Підсумки роботи Ради: гучні скандали і призначення, важливі закони, нова коаліція і "гойдалки" з виборами

Депутатам вдалося переформатувати коаліцію і уряд без перевиборів, прийняти пакет безвізових законів і проекти для отримання чергового траншу МВФ, запустити електронне декларування

У п'ятницю, 23 грудня, у депутатів Верховної Ради був останній робочий день перед затяжними новорічними канікулами. Заздалегідь змінивши календарний план в бюджетну ніч, нардепи скасували сесію з 10 по 13 січня. На роботу вони вийдуть тільки 17 січня.

За непростий для країни рік парламент бачив чимало: і сварки з бійками, і метання склянок один в одного, і запуск дронів, і прийняття доленосних законів. Підводячи підсумки року, що минає, всі опитані "Сегодня.ua" депутати сходяться на думці, що їм вдалося переформатувати коаліцію і уряд без перевиборів, прийняти пакет безвізових законів і проектів для отримання чергового траншу МВФ. У пакеті з безвізу з боями парламенту все ж вдалося запустити електронне декларування доходів і майна чиновників, а кілька спроб перекроїти закон не увінчалися успіхом.

Правда, змінити традицію прийняття проекту державного бюджету не під покровом ночі парламенту змінити так і не вдалося. Головний кошторис країни на 2017 рік Верховна Рада прийняла в ніч на 21 грудня о 4:53 зі словами: "Традиції приймати бюджет вночі біля ялинки виявилися сильнішими
". "Сегодня.ua"зібравТОП-5головнихзаконів,якіприйнялаВерховнаРадав 2016році,найгучнішівідставкиіпризначення,скандалиіпровалиВРвроці, що минає.

Рейтинг довіри українців до Верховної Ради за рік знизився майже на 2 процентних пункти. Якщо в 2015 році за спільним соцопитуванням Центру Разумкова і Фонду "Демократичні ініціативи "імені Ілька Кучеріва" парламенту довіряло 15% населення, в цьому році рейтинг довіри скотився до 13,1% (за опитуванням Центру Разумкова). Продуктивність роботи головного законодавчого органу країни також залишає бажати кращого. Згідно зі звітом громадянської мережі ОПОРА, коефіцієнт продуктивності роботи парламенту (співвідношення кількості зареєстрованих законопроектів до кількості прийнятих) становить лише 11%.

Коефіцієнт продуктивності роботи парламенту (співвідношення кількості зареєстрованих законопроектів до кількості прийнятих) становить лише 11%

Реклама

"Головна причина низького рівня продуктивності законотворчої роботи парламенту – в надмірній кількості законопроектів, які реєструють народні депутати. Депутати VIII скликання за перші два роки роботи зареєстрували вдвічі більше проектів, ніж їх колеги III скликання", – йдеться в звіті ОПОРИ. При цьому експерти відзначають величезний вплив президента на Верховну Раду: 81% законопроектів, ініційованих президентом за два роки роботи парламенту, стали законами. Зате серед зареєстрованих депутатами законопроектів тільки 7% (кожен п'ятнадцятий) вступили в силу.

"ПрезидентмаєнайбільшуфракціюівпринципівесьтондіяльностіВерховноїРадизадаєпрезидентчерезсвоювласнуфракцію.Цеабсолютноточно.Цепотрібновизнати",-вважаєпозафракційнийВікторЧумак.

"ПрезидентмаєнайбільшуфракціюівпринципівесьтондіяльностіВерховноїРадизадаєпрезидентчерезсвоювласнуфракцію"

Безпрезидентавпарламенті неприймаєтьсяжодне важливезакон.ЗгадатитількинеофіційнийвізитПетраПорошенкапідкуполвбюджетнунічна21 грудня.До депутатіввінтакіне вийшов,алепісляйогопереговорівзекс-прем'єромАрсеніємЯценюкомвкабінетіуспікераАндріяПарубіябюджеттакиприйняли.Скількиразівгарантприїжджавдо парламентупереконуватифракціюБППз тих чи іншихголосувань.Аофіційновінбув присутнійіколипрем'єразгенпрокуроромміняли,іколипоправкидо Конституціївносили,ізщорічнимпосланнямвиступав.

Реклама

"Зключових питань,колиїхтребаприймати,впливпрезидентанапарламентвирішальний,-вважаєполітологВадимКарасьов.-Іколипотрібнобулобільше300голосівзавнесеннязміндо Конституції,іпобюджету,іпозмініуряду,-безучастіпрезидентськоїкомандицьогобпростоне відбулося.Томутутрольвирішальна.Колитребапоставитиефектнукрапкувприйняттізаконуабовтому чи іншомурішенні,якправило,безучастіпрезидентаіпрезидентськоїкомандиценеможливо".

ТОП-5 гучнихкадровихпризначень:ГройсманзмінивЯценюка, Луценко – Шокіна

Аждовесни2016 рокукраїнулихоманиловідтривалої політичноїкризи, що почаласявлистопаді2015 року.Гучнідемарші"Радикальноїпартії","Батьквщіни"і"Самопомочі"зкоаліції,тотальнепадіннядовіридоурядуАрсеніяЯценюкаі"Народному фронту"(чималурольтутзігралоіпідігріванняситуаціїз бокуБПП)вкинулиУкраїнувперіодзастою:МВФприпинив співпрацю,аШтативідмовлялисядавати$1 млрдкредитнихгарантій.

Реклама

Першагучнавідставка2016року – демарш міністраекономіки Айвараса Абромавічуса. НабрифінгувКабміні3лютого вінзвинувативпершого заступника головифракціїБППІгоряКононенкавтиску.Нібитодавнійсоратникібізнес-партнерПорошенкалобіювавсвоїхлюдейнаключовідержпідприємства.Абромавічуспішову відставку,Кононенковідсторониливідпосадизаступника головифракції.ЧерезкількамісяціврозглядівНАБУне знайшлопідтвердженьсловамиАбромавічуса,Кононенкапоновили на посадііпро скандалзабули.

Але міцності коаліції він не додав і 18 лютого "Самопоміч" офіційно виходить з коаліції. Днем раніше 17 лютого про демарш заявила і "Батьківщина". Все логічно йшло мінімум до відставки уряду Яценюка, максимум – перевиборів. Результативного голосування у Верховній Раді по зміні Кабміну вдалося добитися з другого разу і 14 квітня парламентарії відправляють в відставкууряд Арсенія ЯценюкаіпризначаютьновийКабмінВолодимираГройсмана.НовукоаліціюформуютьБПП,НФідеякіпозафракційні,якіувійшливБППабопростозалишилисявстатусіпозафракційних,алевкоаліції.

1211920

Фотограф: kmu.gov.ua

"Мипризначилиновогопрем'єрабезпроведеннявиборів,якцедужерідкобуваєвУкраїні.Мистворилиновукоаліціюіперепризначувалиновогогенпрокурора.Ідужеважливаріч,намійпогляд,-тігрупи,тіполітсили,якімріялипро дострокові вибори,ідійснодесь,на їхню думку,майженаблизилисядо вирішенняцієїпроблеми,зрозуміли,щонасьогоднішнійденьнарод непередбачаєякихосьпозачерговихвиборів",-сказав"Сегодня.ua"нардепвідБППІванВинник.

"Мипризначилиновогопрем'єрабезпроведеннявиборів,якцедужерідкобуваєвУкраїні.Мистворилиновукоаліціюіперепризначувалиновогогенпрокурора.Ідужеважливаріч,намійпогляд,-тігрупи,тіполітсили,якімріялипро дострокові вибори,ідійснодесь,на їхню думку,майженаблизилисядо вирішенняцієїпроблеми,зрозуміли,щонасьогоднішнійденьнарод непередбачаєякихосьпозачерговихвиборів"

Так що, за словами позафракційного Віктора Чумака, не можна сказати, що ця Рада неефективна. "Вона приймає рішення, вона приймає закони. Яким складом? Це вже інше питання. Комусь подобається, комусь не подобається. Але за великим рахунком ця Рада ефективна, тому що вона все приймає. Але краще йти на перевибори? Можливо да, якщо ця Рада не відповідає тому представництву, яке висловлюють громадяни. Але подивіться самі на соціологію – там 50/50. тобто, Рада ще повністю не втратила свою легітимність", – сказав" Сегодня.ua "Віктор Чумак.

Наступним випробуванням для парламенту стала подальша доля Віктора Шокіна в кріслі генерального прокурора. Нескінченні корупційні скандали, пов'язані з його найближчими соратниками, саботаж розслідування справи "діамантових прокурорів", виживання з ГПУ молодих реформаторів – все це вилилося в масштабну кампанію по зміні генерального прокурора. Штати навіть неофіційно підв'язати під це $ 1 млрд кредитних гарантій. І 29 березня Верховна Рада 289 голосами "за"відправилаВіктораШокінау відставку.

1151372

Фото: AFP

Наступнавідставкавнашомурейтингуде-юрепарламентуне стосується,аледе-фактосильновплинуланайогороботу.Вкінці серпнязпосади головиАдміністраціїпрезидентапішовБорисЛожкін-давнійбізнес-партнерПетраПорошенка.Ложкін,якійогозаступникивАдміністрації,нерідковзаємодіялизпарламентаріями,власноручшукалиголосизапідтримкутогочи іншогопрезидентськогорішенняабозакону.ЛожкінанапосадіглавиАПзмінивглаваХарківськоїОДАІгорРайнін.

І,нарешті,п'ятагучнавідставка-ВерховнаРадавиключилазі складуукраїнськоїделегаціївПАРЄНадіюСавченко.Такерішення 22грудняпідтримали237парламентаріїв,адоцьогоїївиключилизфракції"Батьківщина".ПриводомпослужиливисловлюванняСавченкопро необхідністьдіалогузбойовикамиіїїособистазустрічзватажкамит.зв."ЛНР"/"ДНР"вМінську7 грудня.

ТОП-5 головнихзаконів:віде-декларування,до"законівМВФ"ібюджету

З хороших речей, за словами нардепа від "Самопомочі" Єгора Соболєва, найважливіше – це впровадження законодавства про відкритість декларацій чиновників – так зване е-декларування. Система е-декларацій в НАПК заробила 15 серпня. "Було три навіть не спроби, а хвилі спроб переписати закон, знищити його. Але за допомогою журналістів, активних громадян, європейських партнерів і друзів зі Сполучених штатів нам вдалося впровадити цю небачену відкритість і тепер кожен громадянин має досить точну інформацію, хто з його чиновників працює на власну кишеню, а хто на суспільство. Тепер важливо відкритість цієї інформації звернути в відповідальність. Це головне завдання наступного року. завдання кожного українця прийти до свого чиновника і сказати: "Поясни нам, як ти став таким багатим? А якщо не можеш пояснити – йди – це ми дали тобі владу", – вважає Єгор Соболєв.

Законпро запобіганнякорупції,деізаписановпровадженняелектронногодекларування,бувчастиноюпакетабезвізовихзаконів,останнізякихРадаприйняла15 березня.ПрийнялаРада,алевжевосени,і важливийпакетмайжез20-тизаконопроектів,необхіднихдляпродовженняспівпраціз МВФ. І 16вересня ФондвиділивУкраїні,хочі невесь,алебільшу частинутретьоготраншукредиту-$1 млрдз$1,7 млрд.

Ще одним важливим рішенням парламентаріїв, незважаючи на де-факто відсутність коаліції, стало прийняття поправок до Конституції в частині правосуддя в другому читанні 300 голосами. Тепер питання призначення і переведення суддів, а також зняття з них недоторканності для притягнення до відповідальності знаходяться в компетенції Вищої ради правосуддя (раніше всім цим завідував парламент). Імунітет суддів обмежили до функціонального, а на рівні Конституції прописали підстави для звільнення суддів. І, напевно, найголовніше – цими поправками до Конституції прокуратуру позбавили функції загального нагляду, залишивши за нею лише право підтримки держобвинувачення в суді.

Іфінальнимрезультативнимголосуваннямминаєвпарламентісталоприйняттябюджету-2017нічна21грудня. Відстароїдоброїтрадиціїпітине вдалося:вжетретійрікпоспільВерховнаРадаприймаєголовний кошторискраїнивночіпідялинку.Бюджет-2015голосувалиаж29 грудня о4:24ранку.Уминуломуроці- 25 грудняо4:04."Традиціїприйматибюджетвночібіляялинкивиявилися сильнішими",-такпрокоментувавнічнеприйняттябюджетуміністрфінансівОлександрДанилюк.

ТОП-5 скандалів:по залулітали"дрони",стаканизводою,аз'ясовували стосункирукоприкладством

Однимзі скандальнихзаконів,якийдепутативідБППмало нез20-їспроби16лютогопротягливсесійнійзалі,ставзаконпротакзванупартійнудиктатуру.СамецейдокументдозволивпартіїБППза рішеннямз'їздупозбавитимандатівнардепівЄгораФірсоватаМиколу Томенказате,щовонивийшлизфракціїБПП(закондозволяєпозбавлятимандатівнардепів-списочників, немажоритарників).

Щеоднимскандальнимрішенням,якеВерховнаРадаприйнялавцьомуроці,сталовнесеннязміндо законупро Генеральну прокуратуру,якідозволилиЮрію ЛуценкуочолитиГПУбезюридичноїосвіти.

Аосьодинзнайгучнішихскандалівцьогороку,яка торкнуласяВерховнуРадуопосередковано,алежвавообговорювалосяівстінахпарламенту,ставінцидентнаНацрадіреформ,колиглаваМВСАрсенАваковкинувстаканзводоювужеекс-главуОдеськоїОДАМіхеїлаСаакашвілізі словами"бе бе бе".

Показовоюзаостаннім часомсталабійкаміжпозафракційнимВолодимиромПарасюкомідепутатомвід"Опозиційногоблоку"ОлександромВілкуломпісляефірунаодному зтелеканалів.

Спокійнорозійтисявостаннійпленарнийпередноворічнимиканікуламиденьнардепитакожне змогли.Уп'ятницюпідкуполом бійкувлаштувалипозафракційнийМихайлоГоловкоінардепвідБПППавло Кішкарь. ПриводомпослуживвиступГоловказтрибуни:нардепговоривпро корупціювдержкомпанії"Укргазвидобування",аКішкарьзмісцяназиваввсецебрехнею.

Нуінайшкідливішимскандалом2016підкуполомставзапускдронанардепомвід"Батьківщини"ІгоремЛуценком.Якпотімпояснювавсамдепутат,дронисталибвідміннимспособомвикорінитикнопкодавство.Деякіколегипожурилипорушниківдисципліни,мовляв,цезаконодавчийорган,а непаркрозваг.ІншілишепосміялисяіназвалиініціативуЛуценкадоситьнепоганою ідеєю.

ТОП-5 провалів:депутатитакіне далистартреформіРадиі нерозпочали пенсійнуіреформуринкуземлі

Продовжуючи тему проблеми ефективності роботи головного законодавчого органу країни, варто скасувати, що за цілий рік парламентарії так і не почали реформувати Верховну Раду. Рекомендації щодо реформування роботи українського парламенту цілий рік напрацьовували наші депутати спільно з робочою групою ЄС на чолі з колишнім головою Європарламенту Петом Коксом. "Дорожню карту" реформування депутати проголосували ще 17 березня, але політичної волі втілити її в життя поки не вистачило – тільки зал для проведення погоджувальної ради модернізували.

"УВРпродовжиласяпрактикапопередньогороку,колинехтуєтьсярегламент,колиповністюпорушуютьсяправаопозиції,до порядку денногосвідомоне ставлятьсязаконопроективід "Опозиційногоблоку".НапрацюваннякомісіїКоксадосіне проголосували(яківтомучислірозширюютьправаопозиції-Авт.),томущо,зодного боку,хочетьсябутикрасивимипередЄвропою,алеприцьомудіятивсистемідиктатуриіавторитаризму",-сказав"Сегодня.ua"нардепвід "Опозиційногоблоку" ЮрійПавленко.

Неможливо за цілий рік парламентарям вирішити питання перезавантаження Центральної виборчої комісії. Семирічний термін повноважень 12 з 15 членів ЦВК закінчився ще 1 червня 2014 року. Згідно із законом, їх повноваження припиняє і призначає нових Верховна Рада за поданням президента. Але два роки тому парламент вніс зміни до закону про Центральну виборчу комісію, продовживши термін повноважень 12 її членів, щоб провести дострокові президентські і парламентські вибори. На початку червня цього року президент таки вніс подання зі списком прізвищ до нового складу ЦВК. Але експерти назвали його свідомо провальним – там виявилися абсолютно не ті кандидати, яких фракції подавали президенту.

Обіцянки змінити виборчий закон депутати не виконали і в цьому році. Хоча все без винятку партії, представлені в парламенті, перед достроковими виборами в 2014 році обіцяли людям нову пропорційну виборчу систему з відкритими списками без корупційної мажоритарки. Та й в Коаліційній угоді прийняти новий виборчий закон Рада повинна була ще в першому півріччі 2015 року. У бесіді з "Сегодня.ua" нардеп від "Опозиційного блоку" Михайло Папієв розповідав, що робоча група під керівництвом спікера Андрія Парубія, яка кілька місяців працювала над концепцією нового виборчого закону, напрацювала шість законопроектів, з яких ще належить "зліпити" один загальний. Але це вже завдання на наступний рік.

Підводячипідсумок,такіне дійшлиупарламентаріїврукидопенсійноїіреформиринкуземлі.ХочацевимогиМВФдляпродовженнякредитуванняУкраїни.Щостосуєтьсяпенсійноїреформи,тутУкраїнаповинназменшитидефіцитПенсійногофонду,якийза словамиВолодимираГройсманаоцінюєтьсяв150 млрдгрн(майжеякнаціоналізація ПриватБанку, якапотягнездержбюджетувід116,8до148 млрдгрн).Реформуринкуземлі,за яку згідноз Коаліційною угодою,парламентаріїповиннібулипроголосуватищена початку2016 року.Алерукиудепутатівдоцьоготакіне дійшли,азположеннявийшлипросто-продовжилимораторійнапродажс/гземельщенарік,посуті,заморозившипроблему.

Реклама
Найважливіші та найцікавіші новини завжди під рукою
“Сьогодні” в Telegram Пiдпишись на RSS-канал

Рекомендації

влада
Реклама
У тренді: влада
Всі новини
Останні новини
Показати ще
Пряма трансляція
Опитування
Влада
Візит Зеленського до Байдена у Вашингтон
Докладніше
Комаровський в темі
Який тест на COVID-19 надійніший
Думка Комаровського
Читати статтю
АКТУАЛОЧКА
Збираєшся на пікнік?
Де краще купувати продукти
Хочу дізнатись
Кейт Вінслет для LA Times
Гороскоп
Твій гороскоп на сьогодні
Читати гороскоп
Спецпроект
Календар лайфхаків на літо
Серпень
Лайфхаки за календарем
Для батьків
Аптечка малюка у відпустці і дома
Зібрати
Сприятливі та небезпечні дні у серпні
Місячний календар на серпень
Що треба робити

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти