Інтерв'ю зі Стівеном Пайфером: "Я скептично ставлюся до російської ідеї щодо миротворців"

19 вересня 2017, 09:48

Крістіна Зеленюк Крістіна Зеленюк

За словами дипломата, Україна може отримати від США "Джавеліни" та інші протитанкові ракетні комплекси

Завтра о 17:00 за Києвом Петро Порошенко виступить на 72-й сесії Генасамблеї  ООНв Нью-Йорку. Головним посилом українського президента світовій спільноті стане можливість появи на Донбасі "блакитних касок" ООН. Для цього рішення повинен прийняти Радбез, де у Росії як у постійного члена є право вето.

Реклама

Москва зареєструвала свою резолюцію про миротворців на Донбасі, яку відмовилися виносити на розгляд США і Україна. Кремль пропонує зробити миротворчу місію нечисленною і лише для охорони спостерігачів СММ ОБСЄ. За словами представника України в Тристоронній контактній групі, другого президента Леоніда Кучми, "нам не потрібні миротворці, які будуть їздити на машині за ОБСЄ". До того ж Росія проти допуску "блакитних касок" до кордону, через який вона регулярно постачає бойовикам військову техніку, зброю і так звані гумконвої.

Але, як відзначають експерти і дипломати, Росія сама заявила про миротворців, значить, можливо, готова обговорювати мандат місії. Кожна миротворча місія і мандат сам по собі, за словами наукового директора Інституту євроатлантичного співробітництва Олександра Сушка, унікальні. На обговорення мандата може піти не один місяць. Потім, за правилами, в зону бойових дій виїжджає оціночна місія ООН, до чого може пройти мінімум півроку. Але, за словами колишнього посла США в Україні, старшого наукового співробітника Brookings Institution Стівена Пайфера, головне використовувати момент, поки Росія готова обговорювати модальності мандата майбутньої миротворчої місії. Про шанси появи "блакитних касок" на Донбасі, завтрашніх переговорах Порошенка з Трампом і отриманні Україною летальної зброї читайте в інтерв'ю Пайфера "Сегодня".

- - Під час свого завтрашнього виступу на Генасамблеї  Петро Порошенко підніматиме питання миротворчої місії ООН на Донбасі. Ми знаємо, що Росія зареєструвала свою резолюцію. Але її положення нас не влаштовують.

- Я трохи скептично налаштований стосовно російської ідеї щодо миротворців. Але я думаю, для України було б розумно, і для інших країн і ООН протестувати її. І тестування дасть можливість внести поправки в цю пропозицію, щоб зробити її здійсненною. І це значить, розміщення сил миротворчих операцій не тільки на лінії зіткнення, але і на іншій території Донбасу, включаючи українсько-російський кордон. Також миротворча місія повинна володіти надійним мандатом. Отже, з огляду на ці деталі і необхідний мандат, якщо Росія застосує право вето, тоді пропозиція з її боку була нечесною.

Реклама

- Чому Путін вийшов з пропозицією щодо миротворців саме зараз?

- По-перше, я думаю, він, просто кинув цю пропозицію, яка дозволяє сказати Росії: дивіться, ми намагаємося досягти миру на Донбасі. Хоча мені здається, вони зацікавлені в нинішньому стані конфлікту і цьому сприяють. Ще один варіант, хтось в Москві намагається знайти вихід з цього конфлікту. Я б хотів сказати, що в цьому вся справа, але я не впевнений. Тому я скажу: давайте скористаємося згодою Росії, зробимо так, щоб воно працювало на користь Україні і на користь реальній миротворчіймісії, і побачимо, чи серйозно Росія до цього ставиться.

- Може, росіяни, таким чином, просто намагаються заморозити конфлікт?

- Можливо. Все це вже скидається на заморожений конфлікт за винятком того, що кожного тижня людей продовжують вбивати. І тому конфлікт не зовсім заморожений. І знову ж таки, якщо ми розмістим миротворців лише на лінії зіткнення, ось це може заморозити ситуацію. Тому пропозиція Росії не повинна бути прийнята, а миротворча місія повинна отримати доступ до всієї території Донбасу і до українсько-російського кордону. Тому що вам потрібна сила, здатна перешкоджати і припинити бої і поставки зброї, які йдуть з Росії на Донбас.

- Багато українських експертів і дипломати попереджають, що різні миротворчі місії мають різні мандати. І головне, щоб на Донбас зайшла саме міжнародна місія, яка буде врегулювати конфлікт між двома державами. Інакше ризикуємо потрапити в пастку російської пропаганди про "громадянську війну".

Я вважаю, майже всі в світі усвідомлюють, що це конфлікт між Росією і Україною. Я вважаю, що для миротворчої місії на Донбасі повинен бути підібраний відповідний мандат. Я не думаю, що це стане компромісом розміщення цієї місії.

Реклама

- Але Росія наполягатиме, щоб росіяни були в складі цієї миротворчої місії.

- Росія може запропонувати це. Але я думаю, що ООН скаже, і такі правила, що ні росіян, ні українців не повинно бути в миротворчій місії. Я б хотів там побачити, наприклад, фінів, шведів, австрійців. Але, знову-таки, важливо, щоб ця миротворча місія мала сильний мандат. Тому що деякі миротворчі операції ООН не працювали. Ми бачили миротворчу місію UNPROFOR (на території країн колишньої Югославії у 1992-95 рр. – авт.), але вона не принесла результату, були найпотужніші обстріли, яким постійно піддавалася і місія.

- Під час свого візиту до Нью-Йорку і завтрашніх переговорів з Дональдом Трампом Порошенко напевно підніматиме тему надання Україні летальної зброї. У Кабміні кажуть, що ми в кроці від цього. Але також ми знаємо, що останнє слово за Трампом, який рішення ще прийняв.

- Як я розумію, в американському уряді велика підтримка надання Україні деяких видів озброєнь. Я не думаю, що США нададуть Україні F-22 Fighters (багатоцільовий винищувач п'ятого покоління – авт.). Але, наприклад, "Джавелін" і протитанкові комплекси Україна може отримати, про що я говорю вже останні два роки. Цікава річ, як на мене, три роки тому Обама мав таку ж точку зору. Але потім все затихло. А зараз ми чуємо, посол Волкер про це говорить, старші радники Трампа, а також спільне американо-європейське командування і управління Пентагону рекомендують надати летальну зброю. Про це говорять на різних рівнях. Повинно бути рішення президента, подивимося, яке рішення він прийме. Але я думаю зараз сприятливий час. У військовому плані, зараз це озброєння не так необхідне, як 2,5 роки потому. Положення української армії покращився, але в такому озброєнні українська армія все ж потребує, про що говорять самі українські військові, і це стане ще одним доказом підтримки Заходу.

- Чи може це спровокувати Росію на ще більшу агресію?

Реклама

- Ну, я думаю, ми повинні за цим стежити. Я думаю, така можливість є. Я думаю, цієї ідеї дотримувалася і Адміністрація Обами, що це може призвести до ще більшої ескалації. Але ми повинні враховувати два фактори. По-перше, цю ескалацію стримує українська армія, а українська армія просить про постачання летального зброї. По-друге, я також вважаю, що є межа порога ескалації з боку Росії. На що може піти Росія? На черговий наступ, або захопити більше території на Захід і Північ від Донецька? Це призведе до великих жертв з боку росіян, що Кремлю не сильно подобається. Це також призведе до ризику захоплення території, де проживають люди, які не підтримують Росію. Це також призведе до ще більших санкцій. Так, ризик ескалації є. Але це буде нелегкий вибір для Росії.

- А Захід в особі США і ЄС може сказати Росії: "Ви погоджуєтеся на наш варіант миротворчої місії, а ми знімаємо санкції".

- Я думаю, це було б помилкою. Є два пакети санкцій. Один пов'язаний з незаконною анексією Росією Криму, другий – з Донбасом. І мені здається, що канцлер Меркель ясно сказала, що санкції будуть діяти до повної імплементації Мінських угод. Однієї згоди Росії на миротворчу місію ООН на Донбасі недостатньо.

- Минулого тижня Пєсков підтвердив CNN   автентичність плану зближення Росії та США, деталі якого влітку просочилися в ЗМІ. Але зараз про перезавантаження відносин, особливо після нових американських санкцій проти Москви, говорити не доводиться.

- Це зараз складно. Пропозиція росіян про перезавантаження відносин було в березні і стосувалося воно того, мовляв, давайте повернемося до business as usual, давайте ви американці ігноруєте те, що ми робимо в Україні, в Сирії, кібератаки ... Думаю, Москва розчарована. Я думаю, в Москві були великі надії і очікування на президента Трампа. засновані на тому, що він говорив. Він хотів хороших відносин з Росією. Я б теж хотів кращих відносин з Росією. Але я б сказав, що Трамп ніколи не говорив, що для цього потрібні зміни в російській політиці. Трамп говорив про ослаблення санкцій, про визнання незаконною анексію Криму. Саме тому, я думаю, в Москві були такі великі надії. Але те, що сталося за останні 8 місяців, не виправдало цих надій. Вони засмучені. На мій погляд, основна політика "республіканців" зараз продовжує політику, що проводиться Адміністрацією Обами з точки зору підтримки санкцій, чинення тиску, прихильності НАТО, продовження підтримки України. Я не впевнений, що президент Трамп розділяє ці позиції, а не просто приймає позицію його радників. Але я думаю, що втручання Росії у вибори і підозри, що могла бути якась змова між росіянами і людьми з передвиборного штабу Трампа ... Не знаю, чи було таке, в січні я ставився до цього дуже скептично. Зараз вже не так скептично, тому що деякі речі почали виходити назовні, зять президента говорить "Я не контактував з росіянами", а потім заявляє, що "я тільки намагався контактувати". І це обмежує Трампу поле для маневру. Тому що все, що він зараз зробить стосовно Росії, потім буде сприйняте як доказ змови. Хоча є питання, за якими співробітництво з росіянами можливе. Але в обставинах, що склалися це вкрай проблематично.

- В Україні звикли говорити, що це була ідея Трампа про big deal між США і Росією, яка б могла включати Україну і Сирію. Але тепер ми розуміємо, що ця ідея належала Росії.

- Я думаю, приміром, колишній радник Трампа з нацбезпеки Майк Флінн (який пішов у відставку після скандалу про його зв'язки з росіянами – авт.) так думав, але він помилявся. Я думаю, він вважав, що якби відносини США і РФ були трохи кращими, Росія допомогла б натиснути на Іран, і може допомоглаз Китаєм. І у тих, хто підтримує такий план, немає ніяких доказів, що Росія б пішла на це. Але це причина, з якої він виступав за нормалізацію відносин з Росією, але вона була заснована на помилкових обіцянках. Я завжди скептично ставився до можливості big deal, тому що ніколи не знаєш, що Росія вимагатиме взамін. Коли Росія говорить США, що в Сирії вони бомблять ІД, насправді не ІД, а бомблять інші групи, які становлять загрозу режиму Асада. Тому дуже важко знайти точки для взаємодії.

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Новини партнерів

Загрузка...

Новини партнерів

Загрузка...
загрузка...
Хочеш бути в курсі останніх подій?
Підпишись на повідомлення. Показуємо тільки термінові і важливі новини.
Хочу бути в курсі
Я ще подумаю
Будь ласка, зніміть блокування повідомлень в браузері!

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти