Інтерв'ю зі Стівеном Пайфером: "Росія несе головну відповідальність за припинення дії ДРСМД"

20 липня 2019, 12:16

Крістіна Зеленюк Крістіна Зеленюк

В даний час Сполучені Штати і Росія мають в десять разів більше ядерної зброї, ніж Китай

Світ на порозі нової гонки ядерних озброєнь. Договір про ліквідацію ракет середньої і малої дальності (ДРСМД), який більше 30 років тому підписали Рональд Рейган і Михайло Горбачов, 2 серпня втратить свою силу. Кілька років непростих переговорів і спроб зберегти Договір не принесли результатів. Так що вже 3 серпня від нарощування більшої кількості ракет ядерні держави не будуть стримувати ніякі договірні зобов'язання.

Реклама

В статті "Нова гонка озброєнь: чому США і Росія не змогли врятувати спадщину Рейгана і Горбачова" сайт "Сьогодні" вже написав, що відразу після приходу до влади Володимира Путіна Росія приступила до розробки нової крилатої ракети середньої дальності наземного базування 9М729 (або SSC-8 за класифікацією НАТО), яка здатна нести як звичайну, так і ядерну боєголовку. Але вперше офіційно про це сказали лише в 2014 році.

Правда, за словами експертів, для США це стало швидше приводом. Головна причина краху ДРСМД – зростаючий ракетний потенціал Китаю. Вашингтон не раз запрошував представників Пекіна за стіл переговорів щодо укладення тристороннього ДРСМД-3. Але, за словами співробітника Стенфордського центру міжнародної безпеки, колишнього посла США в Україні Стівена Пайфера, китайці давно давали зрозуміти, що не вступатимуть в переговори про озброєння зі Сполученими Штатами і Росією до тих пір, поки не скоротиться розрив у рівнях ядерної зброї між Китаєм і двома ядерними наддержавами.

У бліц-інтерв'ю сайту "Сьогодні" Стівен Пайфер розповів, що стало причиною краху ДРСМД і які можливості це відкриває для України. 

Читайте також: Гонка озброєнь повертається: що потрібно знати про припинення Договору про РСМД

Реклама

- Чому США і Росія не врятували Договір про РСМД?

- Росія несе головну відповідальність за припинення дії Договору про РСМД. Вона вирішила розробити і розгорнути крилату ракету наземного базування 9М729 середньої дальності, яка була заборонена договором. Адміністрація Трампа, особливо після того, як Джон Болтон став радником з національної безпеки, не проявляла особливого інтересу до порятунку договору. Він міг би застосувати додатковий політичний і військовий тиск, щоб спробувати переконати Москву повернутися до дотримання Договору, але цього не сталося. Болтон довгий час критикував контроль над озброєннями і Договір про РСМД.

- Як вважаєте, чи вдасться укласти новий Договір США-Росія-Китай?

- Переговори щодо нового договору, який би включав Китай, будуть дуже складними. Китайці давно давали зрозуміти, що не вступатимуть в переговори про озброєння зі Сполученими Штатами і Росією до тих пір, поки не скоротиться розрив у рівнях ядерної зброї між Китаєм і двома ядерними наддержавами. В даний час США і Росія мають в десять разів більше ядерної зброї, ніж Китай.

В тренді
Чай з Гітлером пив не Бандера, а Молотов – націоналіст Іллєнко

- Як США відповідатимуть на зростаючу загрозу з боку Китаю?

Реклама

- В даний час Пентагон розглядає балістичну ракету середнього радіусу дії середньої дальності для протидії китайським ракетним загрозам. Однак ще два роки тому високопоставлені чиновники Пентагону говорили, що вони можуть протистояти китайським ракетам за допомогою систем морського і повітряного базування. Завдання американської балістичної ракети середньої дальності наземного базування полягає в тому, де її розгорнути. Союзники США, такі як Японія і Південна Корея, схоже, неохоче приймуть (розгортання у себе – Авт.) ракети США, яка буде націлена на Китай. Так що залишається Гуам, який в 3000 кілометрах від китайського узбережжя.

- Україна хоч і не була підписантом ДРСМД, але фактично його дотримувалася як одна з правонаступниць СРСР. Тепер, коли Договору не буде, ми, фактично, не пов'язані ніякими обмеженнями і можемо зробити і розгорнути свою ракету.

- Україна фактично була учасницею Договору про РСМД. Україна взяла на себе договірні зобов'язання після розпаду Радянського Союзу. Як тільки Сполучені Штати і Росія офіційно припинять дотримуватися Договору про РСМД (імовірно, 2 серпня), у України, схоже, не буде особливих причин вважати себе пов'язаною цим Договором. Проте, українські військові, ймовірно, мають більш пріоритетні потреби в зброї, ніж ракети середньої дальності.

Новини "Сьогодні" повідомляли, що експерт Центру російських і євразійських досліджень Мар'яна Буджерін заявила: Україна може відновити свій ядерний потенціал і створити потужні ракети після припинення дії Договору про ракети середньої і малої дальності, учасником якого вона є. У країні є відповідні технічні можливості.


Нагадаємо, Договір про ліквідацію ракет середньої і меншої дальності між СРСР і США був підписаний Михайлом Горбачовим і Рональдом Рейганом 8 грудня 1987 року в Вашингтоні. Фактично він означав кінець епохи Холодної війни, яка, починаючи з 70-х років, тримала весь світ в лихоманці гонки озброєнь – і в страху того, що США і СРСР обміняються ядерними ударами.

Реклама

Унікальність ДРСМД в тому, що він вперше в історії дозволив ліквідувати цілий клас озброєнь. Америка і Союз зобов'язалися знищити всі комплекси балістичних і крилатих ракет наземного базування середньої (1000-5500 км) і меншої (від 500 до 1000 км) дальності, а також не виробляти, не випробовувати та не розгортати подібні ракети в майбутньому. Знищити все ракети і пускові установки належало протягом трьох років.

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти