Інтерв'ю з Юрієм Луценком: "Мої заступники не моляться на генпрокурора"

Глава ГПУ розповів про реформування прокуратури, розкрив зарплати своїх співробітників, ексклюзивно поділився подробицями розслідування найрезонансніших справ і пояснив, навіщо в його відомстві з'явився каральний орган
Цедругачастинавеликогоінтерв'юзгенпрокуроромУкраїни.Першучастинувиможетепрочитати тут: Інтерв'ю з Юрієм Луценком: "Ми затримали рекордне число корупціонерів".
- Юрію Віталійовичу, завершуючи питання про нинішні підсумки на посаді генпрокурора – що ще можете назвати?

- Прогрес включає в можу віднести і те, що вдалося збити вал загальнокримінальної злочинності. Адже саме це для людей особливо важливо. Ось, наприклад, нещодавнє вбивство правозахисниці Ноздровської. А до того загибель її сестри. Це велика трагедія. Але навколо справи багато так звані активісти, як бачу, просто піаряться. Якось на тлі гучної справи забувається, що в минулому році по Україні було близько 1500 подібних вбивств! Більш того, ці так звані активісти пішли далі і пробували побити керівника обласної поліції, від якого і був потрібний результат з розкриття вбивства! Так не можна! І я вважаю, що ГПУ і МВС розкрили справу не завдяки допомозі, а всупереч істерії, яку розгорнули навколо цієї справи. Я особисто тримав справу на контролі.

- Ви самі вірите в нинішню версію, що вбив Ірину батько засудженого вбивці її сестри?

- Я – інженер електронної техніки за освітою. Вірю в наукові факти. Один з фактів в тому, що під нігтями вбитої на правій руці були сліди ДНК іншої особи. І ці сліди збігаються з ДНК нинішнього підозрюваного. А у нього на лобі сліди, ідентичні тим, які залишені нігтями людської руки. Факт другий – знайдений ніж, по суті, садова заточка, на якій є сліди ДНК жертви. Крім того, є ряд свідчень, і сам підозрюваний розповів і показав все, що сталося – коли і де. Зараз ми чекаємо відповіді експертизи на питання, чи можна вважати знайдений попіл залишками спаленого одягу жертви. Також розшукуємо сліди крові по шляху проходження підозрюваного з жертвою, вказаному ним, хоча експертиза каже, що кров в основному пішла всередину її тіла. Але ми все ж шукаємо.

- Чи немає в справі неясностей?

- Для мене залишається питанням, чи був убивця один. Неправда, що фізичний стан підозрюваного не давав йому можливості перенести труп самотужки. Але все ж ми розробляємо версію, що там був хтось ще. Тим більше що під іншими нігтями загиблої є сліди ще ДНК, чию приналежність встановлюємо.

Словом, ми працюємо як по резонансних справах, так і за іншими. Наприклад, в минулому році до суду відправили 77 тисяч звинувачених у крадіжках, 6,5 тисячі за грабіж, 2500 за автоугони, 1700 за розбої, майже 1500 за вбивства. І успіх в тому, що за всіма показниками в Україні скоротилася на 15-20% кількість вчинених злочинів, розкриття трохи виросла. Взагалі розкриття в 98%, як це було в 2000-х роках, бути не може. Зараз, наскільки я знаю, вона в районі 75%. А ось в Скотленд-Ярді, я колись цікавився, вона приблизно 40% ... До речі, щороку з початку АТО у нас кількість вбивств стає менше на 10-15%, такий феномен.

- В чому причина?

- По-перше, багато зброї на руках, а злочинець найбільше боїться збройного опору. Тому я, до речі, є переконаним прихильником легалізації вогнепальної короткоствольної зброї для дорослих людей, які пройшли необхідну перевірку, особливо для тих, у яких є власність і необхідність її захищати. Крім того, наша поліція після певного періоду реформ, ломки відновила свій професіоналізм і успішно ліквідує організовані види злочинності.

new_image_602

Довга розмова. Обговорили і резонансні справи, і подарунок сина

- Повернулися "старі" кадри або підросли "нові"?
Реклама

- І те і інше. Реформа йшла непросто, і у мене були, м'яко кажучи, дискусії з грузинськими реформаторами нашої поліції. Ось, наприклад, відокремили патрульну поліцію від райвідділів поліції. На мій погляд, цього робити було не можна. Як карного розшуку розкривати вуличну злочинність? Більш того, маршрути патрулів на місцях встановлювалися ... в Києві! Що, в столиці дійсно видніше, коли і яким шляхом повинен проїхати патрульний, припустимо, в криміногенному районі Дніпра? А начальник міськвідділу не може цим патрулем ні взагалі управляти, ні змінити маршрут, ні оголосити догану! Коли я ставив ці питання, мені відповідали: інакше не можна, інакше ви хлопчиків поламаєте ... Але це поліцейські!
Зараз ситуація змінилася. До керівництва Нацполіціі прийшли досвідчені професіонали. Так, патрульна поліція потрібна, але вона не може бути окремо від решти поліції. Патрульні нині стали частиною єдиної поліцейської системи країни.

Крім того, і сама кваліфікація патрульних за останній час зросла. Що вони могли дізнатися лише за 4 місяці курсів? Пам'ятаю, один такий молодий поліцейський зупинився поруч зі мною зробити ... селфі! Я запитав його, чи читав він закони, наприклад, щодо застосування зброї? Він відповів, що не читав, бо "нам сказали, що все одно закон зміниться". Такий був рівень ... Минув час, хлопці набралися досвіду, і керівництво НП стало на перше місце ставити результат. Важливо також, що в карний розшук повернулася певна кількість досвідчених сищиків, звільнених як до Майдану, так і після. Після мого відходу з МВС адже майже всіх опитаних начальників розшуку позвільняли, чого робити категорично не можна. Пам'ятаю, я був у в'язниці, коли одного з таких "зубрів" все ж повернули на службу (бо розкривати злочини було нікому), так я йому навіть "маляву" з поздоровленням послав!

- Досить швидко вдалося розкрити справу про вбивство колишнього депутата Держдуми Росії Дениса Вороненкова. Завдяки чому?

- Це розкриття стало показником того, що система відновлена, здатна вирішувати такі складні завдання, як замовне вбивство. Я пишаюся, що зі мною в ГПУ служить команда вихідців з МВС. Наприклад, першим заступником київського прокурора працює досвідчений розшуковець Павло Кононенко. Він особисто очолив групу співробітників прокуратури, МВС, СБУ і навіть ГУР МО. Зараз ми маємо не тільки затриманих, а й повну картину того, що відбувалося, хто замовник. Так, троє зникли, але ми знаємо, що один в Росії, двоє перейшли нашу західний кордон ... Більше в інтересах слідства говорити не можу. Причина злочину – помста злодія в законі (або кримінального авторитета) Тюріна своїй колишній дружині, яка співпала з інтересом ФСБ щодо усунення Вороненкова. Їм було вкрай небажано свідчення колишнього депутата Держдуми про роль Януковича та вищих посадових осіб РФ при ухваленні рішення про вторгнення в Україну. Ми, на жаль, не вберегли важливого свідка, це правда, але його свідчення зафіксовані і будуть прийняті в суді.

- А є зрушення в інших резонансних справах, наприклад, щодо вбивства Павла Шеремета? Колись ви говорили, що було б непогано, якби у цій справі посміхнулася удача ...

- Так це було б здорово. Я завжди бажаю оперативникам удачі, це важливий фактор. Ось в справі Вороненкова удача посміхнулася: ми звернули увагу на зв'язок Тюріна з якимись фігурантами. Далі все пішло ... В справі Шеремета поки такого немає. Хоча був момент, коли мені здалося, що удача є. Один з фігурантів справи про замах на народного депутата Ігоря Мосійчука був вкрай схожий на фігуру, зняту на відео в справі Шеремета. Але, виявилося, не той.

- Вбивство журналіста Олеся Бузини. З'являлася інформація, що за головними підозрюваними, Медведьком і Поліщуком, було спостереження ще до загибелі Бузини, а потім знято. Чи так це? І що з експертизою ДНК підозрюваних?

- На перше питання відповідь негативна: не було спостереження. Далі. Скажу відверто, я не поділяю позицію і творчість Бузини. Але скоєно вбивство, і мої погляди тут ні при чому: злочинці повинні бути покарані. Що стосується експертизи ДНК у підозрюваних, то добровільно вони здати кров не бажали, а з огляду на резонанс і те, що за ними стоять активні, радикально налаштовані групи, прокурори зволікали момент примусового забору крові (а таку процедуру дозволяє закон). Були пікети, протести, загрози, але, вибачте, якщо люди невинні, то нічого поганого в здачі аналізів немає. І я санкціонував примусовий забір крові у обвинувачених, причому це зробили максимально без принижень. Адже якщо люди не хочуть здавати кров, це ще не означає, що вони винні. Аналіз ДНК підтвердив причетність згаданих людей до даного злочину. До чого це говорю? До того, що якщо жертва різних зі мною поглядів, а обвинувачені прийшли з Майдану, то злочин все одно буде розслідуватися.

new_image_601

Реклама

На зв'язку. Луценко онлайн отримує всі новини від підлеглих

- Реформа ГПУ завершена або ще будуть зміни?

- У чому я бачу сенс свого перебування тут? Я вважаю, що кілька років тому Генпрокуратура була нереформованим монстром тоталітарного зразка. І переконаний, що реформувати її повинна була людина не з прокурорського середовища. Я якось розповідав про свої результати зарубіжної делегації, вони заявили: "Ви маєте рацію, тільки інженер може навести порядок в цьому божевільні!". З чим я зіткнувся? З пірамідою, де все вирішував хтось один, він звільняв і брав на роботу, з ним узгоджували всі рішення. А виконавці його волі були недоторканні. Працюючи в МВС, я знав, що ніколи ні за що ні один прокурор не відповість. Навіть за смертельну ДТП (в перший же день роботи в ГПУ я звільнив прокурора, що ховався за посадою від покарання за таке). Не забуду також випадок, коли два постових міліціонерів затримали вночі п'яного на зупинці, що бив жінку. А вранці їх самих заарештували, тому що хуліган виявився прокурорським помічником. Єдине, що я зміг зробити в тих обставинах, перебуваючи на посаді голови МВС, так це випросити у ГПУ, щоб хлопців моїх просто звільнили, але не посадили.
Що треба зробити, щоб зробити закритий "орден мечоносців" прозорим? Відкрити двері.

Імиїхвідкрилидлявсіхлюдей незсистеми,якібажаютьтутпрацювати.Так,парламентзмінивправилапризначеннявГПУдлямене,аязмінивїхдлявсіх.теперна будь-яку посаду оголошується відкритий конкурс, з тестом IQ і професійних знань. Митакзаповнилисотнівакансій,іблизько90%цихновихспівробітниківприйшли незсистемипрокуратури.

- А ви проходили ці тести?

- Ні, не було часу. Хоча тест на IQ було б цікаво пройти. Але боюся, комп'ютер не витримає (сміється). Повернуся до реформування. Накопичення критичної маси нових людей повинно привести до ефекту трави, що пробиває асфальт. І нові люди проб'ють залишки старої заскорузлої системи, для цього знадобиться 2-3 роки.

Наступним моїм кроком було зняття ореола диктаторства з першої особи, формування нової команди. Я привів сюди багато нових людей, в тому числі своїх заступників. Наприклад, Євгену Єніну 37 років, і раніше він працював дипломатом. Він курирує міжнародні зв'язки. І, слава Богу, він дозволяє собі мене критикувати, немає цієї атмосфери типу "так точно, як скажете". Першому заступнику Дмитру Сторожуку 32 роки, він у минулому адвокат. Пані Анжела Стрижевська раніше була суддею. Що стосується Юрія Столярчука, який курирує слідство, то мені не раз говорили, що, мовляв, його треба змінити, він з давніх часів ... Але я розумію, що, по-перше, слідство з прокуратури все одно з часом піде. По-друге, він дуже працездатна людина, буквально живе на роботі, і прекрасний професіонал. Якщо говорити про військового прокурора Анатолія Матіоса, то його, зрозуміло, є за що критикувати, але великих і кращих результатів, ніж він, не досягає жоден керівник правоохоронної системи. Я щиро йому за це вдячний. Ось такий "набір" керівників ГПУ, жоден з яких не молиться на генпрокурора, бо і він не безгрішний. Я – грішний і можу помилятися!

Логічним кроком було позбавлення права будь-якого керівника ГПУ призначати і знімати співробітників своїм одноосібним рішенням. Ми провели конференції, з'їзд і обрали органи самоврядування, як в європейських країнах. З 1 травня я і інші керівники втратили диктаторські повноваження, тепер призначають на посади і знімають з них тільки обрані на з'їзді Рада прокурорів і Дисциплінарна комісія. Я формально стверджую рішення, і щасливий. Уявляєте, скільки припинилося різних дзвінків з проханням того взяти, а іншого звільнити! А з моїм характером це приводить мене в ... поганий стан здоров'я!

Важлива і мотивація прокурорів. Вони повинні отримувати зарплату, що дозволяє нормально жити. Ми скоротили чисельність працівників на 25% і збільшили зарплату в два рази. Молодий працівник спочатку отримує 12 тисяч гривень. Це, звичайно, мало в перекладі на долари або євро, але в порівнянні з зарплатами вчителів або медиків – непогано. Якщо прокурор працює давно, то отримує приблизно 20 тисяч, в центральному апараті – 30 тисяч гривень. А вище керівництво в ГПУ отримує близько 80 тисяч. Але я вважаю, що відпрацьовую ці гроші, перебуваючи тут 6 днів на тиждень за північ!

Крім того, оскільки моя дружина Ірина до обрання в парламент займалася бізнесом, а тепер це робить, повернувшись з АТО, мій син, я можу собі дозволити всі премії (а вони чималі) передавати для надання допомоги учасникам антитерористичної операції. Особливо афішувати цього не хочу, але скажу, що на Різдво Ірина одному хлопцеві-інваліду, а я – іншому, купили спортивні протези, щоб хлопці могли не тільки жити, але і займатися спортом. Син Саша купує різну техніку в свою рідну 55-у бригаду ... Але досить про це, благодійність – це те, про що публічно не оголошують.

Реклама

Скажу ще про один важливий момент. Зараз слідство і прокурори, що наглядають за дотриманням законів, знаходяться в одному органі. Коли мене водили на 2-метровому ланцюзі, і слідчий, і прокурор запевняли, що це законно. Я на них навіть не особливо ображався, бо розумів, що обидва отримали команду від свого єдиного начальника. Що зробити, щоб ці структури розвести? Треба забрати наслідок у прокуратури, залишити тільки нагляд за дотриманням законності, в тому числі слідчими Держбюро розслідувань, якому і передати функції слідства. Зараз керівництво ДБР призначено, сподіваюся, за півроку вони наберуть персонал, ми приблизно за два роки закінчимо розслідування старих справ (нові вже не маємо права порушувати), і прокурори будуть тільки забезпечувати законність і представляти обвинувачення в суді. Це буде фінальним ударом по старій системі.

new_image2_587

Документ. Рішення "Ощадбанку" про повернення "грошей Януковича"

- Тобто основна частина реформи в ГПУ закінчена?

- Реформи ніколи не закінчуються. Ми будемо проводити перекваліфікацію персоналу з урахуванням західних досягнень, не забуваючи і про вітчизняну науку. Я підписав угоди з усіма найбільшими юридичними вузами країни і вважаю, що їх рівень не гірше будь-якого вузу в Європі. Відбудеться реформування нашої Академії, там будуть вчити нових співробітників і піднімати кваліфікацію вже працюють. Всі, хто переміг в конкурсі на посаду, пройдуть там короткочасне піврічне навчання, як з простого юриста стати прокурором.

Хотілося б також домогтися того, щоб з провідних вузів країни до нас на практику направляли студентів бакалаврату на проходження практики в якості помічників прокурорів. У нас є 2,5 тисячі адміністративних прокурорів, яким потрібні помічники. Потім такі помічники могли б працювати в прокуратурі без додаткової перекваліфікації. Як у суддів і їх помічників. Але це рішення залежить від парламенту, чи дасть він нам в штат 2,5 тисячі посад, нехай на невеликі, але все ж – оклади.

Наступний важливий крок – ввести електронний документообіг і електронне провадження. Це не призведе до скорочення людей, але поведе нас від ще радянської абсолютно божевільної лавини паперів. Дозволить економити час. А також не забувайте, що іноді важливі папери мають властивість "губитися". Спасибі парламенту: були виділені гроші, ми закупили обладнання, щоб стартувати в цьому році, поки як експеримент. А західні партнери обіцяють нам допомогти з керуванням цією системою.

Є у нас для руху реформ не тільки пряник, а й батіг. Була у мене спочатку ілюзія, що без цього можна обійтися. Досить попросити прокурорів написати декларації, потім звірити зі способом життя ... Але, виявилося, не все так просто. Все розумно оформлено, не підкопаєшся. Американський радник допоміг нам вирішити цю проблему, для чого ми створили каральний орган, Генеральну інспекцію всередині системи. І результати у них вражаючі, сотні понесли дисциплінарну відповідальність за невідповідність способу життя і декларації, виявлені десятки хабарників. Перший хабар, пам'ятаю, в $ 200 тисяч, на гарячому розкрили прямо в цій будівлі.

А предметом моєї особливої гордості є те, що все частіше прокурор сам заявляє про спробу дати йому хабар. Перший випадок, пам'ятаю, молодий хлопець, який виїхав з окупованої частини Луганської області, в чині лейтенанта, без квартири і машини, не спокусився хабарем, здається, в $ 100 тисяч. Ось уже й керівник САП заявив про спробу дати йому хабар суддями в Дніпрі, перший заступник голови НАБУ працює з нами у справі про спробу підкупу ... Напевно, це найважливіший показник того, що зміни відбуваються не тільки на папері, а й у головах.

- Якщо вже говорити про гроші, можете глянути, скільки їх у вас зараз з собою?

- Так з собою, по-моєму, нічого немає, куди мені їх витрачати? Зараз подивлюся в столі (забирає гроші з робочого столу, перераховує, все більше дрібні купюри. – Авт.). Разом 215 гривень.

new_image4_433

Гроші. У генпрокурора виявилося всього 215 гривень, і то в столі

— Скромні ви (сміємося). Коли ви на посаді глави МВС були у нас в редакції, з собою мали навіть фунти стерлінгів після відрядження в Великобританію…

- Так ... Але взагалі, в ті часи я частіше ходив по вулицях, ось і гроші потрібні були. Зараз мій розпорядок дня такий: в 8 ранку підйом, потім треба впустити кота. Це мейн-кун, звуть Кузьмич, страшна звірюка, реальний господар всього, що у нас ворушиться, він же бог, а ми його слуги ... А ось собака навпаки, в тому різниця цих двох чудових істот. Потім п'ю каву і трохи гуляю по ділянці з улюбленим собакою Черчиком (по паспорту він Черчілль, але я вважаю, це не зовсім адекватно по відношенню до мого улюбленого політика, тому – Черчик або Черч). Повернулися – знову подвійний еспресо, бутерброд – і в машину.

Поки їдемо по пробках хвилин 40-50, розписую документи. Раніше психував від втрати часу, а потім знайшов собі заняття, першу ранкову пошту дивлюся в машині. По ходу дзвінки прокурорам, питання, вказівки, іноді – жорсткі слова ... Після приїзду в ГПУ – доповіді заступників, потім робочі зустрічі, що закінчуються приблизно о 22 годині. У тому числі з народними депутатами, тільки за минулий рік я отримав 16 000 запитів від них. Потім дивлюся вечірню пошту і знову дзвінки прокурорам, може бути і о пів на другу ночі ... Нечасто, але так буває. Але частіше на першу годину ночі приїжджаю додому, знову гуляю з собакою, вже довше. Потім півгодини на книги – і спати. Так що гроші за весь цей час навряд чи знадобляться. Своє харчування оплачую на роботі, але навіть в їдальню не спускаюся, обідаю в сусідньому кабінеті, оскільки намагаюся в цей час провести ще з кимось зустріч.
Хоча повертаюся додому пізно, але все ж іноді раніше своєї дружини. Старший син живе окремо від нас, на Осокорках, молодший – з нами, але часу на спілкування мало. Зазвичай тільки в суботу я можу розпитати його, як справи в інституті. Хоча взагалі-то субота в мене теж робочий день. Пробував працювати і в неділю, але зрозумів, що не витримаю, тому неділю завжди проводжу вдома. Іноді з синами виходимо в місто, причому ходжу без охорони, це принципово.

- І де в Києві можна зустріти генпрокурора?

-КнижковийринокнаПетрівці.ЩелюблюмексиканськекафенаПодолі.І-прогулятисяпоВолодимирськійгірці,подихатиповітрям...

- Багато говорили про подарунок, який зробив вам старший син і який в еквіваленті дорівнює приблизно 5000 євро. Що це? Може, шуба, годинник?

-Цепоїздканавідпочинок.Син-бізнесмензаплатив,імивсією сім'єю,втомучислізйогодружиною,відпочили7днівзакордоном.Аджедляменевідпочинок-цезмінане тількиоблич,а йтимдлярозмов.ЯкщовідпочивативУкраїні,обличчяможутьпомінятися,теми-немає.Правда,ізакордоном,буває,йдешпоМілану,зупиняєтьсябусик,звідтивисовуєтьсянашземлякікричитьщосьтипу:"ПанеЮрію,свободуне спинити!"...

new_image6_288

На відпочинку. Юрій Луценко з дружиною Іриною та дітьми. Фото: з архіву родини Луценка

- Ви говорили про книжковий ринок. Читаєте паперові книги?

- Так, я переконаний їх прихильник. Старший син читає електронні, а мені потрібен запах паперових. Читаю приблизно 200 сторінок в день, хоча останнім часом менше. Прочитаю з десяток сторінок, а сам починаю думати вже про новини, про кримінальні справи, словом, про роботу. Але змушую себе читати, тому що читання книг – це втеча. Якщо читаєш у в'язниці – втечу з в'язниці. Зараз – втеча з тієї жорсткої реальності, якою є правоохоронна система. Я хочу залишатися людиною. Пам'ятаю, яким потрясінням для мене було прочитання в 2005 році книги Вільяма Голдінга "Володар мух". Якось раніше я її пропустив, але в той момент, коли я був головою МВС, це було просто в точку! У дитинстві мене так само вразила книга Анатолія Пріставкіна "Ночувала хмаринка золота". Я навіть згодом ввів її в обов'язкову програму для курсантів Академії МВС, щоб у молодих людей і сліду ксенофобських ідей не було. Про книги, прочитані в тюрмі, говорити не буду, їх було понад 300, а ось зовсім недавно прочитав, без сумніву, велику книгу "Я сповідаюся" каталонця Жауме Кабрі.

- А самі не намагалися писати художні речі?

- Ні. Думки такі були, але кожен повинен займатися своєю справою. Та й часу мало ... Але з письменниками люблю спілкуватися, дружу з Юрієм Андруховичем, зустрічаюся з Оксаною Забужко, з Тарасом Прохаськом ... Вважаю їх головними фігурами в сучасній українській літературі. Знаком з Андрієм Курковим, спілкуюся з українськими видавцями Іваном Малковичем і Олександром Красовицьким, багатьма діячами нашої культури, наприклад, Адою Роговцевою і іншими. Оскільки часу мало, намагаюся зустрічатися з діячами культури тут, в цих стінах. Дозволяю собі іноді такі невеликі "вітамінки" в жорсткій повсякденності. Ось так зустрівся зі скульптором Олегом Пінчуком. Але після цього виявилося, що я повинен допомогти побудувати пам'ятник борцям за свободу і незалежність в образі козака на коні в місті Дубно. А це шестиметровий монумент на чотириметрової скелі ... Але ми його відкрили і, вважаю, це був хороший свято для міста.

- А зі звичайними людьми зустрічаєтеся?

- Так. У мене є програма, яку я назвав "Народна справедливість". Це коли я закриваю незаконно порушені справи. Однією з перших таких справ була крадіжка у Вінниці цілої залізниці, вузькоколійки. Вона вела до цукрового заводу, була закинута і вкрадена, рейки пішли в металобрухт. А поліція, не бажаючи шукати справжніх винуватців, звинуватила в усьому старого-обхідника, який підібрав валявся залізний костиль. І йому оголосили підозру, що загрожувала 8 роками в'язниці. Я запросив цього старого до себе, він, напевно, думав, що тут його генпрокурор і розстріляє! А я йому оголосив, що він ні в чому не винен, справу закрито, він вільний. Він не відразу повірив, але коли вже пішов до дверей, обернувся і сказав: "А у мене ще з субсидією проблеми ..."

- Наша людина!

- Інший випадок, в Одесі. Хлопець, офісний працівник, гуляв з дівчиною. На них напали хулігани, стали бити, застосовувати насильство до дівчини. Тоді хлопець дістав канцелярський ножик і спробував відбитися. Влучив нападнику в пахову вену, і той помер, стік кров'ю. Там явна самооборона, а хлопця звинуватили по 115 статті КК – вбивство. Провели експертизи, розібралися. Теж запросив я його, оголосив, що справу закрито, приніс вибачення від імені служби. Запитав його, де нині працює. Відповів, що після НП його з офісу звільнили. А зараз працює ... в похоронному бюро! Що скажеш, Одеса ...

І подібних справ у мене вже тисячі. В першу чергу, справи проти учасників АТО, які допустили порушення, але в особливих умовах. Захисники Вітчизни, вважаю, заслуговують поблажливості, навіть якщо діяли не завжди сміливо і самовіддано. Намагаюся більше звертати увагу прокурорів на простих людей, які потребують захисту. Навіщо я цим займаюся? Я адже людина зі сторони, як вже говорив, прийшов сюди зламати стару прогнилу каральну систему. Це завдання, вважаю, виконав. Другим завданням було впустити в ці двері справедливість, якої тут зроду не було. Законність була, в більшій чи меншій мірі. Але те, що законно, не завжди справедливо, і навпаки. Скажу так: справедливість вже зайшла в ці коридори, але поки тут не править. Моє завдання: зробити так, щоб і закон, і справедливість тріумфували. Думаю, багато на цьому шляху, чого не було до мене, вдалося зробити
.

Мейн-кун. Кот Кузьмич. Фото: з архіву родини Луценка
Черчілль. Вдома звуть Черчик. Фото: з архіву родини Луценка
1/2

- Чи не стануть досягнення в ГПУ стартом для ще більш крутого продовження політичної кар'єри?

- Є ще завдання в ГПУ. Потрібно домагатися справедливості в справах Майдану – а там 80% розслідування закінчено, 280 виконавців насильства в судах, втікачі середньої ланки і організатори підуть в цьому році у справах в заочному розгляді теж в судах.

Залишається такий сегмент, як держпідприємства. Призначення туди своєї людини через доступ до влади означає десятки мільйонів доларів на місяць. У нас на сьогодні 3500 держпідприємств. 1700 взагалі не працюють, решта 1800 принесли загальний збиток країні 82 мільярди гривень. Поляки в свій час мали 6000 держпідприємств. Продали їх, заробили 45 мільярдів євро, тепер всі підприємства платять податки і мають прибуток. Так, є якісь "стовпи" економіки, які не можна приватизувати, але все інше потрібно! Продаж державного сектору, щоб його зробити ефективним і не залежних від корумпованого чиновництва – одне з головних питань.

Наступне питання – надра України, теж джерело корупції. Треба проводити відкриті аукціони, куди може прийти будь-який бізнесмен і купити право на ту чи іншу розробку.
І третій шлях із подолання корупції та поповненню держскарбниці – поліпшення роботи митниці. Сьогодні все ще до 30% необхідних платежів не надходять до бюджету. Потрібні електронні сканери, звірка з сусідніми державами теж в електронному режимі.
Разом три величезні завдання: зупинити корупцію в вищих ешелонах влади через прозору приватизацію, поставити заслін корупції олігархічній через чесні, прозорі торги і припинити митно-контрабандистські схеми. У мене таких пунктів десять, але якщо ми зробимо ці три, бюджет України збільшиться більше, ніж на гроші, конфісковані у злочинної групи Януковича.

Відповідаючи на ваше запитання, скажу, що хочу продовжувати набраний темп протидії корупціонерам, разом з парламентом зробити кроки по ліквідації джерел корупції, хоча б трьох, а вже потім буду приймати рішення про плани. Я розумію, що ви хочете від мене почути, але не можу цього зараз сказати. Тому що підлеглі працюватимуть в повну силу лише тоді, коли впевнені в стабільності свого керівництва.
Зараз усі мої сили і перспективи пов'язую з ефективною роботою в Генпрокуратурі.

Реклама
Найважливіші та найцікавіші новини завжди під рукою
“Сьогодні” в Telegram Пiдпишись на RSS-канал

Рекомендації

влада
Реклама
У тренді: влада
Всі новини
Останні новини
Показати ще
Пряма трансляція
Опитування
Влада
Візит Зеленського до Байдена у Вашингтон
Докладніше
Комаровський в темі
Який тест на COVID-19 надійніший
Думка Комаровського
Читати статтю
АКТУАЛОЧКА
Збираєшся на пікнік?
Де краще купувати продукти
Хочу дізнатись
Кейт Вінслет для LA Times
Гороскоп
Твій гороскоп на сьогодні
Читати гороскоп
Спецпроект
Календар лайфхаків на літо
Серпень
Лайфхаки за календарем
Для батьків
Аптечка малюка у відпустці і дома
Зібрати
Сприятливі та небезпечні дні у серпні
Місячний календар на серпень
Що треба робити

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти