Інтерв'ю з Іриною Луценко: "Я пішла в політику через арешт чоловіка"

Представник президента в ВР розповіла про підсумки минулого політсезону і завданнях на новий, про те, чи потрібен Мінський формат переговорів по Донбасу, про підготовлені нею закони, свою кулінарію і "водяне" знайомство з чоловіком

- Ірино Степанівно, закінчився політичний сезон – нардепи пішли на канікули. Як представник президента в ВР скажіть, які найбільш важливі рішення були прийняті народними депутатами?

- Думаю, в першу чергу варто відзначити прийняття закону, який запускає створення Антикорупційного суду України – відсутнього елемента в системі органів по боротьбі з корупцією в країні.

Реклама

Також нам вдалося проголосувати закон про реінтеграцію Донбасу. Чому він важливий? По-перше, він захищає українську армію. По-друге, він дав можливість перейти від АТО до операції по самозахисту нашої держави. А це дозволило нам чітко увійти в міжнародне правове поле. Адже ст. 51 Статуту ООН говорить, що кожна держава має право на самозахист, якщо по відношенню до нього здійснюється агресія. І тепер ми можемо не просто просити, а пропонувати і наполягати на введенні в Україну миротворців. Фактично це є продовженням запропонованих президентом Петром Порошенком способів і шляхів виходу з кризи на Донбасі.

Ще нам вдалося прийняти закон про валюту. Раніше були декрет і сотні підзаконних актів, в основному заборонні. Я б назвала новий закон "безвізової лібералізацією", тільки стосовно валюти. Ми дозволили більш вільно розпоряджатися валютою: зменшили обов'язок підприємств продавати державі певну частину валюти, дали можливість фізособам без отримання індивідуальної ліцензії розпоряджатися своїми валютними ресурсами. Наші підприємці можуть вести більш гнучку валютну політику, більше експортувати, регулюючи свою виручку. А це означає нові робочі місця в Україні. Більш того, оскільки багато товарів експортується в Європу, можемо обережно поки говорити про зближення розмірів наших зарплат з європейськими. Адже ринок Європи величезний, це 500 мільйонів людей з високою купівельною спроможністю. Значить, і ціна нашої продукції там буде досить велика. Валютою відтепер розпоряджатися легко, можна вкласти кошти в розширення виробництва в Україні, а це знову нові робочі місця і високі зарплати. Ось що дає новий валютний закон українцям.

Не можу не відзначити прийняття закону про нацбезпеку. Він дуже важливий разом з законом про реінтеграцію Донбасу. Чому? Нещодавно відбулися саміт Україна-ЄС і саміт НАТО, куди запросили також країни-партнери альянсу – Україну і Грузію. Там порушувалося питання про можливий вступ України в НАТО і аналізувалося, що зробили ми, щоб отримати ПДЧ. Адже членство в альянсі означає: у вас сильна і багата держава, у вас справедливий суд, у вас така економіка, яка дозволяє виділяти не менше 2% ВВП на оборону і безпеку, в тому числі кібернетичну, у вас потужні демократичні процеси, інститути та соцстандарти ... І в згаданому законі якраз чітко прописано, як повинні виглядати наші оборона і безпека, яким стандартам вони повинні відповідати. Що стосується армії, то це стандарти НАТО, і ми вже працюємо в цьому напрямку з міжнародними експертами. Міністр оборони повинен бути цивільним, а кандидатуру його пропонує Верховний головнокомандувач, тобто президент. СБУ повинна бути спецорганом – прозорим і підконтрольним парламенту. І багато іншого, в різних галузях життя ... Це все зобов'язання, які ми повинні виконати, якщо хочемо в альянс. І ось якраз закони про реінтеграцію і нацбезпеку разом з Мінськими угодами і є ланками одного ланцюга, що дозволяють нам йти цим шляхом. А навіщо нам в НАТО? Щоб забезпечити свою безпеку. Наодинці протистояти агресивній Росії, що має в рази більшу армію і підживлену нафтою, газом економіку, ми не можемо (1 мільйон в Збройних силах у них і 230 тисяч у нас). Значить, треба йти в той союз, який забезпечить Україні безпеку та незалежність.

Реклама

Тепер про те, що не вдалося. По-перше, так і не прийнятий закон про зняття депутатської недоторканності. Не вийшло змінити систему виборів. Треба визначитися, що ми хочемо: тільки партійну систему або змішану? Ми набрали 226 голосів в першому читанні за виборчий кодекс, при тому, що він вже застарів. Адже ми прийняли закон про децентралізацію, один з найважливіших для країни, і по ньому передали на місця багато повноваження. Тоді питання: а чи мають право громади на свого представника в парламенті? Думаю, так, це логічно. Є в світі тому чимало прикладів, коли мажоритарно-партійна система показує хороші результати. Це і Німеччина, і Франція, і Польща ... Особисто я – за змішану систему, але поки це питання у нас не вирішене. А для його вирішення ми повинні у другому читанні розглянути згаданий кодекс. Це повинно бути зроблено восени, але чи буде? Адже там тисячі поправок ... Особисто я вважаю, що застарілий кодекс взагалі приймати не треба, а потрібно написати новий, сучасний. Плюс до цих питань восени треба буде розв'язати проблему ЦВК і затвердити склад нової головної виборчої комісії. Це три найбільш, на мій погляд, важливих очікування на новий політсезон.

- На якій стадії зараз наші переговори про введення миротворців на Донбас?

- Путін як і раніше стверджує, що миротворці повинні захищати тільки співробітників ОБСЄ на лінії розмежування. Ми наполягаємо, що вони повинні бути і на самих тимчасово окупованих територіях, а також на кордоні з РФ, щоб Росія не могла постачати в зону конфлікту бойовиків і зброю. Навіть якщо взяти формулу "їх там немає", в сенсі ЗС РФ, то туди заходять інструктора, колишні військові на кшталт групи Вагнера і так далі. Це треба припинити, якщо хочемо миру. Проти таких дій, до речі, спрямований і розроблений мною закон про криміналізацію незаконного переходу нашого кордону.

Реклама

Ми продовжуємо працювати над дорожньою картою. Нас підтримують і місія ОБСЄ, і учасники Нормандського формату, і США. Дорожня карта повинна дати відповіді на багато конкретних питань: де будуть миротворці, де тримати зброю, як буде відбуватися розмінування ... Адже на Донбасі заміновано близько 6000 квадратних кілометрів території. Мінні пастки – в дитячих іграшках, садках, школах, сараях, туалетах ... З чого починати розмінування, як очищені території будуть охоронятися? А коли дійдемо до виборів, як буде гарантуватися безпека представників партій, ЗМІ, спостерігачів? Велика роль належить українській поліції. І міністр Арсен Аваков вже презентував відповідну програму. План дій є і в міністерстві у справах тимчасово окупованих територій, в інших відомствах. Україна активно готується до приходу миротворців і до повернення Донбасу. Але це має відбутися не за всяку ціну, а тільки за умови відстоювання українських інтересів, шляхом нашої перемоги в переговорно-дипломатичному процесі.

- Мінські угоди – це єдино можливий шлях до виходу з кризової ситуації на Донбасі?

- Ми також працюємо в міжнародних судах. Скажімо, зараз проти Росії в Євросуді з прав людини є тисячі позовів як від фізичних осіб, так і від постраждалих банків, підприємств. Величезні збитки від російської агресії понесли морські порти, компанії "Чорноморнафтогаз", "Нафтогаз України" та інші. І у цих справ є сприятливі для нас перспективи.

Ми також вступили в міжнародні судові інстанції з позовами про порушення Росією морського права – йдеться про Керченський міст, який заблокував для великих суден вхід до Маріуполя і портів Азовського моря. Тим самим РФ "валить" нашу економіку, а також намагається налаштувати населення територій, пов'язаних з Донбасом, проти української влади. Мовляв, якщо в Маріуполі зупиняться заводи, то люди скажуть: навіщо нам така влада?

Дуже важливим є також питання про політичних в'язнів російського режиму. Їх було близько 3000 осіб, зараз залишилося приблизно 70 осіб. І за кожного такого заручника Путін намагається виторгувати преференції: я випущу, а ви зніміть частину санкцій і т.д. Ми прагнемо звільнити всіх.

Ми не повинні знижувати активність, ми повинні також тримати своєю роботою наших міжнародних союзників в тонусі. Тим більше, що часом наші цілі і прагматично збігаються. Наприклад, США мають свої інтереси в поставках газу до Європи, тому вони проти "Північного потоку-2". Вигідно це нам? Так. І таких прикладів чимало. А коли союзники нас критикують за щось, це свідчить лише про те, що доля України їм не байдужа. Інакше не було б ні похвал, ні критики, а була б байдужість. Мене нерідко запитують: а які у всьому цьому заслуги Петра Порошенка? Скажу так: головних заслуг дві. Перша – він утримав державу, навіть коли, по суті, не було армії, а російська агресія вже була. Втримав, організовуючи, переконуючи, працюючи 24 години на добу. Друга – він тримає світове співтовариство в тонусі, не даючи забути про Україну.

-_49

У парламенті. Представник президента країни в ВР. Фото: прес-служба І.Луценко

- Опоненти влади говорять часом, що Мінський формат себе вже вичерпав. Ви згодні?

- Саме під Мінський формат "підв'язані" санкції проти агресора. Так що поки альтернативи немає. Але нам необхідно створювати альянси з іншими країнами на конкретному ґрунті, нехай ситуативні і тимчасові, але вони послаблюють агресора. Наприклад, США готові ввести санкції проти Росії за "Північний потік-2". Нам це на руку, ось вам альянс Україна-США. Туреччині не потрібна ядерна зброя в Криму (а за даними розвідки, Путін її туди вже завіз), ось ще альянс. Ми стали не об'єктом, а суб'єктом геополітики. Як рівноправні партнери, ми граємо на міжнародному полі. І це не закулісні ігри ... Відомо, що президент США Трамп перед зустріччю з Путіним скасував десятки зустрічей з іншими світовими лідерами, проте знайшов час для розмови з українським президентом. І Петро Порошенко пізніше сказав, що США підтримують Мінський формат і суверенітет України в визнаних усім світом межах. І Крим – українська територія, причому Путін теж визнав, що Трамп про це говорив.

- Ви професійний економіст. Дайте оцінку стану нашої економіки на сьогодні.

- Динаміка зростання економіки є. Так, вона не така, як хотілося б, за прогнозом мало б бути до кінця року більше 3% від ВВП, але поки бачимо, що не дотягуємо і до 2%. Однак, як правило, у другій половині року ситуація вирівнюється, тому що ми багато в чому аграрна країна, залежна від врожаю. У торгівлі з ЄС ми збільшили свій експорт майже в три рази, починали з 18%, зараз – 42% нашого експорту. І ще не вибрали ті ніші, де наша продукція представлена, як ексклюзивна.

Однак нам не вистачає грошей, щоб покрити дефіцит бюджету. І треба повертати великі зовнішні борги. Найбільші запозичення зроблені не цим і не попереднім урядом, а ще за часів прем'єрства Юлії Тимошенко. І ми до сих пір по ним розраховуємося. Крім того, багато грошей вимагає армія, фронт. Складна ситуація з ростом доходів населення. Ми змушені піднімати ціну на газ. Чому? Тому що багато років з кишені кожного з нас йшли величезні дотації "Нафтогазу", щоб він не був збитковим. За 100 мільйонів на рік. Причина в тому, що Росія робила все, щоб знищити у нас власний видобуток газу, посилювати залежність від своєї труби. І майже домоглася свого. Раніше в країні було п'ять різних цін на газ, і корумповані чиновники маніпулювали цим, набиваючи кишені. Ми цю вакханалію припинили і вирівняли ціни. Тепер треба думати, як підняти доходи населення, щоб воно могло платити цю європейську ціну. Це наше домашнє завдання. Потрібні інвестиції в промисловість, де основні засоби виробництва багато в чому застаріли. Потрібні нові технології, тоді наша продукція буде конкурентоспроможна.

- Чи потрібно нам продовжувати брати величезні кредити на зовнішньому ринку?

- Треба залучати інвестиції. Двох видів: по-перше, від європейських і світових інвесторів, тому що це нові технології, нова економіка, включаючи фінансування, прогнозування та менеджмент. І, по-друге, потрібно змусити, щоб в країну повернулися гроші, вкладені в офшорні зони, але за походженням наші. Вони повинні працювати в Україні. І тому президент вніс проект закону про податок на виведений капітал. Він якраз спрямований на те, щоб кошти реінвестувалися у виробництво, а не виводилися з країни.

Ще необхідно закрити діри на митниці, щоб платилися всі належні збори. Ми ж знаємо, що в тіні "гуляє" ще один бюджет України. Треба його повернути в казну держави. Плюс, нарешті, провести прозору приватизацію. Адже в нас 3400 держпідприємств, які збиткові, але чомусь працюють. І всі ми оплачуємо дотації цим підприємствам, тобто, годуємо їх керівництво і корумпованих чиновників, депутатів, кому таке становище вигідне. У країні було п'ять видів приватизації, але президент сказав: досить! І представив новий закон про приватизацію. Вона буде двох типів: велика, із залученням світових експертів з оцінки, і мала, на місцях, за принципом аукціону. Хто більше дав, той і купив.

- Говорячи про корупцію, не можна не згадати органи, які з нею борються. Загальна думка: їх "розвелося" занадто багато.

- Їх насправді небагато. Зараз просто перехідний період, коли старі органи ще не передали свої функції, а нові не набрали обертів. Думаю, через рік-півтора все увійде в нормальні рамки. Потрібно змінити систему, писати закони і процедури так, щоб зробити корупцію неможливою на всіх рівнях.

І ще. Народним обранцям варто згадати про такий важливий свій обов'язок, як депутатський контроль. Ми приймаємо хороші закони, але вони грузнуть в болоті бюрократії, серед чиновників виконавчої влади. Ось я, наприклад, зібрала вже цілий том листування з держорганами з виконання прийнятого закону про запобігання домашньому насильству (показує дуже товсту папку. – Авт.). Це важко, потребує багато роботи, але набагато більш ефективно, ніж кричати на кожному розі, що у нас все погано. Внеси свою лепту, і стане краще. Як представник президента в ВР, я направила в комітети парламенту і до органів виконавчої влади запити щодо законів, які були ініційовані главою держави. У кожному законі є в кінці положення, де розписано, кому і що конкретно зробити, щоб закон запрацював. Так ось, я з'ясувала, що виконано це все лише на ... 40%! І це президентські закони! А скільки інших, де ситуація гірша? Тому у мене прохання до колег з ВР: згадайте про свою функцію депутатського контролю і виконуйте її.

- Вас визнавали найефективнішим народним депутатом по підготовці законів. Що це за закони?

- Вони всі стосуються прав людини. Наприклад, про те, щоб при мобілізації батьків, у кого троє і більше дітей, їх не відправляли на фронт. Так, можуть служити мати медсестрою або батько кимось в тилу, але сім'я, діти не повинні залишитися без годувальника. У нас і так провальна дитяча статистика, за 10 років з 14 мільйонів дітей залишилося 7,6 мільйона.

Дуже важливий закон про запобігання та протидію домашньому насильству. За цим законом, наприклад, якщо дитина бачить сцени такого насильства, вона вже потрапляє в списки жертв і їй передбачена допомога: адвокати, консультації, реабілітація і так далі. Крім класичного насильства в сім'ї, з'явилася проблема, пов'язана з 1,5 мільйона внутрішніх переселенців. Живеться їм непросто і це часом вихлюпується у вигляді скандалів, сварок і насильства вдома. Є проблема тих, хто повернувся з фронту, не пройшов реабілітацію і продовжує воювати в голові. І накопичена злість повертається проти сім'ї. А є й чимало фактів, коли жінки не витримують цього і в свою чергу направляють роздратування на чоловіка, який повернувся  ... Є безліч інших факторів, в результаті сімейний конфлікт переноситься в соціум. Мета закону – виробити в суспільстві нульову толерантність до домашнього насильства.

Наступний закон – про виплату аліментів. До його прийняття у нас було 667 тисяч сімей, де один з батьків виховує дітей, а другий ніяк в цьому не бере участь, навіть матеріально. Такі горе-батьки були винні своїм сім'ям 5 мільярдів гривень! Після виходу закону тільки за півроку ми повернули в сім'ї понад мільярд! Я пишаюся цим. А зараз на підпис президенту пішов ще один закон на цю тему, що посилює відповідальність аліментників. Вони, не виконавши зобов'язань перед власними дітьми, не зможуть виїхати за кордон, влаштуватися держслужбовцем категорії "А" і "Б", відчужувати своє майно і так далі.

Ще один закон дасть батькам право зменшити в кінці року податки, якщо вкладали гроші в розвиток дитини: приватні садочки, іноземні мови, музика, спорт ... І ще: в Україні щорічно близько 2000 дітей стають інвалідами 1 і 2 групи. Оформлення інвалідності вимагає від батьків багато часу і сил, а по Трудовому кодексу їх відпускають з роботи зі збереженням стажу і місця лише на 2 тижні. За новим законом, вони будуть займатися оформленням, скільки потрібно, отримуючи від держави матеріальну допомогу зі збереженням стажу і місця. Ще ми ухвалили закон, який захищає дітей від сексуальної експлуатації, на виході закон, спрямований проти трудового рабства, торгівлі людьми... Влада звикла, що людина ходить по колу чиновників. А ми змушуємо, щоб в центрі була людина, а чиновники крутилися навколо неї. Це дуже важко пробити, але ми, я, зокрема, над цим працюємо.

-_50

Зі смаком. Ірина визнана найстильнішою жінкою-нардепом. Фото: прес-служба І.Луценко

- Як і чому ви стали представником президента в ВР? Чи радитесь з главою держави? Радитеся чи з політичних питань з чоловіком?

- Я йшла до ВР за списком БПП і зайшла в парламент, як член команди Порошенка. Відповідно, і повинна працювати на команду. Моя кандидатура розглядалася в числі тих, хто міг очолити фракцію БПП. Однак я вирішила, що в цій чоловічій фракції керівником, скоріше, має бути чоловік. А я занадто емоційна, раніше рахувала до 10, щоб заспокоїтися, тепер до 40, а скоро, напевно, буду до 100 ... І я запропонувала на цю посаду Артура Герасимова, який працював представником президента в ВР. Так і вийшло, що він керує фракцією, а мені запропонували стати представником президента. Я погодилась. Звичайно, і по Герасимову, і по мені рішення приймали президент і вся наша команда.

Дискусії з президентом у нас бувають. Порошенко дуже розважлива людина, а я гаряча, на емоціях часом, хочеться, щоб все рухалося швидше. Ось на цю тему і дискутуємо.

З чоловіком раджуся, коли розробляю закони, як автор, коли веду переговори з іншими фракціями, щоб переконати голосувати за реформи. Іноді просто руки опускаються, зникає віра в себе. І ось тут дуже важлива підтримка чоловіка, який говорить: не здавайся, спробуй це питання вирішити ще так і так ... У нього ж дуже великий політичний досвід.

- Чи звертаються через Вас, в тому числі депутати, з різними проханнями до Генпрокурора?

- Постійно. Але я вмію говорити в таких випадках "ні", навчилася...

- Ви стали вперше народним депутатом в кінці 2012 року, коли Юрій Віталійович відбував термін у колонії. Якби не його незаконний арешт, суд і вирок, ви б пішли в політику?

- Чесно скажу – ні. У мене три вищіх освіти, досвід роботи в держструктурах і бізнесі. І за 10 років в бізнесі я себе цілком успішно реалізувала, я вмію ставити мету і домагатися її досягнення. У родині склався поділ: я підприємець, забезпечую нас основними доходами, а Луценко – політик, міністр ... Все змінилося, коли його заарештували, і треба було захищати чоловіка, нашу сім'ю. Бізнес пішов в сторону, дітьми займалися батьки, а я присвятила всю себе цьому захисту.

- Який період тих часів був найважчим для вас?

- Перші півроку після арешту чоловіка. Ми знали, що він готується. Якось Юрій мені сказав: мовляв, Іра, мені радять виїхати з країни. Я відповіла, що йому, що стояв на Майдані, людині, за якою йшли тисячі і мільйони співгромадян, які йому повірили, їхати ніяк не можна. Інакше ти просто зрадиш цих людей і свою сім'ю. Ти для мене не боягуз і не зрадник, а якщо станеш, я не зможу з цим жити! Якщо заарештують, що ж, я буду чекати і носити передачі. Він: ти розумієш, що це може бути і 10, і 12 років? Я: що ж, буду чекати і ходити до тебе всі ці роки. Але в першу чергу постараюся тебе захистити і витягнути з в'язниці, тому що ти законів не порушував.

Так що ми були готові, правда, думали, що заарештують після Нового року, а сталося це перед святами. Був один складний момент, коли йому продовжили термін утримання під вартою, і прокурори, слідчі аж танцювали від радості. Я тоді подумала: невже Юра і справді в чомусь винен, раз суд прийняв таке рішення. Я займалася бізнесом, а він в цей час ... Боже! І я вирішила сама вивчити всі томи цієї справи. Сіла з адвокатами і досконально вивчила кожен документ. Переконалася: провини чоловіка взагалі не було! Всі звинувачення були надуманими. Тоді я розізлилася і вирішила, що буду сама чоловіка захищати, і адвокатів змушувати працювати активно. Я не дам владі перетворити Юрія Луценка в зека!

Півроку мене до нього не пускали (хоча я була захисником), не проходила жодна передача. Я його бачила тільки в суді, за ці півроку Юра схуд на 8 кг. Потім йому продовжили термін під вартою, він оголосив голодування. А я зрозуміла, що треба залучати до справи увагу міжнародних правових інститутів, як до політв'язня. Цим і зайнялася. Коли його посадили, я пішла в парламент, тому що у мене відкривалися великі можливості для його захисту. Я могла виступати, роз'яснювати, переконувати, бувати на ТБ і в посольствах не просто як захисник, а як політичний діяч. А потім я зрозуміла, що в парламенті у мене є можливість допомогти не тільки чоловікові, а й багатьом іншим, хто потрапляє в таку ситуацію, шляхом прийняття нових законів. Так я стала політиком.

- Вас визнавали найстильнішою жінкою парламенту. Це ваш особистий смак або хтось радить? Де ви одягаєтеся? Може, самі собі шиєте?

- Шити я вмію, але віддаю перевагу професіоналам. Шиють мені в двох самих звичайних ательє. А почуття стилю маю, напевно, від мами. Я була ще дитиною, але пам'ятаю, що Стефанію Антонівну, мою маму, в нашому Дубно називали першою модницею. Ескізи одягу придумую часом сама, або знаходжу в модних журналах. Намагаюся стежити за тенденціями і не відставати від них.

Тканини купую в Києві на великому складі. Туди привозять першокласні тканини з Європи, навіть відомих брендів. Так що не обов'язково одягатися в бутиках. Купивши на складі тканину і вибравши фасон, я віддаю в ательє і "вбиваю" трьох зайців: дуже сильно економлю, підтримую наших кравчинь, які прекрасно шиють, і можу в ескіз додати щось своє, що роблю практично завжди.

Готовий одяг теж купую, але рідко, деякі базові речі, які доповнюю зшитим в ательє. До речі, і взуття шию у наших майстрів, дизайнерів, зазвичай зі шкіри, купленої на тому ж складі. І виходить краще, ніж від відомих марок, тому що нога української жінки не завжди співпадає з ногою європейської дами. Але якщо і купую готове взуття, то намагаюся робити це на акціях і за знижками.

---_07

На відпочинку. Ірина та Юрій Луценко з родиною свого старшого сина. Фото: прес-служба І.Луценко

- В інтерв'ю нашому виданню Юрій Луценко говорив, що ви часом повертаєтеся додому пізніше нього, навіть вночі. Є у вас взагалі вільний час, вихідні? Як їх проводите? Де відпочиваєте? Хобі?

- Зазвичай вихідні – половина суботи та неділі. Хоча в суботу часто і не вдається відпочити, все залежить від графіка президента. Від нього ж залежить, коли приходжу додому. Президент працює до ночі, і ми теж. До того ж, якщо треба потрапити до нього, це теж може бути дуже пізно.

Відпочиваю пару раз на рік, взимку і влітку по 7-10 днів. Ми намагаємося виїхати сім'єю з країни, бо інакше обов'язково виникнуть робочі питання і відпочинку не буде. Зарплати чоловіка і моя це дозволяють, плюс допомагає старший син, якому ми передали частину бізнесу (а частину бізнесу продали). Що стосується хобі, то воно сімейне. Коли ми їдемо за кордон, вивчаємо заздалегідь місця, де побуваємо, а потім обходимо все ногами. Дивимося не з вікна машини, а самі, без гіда.

У вільний час я із задоволенням стою біля плити. Я дуже добре готую, чоловік навіть каже, щоб менше робила смакоти, бо, мовляв, так можна погладшати... Це жарт, але, як завжди, в ньому є частка правди. До речі, молодший син, який живе з нами, теж любить готувати. Ми з ним разом вигадуємо різні незвичайні страви. Він навіть з 6 до 9 класу хотів бути кухарем, але зараз передумав і націлився на міжнародну юриспруденцію.

- А є фірмові страви від Ірини Луценко?

- Є. По-перше, грибний суп. Думаю, ви такий не їли ніколи, буде можливість, пригощу! По-друге, мої пельмені, з яких, якщо надкусити, сік тече. І листковий торт, не просто "Наполеон", а з тушкованими яблуками. Це просто вау-вау торт! Його рецепт дістався мені від дядька, коли я вчилася у Львові. А також дуже люблю готувати сирні пончики з чорницею або вишнями, надзвичайно смачно! Чоловік їх обожнює.

- Відомо, що з чоловіком ви познайомилися, коли обидва були студентами у Львові. Розкажіть, як це було?

- Студентом Луценко був дуже яскравим, душею, заводієм компанії. Навколо нього завжди було багато народу. Їх компанія, чоловік 15, здатна була на різні витівки, при цьому Юра був безумовним лідером. Вони навіть створили студентське кафе, де варили каву, продавали воду, морозиво ... На виручені гроші купували музичну апаратуру, влаштовували дискотеки. А я була дуже серйозною дівчиною, медалісткою, і музичну школу закінчила на відмінно. І поступила на той же факультет, де навчався Юра. Тільки у нас були різні спеціальності, у мене прикладна математика, у нього – електронні прилади.

Я дуже багато вчилася, на нашій спеціальності не могло бути й мови, щоб пропустити заняття, потім не наздоженеш. Наприклад, доказ тільки однієї теореми тривав 8 пар занять! Тому галасливу компанію я обходила стороною.

Але одного разу, після Великодня, настав традиційний для Західної України "Поливаний понеділок". Дівчата в цей день поливають хлопців водою. А на нашому поверсі в гуртожитку жили в основному дівчата, хоча і Юра зі своїм другом ділив кімнату тут же. Оскільки Луценко любив пошуміти і заважав нам вчитися, ми вирішили, що помста наша буде страшною! Ми (30 дівчат з 10 кімнат) запаслися трилітровими банками з водою (взагалі з водою у Львові було напружено, давали по годинах) і чекали, коли на поверх підніметься Юра. Коли він зайшов і побачив нас з водою, все зрозумів і попередив: я людина дика, непередбачувана, якщо обольете – буде "ответка". Однак ми не послухалися і, поки Юра йшов по коридору, всі поливали його водою. А в кінці коридору був куточок протипожежної безпеки. Побачивши вогнегасники, він зняв один і зі словами: "Хочете "поливний понеділок"? Отримайте!". Зірвав пломбу. Звідти пішла жовта смердюча піна, якої він і залив нас, і коридор, і всі 10 кімнат ... Ми стоїмо в шоці, такого не очікували! А йому треба кудись дівати вогнегасник, з якого валить піна. Юра увірвався на кухню, де цілувалася парочка, крикнув їм "Брись!" і викинув пеногон у відкрите вікно з 4 поверху...

Ми позакривалися в кімнатах і, обзиваючи Луценка через двері різними словами, не могли придумати, що робити далі. Води в гуртожитку немає, все навколо в піні, на дворі вечір. В цей час на шум зайшов голова студентської ради. Оглянув все і запитав: хто це попрацював? Луценко, треба сказати, ніколи не ховався від відповідальності. Він і каже: моя робота. Голова дав нам 3 години на прибирання. Інакше, мовляв, все вилетите з гуртожитку та університету. Ми в рев (всі були першокурсниками, тільки Луценко навчався вже на другому). Юра нас теж трохи полякав, а потім заявив: ладно, тепер за роботу. Я, каже, ношу відрами воду з підвалу (там вона була), а ви миєте. Прибиралися ми всю ніч. А о 6 ранку засмажили картоплі (у мене запас був завжди під ліжком, користувалися всі), Луценко запропонував свої продукти (йому мама, приїжджаючи, смажила по сотні котлет, залишала тушонку, цукерки та інше), разом, скинулися і поснідали. Спати не лягали, бо о 7 годині треба було вже на навчання. Голова схвалив нашу роботу і оголосив, що всі залишаються в гуртожитку і університеті.

Ось тоді я побачила зовсім іншого Луценка, не просто заводилу і дебошира, а відповідального, що вміє брати на себе провину, прекрасного організатора, щедру людину. А коли сиділи поруч і розмовляли, я була вражена, наскільки він начитаний, багато знає, іронічний по відношенню до себе, з прекрасним почуттям гумору інтелектуал. Зовні він не виділявся, як зараз мажори (а батько його займав великий пост), ходив в простеньких окулярах, в індійських джинсах...

Незабаром Луценко пішов служити в армію. Коли повернувся, я вже пішла на 4 курс, а він лише на 3-й. Але коли ще служив, його в червні відпустили з частини в університет, щоб заздалегідь потурбувався про місце в гуртожитку, бо звільнявся він лише восени, коли всі місця займуть. Переночувати Юра з приятелем попросилися до хлопця з 1 курсу, якому я допомагала з навчанням. Того вечора йшла трансляція фестивалю з Сан-Ремо, а я вже готувалася на ранок їхати додому, тому здала телевізор, холодильник та інші казенні речі. Але подивитися фестиваль попросилася теж до цього хлопця. Там ми з Юрою знову зустрілися.

Ми розмовляли, так легко і вільно, ніби й не розлучалися. Хлопці лягли спати, а ми говорили до ранку. Потім я сказала, що потрібно на поїзд, їхати додому. Він взявся провести. По дорозі знову говорили, говорили... І говоримо донині! А недавно ми відзначили 30 років спільного життя ... Мені з ним цікаво, я сміюся з його жартів, але вміємо і добре помовчати про одне й те саме. За 30 років вплив Луценка на мене не зменшився, я пишаюся його яскравими промовами і готова, якщо треба, знову з ним йти на революцію!

- А після в'язниці Юрій Віталійович не змінився?

- Він став більш спокійним, розсудливим, мудрим, хоча не менш активним. Я б сказала, що за свою бурхливу політичну діяльність він прожив три життя. І цей досвід робить його таким цікавим.

Читайте також:

Реклама на segodnya.ua Реклама
Всі новини
Останні новини
Показати ще
Реклама на segodnya.ua Реклама
ЗСУ: головне
Докладніше
Хроніка обстрілів
Більше про це
Війна в Україні з космосу
Більше новин
Українці за кордоном
Дізнатись!
Діпломатичний фронт
Більше новин
Save Life
Поради лікаря
Допомога під час війни
Більше новин
"Разом нас багато"
Нас не подолати
Наші гроші
Більше новин
Life новини
Більше новин
Всі новини
Останні новини
Показати ще
Герої не вмирають!

Позивний “Депутат”... Сергій Компанієць - старшина роти 93-ї окремої механізованої бригади “Холодний Яр”. Воював на передовій з 2014 року. Хлопці називали 47-річного старшину батьком, бо він допомагав і вчив кожного. Загинув у бою під Ізюмом, прикриваючи побратимів. Його 16-річний син пішов вчитись у військовий коледж…

Історія героя
статистика
Курс криптовалюти сьогодні

Валюта

Ціна, usd

Bitcoin (BTC)

19993.24

Bitcoin Cash (BCH)

119.4

Binance Coin (BNB)

284.27

Dogecoin (DOGE)

0.06

Ethereum Classic (ETC)

27.61

Litecoin (LTC)

53.35

ЗАПРАВКИ
Паливо сьогодні
95+
95
ДП
ГАЗ
47,99
-
51,64
26,43
49,00
47,40
52,00
25,74
49,50
49,00
53,00
25,44
49,50
49,00
53,00
25,38
49,92
48,49
53,45
26,31
51,99
-
56,99
26,47
51,99
49,94
53,49
26,39
52,00
49,18
52,99
26,03
52,00
51,00
55,00
26,85
52,00
51,00
55,00
26,91
Наша економіка
5 головних цифр
1
Споживча інфляція Споживча інфляція
18%
2
Облікова ставка Облікова ставка
25%
3
Офіційний курс євро Офіційний курс євро
29,7 грн
4
Офіційний курс долара Офіційний курс долара
29,25 грн
5
Міжнародні резерви Міжнародні резерви
$22,8 млрд
Знати більше💡
Вони нас підтримали
легенди спорту

ВЕЙН ГРЕЦЬКІ. Ми всі згодні, що це безглузда війна. Ми всі бажаємо всім в Україні всього найкращого та молимося за них.

ПЕЛЕ. Я надсилаю свою солідарність народу України. Я молюся і прошу Бога, щоб запанували мир, свобода та любов

ДОМІНІК ГАШЕК. Кожен дорослий у Європі добре знає, що Путін – божевільний убивця, і що Росія веде наступальну війну проти вільної країни та її народу.

ПАОЛО МАЛЬДІНІ. Ніхто не очікував побачити війну на європейській землі, ми хочемо бути на боці народу України.

КЛАУДІО ТАФФАРЕЛ. Дорогі друзі, українці! Наразі весь світ стежить, хвилюється та обурений тим, що відбувається в Україні. Бажаю, щоб на вашу землю якнайшвидше повернувся мир.

1 /2
Валюта
Курс гривні сьогодні

Валюта

Ціна (грн)

Долар США ($)

36.57

Євро (€)

36.08

"Ми з України"
Наш плейлист

PROBASS ∆ HARDI

"Доброго вечора"

PROBASS ∆ HARDI

Макс Барських

"Буде весна"

Макс Барських

Олександр Пономарьов

"Україна переможе"

Олександр Пономарьов

Антитіла

"Топити за своє"

Антитіла

ТНМК и Kozak System

"Мамо"

ТНМК и Kozak System
Співаймо разом!

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти