Інтерв'ю спікера сейму Латвії Інари Мурнієце: Латвійське суспільство висловило величезне бажання допомогти Україні

23 травня 2015, 08:05

Крістіна Зеленюк Крістіна Зеленюк

Спікер сейму Латвії, що головує в Раді ЄС, Інара Мурнієце у перший день саміту в Ризі розповіла про допомогу Україні і реакцію Латвії на агресію РФ на Донбасі

- Через агресію Росії проти України Євросоюз буде переглядати політику програми "Східного партнерства". Що пропонуватиме Латвія?

Реклама

- Позиція Латвії в рамках програми "Східного партнерства" така, що це довготривалий проект. Це також моя особиста позиція. Тривалий час Латвія була окупована СРСР. Сусіди ЄС по "Східному партнерству" добре знають, що означає перебувати в радянській окупації. Латвія 4 травня святкувала 25-річчя відновлення нашої незалежності.

img_8586

У 2004-му Латвія вступила в НАТО і ЄС. Сьогодні ми бачимо, що це був абсолютно правильний вибір. Геополітичні потрясіння, які перенесла Східна Європа, це доводять. Якщо ми можемо допомогти нашим східним партнерам рухатися в бік Заходу, це наш моральний обов'язок.

Латвія це робила і робитиме, в тому числі і в рамках нашого головування в ЄС. Тому що ми знаємо, що значить залишатися в безпеці. І Латвія здійснює серйозну допомогу країнам "Східного партнерства". Це допомога в необхідних реформах, міжнародна допомога, ми відстоюємо інтереси наших східних партнерів. Говорячи про Україну, куди в лютому відбувся мій перший візит як спікера, латвійське суспільство висловило величезне бажання допомогти Україні. І це дуже важливо, є речі, які здійснює уряд, а є речі, які здійснює суспільство та неурядові організації. У Латвії безліч організацій, які збирають допомогу для України. І до мене звернувся клуб "Ротарі" (міжнародна благодійна організація – Авт.), який попросив підтримати благодійний концерт на підтримку України. Він буде присвячений допомозі українським дітям, постраждалим від війни. Це міжнародний проект. Будуть зібрані гроші, щоб привезти цих дітей у Латвію і подарувати їм дитинство.

- Коли наші діти зможуть відвідати Латвію?

Реклама

- Вже на початку осені (вересень або початок жовтня). Це питання я вже обговорювала з президентом Петром Порошенком і спікером Володимиром Гройсманом під час візиту в Україну. Сьогодні артисти дуже високого рівня готові брати участь у концерті абсолютно безкоштовно. Також візьмуть участь й українські артисти. Концерт відбудеться 6 липня в Юрмалі. Всі зацікавлені зможуть купити квитки. Також буде можливість пожертвувати гроші українським дітям, постраждалим від війни, по Інтернету та телефону. Запрошені представники парламенту України, сусідніх країн, з Литви та Естонії. Можливо, також братимуть участь високопоставлені представники інших країн. У дітей буде можливість приїхати до Риги, де для них будуть організовані заходи з реабілітації. Думаю, це буде можливість на якийсь час повернути їх назад у дитинство. Чим більше грошей буде зібрано, тим більшу кількість дітей ми зможемо прийняти в Латвії.

img_8664

- Відомо, що деякі країни ЄС пропонують закрити програму "Східного партнерства" через наростаючу агресію Росії...

- Так, ми живемо в нових геополітичних реаліях, які створила агресія з боку Росії. Спочатку це була агресія в Грузії, потім – в Україні. І моя думка, якщо ця ситуація ставатиме серйознішою, а ситуація стає більш серйозною, тоді на програму "Східного партнерства" потрібно звернути ще більше уваги. В Євросоюзі практично всі рішення приймаються консенсусом. Але Латвія також як і Литва, Польща та Естонія, й інші країни ЄС, завжди кажуть, що у кожної країни є право вибору, яким шляхом йти далі.

І ті країни Східного партнерства, які вирішили йти в Євросоюз, ми повинні брати за руку і допомагати пройти цей шлях.

Звичайно, думки країн у ЄС з цього питання різняться. Але санкції проти РФ введені. Латвія виступила за надання більшої допомоги Україні, і буде продовжувати цю роботу.

Реклама

- Чи буде у спільній Декларації за підсумками саміту "Східного партнерства" відображена європейська перспектива України (інтерв'ю було записане до прийняття декларації – прим.)?

- Я дуже сподіваюся, що ця Декларація буде відображати ті цілі, які є у наших східних партнерів. Я сподіваюся, що будуть досягнуті домовленості з питання візової лібералізації (у Декларації буде відображений механізм скасування віз для України – Авт.). Сподіваюся, що стосовно лібералізації візового режиму будуть дані начерки (в Декларації – Авт.) і перспектива, як цього досягти.

- Україна зволікає з проведенням реформ. У цьому провина української влади?

- Латвія допомагає Україні своїм досвідом та експертами, як і інші країни Євросоюзу. Зрозуміло, що реформи потребують часу. Проте затримуватись з їх проведенням не потрібно. Тому ми будемо підтримувати Україну, але це та робота, яку потрібно проводити Україні самостійно.

- Війна на Донбасі похитнула світовий порядок. Що робить Латвія для захисту своєї безпеки від Росії?

Реклама

- Це дуже серйозне питання. Війна в Україні позначилася і на Латвії, нам потрібно думати над зміцненням обороноздатності і зміцненням зв'язків з нашими Євроатлантичними партнерами. Звичайно, латвійський уряд допомагає. І нещодавно Латвія виділила Україні матеріальну допомогу для цивільних цілей і реформ. Латвія зробила важкі висновки. Нам серйозно потрібно думати про безпеку нашої держави. У першу чергу мова йде про воєнну безпеку, внутрішню та інформаційну безпеку. У всіх названих мною аспектах безпеки ведеться робота.

Латвія вирішила збільшити оборонний бюджет до 2% ВВП до 2018-го.

img_8681

Книга на робочому столі спікера сейму Латвії. Фото: "Сегодня"

- Україна вже заявила, що взяла курс на вступ до НАТО і ЄС. Але, як ми бачимо, це викликало агресію з боку Росії. Як у цій ситуації краще вчинити Україні?

- У першу чергу це те рішення, яке повинна прийняти сама Україна і український народ. Якщо Україна обере цей шлях, після цього потрібно думати, як цього досягти. Для Латвії, як ми зараз бачимо, вступ до НАТО в 2004-му – правильний крок. Хоча були дискусії в суспільстві, і була реакція "проти", з якою треба було рахуватися. У першу чергу, рішення за українським народом.

- А в 2004-му Росія заважала Латвії вступити в ЄС і НАТО?

Були ситуації, коли були деякі перешкоди (з боку Росії – Авт.). Але якщо народ вибрав цей шлях, тоді ніякі перешкоди не можуть цьому перешкодити. Я бажаю удачі, гарного розвитку і миру. Я дуже сподіваюся, що 6 липня люди будуть жертвувати не тільки з Латвії, але і з інших країн, і українські діти зможуть погостювати в Латвії. Сподіваюся, їх багато. І Латвія тисне руку Україні.

Всі подробиці в спецтемі Нове загострення у війні з Росією

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти