Інтерв'ю з заступником генпрокурора Віталієм Касько: У березні з Януковича можуть зняти санкції

Заступник генпрокурора і претендент на пост антикорупційного прокурора – про те, як саботують реформу прокуратури, що зі справою "діамантових прокурорів" і чому арешт з рахунків і майна опальних політиків буде знятий ЄС

- Гучна справа "діамантових прокурорів", яку ви ведете, поки нічим не закінчилася. Вона навіть до суду не дійшла. Чому?

- Ми оголосили підозрюваним про закінчення слідства. Зараз йде ознайомлення підозрюваних та їхніх адвокатів з матеріалами. Ви ж бачили, що останні дні наші прокурори постійно по судах бігають: вирішуємо питання про зміну запобіжного заходу, про стягнення застави в дохід держави. Тобто, були процесуальні питання, які ми повинні були вирішити. Зараз ми з ними закінчуємо, оголосили про закінчення слідства, і тому найближчим часом планується направлення справи до суду. Але це тільки одне провадження, а у нас є група інших. Враховуючи очікування суспільства, ми вирішили не об'єднувати всі провадження. Спочатку направити до суду це основне, яке стосується підозри в отриманні хабара, а потім ретельно розслідувати і передавати до суду інші.

Реклама

- Великий галас піднявся навколо справи "діамантових прокурорів". Кажуть навіть, що справа є замовною. Мовляв, "зливають" тільки тих, кого потрібно, а інших не чіпають.

- Давайте так: ви вірите, що Давид Сакварелідзе відкрив замовну справу (спочатку він починав вести її. – Авт.)?

- Ні...

Реклама

- Коли відкривали це провадження, мене не було в Україні. Я брав участь у засіданні Консультативної ради європейських прокурорів. Справу розпочато і розпочато Давидом Сакварелідзе. Ви думаєте, він виконував чиєсь замовлення?

- Думаю, ні.

- І я впевнений – ні.

Реклама

- Так, коли справу можуть передати в суд?

- Коли захист ознайомиться з матеріалами кримінального провадження.

- А це можна затягувати, так?

- Це можна затягувати. Але я не думаю, що захист не буде тягнути з цим.

- За п'ятибальною шкалою поставте оцінку зусиллям влади у боротьбі з корупцією.

- Дуже складно... Від 1 до 5?

- Так.

- Десь 0,5.

- Чому?

- Багато причин. У першу чергу небажання розслідувати актуальні для суспільства кримінальні провадження. Як я розумію, існують великі зрощення тих, по кому потрібно проводити такі розслідування і тих, хто повинен їх проводити. Є велика залежність прокуратури від вищих органів державної влади.

- Це якісь родинні зв'язки?

- Не завжди. Це корупційні, економічні, бізнесові, родинні... На жаль, в Україні все настільки взаємопов'язане, що взагалі складається враження, що притягують до відповідальності тільки тих, кого комусь дуже потрібно притягнути до відповідальності, або тих, які зовсім беззахисні. Таке сумне складається враження.

- Справа екс-зама глави АП часів Януковича Андрія Портнова. Він виграв у суді ЄС у Люксембурзі у справі "Портнов проти Ради ЄС", і ЄС зняв санкції з Портнова. Тобто, слідом за Портновим до суду можуть звернутися Янукович і Ко і виграти?

- Це не просто означає, що вони будуть звертатися до європейських судів. Звернення багатьох із них вже там є.

- На відміну від української, європейська судова практика єдина...

- Але справи різні. Суду буде звертати увагу на те, чи були докази на певний час. Щоб ви розуміли, на наступний рік санкції щодо Портнова не продовжували. Тому вважати це виграшем (у суді Люксембургу – Авт.)... – Ну, як подивитися. У справі фігурували санкції, які ЄС зняв за власною ініціативою.

- Ви говорили про побоювання, що в березні 2016-го з Януковича і Ко можуть зняти санкції...

- Безумовно, вони абсолютно обгрунтовані. І це сигнали від наших європейських партнерів, тому що санкції – це новітній адміністративний інструмент в світі. Суть його в тому, що коли в якійсь державі змінюється уряд, санкції не дають можливість колишнім чиновникам швидко втекти з вкраденим. Приміром, такий режим існує в Швейцарії. За своєму уряду (колишньому – Авт.) При його зміні, вони відразу ж блокують рахунки, розбираються, а потім розблокують. Насправді це дуже дієвий інструмент. Якраз його швейцарці і застосували до українських високопоставленим чиновникам (ще в лютому 2014-го Швейцарія та Австрія блокували рахунки 20 українців, серед яких Янукович і його син Олександр – Авт.). Але вони носять адміністративний характер і покликані надати правоохоронним органам (в Україні – Авт.) відстрочку і можливість розібратися. Нашим правоохоронним органам дали часу з головою. Рік, в принципі, було б непогано. А дали два. Якщо вони за два роки не спромоглися вийти на докази по злочинності цих активів, вибачте хлопці, вам давали можливість. Якщо у власних кримінальних провадженнях ви не заарештували (рахунки та майно – Авт.) за той час, який вам дали, ЄС не буде за це відповідати і далі тримати ці гроші та інші активи. Тобто, якщо наші слідчі в наших кримінальних провадженнях не зроблять цього до березня, все розлетиться. Я про це повторюю публічно на кожному розі, на кожному засіданні комісії з повернення активів, щоб потім ніхто не робив вигляд, що цього не розуміли.

- Які справи в зоні ризику?

- Багато: Юрія Іванющенка (нардеп від ПР – Авт.), екс-віце-прем'єра Сергія Арбузова, Олександра Януковича. Багато справ... Брати Клюєви. Розумієте, для іноземців, які борються з корупцією зрозуміло, що основний удар повинен бути не по людині, а по кишені. Тому, якщо не вдасться дійти до активів, заморозити їх і вдарити по кишені, все інше не матиме такого ефекту.

- Публічний скандал із заміною "четвірки Шокіна" в конкурсної комісії з вибору глави САП. Двох кандидатів, так, замінили. Але ЄС також наполягав зміну закону про прокуратуру, щоб зменшити вплив ГПУ на САП.

- І це було б дуже правильно. І, наскільки я розумію, вони продовжують на цьому наполягати.

- Розумієте, єврокомісар з питань політики сусідства Йоханнес Хан заявив, що у ЄС більше немає претензій до України щодо САП.

- Не зовсім так. На мою думку ЄС просто втомився битися головою об стіну. Максимум, чого вони домоглися, хоча вони чітко говорили про заміну всіх чотирьох представників ГПУ в конкурсної комісії з вибору глави САП, – заміни двох. І то, це було зроблено після величезних скандалів. ЄС прекрасно розуміє, що зараз від українського керівництва домогтися чогось більшого просто неможливо. Тому вони махнули рукою. У мене складається таке враження.

- Давид Сакварелідзе поїхав із Саакашвілі в Одесу. За сумісництвом він все ще зам Шокіна. Але по факту в Києві майже не буває.

- Ви не хочете Сакварелідзе поставити це запитання (сміється – Авт.)?

- Хочу запитати, чи не погіршилися Ваші взаємини?

- Ні, у нас з ним хороші взаємини. Проблема в тому, що точок дотику стало менше. Він постійно перебуває в Одесі і, по суті, вести якусь скоординовану роботу зараз дуже важко. Тобто, кримінальні провадження (які відкривав Сакварелідзе або спільно – Авт.) лягли на мене. Він зайнятий Одесою. Але, повторюю, у нас нормальні стосунки, нічого не змінилося.

- Тобто, він Вам навіть не допомагає зі справою "діамантових прокурорів", яку він і відкривав?

- Допомагає. Це наша спільна справа. Просто ви самі розумієте, не так легко допомагати і робити щось, перебуваючи в Одесі.

- Ви неодноразово заявляли, що реформа прокуратури саботується. Старі кадри проходять по конкурсах.

- А ви самі цього не бачите?

- Бачу...

- По-моєму, я констатував те, що очевидно.

- Розповім, як відбувається в регіонах. Старим кадрам кажуть, щоб ті подавали документи на конкурс і дають їм 100% гарантію проходження.

- Тут треба розділяти дві ситуації, щоб зрозуміти суть проблеми. Перша – вибір рядових працівників місцевих прокуратур. А друга – вибір керівників місцевих прокуратур. Якщо, приміром, у конкурсах на посади керівників дозволили брати участь зовнішнім кандидатам, у яких є 5 років юридичного стажу, то на рядових працівників не дозволили. Хоча за законом така можливість передбачена. Але наказом генпрокурора це обмежена, і передбачено, що тільки ті, які працюють (зараз – Авт.) беруть участь у конкурсі. Тобто ті, хто були, ті і зайшли. Нових облич не додалося. Тепер що стосується керівників... Я це говорив і повторюю: з 16 кандидатів, яких ми бачимо на співбесідах, тільки 1, максимум 2 або 3 зовнішніх кандидата. І не завжди дуже якісних. З кого вибирати? Мене такий підхід не влаштовує.

- Зараз в ГПУ є дві команди: молоді реформатори і старі кадри...

- Знаєте, молодих реформаторів дуже складно назвати командою, враховуючи кількісну перевагу другої команди (сміється – Авт.).

- З Шокіним Ви не спілкувався, з його замом Столярчук теж. Хто у Вас в команді?

- Прокурори генеральної інспекції, підрозділи, які я курую. В інших підрозділах також багато порядних прокурорів, але багато хто боїться.

- Заступник голови СБУ, начальник управління "К" Віктор Трепак подав два рапорти на звільнення через Шокіна. Мовляв, генпрокурор не дає йому нормально вести справу "діамантових прокурорів".

- Більше того, у рапорті написано, що "я не можу далі здійснювати боротьбу з корупцією, поки генеральним прокурором є Шокін". І цей рапорт прийнятий під розпис в Адміністрації президента. Але справа далеко не тільки в "діамантових прокурорах". Після нейтралізації Трепак і його команди в СБУ ніякої оперативної роботи по прокурорам взагалі зараз не ведеться, нам нема з чим працювати, і в цьому була задумка тих, хто переслідував Трепак і його людей. Те ж саме стосується і корупції у вищих ешелонах влади ... Насправді це війна двох світоглядів – тих, хто хоче щось поміняти, і тих, хто хоче залишити все як було...

- Тобто, сьогодні-завтра Трепак може піти?

- Ну, ви ж бачите, указ президента зі звільнення Трепак поки не з'являється. Якщо його звільнять, я і ті прокурори, які мене підтримують, теж розвертаються і йдуть з ГПУ. Це принципове питання.

- Але якщо Ви підете, справа "діамантових прокурорів" розсиплеться.

- Знаєте, і так будуть робити все, щоб завалити справу. Самі підозрювані дають чіткі сигнали, що їм обіцяли, що все буде в порядку. Наприклад, Корнієць прямо натякав нашим прокурорам, що мене дуже скоро опорочат в ЗМІ та приберуть, а справа помре в суді... І всі прекрасно розуміють, звідки у нього ці запевнення і сигнали.

- На одному з ефірів нардеп від БПП Юрій Македон проговорився, що на зустрічі з фракцією президент розповів, що зажадав від ГПУ показати якийсь результат у справі "діамантових прокурорів". Але правильно заперечив Віталій Шабунін: а яке президент має право якось впливати на ГПУ?

- Ось це і говорить про європейськість. Два роки тому люди вийшли на Майдан, щоб Україна стала європейською державою. А наші політики як були, так і залишаються радянськими за своєю суттю. Вони досі вважають, що можуть давати вказівки прокурору, суду і у них навіть у свідомості немає, що це не відповідає європейським цінностям. Тут Шабунін абсолютно прав.

- Також на одному з ефірів радник генпрокурора Владислав Куценко категорично спростовував інформацію, що проти Вас і Сакварелідзе порушувалися справи нібито за незаконному затриманню та відкриттю справи проти "діамантових прокурорів".

- Ніколи в житті ні я, ні Сакварелідзе не говорили, що на нас конкретно є справи. Але вони були і є проти слідчих і прокурорів, які нам підкоряються. Ми про це постійно говорили. І на засіданні антикорупційного комітету ВР військовий прокурор це визнав. Є дві кримінальні провадження з цього приводу. І він їх чомусь веде, хоча пройшло більше 4 місяців (з дня обшуків і затримання "діамантових прокурорів – Авт.) І президент їм не каже, що потрібно закінчувати справу (на відміну від справи" діамантових прокурорів" – Авт.). Різницю бачите? Зі справами проти наших прокурорів можна не поспішати, а за іншими дається вказівка, що потрібно швидше закінчити. Постійно проводяться службові розслідування, перевірки. Те Сакварелідзе з цими тестами перевіряють, мовляв, не так зробив (в ГПУ вважають, що розробка тестів для конкурсів з відбору місцевих прокурорів пройшла з порушеннями – Авт.). Спочатку на сайті ГПУ з'являється інформація, що немає ніякої службової перевірки, потім заступник генерального прокурора Юрій Севрук виступає і доповідає про результати цієї службової перевірки.

- В одному з останніх інтерв'ю Ви говорили, що Шокін не виходить з АП...

- Я не так сказав. Я сказав, що в європейській демократичній країні генеральний прокурор не проводить стільки часу в Адміністрації президента.

- Але відразу після такого Вашої заяви поширилася інформація, що команда молодих реформаторів "сидить на ставці" у Заходу...

- Ну, про мене нічого ніби такого не говорили...

- Про Вас знаєте, як говорили? Що Ви, мовляв, не виходьте з офісу представництва ЄС в Україні.

- А де він знаходиться? А, два рази в житті був. Знаєте коли? Коли захищав "в'язня Банкової" Ярослава Притуленко (якого затримали під час мітингу під АП 1 грудня 2013-го – Авт.), І другий раз був на зустрічі з високопоставленим чиновником з Брюсселя. Мене запросили туди прийти якраз з питання реформи ГПУ. Знаєте, краще не виходити з представництва ЄС в Україні, ніж з АП. Ну а якщо порівнювати, то в АП я бував суть частіше – мене включили до Конституційної комісії, я був присутній на її засіданнях.

- Якщо не брати засідання Конституційної комісії, Вас викликали в АП?

- Коли засідала комісія з помилування. Був на одному-двох засіданнях. Але я вийшов зі складу цієї комісії і попросив, щоб туди включили іншого заступника генпрокурора. Більше в АП ні з якого приводу не був.

- Справи по Майдану: останній брифінг Авакова, Грицака і Шокіна 20 листопада скасували. Нічого сказати?

- Краще людям оцінити, що це було. Мені здається, що оцінка цьому всьому в суспільстві не особливо похвальна. Я ніколи не курував ці справи і можу бачити лише те, що бачить середньостатистичний український громадянин. Для мене лакмусовим папірцем розслідування справ Майдану є справа мого колишнього клієнта, "в'язня Банкової" Ярослава Притуленка. Щоб ви розуміли, ніхто не покараний за те, що з ним зробили. А ці люди не втекли з України, вони тут. Так, його не вбили і не побили до напівсмерті, але це майданівець, якого затримували, до якого застосовували фізичне і психологічне насильство. Він чітко вказував, хто ці люди. Прокуратура не хотіла вносити справу до реєстру. І тоді, будучи ще його адвокатом, я змусив їх це зробити. Але ніхто досі не покараний. Ось вам і лакмусовий папірець, для мене цього достатньо.

- У той же час, ми бачимо справи проти Лукаш, Мосійчука, Корбана... По них є істотні процесуальні порушення.

- Я про це говорив. Я постійно чую від високопоставлених осіб в ГПУ, що у справі "діамантових прокурорів" є якісь порушення... Ви чули про таке?

- Від самих "діамантових прокурорів"...

- А також від їхніх адвокатів та керівництва ГПУ. Приміром, Шокін заявив, що він не задоволений розслідуванням, щось його там не влаштовує. У той же час, дивлячись на справи, які ви назвали, не треба бути великим юристом, щоб побачити, м'яко кажучи, певні проблеми. Взяти тільки останнє рішення ВАСУ у справі Мосійчука (суд визнав недійсною постанову ВР про притягнення Ігоря Мосійчука до кримінальної відповідальності – Авт.). Не знаю, що тепер робитимуть з цією справою.

- Президент не втомлюється повторювати, що з 1 грудня розслідування гучних кримінальних справ з ГПУ перейде до НАБУ, а в наступному році функцію досудового слідства у ГПУ забере нове Госбюро розслідувань. І тоді на Шокіна і ГПУ перестануть спускати всіх собак і звинувачувати в саботажі боротьби з корупцією.

- Проблема не в цьому. Швидше за все, президента дезінформують. За чинним КПК, кому б ми не передали наслідок, керівником цього слідства буде прокурор. У нього найширші повноваження і відповідальність. Передасте його в НАБУ, відповідальність буде у спеціального антикорупційного прокурора. Передасте в ГБР, відповідальність буде у підрозділу прокуратури, який здійснюватиме процесуальне керівництво у справах ГБР. Нічого це не змінить. Прокуратура як відповідала, в кінцевому рахунку, за всі розслідування, так і буде відповідати. От якби у неї забрали цю функцію ... Що не є нормально, тому що в більшості європейських країн прокуратура на чолі розслідування. Єдине, що можна зробити, – розділити прокуратури. Приміром, зробити САП дійсно незалежною.

- Останні кілька місяців тиск Заходу на президента з приводу звільнення Шокіна було досить потужним. Зараз посли США і ЄС про це замовкли.

- Думаю, вони вичерпали засоби доведення до керівництва України свою стурбованість. Вони висловили все, що могли. Зрештою, чи не вони керують цією державою, а українці.

- Ну а Ви особисто вірите, що президент звільнить Шокіна?

- Ні, не вірю.

З приватних адвокатів в зами генерального

Ім'я: Віталій Касько
Народився: 29.06.1976 у Львові

У 1998-му з відзнакою закінчив Львівський держуніверситет ім.Франка. Починав слідчим Львівської транспортної прокуратури. У 2002-2005 рр. працював у центральному апараті ГПУ старшим прокурором відділів екстрадиції та доручень, правової допомоги, міжнародного співробітництва та міжнародно-правового управління. З 2004 року – консультант Ради Європи та інших міжнародних організацій у сфері захисту прав людини. У 2005-2007 рр. займався приватною адвокатською практикою.

У квітні 2007-го повернувся в ГПУ – очолював міжнародно-правове управління.

Читайте також:

Реклама на segodnya.ua Реклама
Всі новини
Останні новини
Показати ще
Реклама на segodnya.ua Реклама
ЗСУ: головне
Докладніше
Хроніка обстрілів
Більше про це
Війна в Україні з космосу
Більше новин
Українці за кордоном
Дізнатись!
Діпломатичний фронт
Більше новин
Save Life
Поради лікаря
Допомога під час війни
Більше новин
"Разом нас багато"
Нас не подолати
Наші гроші
Більше новин
Life новини
Більше новин
Всі новини
Останні новини
Показати ще
Герої не вмирають!

Позивний “Депутат”... Сергій Компанієць - старшина роти 93-ї окремої механізованої бригади “Холодний Яр”. Воював на передовій з 2014 року. Хлопці називали 47-річного старшину батьком, бо він допомагав і вчив кожного. Загинув у бою під Ізюмом, прикриваючи побратимів. Його 16-річний син пішов вчитись у військовий коледж…

Історія героя
статистика
Курс криптовалюти сьогодні

Валюта

Ціна, usd

Bitcoin (BTC)

62325.22

Bitcoin Cash (BCH)

311.75

Binance Coin (BNB)

406.87

Dogecoin (DOGE)

0.13

Ethereum Classic (ETC)

29.76

Litecoin (LTC)

84.19

ЗАПРАВКИ
Паливо сьогодні
95+
95
ДП
ГАЗ
51,50
49,54
50,78
27,61
51,90
49,90
50,90
27,89
53,15
51,41
51,67
27,81
53,50
51,50
51,50
28,21
53,99
52,49
53,99
28,48
56,99
54,99
54,99
28,97
56,99
54,99
54,99
28,98
57,88
54,39
54,49
28,65
58,99
56,99
55,99
28,98
-
48,90
49,01
26,98
Наша економіка
5 головних цифр
1
Споживча інфляція Споживча інфляція
18%
2
Облікова ставка Облікова ставка
25%
3
Офіційний курс євро Офіційний курс євро
29,7 грн
4
Офіційний курс долара Офіційний курс долара
29,25 грн
5
Міжнародні резерви Міжнародні резерви
$22,8 млрд
Знати більше💡
Вони нас підтримали
легенди спорту

ВЕЙН ГРЕЦЬКІ. Ми всі згодні, що це безглузда війна. Ми всі бажаємо всім в Україні всього найкращого та молимося за них.

ПЕЛЕ. Я надсилаю свою солідарність народу України. Я молюся і прошу Бога, щоб запанували мир, свобода та любов

ДОМІНІК ГАШЕК. Кожен дорослий у Європі добре знає, що Путін – божевільний убивця, і що Росія веде наступальну війну проти вільної країни та її народу.

ПАОЛО МАЛЬДІНІ. Ніхто не очікував побачити війну на європейській землі, ми хочемо бути на боці народу України.

КЛАУДІО ТАФФАРЕЛ. Дорогі друзі, українці! Наразі весь світ стежить, хвилюється та обурений тим, що відбувається в Україні. Бажаю, щоб на вашу землю якнайшвидше повернувся мир.

1 /2
Валюта
Курс гривні сьогодні

Валюта

Ціна (грн)

Долар США ($)

38.05

Євро (€)

41.2

"Ми з України"
Наш плейлист

PROBASS ∆ HARDI

"Доброго вечора"

PROBASS ∆ HARDI

Макс Барських

"Буде весна"

Макс Барських

Олександр Пономарьов

"Україна переможе"

Олександр Пономарьов

Антитіла

"Топити за своє"

Антитіла

ТНМК и Kozak System

"Мамо"

ТНМК и Kozak System
Співаймо разом!

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти