Підсумки дня, 6 жовтня: Газові обіцянки Москви, нові санкції від Німеччини, 200 доларів Гонтарєвої та багато іншого

6 жовтня 2014, 20:30

Головні події за понеділок за версією Сегодня.ua

Росія готова закачати в Україну 10 млрд "кубів" газу, а Медведєв заговорив про прийнятні для Києва умови

Реклама

Російська Федерація готова поставити в Україну до 10 млрд кубометрів газу, які необхідні для проходження осінньо-зимового періоду. Про це заявив міністр енергетики РФ Олександр Новак на зустрічі з прем'єр-міністром РФ Дмитром Медведєвим.

"Газпром може поставити Нафтогазу мінімальні обсяги – 5 млрд кубометрів за системою takе-or-pay і в режимі передоплати, Нафтогаз зобов'язаний буде сплатити в режимі передоплати газ в обсязі 5 млрд кубометрів. При цьому додатковим аукціоном може бути ще 5 млрд кубометрів, але вже не за системою take-or-pay, а за системою додаткових заявок, якщо такі знадобляться в результаті зимового проходження і температурного режиму", – сказав він.

Медведєв також заявив, що умови щодо постачання газу в Україну повинні бути досить прийнятними для Києва.

"Потрібно продовжити пошук компромісів, потрібно продовжити контакти при розумінні того, що борги треба платити, але умови для України в такій ситуації мають бути досить прийнятними, на що і спрямована зараз ваша зустріч за участю Єврокомісії", – заявив Медведєв.

Реклама

Як відомо, 16 червня цього року "Газпром" припинив постачання "блакитного палива" в Україну. Після чергового раунду тристоронніх переговорів щодо газу в складі ЕК-РФ-Україна Росія наполягає на сплаті Києвом більше трьох мільярдів доларів – у рахунок погашення боргу і в як передоплату за нові поставки.

Під час зустрічі Новак нагадав, що вже підготовлено проект протоколу, який буде підписаний трьома сторонами: Росією, Євросоюзом і Україною. За його словами, для надійного проходження осінньо-зимового періоду пропонована ціна на газ на шість місяців складається "зі знижки в розмірі $100 від поточної ціни контракту і становить $385 за тисячу кубометрів".

Також Новак повідомив, що Єврокомісія готова гарантувати погашення заборгованості України за російський газ у розмірі 3,1 млрд дол. За його словами, 26 вересня в ході тристоронніх переговорів обговорено графік реструктуризації заборгованості до кінця року. "На сьогодні Єврокомісія готова гарантувати погашення заборгованості в розмірі 3,1 млрд доларів, і відповідний графік ми обговорили", – сказав він.

Поки РФ не бачить порушення Україною домовленостей про відстрочення ЗВТ з ЄС, але стежитиме за ситуацією

Фактів імплементації економічної частини угоди про асоціацію України з ЄС поки немає. Про це заявив міністр економічного розвитку РФ Олексій Улюкаєв на зустрічі з прем'єром Дмитром Медведєвим.

Реклама

"Поки ми не маємо фактів того, щоб був випущений якийсь нормативно-правовий акт, який явно або приховано вводив би ці норми. Але оскільки пласт нормативно-правових актів дуже великий (це можуть бути не тільки акти уряду або Ради), відомчі накази ми теж повинні аналізувати. Тому ми будемо дуже уважно ситуацію відстежувати і, безумовно, відразу на неї реагувати, але поки таких фактів ми не знаємо", – сказав він.
Медведєв, у свою чергу, зажадав строго моніторити ситуацію навколо імплементації Угоди про асоціацію України та Євросоюзу.

"Звертаю увагу на те, що це не тільки юридичне приєднання шляхом видання тих чи інших нормативних актів або виходу відомчих документів, а й фактичне по суті застосування цих правил. Тому по всьому цьому масиву вам і нашій митній службі, а також іншим організаціям, які так чи інакше пов'язані з цими режимами, ситуацію треба моніторити", – сказав Медведєв.

Нагадаємо, 16 вересня український і європейський парламенти ратифікували Угоду про асоціацію. Повне застосування Угоди відбудеться після ратифікації національними парламентами всіх 28 держав-човнів ЄС.
29 вересня Рада ЄС схвалила тимчасове застосування Угоди про асоціацію з Україною поки без створення зони вільної торгівлі, початок формування якої відстрочила до 1 січня 2016 року. У той же час це рішення відкриває шлях попередньому застосуванню з 1 листопада більшої частини угоди. На відстрочці щодо створення ЗВТ наполягала РФ, в іншому випадку Москва погрожувала ввести проти Києва санкції.

У Німеччині заговорили про нові санкції проти Москви, крім того, РФ загрожує виключення з ПАРЄ, а Турчинов просить посилювати тиск

Якщо Росія не буде активно сприяти реалізації домовленостей щодо врегулювання української кризи, це може призвести до нових санкцій. Про це заявив спецкоординатор уряду ФРН по співпраці з Росією, Центральною Азією та країнами Східного партнерства Гернот Ерлер.

Реклама

"Це просто: повинні бути виконані 12 пунктів домовленостей 5 вересня і 9 пунктів домовленостей 19 вересня (Мінські домовленості – ІФ). Іншого ми не вимагаємо. Вони ж приблизно відповідають семи положенням, які Володимир Путін оприлюднив в Улан-Баторі, а також мирному плану Петра Порошенка", – сказав Ерлер в інтерв'ю, яке публікує газета "Комерсант" у понеділок. За його словами, минуло достатньо часу, щоб приступити до реалізації домовленостей.

"Ми сподіваємося, що Росія зрозуміє, що справа серйозно. Якщо не буде активного сприяння реалізації домовленостей, це призведе до нових санкцій", – заявив Ерлер.

Зазначимо, що Парламентська асамблея Ради Європи може повністю зупинити членство Росії в асамблеї у січні 2015 р. Про це повідомила голова ПАРЄ Анн Брассер в інтерв'ю Голосу Америки.

Генсек НАТО Йенс Столтенберг, у свою чергу, закликав Росію використовувати "свій вплив", щоб сторони конфлікту дотримувалися перемир'я.

Сьогодні в ході зустрічі з представниками ОБСЄ голова Верховної Ради України Турчинов заявив, що настав переломний момент у врегулюванні конфлікту на Донбасі.

За словами Турчинова, надзвичайно важливим є питання діяльності спостережної місії ОБСЄ на Сході України, "на кордоні з Російською Федерацією".

"Сьогодні настав переломний момент: від того, як наполегливо і синхронно діятиме все міжнародне співтовариство, ми або зупинимо конфлікт, або він перейде в нову більш масштабну фазу", – підкреслив він, запропонувавши збільшити представництво ОБСЄ на східному кордоні України "для моніторингу кордону за допомогою безпілотників".

Як відомо, в Україні вже прибули два безпілотні літальні апарати для спеціальної моніторингової місії ОБСЄ.

У РНБО заявляють, що з часу підписання Мінського протоколу 5 вересня українські військовослужбовці, які беруть участь в антитерористичній операції на сході країни, не відступали зі своїх позицій.

Карта АТО на 12-00 6 жовтня

.jpg_43
.
Завтра Рада розгляне антикорупційні закони і територіально-адміністративний устрій Луганської області

У вівторок Верховна Рада України розгляне два антикорупційні законопроекти, розроблені Кабінетом міністрів України. Ці законопроекти спрямовані на те, щоб обмежити можливість проникнення корумпованих чиновників у владу. Про це на засіданні Кабміну розповів прем'єр Арсеній Яценюк.

В одному із законопроектів передбачено, що держчиновник, реально володіючи компанією різної юридичної моделі, більше не зможе сховатися за паспортом родича або іншої підставної особи.

І ще одна новація цього законопроекту полягає в тому, що будь-який громадянин України зможе отримати доступ до інформації про власників всього нерухомого майна в країні.

Другий законопроект, на думку прем'єра, стане певним антикорупційним кодексом. Він розроблявся спільно із західними експертами.

Глава парламентської фракції "Батьківщина" Сергій Соболєв, у свою чергу, повідомив, що Верховна Рада України на засіданні у вівторок в рамках пакету антикорупційних законопроектів розгляне в другому читанні і законопроект "Про прокуратуру".

При цьому він підкреслив, що антикорупційне законодавство має бути комплексним і обов'язково має включати в себе новий закон про прокуратуру.

У свою чергу народний депутат фракції "Батьківщина" Андрій Кожем'якін підкреслив, що проект закону "Про прокуратуру" в даний час вже пройшов всі узгодження у Венеціанській комісії і готовий до прийняття у другому читанні. "Наша партія наполягатиме на розгляді та ухваленні цього законопроекту. Хоча у мене з цього приводу є великі сумніви", – додав Кожем'якін.

Крім того, за словами Соболєва, на позачерговому засіданні Верховної Ради крім антикорупційних законопроектів, будуть розглянуті проекти постанов про зміну адміністративно-територіального устрою Луганської області.

Соболєв пояснив: "Ви знаєте, що у нас складна ситуація, коли центри районів припадають на територію, підконтрольну бойовикам, а сам район і міста знаходяться на території, підконтрольній українській владі. Тому буде дві постанови, які врегулюють ці питання".

Нагадаємо, спікер Верховної Ради Олександр Турчинов скликав на 7 жовтня позачергове засідання парламенту, щоб розглянути антикорупційний пакет законів.

В тренді
З'явилося два вакантних місця: ЦВК оголосила ще одні довибори в Раду

В обмінних пунктах долар підскочив до 14 грн, а Гонтарєва не змогла купити в найближчому банку 200 "зелених" і обіцяє курс 11,7 грн

У понеділок, 6 жовтня, курс долара на міжбанківському ринку України до закриття торгів залишився на рівні 12,95-13,15 грн / дол.

Котирування по євро-гривні знизилися до 16,27-16,51 грн / євро.

Котирування гривня-рубль до закриття торгів знизилися до 0,32-0,33 грн / руб.

.png_18

Вдень долар трохи впав, але до вечора повернув ранкові позиції. Дані: minfin.com.ua

За даними НБУ, всього було укладено 79 угод на загальну суму 45330000 доларів. Середньозважений курс склав 12,96 грн / дол. Офіційний курс долара залишився на п'ятничному рівні – 12,94 грн / дол.

У той же час в обмінних пунктах долар підскочив до 14 грн, а євро почали продавати по 18 грн.

Крім того, сьогодні стало відомо, що НБУ має намір штрафувати банки за "притримування" валюти. "У четвер продали на аукціоні $60 млн для підтримки кас. Банки повинні щодня звітувати про продаж цієї валюти", – заявила глава НБУ Валерія Гонтарєва.

Глава НБУ запропонувала журналістам пройти по банках і перевірити наявність валюти. "Давайте зайдемо в будь-яке відділення банку, якщо банк не продає валюту, то є підстави для штрафу", – підкреслила Гонтарєва. Експеримент, між тим, закінчився невдало – Гонтарєва не змогла купити в касі найближчого банку $200. Чи оштрафували банк, поки не відомо.

При цьому Гонтарєва прогнозує курс 11,7 грн / дол після відновлення промислового потенціалу України.

З початку року в Україні збанкрутіли вже 23 банки, а відтік депозитів склав 110 млрд грн

Національний банк України з початку року визнав неплатоспроможними 23 банки. Про це під час круглого столу заявила глава НБУ Валерія Гонтарєва.

"Тільки з початку року ми вивели 23 банки, і тільки вчора був виведений черговий банк з відмивання грошей", – заявила Гонтарєва.

Нещодавно НБУ оголосив про банкрутство кількох банків і не виключив, що надалі список буде поповнюватися. "Відбувається виведення з ринку банків, що займалися нелегальними видами діяльності, і неплатоспроможних банків", – повідомили в прес-службі регулятора.

За даними експертів, станом на 01.01.2014 на рахунках банків, в яких згодом було розпочато процедуру ліквідації, сума коштів фізичних осіб становила 14,68 млрд. грн., або 3,32% усіх вкладів фізичних осіб у цілому по системі.

Як повідомила Гонтарєва, відтік депозитів з українських банків цього року склав 110 млрд грн.

НБУ і МВС "відкрили полювання" на валютників і міняйл

З метою стабілізації ситуації на валютному ринку держави, недопущення діяльності напівлегальних і нелегальних пунктів обміну валют, а також виявлення осіб, які здійснюють незаконні валютно-обмінні операції (валютники, міняйли), Міністерством внутрішніх справ спільно з Національним банком України та іншими правоохоронними органами ініційовано відпрацювання тіньового ринку валютних операцій. Про це повідомляє прес-служба МВС.

"Заходи розпочалися зі столиці. Працівники Департаменту державної служби боротьби з економічною злочинністю МВС спільно з представниками НБУ почали відпрацювання інформації про діяльність нелегальних і напівлегальних пунктів обміну валют.

З метою активізації роботи в цій сфері МВС також направлені відповідні доручення в територіальні підрозділи. Робота у вказаному напрямі триває і знаходиться на постійному контролі керівництва МВС України", – йдеться у повідомленні.

Раніше НБУ почав передавати правоохоронним органам списки незаконних пунктів обміну валюти. Про це заявила глава НБУ Валерія Гонтарєва, за словами якої правоохоронці вже отримали перелік з 10 "чорних" обмінників.

ВВП України падає, а інфляція в країні зростає

Глава НБУ Валерія Гонтарєва прогнозує зниження ВВП країни за підсумками 2014 на 8,3%.

"Реальний ВВП нашої країни досі не досяг рівня, на якому він був у 2008 році, тобто країна перебувала в рецесії всі ці 6 років. Сьогодні прогноз НБУ щодо зростання ВВП – це мінус 8,3%. Консенсус більшості світових експертів говорить про те, що цей показник може бути від мінус 9% до мінус 10%", – зазначила Гонтарєва.

За її словами, відповідний перегляд програми МВФ очікується наприкінці жовтня.

Водночас інфляція в Україні (без урахування тимчасово окупованої території Криму і Севастополя) у вересні 2014 прискорилася до 2,9% порівняно з інфляцією у серпні 2014 року на рівні 0,8%. Про це повідомляє Державна служба статистики (Держстат).

До грудня 2013 р. інфляція склала 16,2%, до вересня 2013 г. – 17,5%.

На паливному ринку панує затишшя

Сьогодні, 6 жовтня, ціни на бензин на українських заправках залишилися без змін. Про це свідчать дані моніторингу Консалтингової групи "А-95".

Середня ціна літра бензину А-92 по Україні складає 16,59 грн, а "п'ятого" – 16,84 грн / л. При цьому зберігається відчутна різниця між вартістю палива на заправках різних цінових сегментів. Так, на АЗС класу "преміум" "двійка" пропонується по 16,90-16,99 грн / л, а на заправках "економ" сегмента аналогічним ресурсом можна заправитися на 50 коп. дешевше – по 16,20-16,40 грн / л. Ціни на "п'ятий" залежно від мережі коливаються ще більше: на "преміум"-заправках він коштує 17,20-17,40 грн / л, а на більш дешевих АЗС "п'ятірку" можна знайти і на 1 грн дешевше – по 16 , 30-16,60 грн / л.

Істотний розкид зберігається і в середніх цінах по регіонах. Найдорожчий бензин – на сході (в Донецькій і Луганській областях), а найдешевший – на півночі (в Сумській та Чернігівській областях). При цьому різниця середньої ціни "двійки" в Сумській і Донецькій областях становить 51 коп., а "п'ятірки" – 72 коп.

.png_19

Всі подробиці в спецтемі Протистояння на сході України

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Новини партнерів

Загрузка...

Новини партнерів

Загрузка...
загрузка...

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти