційно виходить з коаліції. Днем раніше 17 лютого про демарш заявила і "Батьківщина". Все логічно йшло мінімум до відставки уряду Яценюка, максимум – перевиборів. Результативного голосування у Верховній Раді по зміні Кабміну вдалося добитися з другого разу і 14 квітня парламентарії відправляють в відставку уряд Арсенія Яценюкаі призначають новий Кабмін Володимира Гройсмана . Нову коаліцію формують БПП , НФ і деякі позафракційні , які увійшли в БПП або просто залишилися в статусі позафракційних , але в коаліції.

1211920

Фотограф: kmu.gov.ua

" Ми призначили нового прем'єра без проведення виборів , як це дуже рідко буває в Україні . Ми створили нову коаліцію і перепризначували нового генпрокурора . І дуже важлива річ , на мій погляд , – ті групи , ті політсили , які мріяли про дострокові вибори , і дійсно десь , на їхню думку , майже наблизилися до вирішення цієї проблеми , зрозуміли , що на сьогоднішній день народ не передбачає якихось позачергових виборів" , – сказав " Сегодня.ua " нардеп від БПП Іван Винник .

"Ми призначили нового прем'єра без проведення виборів , як це дуже рідко буває в Україні . Ми створили нову коаліцію і перепризначували нового генпрокурора . І дуже важлива річ , на мій погляд , – ті групи , ті політсили , які мріяли про дострокові вибори , і дійсно десь , на їхню думку , майже наблизилися до вирішення цієї проблеми , зрозуміли , що на сьогоднішній день народ не передбачає якихось позачергових виборів"

Так що, за словами позафракційного Віктора Чумака, не можна сказати, що ця Рада неефективна. "Вона приймає рішення, вона приймає закони. Яким складом? Це вже інше питання. Комусь подобається, комусь не подобається. Але за великим рахунком ця Рада ефективна, тому що вона все приймає. Але краще йти на перевибори? Можливо да, якщо ця Рада не відповідає тому представництву, яке висловлюють громадяни. Але подивіться самі на соціологію – там 50/50. тобто, Рада ще повністю не втратила свою легітимність", – сказав" Сегодня.ua "Віктор Чумак.

Наступним випробуванням для парламенту стала подальша доля Віктора Шокіна в кріслі генерального прокурора. Нескінченні корупційні скандали, пов'язані з його найближчими соратниками, саботаж розслідування справи "діамантових прокурорів", виживання з ГПУ молодих реформаторів – все це вилилося в масштабну кампанію по зміні генерального прокурора. Штати навіть неофіційно підв'язати під це $ 1 млрд кредитних гарантій. І 29 березня Верховна Рада 289 голосами "за"відправила Віктора Шокіна у відставк у.

1151372

Фото: AFP

Наступна відставка в нашому рейтингу де – юре парламенту не стосується , але де – факто сильно вплинула на його роботу . В кінці серпня з посади голови Адміністрації президента пішов Борис Ложкін – давній бізнес – партнер Петра Порошенка . Ложкін , як і його заступники в Адміністрації , нерідко взаємодіяли з парламентаріями , власноруч шукали голоси за підтримку того чи іншого президентського рішення або закону . Ложкіна на посаді глави АП змінив глава Харківської ОДА Ігор Райнін .

І , нарешті , п'ята гучна відставка – Верховна Рада виключила зі складу української делегації в ПАРЄ Надію Савченко . Таке рішення 22 грудня підтримали 237 парламентаріїв , а до цього її виключили з фракції " Батьківщина " . Приводом послужили висловлювання Савченко про необхідність діалогу з бойовиками і її особиста зустріч з ватажками т.зв. " ЛНР " / " ДНР " в Мінську 7 грудня.

ТОП-5 головних законів : від е – декларування , до " законів МВФ " і бюджету

З хороших речей, за словами нардепа від "Самопомочі" Єгора Соболєва, найважливіше – це впровадження законодавства про відкритість декларацій чиновників – так зване е-декларування. Система е-декларацій в НАПК заробила 15 серпня. "Було три навіть не спроби, а хвилі спроб переписати закон, знищити його. Але за допомогою журналістів, активних громадян, європейських партнерів і друзів зі Сполучених штатів нам вдалося впровадити цю небачену відкритість і тепер кожен громадянин має досить точну інформацію, хто з його чиновників працює на власну кишеню, а хто на суспільство. Тепер важливо відкритість цієї інформації звернути в відповідальність. Це головне завдання наступного року. завдання кожного українця прийти до свого чиновника і сказати: "Поясни нам, як ти став таким багатим? А якщо не можеш пояснити – йди – це ми дали тобі владу", – вважає Єгор Соболєв.

Закон про запобігання корупції , де і записано впровадження електронного декларування , був частиною пакета безвізових законів , останні з яких Рада прийняла 15 березня. Прийняла Рада , але вже восени , і важливий пакет майже з 20 – ти законопроектів , необхідних для продовження співпраці з МВФ. І 16 вересня Фонд виділив Україні , хоч і не весь , але більшу частину третього траншу кредиту – $ 1 млрд з $ 1,7 млрд .

Ще одним важливим рішенням парламентаріїв, незважаючи на де-факто відсутність коаліції, стало прийняття поправок до Конституції в частині правосуддя в другому читанні 300 голосами. Тепер питання призначення і переведення суддів, а також зняття з них недоторканності для притягнення до відповідальності знаходяться в компетенції Вищої ради правосуддя (раніше всім цим завідував парламент). Імунітет суддів обмежили до функціонального, а на рівні Конституції прописали підстави для звільнення суддів. І, напевно, найголовніше – цими поправками до Конституції прокуратуру позбавили функції загального нагляду, залишивши за нею лише право підтримки держобвинувачення в суді.

І фінальним результативним голосуванням минає в парламенті сталоприйняття бюджету – 2017 ніч на 21 грудня. Від старої доброї традиції піти не вдалося : вже третій рік поспіль Верховна Рада приймає головний кошторис країни вночі під ялинку . Бюджет – 2015 голосували аж 29 грудня о 4:24 ранку . У минулому році – 25 грудня о 4:04 . " Традиції приймати бюджет вночі біля ялинки виявилися сильнішими " , – так прокоментував нічне прийняття бюджету міністр фінансів Олександр Данилюк .

ТОП-5 скандалів : по залу літали " дрони " , стакани з водою , а з'ясовували стосунки рукоприкладством

Одним зі скандальних законів , який депутати від БПП мало не з 20 – ї спроби 16 лютого протягли в сесійній залі , став закон про так звану партійну диктатуру . Саме цей документ дозволив партії БПП за рішенням з'їзду позбавити мандатів нардепів Єгора Фірсова та Миколу Томенка за те , що вони вийшли з фракції БПП ( закон дозволяє позбавляти мандатів нардепів – списочників , не мажоритарників ) .

Ще одним скандальним рішенням , яке Верховна Рада прийняла в цьому році , стало внесення змін до закону про Генеральну прокуратуру , якідозволили Юрію Луценку очолити ГПУ без юридичної освіти.

А ось один з найгучніших скандалів цього року , яка торкнулася Верховну Раду опосередковано , але жваво обговорювалося і в стінах парламенту , став інцидент на Нацраді реформ , коли глава МВС Арсен Аваков кинув стакан з водою в уже екс – главу Одеської ОДА Міхеїла Саакашвілі зі словами "бе бе бе".

Показовою за останнім часом стала бійка між позафракційним Володимиром Парасюком і депутатом від " Опозиційного блоку " Олександром Вілкулом після ефіру на одному з телеканалів .

Спокійно розійтися в останній пленарний перед новорічними канікулами день нардепи також не змогли . У п'ятницю під куполом бійку влаштували позафракційний Михайло Головко і нардеп від БПП Павло Кішкарь. Приводом послужив виступ Головка з трибуни : нардеп говорив про корупцію в держкомпанії " Укргазвидобування " , а Кішкарь з місця називав все це брехнею .

Ну і найшкідливішим скандалом 2016 під куполом став запуск дрона нардепом від " Батьківщини " Ігорем Луценком . Як потім пояснював сам депутат , дрони стали б відмінним способом викорінити кнопкодавство . Деякі колеги пожурили порушників дисципліни , мовляв , це законодавчий орган , а не парк розваг . Інші лише посміялися і назвали ініціативу Луценка досить непоганою ідеєю .

ТОП-5 провалів : депутати так і не дали старт реформі Ради і не розпочали пенсійну і реформу ринку землі

Продовжуючи тему проблеми ефективності роботи головного законодавчого органу країни, варто скасувати, що за цілий рік парламентарії так і не почали реформувати Верховну Раду. Рекомендації щодо реформування роботи українського парламенту цілий рік напрацьовували наші депутати спільно з робочою групою ЄС на чолі з колишнім головою Європарламенту Петом Коксом. "Дорожню карту" реформування депутати проголосували ще 17 березня, але політичної волі втілити її в життя поки не вистачило – тільки зал для проведення погоджувальної ради модернізували.

" У ВР продовжилася практика попереднього року , коли нехтується регламент , коли повністю порушуються права опозиції , до порядку денного свідомо не ставляться законопроекти від " Опозиційного блоку " . Напрацювання комісії Кокса досі не проголосували ( які в тому числі розширюють права опозиції – Авт . ) , тому що , з одного боку , хочеться бути красивими перед Європою , але при цьому діяти в системі диктатури і авторитаризму " , – сказав " Сегодня.ua " нардеп від " Опозиційного блоку " Юрій Павленко .

Неможливо за цілий рік парламентарям вирішити питання перезавантаження Центральної виборчої комісії. Семирічний термін повноважень 12 з 15 членів ЦВК закінчився ще 1 червня 2014 року. Згідно із законом, їх повноваження припиняє і призначає нових Верховна Рада за поданням президента. Але два роки тому парламент вніс зміни до закону про Центральну виборчу комісію, продовживши термін повноважень 12 її членів, щоб провести дострокові президентські і парламентські вибори. На початку червня цього року президент таки вніс подання зі списком прізвищ до нового складу ЦВК. Але експерти назвали його свідомо провальним – там виявилися абсолютно не ті кандидати, яких фракції подавали президенту.

Обіцянки змінити виборчий закон депутати не виконали і в цьому році. Хоча все без винятку партії, представлені в парламенті, перед достроковими виборами в 2014 році обіцяли людям нову пропорційну виборчу систему з відкритими списками без корупційної мажоритарки. Та й в Коаліційній угоді прийняти новий виборчий закон Рада повинна була ще в першому півріччі 2015 року. У бесіді з "Сегодня.ua" нардеп від "Опозиційного блоку" Михайло Папієв розповідав, що робоча група під керівництвом спікера Андрія Парубія, яка кілька місяців працювала над концепцією нового виборчого закону, напрацювала шість законопроектів, з яких ще належить "зліпити" один загальний. Але це вже завдання на наступний рік.

Підводячи підсумок , так і не дійшли у парламентаріїв руки до пенсійної і реформи ринку землі . Хоча це вимоги МВФ для продовження кредитування України . Що стосується пенсійної реформи , тут Україна повинна зменшити дефіцит Пенсійного фонду , який за словами Володимира Гройсмана оцінюється в 150 млрд грн ( майже як націоналізація ПриватБанку, яка потягне з держбюджету від 116,8 до 148 млрд грн ) . Реформу ринку землі , за яку згідно з Коаліційною угодою , парламентарії повинні були проголосувати ще на початку 2016 року. Але руки у депутатів до цього так і не дійшли , а з положення вийшли просто – продовжили мораторій на продаж с/г земель ще на рік , по суті , заморозивши проблему .

Читайте також:

Реклама на segodnya.ua Реклама
Всі новини
Останні новини
Показати ще
Реклама на segodnya.ua Реклама
ЗСУ: головне
Докладніше
Хроніка обстрілів
Більше про це
Війна в Україні з космосу
Більше новин
Українці за кордоном
Дізнатись!
Діпломатичний фронт
Більше новин
Save Life
Поради лікаря
Допомога під час війни
Більше новин
"Разом нас багато"
Нас не подолати
Наші гроші
Більше новин
Life новини
Більше новин
Всі новини
Останні новини
Показати ще
Герої не вмирають!

Позивний “Депутат”... Сергій Компанієць - старшина роти 93-ї окремої механізованої бригади “Холодний Яр”. Воював на передовій з 2014 року. Хлопці називали 47-річного старшину батьком, бо він допомагав і вчив кожного. Загинув у бою під Ізюмом, прикриваючи побратимів. Його 16-річний син пішов вчитись у військовий коледж…

Історія героя
статистика
Курс криптовалюти сьогодні

Валюта

Ціна, usd

Bitcoin (BTC)

61826.47

Bitcoin Cash (BCH)

503.24

Binance Coin (BNB)

409.98

Dogecoin (DOGE)

0.14

Ethereum Classic (ETC)

34.66

Litecoin (LTC)

91.91

ЗАПРАВКИ
Паливо сьогодні
95+
95
ДП
ГАЗ
51,50
49,54
50,78
27,61
51,90
49,90
50,90
27,89
53,15
51,41
51,67
27,81
53,50
51,50
51,50
28,21
53,99
52,49
53,99
28,48
56,99
54,99
54,99
28,97
56,99
54,99
54,99
28,98
57,88
54,39
54,49
28,65
58,99
56,99
55,99
28,98
-
48,90
49,01
26,98
Наша економіка
5 головних цифр
1
Споживча інфляція Споживча інфляція
18%
2
Облікова ставка Облікова ставка
25%
3
Офіційний курс євро Офіційний курс євро
29,7 грн
4
Офіційний курс долара Офіційний курс долара
29,25 грн
5
Міжнародні резерви Міжнародні резерви
$22,8 млрд
Знати більше💡
Вони нас підтримали
легенди спорту

ВЕЙН ГРЕЦЬКІ. Ми всі згодні, що це безглузда війна. Ми всі бажаємо всім в Україні всього найкращого та молимося за них.

ПЕЛЕ. Я надсилаю свою солідарність народу України. Я молюся і прошу Бога, щоб запанували мир, свобода та любов

ДОМІНІК ГАШЕК. Кожен дорослий у Європі добре знає, що Путін – божевільний убивця, і що Росія веде наступальну війну проти вільної країни та її народу.

ПАОЛО МАЛЬДІНІ. Ніхто не очікував побачити війну на європейській землі, ми хочемо бути на боці народу України.

КЛАУДІО ТАФФАРЕЛ. Дорогі друзі, українці! Наразі весь світ стежить, хвилюється та обурений тим, що відбувається в Україні. Бажаю, щоб на вашу землю якнайшвидше повернувся мир.

1 /2
Валюта
Курс гривні сьогодні

Валюта

Ціна (грн)

Долар США ($)

38.05

Євро (€)

41.2

"Ми з України"
Наш плейлист

PROBASS ∆ HARDI

"Доброго вечора"

PROBASS ∆ HARDI

Макс Барських

"Буде весна"

Макс Барських

Олександр Пономарьов

"Україна переможе"

Олександр Пономарьов

Антитіла

"Топити за своє"

Антитіла

ТНМК и Kozak System

"Мамо"

ТНМК и Kozak System
Співаймо разом!

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти